«Громада жива, працює і бореться»: як Тягинська ТГ попри обстріли розвиває проєкти підтримки населення

Нині на території Тягинської громади залишається трохи більше ніж 500 людей – це приблизно 5,5% від довоєнної кількості. Та попри значний відтік населення, громада не лише живе далі, а й просто зараз закладає фундамент для майбутнього післявоєнного розвитку. 

Більшість населених пунктів Тягинської громади, а семе: Тягинка, Львове, Ольгівка, Бургунка, Миколаївка, Одрадокам’янка та Вірівка – зараз віднесені до зони активних бойових дій. Російські окупанти нещадно обстрілюють прибережжя з найрізноманітніших видів озброєння, дрони ж фіксують і в інших населених пунктах. Та попри це у громаді, навіть у червоній зоні, залишаються люди – це місцеві та вимушені переселенці з інших громад області, дорослі та діти, а ще – 80-річний дідусь, який любить свій дім настільки сильно, що нині залишається єдиним жителем понівеченої війною Тягинки. Про те як нині живе Тягинська громада, поточну безпекову ситуацію та впровадження проєктів підтримки та розвитку всупереч надскладним умовам «Гривні» розповів начальник Тягинської СВА Микола Яценко.

Фото: "Суспільне. Херсон"

Начальник Тягинської СВА Микола Яценко. Фото: «Суспільне. Херсон».

Найбільше від обстрілів потерпає прибережна зона

До великої війни на території ТГ проживали близько 10 тисяч людей, станом на 1 січня 2026 року їхня кількість становила 574 жителі, а станом на зараз – 550, з яких 53 – діти. Водночас на території громади зареєстровано 219 внутрішньо переміщених осіб, всі вони, як уточнює Микола Миколайович, жителі Херсонщини, що приїхали з інших громад.

Найбільше від російських атак у громаді потерпає прибережна зона. Там ситуація критична і майже не залишилось населення.

«Яке тільки у ворога є озброєння, все воно летить на прибережну зону – авіація, артилерія, у тому числі реактивна, міномети, різний калібр. Зросла і кількість дронових атак. На жаль, з’явилася оптика (дрони на оптоволокні – авт.) вже до Високого (відносно безпечний населений пункт – авт.) долітали, фіксували такі випадки», – говорить очільник Тягинської СВА.

ХОВА

Окупанти атакують Тягинську громаду з різних видів озброєння. На фото – наслідки однієї з ворожих атак у січні 2024 року. Фото: ХОВА.

Попри обстріли у прибережній зоні залишаються люди.

«Я не знаю чим керуються люди, які вирішують залишатися у червоній зоні… Дороги заміновані під’їздні, плюс у нас дороги, які проглядаються дуже добре, і «кілзона» для ворожих фпв-дронів доволі таки збільшилася і заїхати туди, доставити ту ж гуманітарну допомогу, немає можливості. На жаль, залишається певний відсоток людей, які не бажають евакуюватися», – пояснює Микола Яценко.

За його словами, наразі у найнебезпечнішій прибережній зоні залишається 27 людей. Бували випадки, коли раніше евакуйовані все одно повертались додому.

«Є у нас один дідусь з Тягинки. То він був злякався (через ворожі обстріли – авт.), погодився виїхати, але пожив два дні у модульному будинку і втік назад додому… Дідусю цьому неменше 80-ти років. То от зараз він один у нас в Тягинці залишається», – розповідає Микола Миколайович.

Водночас очільник Тягинської СВА наголошує, що військова адміністрація готова надати допомогу у виїзді усім жителям громади, які виявлять бажання евакуюватися. Для цих цілей у громаді є як звичайний транспорт, так і броньований.

Тепличне господарство та розвиток виноградарства

Попри таку складну безпекову ситуацію Тягинська громада нині слугує прихистком для понад двох сотень людей з інших громад правобережжя Херсонщини. Й важливою деталлю є те, що громада не просто прийняла у себе вимушених переселенців, а й намагається допомогти їм з роботою. Так, з минулого 2025 року на території ТГ продовжують розвивати проєкт із самозайнятості населення, спрямований у першу чергу на внутрішньо переміщених осіб. Про нього «Гривна» вже розповідала – це комплекс теплиць, облаштований співпраці місцевої влади, Агенції регіонального розвитку Херсонщини та благодійного фонду «Ранок відродження». Наразі це тепличне господарство налічує 40 теплиць, кожна з яких має площу 100 квадратних метрів і обладнана системою поливу. Ми попросили Миколу Яценка детальніше розказати про цей проєкт підтримки.

«Хочу зауважити, що цей проєкт на 100% не для бізнесу, він спрямований на наших мешканців, і в першу чергу для ВПО. Від початку цей проєкт розраховувався на внутрішньо переміщених осіб, які проживали у Вірівці та Високому. Але на теперішній час ситуація склалася так, що частина людей, які хотіли цим займатися, вже виїхали. Зараз залишилось 4-5 сімей, які продовжують працювати у теплицях», – говорить Микола Миколайович.

У Тягинській громаді розвивають тепличне господарство
Фото: Тягинська ТГ / Фейсбук.

За його словами, цей проєкт несе не лише допомогу матеріальну (люди можуть вирощувати овочі, продавати їх та заробляти на цьому гроші), а й психологічну.

«Особливість цього проєкту в тому, що ми даємо людям можливість розвиватися – не сидіти на місці, а працювати на себе – не втрачати цей навик. Бо за три роки, коли людина постійно отримує гуманітарну допомогу, якісь виплати, то вона звикає. Але ж краще додатково ще й займатися справою та заробляти собі на життя. Тобто громада дає можливість людям працювати на себе і весь прибуток, який вони отримають від продажу вирощеного – це їхній заробіток.

Цей проєкт – теплиці, у першу чергу – для того, аби люди могли адаптуватися до нового життя, призвичаїтись. А потім, якщо їм це подобається, то вони можуть розвивати свій бізнес», – пояснює начальник СВА.

У Тягинській громаді розвивають тепличне господарство
Фото: Тягинська ТГ / Фейсбук.

Наразі у теплицях вирощують здебільшого огірки, однак пару теплиць одна з господинь засадила полуницею.

Та не тільки огірки та полуницю планують вирощувати у Тягинській громаді. Всупереч усьому на території ТГ розвивається ще один проєкт із самозайнятості та підтримки – виноградарство.

У громаді, на території села Таврійське, вже визначили земельні ділянки, орієнтовною загальною площею близько 10 гектарів, на яких вирощуватимуть виноград столових сортів. 

«У селі Таврійське наразі планується проєкт з облаштування модульного містечка. Ми там проводили інвентаризацію земель під будівництво, попередньо капітально відремонтувавши водогін у цьому населеному пункті.  У той час до нас приїздила організація «Лелека КР», яка привозила нам в громаду гуманітарну допомогу, і от вони, бачачи, що проводяться певні роботи у селі, запропонували нам подумати який проєкт для населення ми могли б спільно реалізувати. І ми запропонували їм виноградарство. Під ці цілі ми у Таврійському також вже визначили земельні ділянки.

На теперішній час ми вже на стадії закупівлі саджанців та буріння лунок під них», – розказує голова громади.

Цей проєкт, як і тепличне господарство, спрямований на організацію самозайнятості людей, водночас подібні проєкти можуть стати базою для майбутнього післявоєнного розвитку громади.

«Громада жива, працює і бореться. Люди мають знати і відчувати, що коли вони повернуться до громади, то вони будуть забезпечені необхідними засобами (для заробітку на життя – авт.).», – підсумовує очільник СВА.

Головне фото: ukrinform.ua.

Пов'язані записи

На площі біля зруйнованої будівлі Херсонської ОДА квітнуть сотні троянд (фото)

У самому серці Херсона, поруч із понівеченою будівлею облдержадміністрації, нині квітнуть сотні троянд. Яскраві червоні, ніжно-рожеві та золотисті квіти вкрили клумби біля площі Свободи. Минув рік з моменту руйнації будівлі…

Подробиці
Скільки пляжів в Одесі пройшли перевірку та готові до літнього сезону

В Одесі триває підготовка до літнього курортного сезону. Вже понад 10 пляжних локацій отримали офіційні акти готовності. Перелік перевірених пляжів опублікували на сторінці Одеської міської ради. Так наразі акти готовності мають…

Подробиці