Де в Херсоні має бути меморіал героям російсько-української війни – опитування

Після завершення бойових дій у Херсоні потрібно встановити меморіал героям російсько-української війни – так вважає більшість жителів громади. Де саме має бути ця пам’ятна споруда?

Питання щодо необхідності та місця розташування меморіальної споруди було одним із ключових в онлайн-дослідженні «Ідентичність херсонців, символи міста та коммеморіація», проведеному на замовлення БО «Фонд громади міста Херсон «Захист».

86% опитаних жителів Херсонської громади вважають, що в місті потрібно створювати меморіал, присвячений російсько-українській війні. Водночас 77% кажуть, що це потрібно робити після її завершення, а 9% упевнені, що вже зараз.

Скриншот результатів опитування «Ідентичність херсонців, символи міста та коммеморіація»

Порівняно з опитуванням на цю ж тему, проведеним у грудні 2023 року, наразі кількість прихильників створення в громаді такого меморіалу дещо знизилася.

Скриншот результатів опитування «Ідентичність херсонців, символи міста та коммеморіація»

Місце для меморіалу

Отже, необхідність створення такої меморіальної споруди є очевидною. Водночас головне питання – де саме її слід розташувати? У Херсоні є парк Слави – меморіальний комплекс, присвячений пам’яті героїв Другої світової війни. Чи варто облаштовувати тут також комплекс героям російсько-української війни – ця ідея може викликати дискусії.

Херсонці, які брали участь в опитуванні, вважають, що найбільш вдале місце для меморіалу – Бузковий гай, за цю локацію проголосували 46%. Ідею щодо парку Слави підтримують 39% респондентів. 28% опитаних бачать таку меморіальну споруду на площі Свободи, а 23% – на розі вулиці Перекопська та проспекту Незалежності.

Чимало респондентів запропонували й власні варіанти розміщення меморіалу:

  • селище Антонівка;
  • мікрорайони Східний, Таврійський;
  • біля Антонівського мосту;
  • на Каховській площі, де стоїть монумент «Три штики».

 Один з опитаних так пояснив свою думку:

«Логічно було б зробити на площі Свободи. Але я цю площу взагалі зробив би вільною від пам’ятників та інших меморіалів, хоча можна використати фасади житлових будинків, що виходять на площу, можна щось таке зробити».

«Гривна» теж поцікавилася в херсонців, де, на їхню думку, має бути меморіал пам’яті героїв російсько-української війни.

Оксана: «Я вважаю, що Бузковий гай заслуговує окремого меморіалу, бо це трагічна та водночас героїчна подія, що увійшла в історію спротиву херсонців.

А якщо казати про загальний меморіал памʼяті героїв російсько-української війни, то логічно його розмістити в окремому місці, бажано в центральній частині міста. Складно сказати, яким має бути цей меморіал, але точно без пафосу. Я бачу це місцем скорботи в затишній локації, де можна присісти, побути на самоті з тими, хто навіки в строю.

У парку Слави було б логічно, але його планування вже є завершеним. Меморіал буде не центральним, акцентним місцем, відповідно – втрутиться глибокий сенс. Тому, можливо, це парк Херсонська фортеця, де достатньо місця для проєктування меморіалу.

Площа Свободи занадто відкрита для такого меморіалу. Там неможливо створити атмосферу тихої скорботи».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бузковий парк – місце героїчного спротиву Херсона: який вигляд він має сьогодні (фото)

Анатолій Георгійович: «На мою думку, доцільно було б після закінчення війни побудувати такий меморіал поблизу Антонівського мосту. Звісно, спочатку має бути відновлений сам міст. Там дуже хороша розв’язка дороги, і коли автомобілі виїжджають на Антонівський міст – відкривалася б чудова панорама.

Якщо брати загалом Херсонську область, то її географічною серединою є Каховський район, і це місце теж є символічним. Там теж підходяще місце для такого меморіалу. Це було б уже традиційно – там і «Тачанка» розташована, і пам’ятники, присвячені Другій світовій війні.

Отже, враховуючи що це територіальний центр області, лівобережжя, яке досі страждає в окупації, я бачу такий меморіал саме в Каховському районі».

Інна: «Я переконана, що місцем для меморіалу має бути тиха паркова зона. Вважаю, що для цього потрібно облаштувати окрему територію – за прикладом парку Слави. До речі, у парку Слави, мені здається, не варто розміщувати ще й меморіал героям російсько-української війни – це дві різні події, вони мають бути відокремлені.

Моя думка – необхідно створити меморіальний парк у Таврійському мікрорайоні, на території біля знищеного окупантами льодового палацу. Там велика локація, на якій можна облаштувати окремі острівці пам’яті, присвячені окремим подіям цієї війни, що пов’язані саме з Херсонщиною».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яку історичну постать херсонці вважають символом Херсона

На головній світлині: меморіал у парку Слави в Херсоні, фото довоєнного часу з архіву ХМВА

Пов'язані записи

На площі біля зруйнованої будівлі Херсонської ОДА квітнуть сотні троянд (фото)

У самому серці Херсона, поруч із понівеченою будівлею облдержадміністрації, нині квітнуть сотні троянд. Яскраві червоні, ніжно-рожеві та золотисті квіти вкрили клумби біля площі Свободи. Минув рік з моменту руйнації будівлі…

Подробиці
Скільки пляжів в Одесі пройшли перевірку та готові до літнього сезону

В Одесі триває підготовка до літнього курортного сезону. Вже понад 10 пляжних локацій отримали офіційні акти готовності. Перелік перевірених пляжів опублікували на сторінці Одеської міської ради. Так наразі акти готовності мають…

Подробиці