Херсонський партизан розповів, як у катівні окупанти змушували його бити іншого полоненого

Херсонський партизан розповів, як у катівні окупанти змушували його бити іншого полоненого

Автор: zmina.info 04 Мар. 2023 08:00

Херсонця Олександра Дьякова 17 днів окупанти незаконно утримували в катівні, яку росіяни облаштували в ізоляторі тимчасового тримання по вулиці Теплоенергетиків, 3. Чоловіка регулярно допитували та катували представники ФСБ. Зокрема, під час одного з допитів намагалися змусити Олександра бити електричним струмом свого друга та навпаки. Про це Дьяков розповів виданням NPR та Ukrainian Witness, пише Центр прав людини Zmina.

Олександр Дьяков разом із групою інших херсонців збирав інформацію про окупаційну владу та колаборантів і передавав її українським спецслужбам. Чоловік думає, що телефони партизанів прослуховували – так їх знаходили та викрадали.

«Я знав, що рано чи пізно росіяни мене теж знайдуть», – каже Дьяков.

Його затримали 17 серпня вдома у друга. Чоловіка привезли в ізолятор тимчасового тримання, де вже утримували багатьох знайомих йому херсонців. У камерах, розрахованих на трьох, тримали по 6-7 людей. Ув’язнені спали на підлозі. Вентиляція не працювала, повітря було гаряче та вологе, розповідає Дьяков: 

«Слідчі мене раз запитали, чи виводять нас на прогулянку. Я кажу: “Яка прогулянка? Ми сидимо в камері цілодобово”. Вони були самі трохи здивовані. Напевно, очікували іншої відповіді».

Кожного разу, як відкривалися двері камери, ув’язнені мали викрикувати: «Слава Росії! Слава Путіну! Слава Шойгу!», каже чоловік.

Якщо хоч одна людина цього не вигукувала, покарати могли всю камеру: забороняли курити, позбавляли їжі чи сну. Полонених регулярно допитували. За словами Дьякова, це робили співробітники ФСБ Росії. 

На першому допиті чоловіка посадили навпроти його друга, з яким вони збирали інформацію про росіян. Спочатку їх катували електричним струмом по черзі на очах один одного. 

«А потім кажуть йому [другу]: “Підключай його, бий струмом”. А мені кажуть, щоб я його бив», – згадує колишній полонений.

Затримані не погодилися катувати один одного. Інший чоловік попросив бити струмом лише його, бо знав, що в Дьякова хворе серце. Але росіяни продовжили знущатися з обох.

«Досі не відчуваю двох пальців. Це, ймовірно, наслідок ударів струмом, бо вони на пальці підключали дроти та били через них», – розповів херсонець. 

Росіяни використовували не тільки струмом. Один із полонених, колишній поліцейський, розказував Дьякову, що в підвалі йому на голову натягли футболку та почали заливати водою.

Усіх полонених допитували та катували в підвалі ізолятора. Крики звідти долинали майже цілодобово, згадує чоловік. 

«Може, хтось і не вижив, коли його катували там, я цього не виключаю. Якби мене ще кілька разів до електрошокера під’єднали, я би, може, теж не вижив – серце б не витримало».


Олександр Дьяков. Усі фото: npr.org

Дьякова допитували чотири рази. Росіяни також били його дубинками та берцями. Від побиттів у Дьякова боліла нога. На кожному наступному допиті чоловік просив про медичний огляд чи допомогу.

«Я закривав ту ногу й руками, і другою ногою намагався. Вони прибирають: “Ні, ми тобі її все одно доб’ємо, поламаємо”», – розказує він.

Чоловіку зламали ногу, вона опухла, з’явилися пухирі. У відкриті рани потрапила інфекція. Тільки тоді росіяни вирішили відвезти полоненого до лікарні. 

Дьяков згадує, що під час допитів росіяни постійно погрожували йому розправою:

«Ми тебе тут заб’ємо насмерть, похоронимо, і ніхто тебе шукати не буде. Я взагалі думав, що мене до лісу везуть, а не лікуватися». 

Чоловіка привезли до лікарні 2 вересня 2022 року. Йому зробили дві операції. Три тижні, що він лежав на реабілітації, біля дверей палати стояли російські охоронці. Вони стежили не тільки за хворим, а й за тими, хто його відвідував.

Зрештою лікар допоміг полоненому втекти. До звільнення Херсона Дьяков переховувався у друзів. У ніч на 11 листопада чоловік почув рух військових колон та гучну українську музику – одразу зрозумів, що в місто заходять ЗСУ.

«Кожного дня ми цього чекали. Коли мене катували, я постійно уявляв той день, коли українські солдати повернуться додому, і вся наша робота буде значущою», – пригадує Дьяков.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів