Житель Херсона Роман Третьяков провів у російському полоні понад півтора року. Навесні 2024-го окупанти відпустили його. Херсонець називає імена причетних до здійснення тортур над ним.
19,5 місяців у полоні, тортури струмом, голод – усе це пережив херсонець, якого окупанти змушували зізнатися в диверсійній діяльності. Хто причетний до катування над ним, Роман Третьяков розповів громадській організації «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ).
Діяльність під час окупації
Роман Третьяков із 2019 року був резервістом територіальної оборони Херсона. Раз на пів року їздив на навчання. Був знайомий з комбатом херсонського батальйону ТрО, тож до нього й приїхав 26 лютого 2022 року, щоб стати на захист міста. Надалі через месенджер отримував від нього вказівки та виконував разом із групою.
«Ми їздили містом, спостерігали. Жили не зі своїми сім’ями, а в одного з групи на підпільній квартирі. Коли 1 березня увійшли росіяни, ми поїхали до Молодіжного пляжу будувати барикади й чекати на них», – пригадує Роман.
Крім того, чоловік ходив на мирні акції протесту: вів прямі трансляції, знімав позиції окупантів, роздавав російським військовим жовто-блакитні стрічки. Із часом про нього дізналася ФСБ.
«Коли зрозумів, що коло замикається і вони ось-ось мене братимуть, то зняв гроші, залишив їх тестю, сказав, що не знаю, коли буду, а сам пішов на підпільну квартиру», – каже херсонець.
За ним прийшли 4 серпня 2022 року. Чоловік прокинувся від того, що у квартирі випилювали двері. Встиг лише позбутися одного телефона, другий розбив, перевдягнувся, закурив і чекав, поки виламають двері. Зрештою вирішив відчинити сам. Близько 8 росгвардійців і 5 ФСБшників зайшли зі щитами та автоматами.
«Автоматом дві брови розрубали, мордою в підлогу поклали і почали веселитися. Били автоматами, ногами, берцями, руками і чимось схожим на ланцюги. Били всім і скрізь. По фотках потім бачив, що і праски в крові були, і шнури від прасок обрізані. Це тривало близько 30 хвилин, поки проводили обшук», – пригадує Роман.
СІЗО в Херсоні, Криму та Чонгарі
Спочатку Романа Третьякова утримували в ізоляторі тимчасового тримання на вулиці Теплоенергетиків. Продовжуючи катування, вимагали зізнатися в диверсійній діяльності та здати інших членів диверсійних груп. Чоловіка закували в кайданки, зняли штани, під’єднали до статевих органів дроти, змусили кричати проросійські гасла.
Потім Романа перевезли в СІЗО, який окупанти облаштували в колонії № 61 по вулиці Дружби. Очолив це СІЗО Олег Тютюрай, який до повномасштабного вторгнення був помічником начальника у Північній виправній колонії № 90. Рік тому Тютюрая заочно засудили до 14 років ув’язнення з конфіскацією майна.
У СІЗО над Романом Третьяковим поновили знущання. Пізніше Тютюрай відправив бранця на огляд до лікаря, а за місяць його перевезли до окупованого Криму. Приблизно пів року він перебував у СІЗО № 2 в Сімферополі, де його часто били та майже не годували – Роман втратив близько 20 кілограмів.
Влітку 2023 року чоловіка перевезли в СІЗО в селі Чонгар. Каже, що там уже були не росіяни, а колаборанти. З Чонгару його возили на «суди» в Генічеськ, Скадовськ та Новотроїцьке, засідань було близько 20.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Син Ігоря Колихаєва: «Батько перебував у Ростові, зараз інформація змінилася на Чонгар»
Окупантам не вдалося вибити з Романа зізнання в диверсійній діяльності – лише в зберіганні зброї. Тому на початку цього року окупаційний суд Скадовська визнав його винним у незаконному придбанні та зберіганні зброї та засудив до 3 років і 2 місяців позбавлення волі. Оскільки до вироку Третьяков був у СІЗО 19,5 місяців, кожен день йому зарахували за 2 дні відбування покарання. Тож 13 березня 2024 року його відпустили. Зараз чоловік живе на Закарпатті.
Хто причетний до справи Третьякова
Незаконний вирок Роману Третьякову оголошував окупаційний суддя-росіянин Геннадій Хохлов. Свідками у справі проходили троє зрадників: співробітник «ГУ кримінального розшуку МВС Росії» Іван Дубовий, слідчий «ГУ МВС РФ» Микола Бєлов та «експерт» Ігор Стефан.
Іван Дубовий до повномасштабного вторгнення працював у Генічеському райуправлінні поліції. Разом із росіянами він брав участь в обшуках українських поліцейських. Йому повідомили про підозру в державній зраді.
Микола Бєлов до окупації був старшим слідчим Херсонського міського управління МВС. Він добровільно пішов працювати в окупаційну поліцію, став старшим лейтенантом поліції РФ. Бєлов брав участь у допитах полонених, застосував до них силу. Йому теж заочно повідомили про підозру в державній зраді та колабораційній діяльності.
Роман Третьяков називає й імена інших причетних до його справи: Юлію Берлімову, Володимира Сальдо, Віталія Булюка, Олександра Кобця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Колишній очільниці Генічеського райсуду Берлімовій загрожує довічне ув’язнення
З Берлімовою Роман перетинався на деяких судах у Генічеську. Сальдо, Булюк та Кобець надавали окупантам інформацію про місцевих жителів, який вчиняли спротив. Зокрема, заступник гауляйтера Булюк давав свідчення в судах з обвинувачення херсонців.
На знімку: Роман Третьяков. Фото з його сторінки в соцмережі