Грошова допомога переселенцям: які виплати діють, як оформити, що робити при неотриманні коштів

Грошова допомога переселенцям: які виплати діють, як оформити, що робити при неотриманні коштів

Автор: Марина Поліщук 28 Серпня 2022 12:00

Люди, які вимушені були покинути свій дім через повномасштабну війну, отримують гроші від держави та міжнародних організацій. Чим відрізняються виплати ВПО та скільки грошей може отримати родина?

КОМУ САМЕ ПЛАТИТЬ ДЕРЖАВА

Людям, які вимушено покинули домівки через війну, але перебувають в Україні, держава виплачує щомісяця 2 тисячі гривень на дорослого та 3 тисячі гривень дитині, пише «Суспільне».

Хто саме може отримати ці гроші:

- громадяни, які покинули домівки через бої чи окупацію населеного пункту;

- люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій;

- українці, чиє житло зруйноване, пошкоджене або непридатне для проживання через обстріли чи бої.

В останньому випадку, щоб отримати виплату, треба подати заявку на відшкодування. До речі, навіть переселення в межах населеного пункту через зруйноване житло є підставою, аби отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) і претендувати на ці виплати.

ЯК ВПО ОТРИМАТИ ЩОМІСЯЧНУ ДОПОМОГУ ВІД ДЕРЖАВИ

По-перше, для цього треба, аби ваш населений пункт був у переліку, який затверджує Міністерство з питань реінтеграції. Це повний список місць, де ведуться бої, або вони тимчасово окуповані. Уряд постійно оновлює документ.

По-друге, треба зареєструватися на новому місці й подати заявку на статус ВПО. Це можна зробили офлайн, звернувшись до ЦНАПу, відділу соцзахисту або до представників місцевої влади. Окрім документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, можуть знадобитися додаткові папери. Наприклад, якщо в паспорті немає даних про реєстрацію, можна пред’явити військовий квиток, трудову книжку або документи на квартиру чи будинок.

Подати заявки на статус внутрішнього переселенця й на отримання грошей можна й онлайн, в додатку «Дія». Для цього знадобиться картка єПідтримки (на неї будуть перераховувати гроші). Міністерство радить оновити застосунок, аби працювали всі послуги. Опісля треба обрати послугу «одержання статусу ВПО». Система запитає актуальну адресу та попросить вказати геолокацію, аби її підтвердити.

ЧИ МОЖУТЬ СКАСУВАТИ ВИПЛАТИ

Так, статус ВПО та всі соціальні виплати можна втратити, коли ви їдете з місця тимчасової реєстрації. Неважливо, чи повертаєтеся додому, чи виїжджаєте за кордон, чи в інше безпечне місце. Протягом 10 днів треба повідомити про переїзд: подати нову заяву в орган місцевої влади або заявку через портал «Дія».

Якщо ж цього не зробити, виплати скасують, а ті, що встигнете отримати безпідставно, доведеться повернути, кажуть експерти служби «Безоплатної правової допомоги».

ВАЖЛИВІ УТОЧНЕННЯ ТА ДОПОВНЕННЯ

1. Переселенцям, які не отримали виплат, дозволили ще раз подати заявку

Уряд ухвалив рішення щодо виплати матеріальної допомоги певній категорії внутрішньо переміщених осіб. Як повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, ідеться про людей, які подавали через «Дію» заявки на отримання фіндопомоги до 30 квітня, але так і не отримали грошей.

Для отримання допомоги ВПО повинні прийти до органу соцзахисту населення та написати заяву, додавши до неї інформацію, збережену на носіях, яка підтверджує факт подання заявки через додаток «Дія».

Допомога призначається протягом 10 робочих днів із надходження заяви. ЇЇ можна подати до 1 жовтня 2022 року.

2. У серпні переселенців реєструють по-новому

В Україні ВПО можуть отримувати соціальні послуги та виплати на підставі довідки Міграційної служби чи е-документу в додатку «Дія».

Таку можливість ВПО мають з 7 серпня. Її передбачено постановою Кабміну від 01 липня 2022 р. № 755, повідомляє «Урядовий портал».

Такі зміни суттєво спрощують отримання послуг людям, які переїхали з районів бойових дій і втратили документи. Тепер вони можуть ставати на облік, реєструватися та отримувати допомогу від держави як внутрішньо переміщені особи навіть без наявності паспорта.

Переселенцю достатньо надати довідку Міграційної служби або тимчасовий документ, що засвідчує особу під час воєнного стану: е-документ, доступний у додатку «Дія».

Довідку про те, що людина звернулася за оформленням паспорта (ID-картки чи паспорта-книжки) можна отримати в підрозділах Міграційної служби України, у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) чи в центрах обслуговування громадян «Паспортний сервіс».

3. Що робити переселенцю, який не отримав належних виплат

Частина внутрішньо переміщених осіб й досі не отримала свої виплати через велику кількість одночасних запитів, до якого цифрові сервіси не були готові. Про це заявила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович, повідомляє «Соціальна інформаційна платформа».

«Коли люди почали реєструватися масово через різноманітні цифрові інструменти, у тому числі через „Дію“ та ЦНАПи, уся ця система не була розрахована на таку кількість одночасних запитів. І, відповідно, деякі з них просто зависли», — наголосила міністерка.

За її словами, людям, запити яких не ідентифіковані програмами, потрібно звернутися до будь-якого ЦНАПу чи управління соцзахисту. Їм ці виплати будуть призначені з їхнього першого звернення — «заднім числом».

ЯКУ ЩЕ ФІНАНСОВУ ДОПОМОГУ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ ВПО

Окрім щомісячної грошової допомоги від держави (2000 грн на дорослого і 3000 грн на дитину), внутрішньо переміщені особи можуть претендувати на допомогу від міжнародних та інших організацій. Розглянемо детальніше.

1. 2500 грн від Червоного Хреста

Мінсоцполітики України, Місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариство Червоного Хреста України підписали Меморандум про надання грошової допомоги вразливим категоріям населення України, які постраждали внаслідок бойових дій.

У пріоритеті – малозабезпечені сім'ї, у тому числі з-поміж ВПО, а також переселенці з найбільш постраждалих регіонів - Донецької, Луганської, Одеської, Харківської, Київської, Сумської, Чернігівської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської областей.

У рамках цієї програми можна отримати 2500 грн на особу, усього програмою планується охопити майже мільйон людей. Фінансова допомога від Червоного Хреста виплачуватиметься протягом 3 місяців.

Щоб отримати фінансову допомогу, потрібно подати заявку через платформу «єДопомога».

З усіх питань можна звертатися за телефоном гарячої лінії 0800-332-656 у робочі дні, а також писати на адресу feedback@redcross.org.ua.

2. Виплати від міжнародних організацій

Українці також можуть отримати допомогу у розмірі 2200 грн. від ООН, ЮНІСЕФ, Міжнародної організації міграції, Норвезької ради у справах біженців (NRC) та інших. Заявку може залишити будь-яка людина, і після перевірки поданої інформації гроші отримають найбільш незахищені верстви населення, до яких належать:

- пенсіонери,

- внутрішньо переміщені особи (ВПО),

- люди, які знаходяться на тимчасово окупованих, а також деокупованих територіях,

- люди, які перебувають у зоні бойових дій,

- сім'ї з трьома та більше дітьми до 18 років, з яких мінімум одна дитина не досягла 2 років,

- сім'ї з двома та більше дітьми до 18 років, з яких мінімум одна дитина має інвалідність.

Виплата становить 2220 грн. протягом трьох місяців, тобто всього людина отримає 6660 грн.

Подати заявку на виплату можна дистанційно – через портал «єДопомога». Для того, щоб оформити заявку, потрібно вибрати на платформі опції «Виплати від міжнародних організацій» та «Заповнити заявку на допомогу».

При цьому слід зазначити реквізити рахунку у форматі IBAN. Якщо людина не має банківського рахунку, отримання допомоги можна оформити через відділення «Укрпошти».

3. 6660 грн для переселенців від Acted

8 серпня стало відомо про новий вид допомоги українцям, які постраждали від війни Росії проти України. Грошову допомогу надасть окремий підрозділ французької неурядової організації Acted. На неї можуть розраховувати ВПО, а також ті, що проживають на тимчасово окупованих територіях або в населених пунктах, що знаходяться в зоні активних бойових дій, – лише 10 тис. осіб.

Заявку на отримання допомоги теж треба подати через портал «єДопомога».

У Мінсоцполітики зазначили, що насамперед допомогу отримають мешканці Харківської, Донецької, Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської областей.

Розмір допомоги становитиме 2220 грн на особу на місяць одноразовою виплатою на три місяці. Тобто 6660 грн.

4. 20 тис. грн від Ветеранського фонду

До 20 тисяч гривень відшкодування на ведення бізнесу можуть отримати ветерани, їхні подружжя, батьки, діти (зокрема усиновлені), а також родичі загиблих захисників та героїв Небесної сотні.

Для подання заявки слід відповідати трьом критеріям: бути ветераном чи членом сім'ї ветерана; бути ФОП або самозайнятою особою; мати статус ВПО, набутий після 24 лютого 2022 року.

Заявку на отримання коштів можна подати тут.

5. Допомога від «українських сестер»

Благодійна організація «Фонд Українські Сестри та Кіндфрендлі» оголосила про надання підтримки вагітним українкам, які мають дітей, які в результаті війни Росії проти України опинилися в скрутному становищі.

Від «українських сестер» можна отримати психологічні та медичні консультації, інформацію про евакуацію, а також одноразову фінансову допомогу, яка надається тим, хто втратив роботу та засоби для існування.

Для отримання детальної інформації необхідно оформити заявку через телеграм-бот.

ЗБІЛЬШИЛИ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

Нещодавно стало відомо про плани уряду збільшити компенсацію на оплату комуналки в опалювальний період.

З початку війни українці безкоштовно прийняли у своїх будинках сотні тисяч співгромадян. Як повідомив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, уряд прийняв рішення направити 115,6 млн грн на часткову компенсацію видатків за комунальні послуги за червень власникам житла, які тимчасово надали житло вимушеним переселенцям у рамках програми «Прихисток».

Компенсація збільшиться вдвічі: замість 450 грн. на одну людину планують виплачувати 900 грн. За словами Чернишова, наразі Мінрегіон розробляє документ, який збільшить розмір допомоги на опалювальний період.

Нагадаємо, що українці, які поселили у себе вимушених переселенців, можуть розраховувати на щомісячну компенсацію за умови, що ВПО проживають у них у будинку безкоштовно, і при цьому власники житла не мають заборгованості з комунальних послуг.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів