Після деокупації на території правобережної частини Херсонщини були виявлені 10 катівень, встановлено майже 200 загиблих цивільних та безліч випадків сексуального насильства з боку російських військових. Такі дані зафіксовані українськими правоохоронцями. Паралельно в Херсоні документують воєнні злочини росіян і представники міжнародних правозахисних груп.
Зокрема, як розповів керівник координаційного підрозділу притягнення до відповідальності за воєнні злочини Офісу генерального прокурора України Юрій Білоусов, станом на ранок 12 грудня встановлено 198 цивільних загиблих у Херсонській області, які померли насильницькою смертю.
«Звичайно, цифри в міру розслідувань будуть вищими, але на цей час стільки підтверджених випадків», — повідомив він в ефірі телеканалу Freeдом.
Білоусов зазначив, що приблизно половина з цього числа загинула внаслідок обстрілів населених пунктів, інші ж мирні громадяни померли під час тортур російськими військовими або внаслідок розстрілів.
«Тільки в одному Херсоні підтверджено чотири катівні. По області їх — 10, але робота продовжує вестися, тому що значна кількість катівень — на іншому березі річки, який перебуває під контролем Російської Федерації. Ми документуємо, максимально все фіксуємо. Ведуться тисячі слідчих дій, працюють десятки кримінальних лабораторій, слідчі, прокурори практично з усієї України. Залучаємо до допомоги наших міжнародних партнерів», — розповів представник Офісу генпрокурора.
Він звернув увагу, що, порівняно з іншими регіонами України, які перебували під окупацією армії РФ, фіксується велика кількість випадків сексуального насильства з боку росіян.
«Це, можливо, частково пояснюється тим, що Херсонська область довше перебувала під окупацією, ніж інші, тому питома вага воєнних злочинів тут вища, адже ми документуємо не останній місяць, ми документуємо з початку окупації. Випадки сексуального насильства з боку російських військових як щодо жінок, так і чоловіків, і дітей у Херсонській області досить поширені», — пояснив Юрій Білоусов.
Саме випадки сексуального насильства на Херсонщині розслідували представники міжнародної правозахисної групи Global Rights Compliance. Місія мала на меті допомогти підрозділу Офісу Генпрокурора України, який займається розслідуванням таких випадків, повідомляє Reuters.
Група працювала спільно з українськими прокурорами. Вони відвідували лікарні, місцевий центр розподілу допомоги та інші об’єкти, аби поспілкуватися з жертвами злочинів, зокрема, і тих, що постраждали від сексуального насильства.
«Скрізь, де базувалися російські солдати, вони чинили військові злочини, чинили сексуальне насильство, катували, вбивали», – розповіла начальниця відділу управління Офісу Генпрокурора щодо СНПК (сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом) Анна Сосонська.
Читайте також: «Я хочу кричати на весь світ, щоб усе це припинилося». Сповідь зґвалтованої жінки зі звільненого села на Херсонщині
Заступник начальника слідчого управління Нацполіції в Криму та Севастополі Сергій Дорошин повідомив Reuters, що його співробітники наразі опитали близько 70 осіб, постраждалих від дій російських окупантів. Багато з них розповіли, що їх утримували в 10 катівнях Херсонської області під час окупації. Він додав, що більше половини заявили, що зазнавали різних форм сексуального насильства. Ймовірно, буде ще багато свідків, додав він.
Дорошин також розповів, що оскільки Херсон довго був окупований російськими військами, тут були добре облаштовані ізолятори тимчасового тримання, так звані катівні, куди щодня могли потрапляти до 30-40 осіб.
Знімки зсередини однієї з найбільших катівень у Херсоні, де російські нелюди знущалися над українцями під час окупації, оприлюднив місцевий телеграм-канал «Херсон: війна без фейків».
«Одна з найстрашніших катівень, які функціонували в Херсоні під час його окупації, – будівля «Украгропромпроект» на перехресті вулиць Пилипа Орлика та Потьомкінської», – пише автор каналу та додає фото: