Що таке контрабанда та повна відсутність державного регулювання та контролю за тим, що відбувається на ринку, херсонці добре знають, адже пережили майже 9 місяців тимчасової окупації. Тоді все перевернулося з ніг на голову…
Херсонець, громадській діяч Юрій Антощук згадує, що у перший місяць повномасштабного вторгнення Херсонщина була заблокована окупантами, відчувалась нестача продуктів, навіть з хлібом були проблеми. Тому разом з партнерами вони почали шукати по місту, у фермерів українські продукти, формували продуктові набори і розвозили їх літнім людям, родинам з дітьми. Головне було знайти саме українські товари, адже російські люди відмовлялись брати. Така діяльність не залишилася не поміченою, на одному з пропагандистських ресурсів йшлося:
«До войны они создавали «структуры гражданского общества» в виде тренировок всевозможных грантополучателей: людей приучали разговаривать на соросовском наречии, канализируя созидательную деятельность граждан Украины в работу на иностранные фонды… На данный момент данная организация занимается попытками ввезти в Херсонскую область контрабанду из Украины. Контрабанду под видом гуманитарной помощи».
Тобто, контрабандою для росіян стали саме українські товари. Натомість те, що завозилось на територію Херсона та Херсонщини з анексованого Криму, з ТОТ Запорізької області – це було для окупантів нормою.
Однак саме в той період вулиці Херсона перетворилися на один великий ринок. Це було, ніби повернення у 90-ті роки минулого століття, але старожили кажуть, що навіть тоді такого розгулу стихійної торгівлі не було.
Здавалося, тоді півміста торгувало, а півміста купувало. З підпілля вийшли продавці паленого алкоголю і відкрито торгували горілкою, вином та навіть коньяком… на розлив із пластикових бочок. Можна тільки уявити собі «якість» такої «домашньої горілки». Наливали і бажаючим хильнути прямо на місці – це називалось «дегустація». Але продаж на вулиці спиртного, цигарок без акцизу, швидкопсувних продуктів харчування – то квіточки. А от торгівля ліками невідомих виробників прямо з авто або з клейонки, розстеленої на асфальті, та ще й під палючим сонцем – то взагалі був нонсенс.
До речі, у ЛДНР теж насамперед з’явилися дешеві алкоголь та цигарки. Це була така політика окупантів, щоб приручити маргінальні верстви населення, а також споїти людей в окупації, що розгублені, у стресі. Логіка окупаційної «влади» така – гроші на життя роздали, дешеву горілку дали і не лізуть люди на рожон. Народом, що спився, легше керувати…
З цигарками теж була проблема в окупації. Як тільки на місцевих складах закінчилися українські запаси – на вулицях почали продавати контрафакт за подвійну ціну. Херсонці згадують, що тоді палити почали знов й ті, хто давно кинув, адже це було, як заспокійливе під час постійного стресу.
Зараз розумієш, що отой весь «ринок» – це була ілюстрація справжньої стихії, у яку може поринути держава, якщо немає контролюючих органів та регулюючого ринок законодавства. А ще – це суцільна тінь, адже жодних податків торгівці не сплачували, хіба що давали хабарі на блокпостах, щоб пропускали транспорт з анексованого Криму та ТОТ Запорізької області без перешкод.
І от, коли ти пережив цей чорний хаос, бачив, здається, дно і те, до чого призводять не цивілізовані методи управління територіями, то осягнути, що зараз, у воюючий країні фактично кожна п’ята пачка цигарок, що продається, є контрабандою, складно.
На початку 2024 року рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні знизився до 19,1% (проти 25,7% наприкінці 2023 року). Про це свідчать дані проєкту «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів.
Станом на березень 2024 року обсяг тіньового ринку сигарет в Україні зменшився до 7 млрд штук. Попри це зниження річні втрати бюджету оцінюються в 24 млрд грн.
Зменшилась як частка підробленої продукції (до 8,7%), так і частка продукції, яка маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, але нелегально продається в Україні (до 9,2%).
Більша частина тютюнової продукції (57%), що маркована позначкою Duty Free або призначена для експорту, і нелегально продається в Україні, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. Майже половина цієї групи нелегальної продукції – сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free (45%).
«Ми спостерігаємо зниження рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами у першому кварталі 2024 року. Це може бути пов’язано з об’єктивними причинами, обумовленими посиленням контролю з боку держави за реалізацією нелегальної продукції. У березні 2024 року третина підробленої продукції має ознаки підроблених акцизних марок (32%). За написом на упаковці, вироблені Юнайтед Тобако / Маршалл Файнест Тобакко / VK Tobacco FZE та «Українським Тютюновим Виробництвом», – зазначає Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.
На початку 2024 року продаж нелегальних сигарет в кіосках зменшився на 6% (до 33% проти 39% у жовтні 2023 р.). Однак кіоски і магазини залишаються основними каналами торгівлі нелегальними тютюновими виробами, через які продається 64% нелегальної продукції.
Лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції є 6 областей України, де реалізується 67% такої продукції: Дніпропетровська – 18%, Одеська – 13%, Київ і Київська обл. – 11%, Харківська – 10%, Хмельницька – 8%, Львівська – 6%.
Тобто зараз, у 2024 році ми маємо вже кращу ситуацію, ніж у 2023 році, але вона настільки ненормальна, що інколи бракує слів.
Втрати бюджету від того, що квітне торгівля товарами без сплати акцизного збору – 24 млрд грн! Саме ці кошти могли б йти на закупівлю дронів, озброєння, екіпірування для ЗСУ.
Масштаби підпільного ринку тютюну можна легко відслідкувати в інтернеті.
Ось, наприклад, оголошення про продаж станка для пакування цигарок. Машинка здатна в умілих руках видавати 250-300 пачок на годину.
Є безліч сайтів, телеграм-каналів та вайбер груп, які пропонують дешеві цигарки відомих марок блоками вартістю від 400 до 650 грн. Тоді як в магазинах такі ж самі цигарки коштують значно дорожче. Просто замовляєш і отримуєш товар на пошті.
Бізнес процвітає. Лише нещодавно на Херсонщині правоохоронці викрили діяльність злочинної групи з 8 учасників, які організували в Херсоні продаж контрафактних підакцизних товарів. «Підприємці» збували фальсифікований алкоголь і тютюнові вироби та здійснювали незаконну реалізацію товарів із підробленими марками акцизного податку.
Поліцейські встановили, що 46-річний підприємець має декілька торгових «точок» на одному з ринків Херсона. Чоловік замовляв цигарки та горілку в одному з месенджерів та отримував товар поштовими відправленнями. Загальна вартість вилучених товаро-матеріальних цінностей – майже 300 тис. гривень.
Та хіба це єдиний випадок?!
Основною причиною такого стрімкого зростання «сірого» та «чорного» ринків є несумісність ціни легальних сигарет із купівельною спроможністю населення. Якщо пачка сигарет через нові акцизи коштує 80 грн, то на нелегальних розкладках її можна купити за 40 грн. Збіднілі під час війни споживачі все частіше обирають удвічі дешевший продукт, хоч він і нелегальний.
«Частка податків у вартості пачки сигарет складає понад 70%. Ставки акцизного податку планово підвищуються щороку. Їх планується підвищити до мінімального європейського рівня, однак зарплати та пенсії у наших людей далекі від європейських», — зазначила в коментарі НВ гендиректорка асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн.
Якщо врахувати, що акциз постійно зростає, то цигарки будуть дорощувати й надалі. Невже пропорційно буде зростати й нелегальний ринок?
Схоже, проблема набирає вже обертів загальнонаціональної та з розряду безпекових. Адже відкритий продаж контрафакту призводить до втрат десятків мільярдів гривень, які так потрібні для перемоги України.
Фото: з відкритих джерел, Нацполіції, відео з каналу «Незламність духу».