Через активність російського агресора за пів року Україна втратила так багато ресурсів, що навіть за кращої підготовки зима 2022−23 рр. обіцяє бути виснажливою. Гривна.UA уже публікувала чек-лист із 10 рішень – як вижити цієї зими. Пропонуємо ще трохи корисної інформації та декілька порад на цю тему.
Про комфортний для людини температурний режим та способи його збереження детально розповіла Вікторія Вагнєр – народна депутатка, членкиня Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, яка до обрання в парламент працювала в Херсоні головним лікарем Обласної лікарні відновного лікування.
Який температурний режим нас очікує?
Цієї зими у квартирах українців може відчутно похолодати, адже Кабмін планує «прикрутити» батареї на 2 градуси з метою економії.
Те, чим лякають українців, насправді вже є температурною нормою для найбагатших країн Європи та світу, каже Вікторія Вагнєр. Виключення лише США, де температурна норма житлового приміщення така ж, як до останнього часу і в Україні: +20⁰С. Інша справа, що у нас багато старих неергономічних будівель, які обігрівають вулиці, а не своїх мешканців.
Ті, хто і в попередні зими потерпав від холоду через неякісне опалення та високих енерговтрат помешкань, дійсно зіштовхнуться з вкрай скрутною ситуацією. Ті ж, хто мав опалення у квартирі чи в будинку на рівні +20⁰С, просто відчують себе європейцями. Оскільки навіть у найбагатших європейських країн – Британії, Німеччині, Франції та в багатьох інших – немає централізованого опалення. Найтепліша кімнатна температура взимку у Франції, Німеччині, Італії та Хорватії – лише +17⁰С.
А от у Британії середня температура житла взимку рекордно низька: +15⁰С! І це вважається визнаною нормою.
Ще більш вражаюча ситуація в Японії – там у квартирах температура в +10⁰С нікого не дивує.
Отож температурні виклики, які обіцяють українцям, не є чимось занадто екстраординарним. Можливо вам стане простіше це сприйняти, якщо дізнаєтеся, що європейці із солідарності з нами також цієї зими змушені будуть знизити рівень нагріву квартир на кілька градусів від своєї і так дуже прохолодної норми.
Як уберегти здоров’я?
Більшість українців за пів року зіштовхнулися з проблемою психологічного та фізичного виснаження, загострилися старі хвороби, з’явилися нові. Також Covid повертається на третій сезон. Причини для занепокоєння є, ситуація буде складною, але не настільки, як на це розраховує агресор.
Варто розвіяти міф про те, що при низьких температурах більше хворіють.
Британці надають перевагу холоду в приміщеннях саме за порадами своїх лікарів. Спати в холоді (за умов теплої ковдри та піжами) корисніше. Британські фізіологи, навпаки, вважають температуру в +20⁰С верхньою межею норми, а вище +23⁰С – взагалі небезпечною для людей із серцево-судинними захворюваннями. Схильним до підвищення тиску рекомендоване холодне повітря у спальні.
Діти, яких не перегрівають змалечку, мають кращий імунітет проти простудних захворювань. Та й простуди швидше розвиваються саме в теплуватому сухому середовищі.
Багатолітній приклад Великобританії та Японії підтверджує, що низька температура в приміщеннях узимку не погіршує епідеміологічну ситуацію.
Тобто спати варто в прохолодному приміщенні, добре вдягненому й під теплою ковдрою.
Разом із тим перебувати в холоді весь час досить дискомфортно, тому варто подумати про варіанти утеплення вдень.
Як забезпечити собі тепліші умови в суворих реаліях?
У першу чергу варто подбати про зменшення теплових втрат. Найпростіші та малозатратні способи:
• Сонячні промені гріють навіть при мінусовій температурі. Тому відкривайте штори й таким чином запускайте природній сонячний обігрів.
• Уночі можна, навпаки, щільніше закривати вікна не лише шторами, але й пледами, ковдрами тощо.
• Протяги в будинку перекрийте будь-якими способами: від валиків під двері – до монтажної піни в щілини.
• Віконне скло активно віддає тепло. Тому можна його обклеїти або спецплівкою, або звичною нам пакувальною з пухирцями.
• Килими на стінах не завжди естетично, але працюють на утеплення, а на підлозі – і естетично, і тепло.
• Відбивачі для радіаторів можна зробити самотужки: узяти картон, але краще фольгу та закласти їх за батарею.
• Якщо у вас є бойлер, укутайте його в старі речі: куртки або ковдри.
• Грілку, за умов загрози відключення світла, краще мати звичайну – водяну, відому ще з радянських часів. За 20 хвилин до сну її, максимально гарячу, варто класти посередині ліжка, а вкладаючись спати, переносити до стоп.
Варто бути готовим і до ймовірних тимчасових відключень електроенергії
• Подбайте про наявність та наповненість термосу. Завдяки кип’ятку можна й зігрітися, і швидку кашу приготувати.
• Модні термочашки нарешті стануть у нагоді – можна довго посьорбувати теплий напій.
• Зараз волонтери готують для фронту свічки-обігрівачі з підручних матеріалів. Нічого не заважає підготувати такі ж і для себе.
• Варто заздалегідь підготувати кілька комплектів теплого одягу та взуття для дому. Ось коли знадобляться любовно сплетені бабусею шкарпетки.
• Якщо є старий плед чи ковдра, у них можна прорізати дірки для рук і працювати, сидячи на дивані.
Цікаво, що французи радять заводити котів та собачок і спати в їхній компанії. Оскільки температура тіл котів +38-39⁰С, а собак +37,5-39⁰С, то вони є природними грілками, чим і користувалися наші предки з моменту їхнього приручення.
Ще декілька народних способів збереження тепла в приміщенні доповнять рекомендації лікарки-депутатки Вікторії Вагнєр.
ВІДКРИТІ ШТОРИ
Якщо ваша кімната знаходиться на сонячному боці будинку, відкривайте штори вдень, щоб у приміщення проникало сонячне світло та обігрівало його. Також треба загортати штори, щоб максимально відкрити батареї та не втрачати тепло.
ПУХИРЧАСТА ПЛІВКА НА ВІКНАХ
Плівку, що складається з бульбашок повітря, досить просто прикріпити. Потрібно лише намочити скло водою та притиснути до нього плівку. Така процедура допоможе знизити тепловтрату на 50%.
ТЕПЛОВІДБИВНИЙ ЕКРАН ІЗ ФОЛЬГИ
Щоб створити тепловідбивний екран між батареєю та стіною, рекомендують використовувати будь-яку будівельну фольгу, прикріплену до пінопласту. Таким чином, з одного боку екран відображатиме інфрачервоні хвилі від батареї у бік кімнати.
ПЕРЕКРИТА ВЕНТИЛЯЦІЯ
Якщо по квартирі гуляє протяг, причиною цього може бути відкрита вентиляція. Вирішити цю проблему взимку допоможе заклеєні магнітною кришкою вентиляційні грати. Робити це треба в тому випадку, якщо до квартири надходить достатня кількість свіжого повітря з інших джерел. А якщо ні, то перекривати вентиляцію буде небезпечно.
ТРАДИЦІЙНІ МЕТОДИ
Можна одягти термобілизну – тоді вдома ходити можна в одних штанях і сорочці.
Також допомагає грілка. Налийте в неї гарячу воду, щільно закрийте та покладіть на ліжко. Вже через 5 хвилин постіль стане теплою. Якщо грілки немає, швидко нагріти ліжко допоможуть пластикові пляшки. Наповніть їх теплою водою (до 60-70°С) і покладіть на ліжко.
Спробуйте зігрітися зсередини – випийте теплого чаю чи кави. Спиртні напої хоч і створюють ілюзію тепла, але дають короткочасний ефект через судини, що розширюються. Коли вони повернуться до початкового стану, стане ще холодніше. Тому краще пити чай і їсти гарячу ситну їжу.
КУХОННІ ПРИЛАДИ
Використовуйте якнайбільше кухонних приладів при готуванні, тоді в кімнаті стане помітно тепліше.
Холодильник дає постійне тепло, і чим холодніше буде всередині нього, тим більше тепла він зробить назовні.
Якщо у вас вдома індукційна плита, поставте грітися велику каструлю з водою. Рідина, що кипить, видасть пару, яка прогріє приміщення і зволожить його, замінюючи зволожувач повітря.