Екскурсоводка з Херсона: «Найстрашніше в окупації – несвобода. Для українця дуже важливо бути вільним»

Екскурсоводка з Херсона: «Найстрашніше в окупації – несвобода. Для українця дуже важливо бути вільним»

Автор: suspilne.media 05 Июня 2023 09:00

Екскурсоводка з Херсона Олена Бджола тепер живе в Тернополі. Тут часто відвідує екскурсії, щоби дізнатися більше про область і набратися досвіду в колег. Олена часто гуляє улюбленим тернопільським парком «Сопільче». Любить одягати вишиванку, яку мати привезла для неї з дому – вона виїжджала з міста, коли вже звільнили Херсон. Олена розповіла «Суспільному», що майже 5 місяців провела в окупованому місті. Виїхати її попросили діти.

Олена Бджола, екскурсоводка

«Вишиванку мама привезла мені вже в грудні. Вона каже: "Можу якусь одну річ привезти маленьку. Що ти хочеш?" Кажу: "Вишиванку вези, що ще? У мене більше нічого нема"».

До повномасштабного вторгнення жінка проводила екскурсії в Херсоні. Каже, не хотіла розповідати про місто те саме, що й інші.

Олена Бджола проводила екскурсії в Херсоні до повномасштабного вторгнення

«Цей Володимир Сальдо, якого зараз у всіх новинах показують, бо він став зрадником Батьківщини, привів "руський мір" на Херсонщину, він багато років був мером Херсона. Завжди протягував ці російські наративи, що в нас спільна історія, спільні герої. Ось Потьомкін був похований в нашому місті. І це був просто культ Потьомкіна, Катерини, російської зброї. Все подавалося, як краєзнавство, як наша місцева особливість».

Під час екскурсій в Херсоні. Олена Бджола, екскурсоводка

«Тому, коли я слухала екскурсії колег, вони розповідали про Потьомкіна і Катерину. А я не дуже хотіла про це розказувати, мала бажання робити авторські екскурсії. Шукала героїв української історії. Їх було багато з Херсона, вони любили своє місто і зробили багато корисних справ».

Олена Бджола разом з екскурсантами

Російські війська окупували Херсон торік у березні. Сім’я Олени в окупованому місті провела майже пів року.

«Найстрашніше, я вважала, що вже не живу, що я на тому світі, тому що нічого не можна. Українською розмовляти не можна, ніякі заходи не відбуваються. Добре, що в мене робота була онлайн і був інтернет, щось заробляла, бо не знаю, що ми б їли. Найстрашніше – це була несвобода, ми були невільні. Для українця дуже важливо бути вільним».

Олена Бджола, переселенка з Херсона

«Страшно, коли були обшуки. Приміром, ми гуляємо з собакою, окупанти їдуть на двох машинах, всі з автоматами. А люди: "Ой, це до Олега. Він в АТО служив. До нього вже приїздили, забрали, повернули і знову забрали". В центрі міста, де був господарський суд, зробили катівню. До речі, цікава деталь, гроші на ці катівні з бюджету Росії йшли. Тобто, російські війська вже приготувалися, наступали і знали, що будуть катувати».

До Тернополя жінка з двома доньками та собакою переїхала у вересні. Каже, її про це попросили діти.

«Ми були щасливі, що можемо бачити український прапор. Плакали, коли дивилися на нього».

Олена Бджола, екскурсоводка, переселенка

Зараз Олена дистанційно працює в бібліотеці Херсона та відвідує всі можливі екскурсії. Розповідає, що хоче дізнатися якомога більше про Тернопільщину. Також веде власний блог «Бджолині історії».

«Я відвідую всі місця. У своїх соцмережах про це розказую, і всі кажуть: "Коли приїдемо до Тернополя, будемо знати, куди йти". За мого дитинства Катедра була зачинена, або була якоюсь галереєю. Тепер, у дорослому віці, я багато разів була в Катедрі. І на службі, і на екскурсії, ми ходили в крипту, піднімалися на дзвіницю. Коли я буваю в місті, обов’язково повинна пройти поряд, зробити фото, мене приваблює її архітектура, вона для мене якась жива».


Олена Бджола разом із кореспонденткою «Суспільного» Діаною Качуровською

«Звісно, Тернопільський став мені подобається. Я ж із Херсона, у мене там є Дніпро. В бібліотеці, де я працюю, його видно з вікна. Мені потрібен краєвид води».

«У майбутньому, як і всі українці, хочу, щоб ми перемогли. Щоб Україна повернула свої кордони, щоб ми жили під мирним небом, тоді всі плани будуть мати якийсь сенс».

Оксана Цвик, Діана Качуровська, «Суспільне»,

Усі фото: Олена Бджола

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів