«Чому росіяни не виступають проти розпалювання війни Путіним?». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 1 та 2 січня

«Чому росіяни не виступають проти розпалювання війни Путіним?». Що писали ЗМІ світу про війну РФ в Україні 1 та 2 січня

Автор: Марина Поліщук 03 Янв. 2023 20:00

Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Нижче до вашої уваги – перші сторінки газет за 1 та 2 січня 2023 року: заголовки та огляд деяких цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні. 

Переклад здійснив член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський

1 січня 2023 р.

США. The New York Times

ВІЙНА ПОРОДИЛА ОБРАЗИ СТРАЖДАНЬ

Підпис під фото: Час сну в притулку в Україні. Спеціальний розділ.

«Смертельний рік в Україні завершився великим ударом»

Росія обрушила ракетний дощ на столицю України та інші міста в суботу, вчинивши смертоносний напад напередодні Нового року. 

Як би наголосивши на заявленій президентом Володимиром Путіним рішучості вести війну, яку він назвав «священним обов'язком перед нашими предками та нащадками».

Внаслідок повітряних бомбардувань загинула щонайменше одна людина і частково зруйновано готель у Києві, завдано збитків в інших містах і змусило українських електроенергетиків превентивно відключити електроенергію.

«У Києві вибухи!».  Про це у месенджері Telegram написав мер Києва Віталій Кличко. «Залишайтеся в укритті!»

Назвавши напад напередодні Нового року «нелюдським», а Росію «терористичною державою», Президент України Володимир Зеленський направив свій гнів на Путіна та його підлеглих, заявивши в записаній на відео реакції, що «ті, хто віддає накази про такі удари , і ті, хто виконує їх, не отримають прощення".

Навіть для мешканців, які звикли до зухвалих російських бомбардувань, виття сирен повітряної тривоги та гуркіт вибухів у новорічну ніч були особливо дратівливими.

США. Arkansas Democrat-Gazette

«ВІЙНА – СВЯЩЕННИЙ ОБОВ'ЯЗОК», – СКАЗАВ ПУТІН РОСІЯНАМ. НАДІЇ КИЄВА НА СВЯТО БЕЗ БОМБ МАРНІ

Росія обрушила ракетний дощ і підірвала безпілотники на столицю України та інші міста в суботу під час смертоносного штурму напередодні Нового року, наголосивши на заявленій президентом Володимиром Путіним рішучості вести війну, яку він назвав «священним обов'язком перед нашими предками та нащадками».

Внаслідок ударів з повітря загинула щонайменше одна людина і частково зруйновано готель у столиці, Києві, завдано шкоди в інших містах і змусило   електроенергетиків України превентивно відключити електроенергію.

«У Києві вибухи!» — написав мер міста Віталій Кличко у додатку для обміну повідомленнями Telegram. «Залишайся в укритті!».

Велика Британія. The Times

ПУТІН ПІДНІМАЄ КЕЛИХ ЗА ТЕ, ЩО РАКЕТИ НЕСУТЬ СМЕРТЬ КИЄВУ

Президент Путін виголосив тост із шампанським у своєму новорічному зверненні до нації, через кілька годин після того, як внаслідок російського удару по Києву загинула щонайменше одна людина, а поранених вісім.

У своєму ефірі, наперед записаному виступі перед військовими, президент звинуватив Захід в експлуатації України, щоб спробувати зруйнувати його країну. 

Він сказав: «Вони цинічно використовують Україну та її народ, щоб послабити та розколоти Росію».

Потім запис показав його з келихом шампанського поруч із військовослужбовцями та жінками. Твіттер був переповнений припущеннями, що деякі з них були акторами. Одна з жінок, мабуть, була зображена раніше з лідером у цивільному одязі.

У дев'ятихвилинному посланні Путін заявив, що ця «моральна, історична доленосна подія» «і правда була на його боці», наполягаючи на тому, що Росія «захищає людей на наших власних історичних територіях — маючи на увазі такі області, як східний регіон Донбасу, Україна.

Він також сказав, що західні спроби ізолювати Росію не мали успіху, описавши «оголошену країні справжню санкційну війну». 

Він додав: «Ті, хто це розпочав, розраховували на повне знищення нашої промисловості, фінансів, транспорту. Цього не сталося.

Путін сказав, що 2022 ознаменувався «воістину поворотними, доленосними подіями».

Незадовго до трансляції у Києві сталося не менше десяти вибухів, і це був другий ракетний обстріл України за три дні.

У своєму відеозверненні президент Зеленський сказав росіянам, що Путін «спалить вашу країну та ваше майбутнє. Терор вам ніхто не пробачить. Ніхто у світі".

Він сказав про сили Путіна: "Вони називають себе християнами... але вони на боці диявола".

Данія. Politiken

29 ЛЮДЕЙ, ЗА ЯКИМИ МИ ПОВИННІ СТЕЖИТИ ОСОБЛИВО УВАЖНО В 2023 РОЦІ

Іспанія. El Mundo

ТРЕТИНА ІСПАНЦІВ ВВАЖАЮТЬ, ЩО ПУТІН ВТРАТИТЬ ВЛАДУ ТА ПРОГРАЄ ВІЙНУ ЦЬОГО РОКУ

Франція. La Croix

2023 - ЩО СВІТ МАЄ В РЕЗЕРВІ

- Надії для тропічних лісів Амазонки

- Енергетика - новий курс

- Інфляція затихає

- Індія обганяє Китай

- Україна: війна на виснаження

Швеція. Expressen

ЕКСПЕРТИ: ТОДІ ПРИЗНАЧАТЬ ЗАМІНУ ПУТІНУ

В якості можливого наступника називають "кухаря Путіна" Євгена Пригожина

Китай. Rénmín Rìbào

ГЛАВИ ДЕРЖАВ КИТАЮ ТА РОСІЇ ОБМІНЯЛИСЯ НОВОРІЧНИМИ ПРИВІТАННЯМИ

Інформаційне агентство Сіньхуа, Пекін 

31 грудня 2022 року президент Сі Цзіньпін і президент Росії Володимир Путін обмінялися новорічними привітаннями.

Від імені китайського уряду та народу Сі Цзіньпін передав щирі вітання та найкращі побажання президенту Путіну та російському народу.

Сі Цзіньпін зазначив, що 2022 рік є надзвичайним. В умовах прискореної еволюції міжнародної ситуації та безперервного поширення глобальної епідемії китайсько-російські відносини завжди зберігали здоровий імпульс розвитку. 

Цього року китайсько-російське економічне та торговельне співробітництво неухильно розвивається, а енергетика, інвестиції – взаємні.

Було досягнуто нових успіхів у співпраці в таких сферах, як зв’язок і взаємозв’язок, що сприяло спільному розвитку двох країн. 

Обидві сторони офіційно започаткували китайсько-російський рік спортивних обмінів і взаєморозуміння та традиційна дружба між народами двох країн ще більше поглибилися.

Сі Цзіньпін зазначив, що прийдешній 2023 рік стане першим роком для Китаю, коли він повністю втілить дух 20-го Національного з’їзду Комуністичної партії Китаю, а китайсько-російські відносини також відкриють нові можливості для розвитку. Я готовий підтримувати тісні контакти з президентом Путіним і вести обидві сторони до поглиблення всебічної стратегічної координації та практичного співробітництва в різних сферах, щоб принести користь двом країнам і двом народам.

Президент Путін щиро привітав Сі Цзіньпіна зі святом і побажав дружньому китайському народу щастя і благополуччя. 

Путін зазначив, що в наступному році російсько-китайське всеосяжне стратегічне партнерство координації продовжить зміцнюватися, продемонструвавши потужний імпульс розвитку і витримавши випробування зовнішніми викликами. 

Політичний діалог між двома країнами є насиченим за змістом, обсяги двосторонньої торгівлі досягли рекордного рівня, завершено будівництво великих проєктів транскордонної транспортної інфраструктури. 

У 2019 році успішно відбулися російсько-китайські спортивні обміни, які зробили важливий внесок у розвиток культурного співробітництва між двома сторонами.

ПРЕЗИДЕНТ СІ ЦЗІНЬПІН ЗВЕРНУВСЯ З НОВОРІЧНИМ ПОСЛАННЯМ У 2023 РОЦІ

Привіт усім! Наближається 2023 рік, і я хотів би передати найкращі новорічні побажання всім вам у Пекіні!

У 2022 році ми успішно провели 20-й національний з’їзд Комуністичної партії Китаю, який накреслив грандіозний план комплексної побудови сучасної соціалістичної країни та сприяв великому відродженню китайської нації шляхом модернізації в китайському стилі. Прозвучав гучний заклик до нового руху вперед.

Моя країна продовжує зберігати свій статус другої за величиною економіки світу зі стабільним економічним розвитком, і очікується, що річний ВВП перевищить 120 трильйонів юанів. 

З огляду на глобальну продовольчу кризу, виробництво зерна в моїй країні досягло «дев’ятнадцяти послідовних урожаїв», а чаша рису для китайців стала безпечнішою. 

Ми консолідували досягнення у боротьбі з бідністю, всебічно сприяли відродженню села та вжили ряд заходів, таких як зниження податків і зборів, щоб полегшити труднощі підприємств і зосередитися на вирішенні нагальних проблем і турбот людей.

З моменту спалаху епідемії ми завжди наполягали на тому, щоб люди ставилися на перше місце, і життя – на першому місці, наполягали на науковій і точний профілактиці та контролі, а також оптимізували та коригували заходи профілактики та контролю відповідно до часу та ситуації, щоб максимально захистити життя людей. безпеку та здоров'я. 

Широкі кадрові маси і ресурси, особливо медичний персонал і їх помічники, не бояться труднощів і мужньо вистоюють. Після наполегливих зусиль ми подолали безпрецедентні труднощі та виклики, які не для всіх даються легко. Зараз профілактика епідемії та боротьба з епідемією вийшли на новий етап. Це все ще важкий час, і усі наполегливо працюють, а світанок тільки попереду. Працюймо більше, наполегливість – перемога, єдність – перемога.

У 2022 році нас покинув товариш Цзян Цземінь. Ми глибоко бережемо пам’ять про його великі досягнення та благородну поведінку, дорожимо цінним духовним багатством, яке він залишив. 

Ми повинні успадкувати його спадок і продовжувати просувати справу соціалізму з китайською специфікою в нову еру.

Довга річка історії чудова, і покоління людей наполегливо працювали, щоб створити сьогоднішній Китай.

Сучасний Китай – це Китай, де мрії збуваються одна за одною. Успішно пройшли зимові Олімпійські і зимові Паралімпійські ігри в Пекіні, спортсмени на льоду та снігу мчали по полю та досягали вражаючих результатів. 

Shenzhou 13, 14 і 15 вилетіли в естафеті, китайська космічна станція була повністю завершена, і наш «космічний дім» відправився в небо. 

Народна армія святкує своє 95-річчя, а офіцери та солдати крокують вперед великим шляхом зміцнення армії. 

Спущено на воду третій авіаносець «Фуцзянь», офіційно поставлено перший великий літак C919, повністю введено в експлуатацію гідроелектростанцію Байхетань... 

Усе це здійснено наполегливою працею незліченних людей.

Маленькі іскри, що сходяться у факел, це сила Китаю!

Сьогоднішній Китай – це Китай, сповнений життєвих сил. 

Пілотні зони вільної торгівлі та порт вільної торгівлі Хайнань процвітають, прибережні райони активно інноваційні, центральні та західні регіони прискорюють розвиток, відродження північного сходу набирає обертів, а прикордонні райони процвітають і збагачують людей. 

Економіка Китаю має сильну стійкість, великий потенціал і життєздатність, а її довгострокові основи залишаються незмінними. Поки ми маємо тверду впевненість і прагнемо прогресу в стабільності, ми обов’язково досягнемо поставлених цілей. 

Цього року я побував у Гонконгу, і я дуже радий бачити, що Гонконг буде керованим і процвітаючим. 

Неухильно впроваджуючи «одну країну, дві системи», Гонконг і Макао, безсумнівно, насолоджуватимуться довгостроковим процвітанням і стабільністю.

Сьогоднішній Китай – це Китай, який продовжує національний дух. Стихійні лиха, такі як землетруси, повені, посухи, лісові пожежі та деякі нещасні випадки, які сталися цього року, змусили людей хвилюватися та сумувати, але сцени віддачі життя за праведність та допомоги один одному були глибоко зворушливими, а вчинки героїв завжди залишатимуться в пам’яті та закарбуються в наших серцях. Щоразу, коли ми прощаємося зі старим і відкриваємо нове, ми завжди згадуємо про благоговійний дух, успадкований китайською нацією протягом тисячоліть, і подвоюємо нашу впевненість у русі вперед.

Сучасний Китай тісно пов'язаний зі світом.

Після 20-го Національного з’їзду Комуністичної партії Китаю ми з колегами поїхали в Яньань, щоб знову пережити славетні роки, коли ЦК партії долав рідкісні труднощі в період Яньань і відчув духовну силу старшого покоління комуністів. 

Комуністична партія Китаю витримала вітер і дощ протягом ста років і подолала всі перешкоди. Цей шлях такий важкий і великий. Ми повинні незламно йти вперед і наполегливо працювати, щоб зробити Китай кращим завтра.

Завтрашній Китай прагне творити чудеса. У майбутньому Китаї сила походить від єдності. 

Завтрашній Китай покладається на молодь.

Нехай Батьківщина процвітає і процвітає, а країна і люди будуть мирними! 

Хай світ буде мирним, прекрасним і щасливим! 

Бажаю всім щасливого Нового року і здійснення всіх бажань!

Підпис під фото: У новорічну ніч президент Сі Цзіньпін звернувся з новорічним посланням до 2023 року через центральне радіо й телебачення Китаю та Інтернет.

2 січня 2023 р.

США. Times News

СИРЕНИ ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ ЗВУЧАТЬ У 2023 РОЦІ

Зеленський звернувся до нації у зв'язку з ракетними обстрілами і обстрілами безпілотників.

Українці зіткнулися з похмурим початком 2023 року, оскільки в неділю сталося ще більше російських ракетних та безпілотних атак після стрімкого нападу напередодні Нового року, внаслідок якого загинули щонайменше троє мирних жителів по всій країні, повідомила влада.

Незабаром після опівночі в столиці пролунали сирени повітряної тривоги, після чого пішов шквал ракет, що перервав невеликі урочистості, які проводили мешканці будинку через комендантську годину військового часу.

Українські офіційні особи стверджували, що Москва навмисно завдавала ударів по мирним жителям, а також критично важливій інфраструктурі, щоб створити атмосферу страху і підірвати моральний дух протягом зимових місяців.

У відеозверненні в неділю ввечері президент Володимир Зеленський похвалив своїх громадян за «почуття єдності, автентичності та самого життя». Росіяни, за його словами, «нічого не заберуть в України. Вони не заберуть нашої незалежності. Ми нічого не дамо».

Зеленський заявив, що українські сили в повітрі та на землі збили 45 безпілотників іранського виробництва, випущених Росією у суботу ввечері та перед світанком у неділю.

Внаслідок чергового удару опівдні неділі на півдні Запорізької області загинула одна людина, повідомив голова обласного військового управління Олександр Старух.

Але в Києві було переважно тихо, і люди у Новий рік смакували шматочки спокою.

«Звичайно, було важко відсвяткувати повною мірою, бо ми розуміємо, що наші солдати не можуть бути із сім'єю», — сказала Євгенія Шульженко, сидячи з чоловіком на лавці у парку з видом на місто.

Але «справді потужна» новорічна промова Зеленського підняла їй настрій і змусила пишатися тим, що вона є українкою, сказала Шульженко. Нещодавно вона переїхала до Києва після проживання у Бахмуті та Харкові, двох містах, які пережили одні з найзапекліших боїв війни.

У суботу та протягом ночі у столиці та інших областях України прогриміли численні вибухи, десятки людей отримали поранення.

Фотограф AP на місці вибуху у Києві побачив тіло жінки, поряд стояли її чоловік та син.

Найбільший університет України, Національний університет імені Тараса Шевченка у Києві, повідомив про великий вибух кампусу. Мер Віталій Кличко повідомив, що пошкоджено дві школи, у тому числі дитячий садок.

Ударів було завдано через 36 годин після того, як у четвер Росія завдала масованого ракетного удару по об'єктах енергетичної інфраструктури. Надзвичайно швидкі наступні дії у суботу стривожили українських чиновників. З жовтня Росія майже щотижня завдавала авіаударів українським об'єктам електро- та водопостачання, посилюючи страждання українців, тоді як її наземні сили насилу утримували позиції і просувалися вперед.

За словами заступника глави адміністрації президента Кирила Тимошенко, внаслідок нічного обстрілу в районах південного міста Херсона загинула одна людина та вибито сотні вікон у дитячій лікарні. Українські сили повернули собі місто у листопаді після того, як російські війська відійшли за річку Дніпро, яка ділить Херсонську область навпіл.

За словами губернатора Херсонської області Ярослава Янушевича, коли в суботу вночі до дитячої лікарні потрапили снаряди, хірурги оперували 13-річного хлопчика, який того вечора був тяжко поранений у сусідньому селі.

Хлопчика після обстрілу в тяжкому стані доправили до лікарні за 100 км до Миколаєва.

США. Arizona Daily Star

УКРАЇНІ ЗАГРОЖУЄ ПОХМУРИЙ ПОЧАТОК НОВОГО РОКУ

Підпис під фото: Рятувальники гасять пожежу поряд з будинками, зруйнованими під час російської атаки у суботу у Києві, Україна.

Українці зіткнулися з похмурим початком 2023 року, оскільки в неділю пішли нові російські ракетні та безпілотні атаки після стрімкого наступу напередодні Нового року, внаслідок якого загинули щонайменше троє мирних жителів по всій країні, повідомила влада.

Незабаром після опівночі в столиці пролунали сирени повітряної тривоги, після чого пішов шквал ракет, що перервав невеликі урочистості, які проводили мешканці будинку через комендантську годину військового часу. Українські офіційні особи стверджували, що Москва навмисно завдавала ударів по мирним жителям, а також критично важливій інфраструктурі, щоб створити атмосферу страху і підірвати бойовий дух протягом довгих зимових місяців.

У відеозверненні в неділю ввечері президент Володимир Зеленський похвалив своїх громадян за «відчуття єдності, справжності та самого життя». Росіяни, за його словами, «жодного року не відберуть в України. Вони не заберуть нашої незалежності. Ми нічого не дамо». 

Зеленський заявив, що українські сили в повітрі та на землі збили 45 безпілотників іранського виробництва, випущених Росією у суботу ввечері та перед світанком у неділю.

США. Arkansas Democrat-Gazette

В УКРАЇНІ ТРИВАЮТЬ ОБСТРІЛИ

Підпис під фото: Жителі Запоріжжя, Україна, виносять частину своїх речей у неділю, виходячи з дому, який був сильно пошкоджений під час суботнього ракетного обстрілу російських військ. У неділю столицю України Київ продовжили ракетні обстріли та обстріли безпілотників.

США. The San Diego Union-Tribune

УКРАЇНЦІ РОЗПОЧИНАЮТЬ 23 РІК ЗІ СМЕРТЕЛЬНОЇ ПОВІТРЯНОЇ АТАКИ

Щонайменше 3 мирних мешканців убито; Зеленський похвалив націю за єдність проти Росії

Українці зіткнулися з похмурим початком 2023 року, оскільки в неділю були нові атаки російських ракет і безпілотників після стрімкого нападу напередодні Нового року, в результаті якого загинули щонайменше троє мирних жителів по всій країні, повідомляють влада.

Незабаром після опівночі в столиці пролунали сирени повітряної тривоги, після чого був залп ракет, який перервав невеликі урочистості, які проводили жителі будинку через введення комендантської години військового часу. Українські офіційні особи стверджували, що Москва навмисно завдавала ударів по мирним жителям, а також критично важливій інфраструктурі, щоб створити атмосферу страху і підірвати моральний дух протягом довгих зимових місяців.

У відеозверненні у неділю ввечері президент України Володимир Зеленський похвалив своїх громадян за «почуття єдності, справжності та самого життя». Росіяни, за його словами, «жодного року не відберуть в України. Вони не заберуть нашої незалежності.

Велика Британія. The Independent

МИ НЕ ПОВИННІ ВІДВЕРНУТИСЯ ВІД УКРАЇНИ

Україну може спіткати доля Гази та Сирії

Невипадково президент Зеленський зробив екстраординарний крок, щоб уперше з початку війни залишити свою країну, відвідати США та заручитися підтримкою

Прокинувшись 1 січня 2022 року, мало хто міг подумати, що найбільша подія у сучасній історії Європи від часів Другої світової війни не за горами.

Що це з такою руйнівною люттю пронесеться через все наше життя.

Але 24 лютого президент Путін вирішив підкорити цьому Україну та планету, створивши новий світовий порядок для всіх нас на майбутні покоління. Він відбився далеко за межами двох головних героїв цієї історії, розпалюючи все від нестачі хліба та майже голоду до кризи вартості життя.

Тож це був збиваючий з ніг, рік — з Україною і війною, що її розоряла, як центр тяжіння.

Але як довго це триватиме?

Конфлікт був настільки руйнівним, що спровокував найбільшу в Європі кризу біженців та гуманітарну кризу, що, на жаль, затьмарив інші світові катастрофи та інші війни.

У центрі уваги всього світу були незвичайні сцени, відображені в знакових зображеннях і словах.

Але в міру того, як починається запекла артилерійська війна, позиції зміцнюються, кровопролитні битви затягуються, а успіхи, можливо, стають дедалі меншими, я боюся, що після тієї річниці російського вторгнення наступного місяця нарешті настане втома.

Ось на що робить ставку Путін. І робота журналістів та гуманітарних працівників полягатиме в тому, щоб зберегти історію живою та актуальною.

Якоюсь мірою втома вже настала. Як і в багатьох конфліктах, які я висвітлювала, привернення уваги всього світу це схоже на пісочний годинник. Сирія, конфлікт, що затягнувся на виснажливі 12 років, так мало зараз згадується на світових платформах новин, що мене регулярно запитують, чи війна закінчилася.

Мало хто має уявлення про статус уряду Лівії, країни, що роздирається такою ж тривалою війною.

Якщо ми втомимося від цієї історії, від тяжкого становища України, то ми ризикуємо нормалізувати вторгнення такого глобального масштабу.

Повторення також убиває увагу. Я пам'ятаю, як у 2021 році я стояла у вирві від авіаудару по вулиці в Газі, яку я бачив у 2012 та 2014 роках, а також у 2021 році.

Знайомство з конфліктом показало, що більшість світу зустріла кризу зжатим плечей. Україну в 2023 році може спіткати та ж доля, тим більше що бої в рамках війни ставали дедалі незрозумілішими: від звільнення Київщини до Харкова та Херсона.

Це посилюється внутрішніми проблемами у Європі та Заході. Війна в Україні, що вибухнула за пандемією, сприяла рекордно високій інфляції в Європі, яка досягла майже 11% у всіх напрямках (і до 15,6% у Польщі).

Нестримні ціни призвели до того, що люди почали неохоче витрачати гроші, що, своєю чергою, призвело до скорочення пожертвувань Україні. Це те, що, безперечно, дуже непокоїть Київ.

Невипадково президент Зеленський зробив екстраординарний крок, вперше з початку війни залишивши Україну, щоб відвідати США та заручитися підтримкою. 

Там український лідер звернувся до президента Байдена та Конгресу з пристрасним закликом до більшої та продовженої американської підтримки, зокрема щодо зброї. Зростає скептицизм із боку Палати представників щодо корисності продовження надання допомоги. Виступаючи на спільному засіданні у Конгресі, він назвав підтримку України не благодійністю, а «інвестицією у глобальну безпеку та демократію».

"Ця битва не може бути заморожена або відкладена", - сказав він. «Не можна ігнорувати це, сподіваючись, що океан чи ще щось забезпечить захист… так багато залежить від світу. Так багато у світі залежить від вас», - сказав він політичній еліті Америки.

Така сумна реальність у світі людей. Обсяг нашої уваги та кишені не безмежні. Їх просто не може бути. Небезпека полягає в тому, що це грає прямо на руку Москві — для Путіна глобальна апатія — його найбільша зброя, бо якщо підтримка України зазнає невдачі, він має більше шансів на перемогу. Якщо ми втомимося від цієї історії, від тяжкого становища України, то ми ризикуємо нормалізувати вторгнення глобального масштабу.

Ми ризикуємо створити небезпечний світовий прецедент.

Тож частина нашої роботи як репортерів полягає у тому, щоб боротися з цим, продовжуючи розповідати та формувати історії, які мають значення та залучають аудиторію. 

І тримати в центрі уваги скоєні злочини.

Австрія. Salzburger Nachrichten

ПОХМУРІ ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Бойовими безпілотниками, ракетами та великою артилерією загарбницька війна Росії проти України дала людям кривавий початок нового року. Кілька людей загинуло і десятки отримали поранення в результаті бойових дій, які тривали з незмінною жорстокістю в святкові вихідні. Лише українські ВПС за неділю повідомили про 45 атак з іранських бойових безпілотників Shahed-136. Всі вони були знищені.

«Вечірку українцям зіпсувати не вдалося», – заявили у ВВС у Києві. На масовані обстріли поскаржилися і окупанти на підконтрольних Росії територіях.

У своїх розлогих новорічних промовах президент України Володимир Зеленський і глава Кремля Володимир Путін дали зрозуміти, що кінця війні не видно. Обидві сторони хочуть виграти боротьбу і впевнені в перемозі. 

З Нового року також набув чинності указ Путіна, який має намір збільшити чисельність військових цього року на 137 тис. до 1,15 млн осіб. 

З моменту початку війни проти України за наказом Путіна 24 лютого 2022 року російській армії неодноразово доводилося стикатися з великими кадровими проблемами. Збільшення чисельності військовослужбовців тепер покликане виправити ситуацію.

Зеленський привітав співгромадян з Новим роком і «Роком нашої перемоги». У новорічну ніч він також похвалив прихильників України у війні проти Росії. Раніше він подякував канцлеру Німеччини Олафу Шольцу за новий курс федерального уряду в політиці безпеки в повідомленні німецькою мовою в Twitter. 

«Постачання зброї, захист понад мільйона українців, головування у G7 з фокусом на Україні, фінансова та технічна допомога, статус кандидата в ЄС. Дякую за переломний момент, пане канцлер!», — написав він. 

«Нехай ми завершимо це у 2023 році нашою спільною перемогою.» Зі згаданим поворотним моментом уряд Німеччини розпочав військову допомогу. Однак Україна сподівається на значно більшу військову допомогу від Німеччини.

У неділю Віталій Кличко знову закликав поставити танки Leopard 2. «Від Німеччини буде залежати, чи нарешті танки Leopard 2 будуть поставлені. Без такого типу танків буде важко відбити більше територій в Україні», – сказав мер Києва.

Бельгія. De Standaard

ЧОМУ РОСІЯНИ НЕ ВИСТУПАЮТЬ ПРОТИ РОЗПАЛЮВАННЯ ВІЙНИ ПУТІНИМ?

Що думають 140 мільйонів росіян про войовничість свого президента, запитала кореспондент Єва Цук'є. Вона подорожувала Росією у пошуках відповіді.

"Ви тут для того, щоб поширювати пропаганду?"

Дуже молодий офіцер у будці митниці у московському аеропорту Домодєдово перегортає мій паспорт. Його увагу привертає остання сторінка, на якій стоїть низка провокаційних червоних штампів української митниці.

  - Що ти там робила? - хрипко питає він.

Він дістає свій телефон. Його колега веде мене на інший поверх аеропорту, де я зупиняюся за червоно-білою стрічкою з якимись мігрантами із Центральної Азії.

Пів третьої ночі, мої попутники давно вже роз'їхалися по домівках. Після російського вторгнення в Україну західні кореспонденти вітаються, коли намагаються дістатися місця роботи. Якщо раніше час у дорозі Амстердам-Москва становив 3,5 години, то оскільки повітряний простір над Європою та Росією закритий, ми в дорозі від 24 до 72 годин.

«Найкращий президент у світі»

24 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін робить те, що світ давно вважав малоймовірним: він спрямовує свої танки через український кордон, посилаючи ударну хвилю Європою.

Путін, який провів пандемію в «коронному бункері» та консультує лише за багатометровими столами, говорить про «денацифікацію» у нічному громоподібному мовленні.

 Здається, ніхто не може відмовити його від його руйнівних планів. Його оточення тремтить. Захід затамував подих. Українці готуються.

Важко відповісти на одне запитання: що думають 140 мільйонів росіян про сліпе розпалювання війни їхнім президентом? 

Опитування громадської думки протягом року показали, що близько 80 відсотків підтримують Путіна та його військову операцію.

Але наскільки вони представницькі в країні, де ніхто не говорить їхньою мовою – чи це результат двадцятирічних репресій та пропаганди?

Єдиний спосіб отримати уявлення - поговорити з якомога більшою кількістю росіян.

Наступного ранку після виступу Путіна я заходжу до місцевого відділення його партії «Єдина Росія» у Таганрозі, російському порту на Чорному морі. 

Голова партії Ірина запитливо дивиться на мене.

Вона сортує сухе молоко та зубну пасту «для біженців», жінок та дітей, які вже кілька днів перетинають російський кордон із самопроголошених «народних республік» Донецької та Луганської областей. 

Вона каже, що її серце тьохнуло, коли вона почула промову Путіна тієї ночі: «Так, так, я думала! Наш президент — найкращий у світі!» Вона не боїться війни? 

Путін як батько. Хіба ти не боїшся іноді батьків?

У спортзалі далі я зустрічаю сотні жінок, які чекають на притулок з дітьми та валізами. Вони приїхали з Донецька та були евакуйовані, частково під тиском.

Розкручується клубок пропаганди

Я також відчуваю на собі погляд російських служб. Під час моїх поїздок слідкують за мною, мої джерела отримують загадкові телефонні дзвінки, а «журналісти» з державних ЗМІ переслідують мене. «Вони вбивають наших дітей», — журиться жінка похилого віку.

Після нічної поїздки на машині засніженими полями — повітряний простір зараз закритий — повертаюся до Москви на світанку. 

Столиця схожа на паралельний всесвіт. Москвичі поспішають на роботу, відкриваються магазини, діти біжать до школи. Я пригнічую бажання підсунути останні новини просто під ніс перехожим. Це безглуздо, навіть небезпечно: опір жорстоко карається.

У наступні дні росіяни готувалися до удару оголошених західних санкцій у звичайному порядку.

Це не перший випадок, коли держава перевертає їхнє життя з ніг на голову. Зняття заощаджень, запасання туалетного паперу та згущеного молока, скачування нових додатків замість заблокованих. І тоді життя, здається, знову йде своєю чергою.

Антиутопічна традиція

Правда в тому, що за останній рік росіяни мало помітили війну. Поки російські бомби влітку падають на українські будинки, школи та заводи, життя у російських містах триває. Нічні клуби та фестивалі знову в повному розпалі після корони. 'Що ми можемо вдіяти? Чи не терпиться залишитися вдома чи відволіктися від страждань?» — кажуть деякі молоді люди у Горькому.

«Ми нічого не хотіли знати про наших співвітчизників. Ми відступили в нашу бульбашку. Ось результат».

У той самий час війну не можна ігнорувати. З'являються загадкові літери «Z» та «V», а також рекламні щити з палаючими російськими солдатами та гаслами типу «Ми не дамо нашим впасти». Західні магазини зачиняють свої віконниці, транснаціональні корпорації зачиняють свої двері.

У той час як найсміливіші з моїх російських друзів виходять у ті дні на вулиці та потрапляють у поліцейські камери, інші зазнають протилежної трансформації.

З ввічливого чоловіка мій орендодавець перетворюється на безсоромного путініста.

Плата за оренду супроводжується збудженими проповідями про "нацистів у Києві", на чолі з "наркоманом, який став божевільним". Коли він каже мені, що я повинен подумати, що сказати, я вирішую виїжджати з квартири.

У найкращої антиутопійської традиції мова також зазнає трансформації. Слова "війна" та "вторгнення" заборонені та замінюються "спеціальною військовою операцією". 

Люди вважають за краще говорити про "події". 

Дивні терміни, такі як Денафікація та Деміталірізація. Організації громадянського суспільства заборонені, ЗМІ закриті. 

Список "іноземних агентів", зазначений Кремлем, розширюється щоп’ятниці. Безслівний протест також карається, він з'являється, коли демонстранти з порожніми сторінками A4 заарештовані. У Сибіру чоловіка оштрафували за розповіді про те що бачив у сні президента України Зеленського.

Останніми роками іноземні кореспонденти значною мірою перебувають у стресі, але цензура призводить до постійного почуття невпевненості. 

Колеги виходять поспіхом, міжнародні медіа переміщують своїх редакторів. 

Хто вирішить залишитися, зважує свої слова на вагу золоту. Я також відчуваю це. Під час подорожей, за якими за мною слідкують, джерела отримують таємничі телефонні дзвінки, а "журналісти" від офіційних ЗМІ ускладнюють моє життя. 

Я відчуваю маленьку ворожнечу "нормальних" росіян. Багато хто, звичайно, критично настроєний, радий знайти західного журналіста, який цікавиться ним.

Серця і танки

У свіжий весняний день, незадовго до Великодня, я відвідую початкову школу з фотографом Андрієм, кілька годин, що їздять поблизу Москви. 

Над входом є російський прапор з військовими літерами "Z" та "V", але ніхто не знає, що вони означають. Директор школи теж не знає. І все ж він вважає, що це нормально, що вони там звисають. 

Школа задоволена візитом іноземного журналіста. Вчитель показує, як ученики пишуть листи до поранених солдатів. 

"Шановний захисник Батьківщини. Ми сподіваємось, що вам незабаром стане для краще", - пишуть вони елегантним кириличним почерком. 

Вони прикрашають свої листи сердечками та танками і кладуть їх у трикутники. "Так, як це робили російські діти під час Другої світової війни», - каже вчитель. 

Як і майже всі росіяни, директор каже, що вона ненавидить війну, і звинувачує Україну у всьому.

За словами російського політолога Андрія Колеснікова, це парадоксальна поведінка - половина страуса, половина патріота - глибоко прив’язана до російського мислення. "Росіяни жахаються" військовою операцією ", в той же час вони готові підтримати все, що їх президент скаже їм", - говорить він мені. 

Якщо росіяни відчувають наслідки самої війни, вони також можуть почати думати про себе. Санкції все ще мають занадто мало впливу на це: життя без Макдональдса, Netflix та Dior, але з зв'язком KFC, Armani та VPN з обхідними інтернет-блоками - це також чудове життя.

У дворі мене цікавить, як діти будуть реагувати, якщо вони коли-небудь дізнаються правду. Як і тисячі російських молодих людей, які не божевільні, набагато старші за себе, добровільно повідомляють про війну.

Що надихає цих людей, як вони стали такими? На терасі в Москві я запитую історика Олександра Абалова. Він каже, що російська ідентичність нерозривно пов'язана з ідеєю імперського правління. Протягом століть Росія розширювала Схід, знищивши десятки націй, щоб розпадатися в наступні століття. 

Занадто зайняті усвідомленням імперіалістичних амбіцій, росіяни не потребують часу, щоб відповісти на одне запитання: "Хто ми?"

Чотири типи Росії

У 2011 році російський економіст Наталя Зобаревич розділила Росію на чотири соціально-економічні блоки. 

"Перша" Росія - це сучасні міста, такі як Москва та Петербург, де ви можете відчути відхід Гуччі та Apple.

"Друга" Росія, в якій одна (державна) компанія часто переважає з міст середнього розміру, яка забезпечує мешканцям мізерну зарплату.

"Третя" має анклав Москви, який зараз живе в Туреччині. Росія - це сільська територія, є зовнішнім світом, що Путін також міг жити на Місяці.

"Четверта" Росія складається з етнічної сублімації Кавказу, Уралі та Сибіру, ​​які були приведені жити під гнітом та експлуатацією.

Класифікація надає посібник для тих, хто хоче інтерпретувати Росію. "Бідність - це також спосіб правил", - сказав Дмитро Муратов, редактор Нобелівської «Нової Газети» яка працює в вигнанні. За його словами, відсутність свободи та верховенства закону пов'язані з тим, що кожна четверта російська живе без стічних вод, кожна з десяти без туалету в приміщенні. "Чим гірше живуть росіяни, тим ближче вони хочуть повзати до влади".

Соціальні мережі поглибили розрив

Невелика група орієнтованих на Захід «російського Facebook» виборює права людини і верховенство закону.

З іншого боку, набагато більша група користувачів «ВКонтакте» (російський Facebook) порушує питання, чи достатньо їм їжі, чи можуть вони погасити свої борги і слухають пропаганду у формі ток-шоу.

Група, яка багато в чому залежить від держави і побоюється втручатися у політику. Група, з якою Путін двадцять років тому уклав «суспільний договір»: економічний прогрес в обмін на абсолютну владу.

"Ми були снобами"

Спекотного літа я знайомлюся з Надею Гущею, яка живе в кривому дерев'яному будиночку в глибині північної російської тайги. 

Як вона зігріває свій будинок без підключення до газу, який їй роками обіцяв Газпром? Цього року ліс знову спалахне? Чи подзвонять її діти знову? Як і у багатьох росіян, вона має родичів в Україні та смартфон.

Але вона не довіряє новинам, не користується соцмережами, а два її брати в Україні більше не дзвонять. "Може, це і на краще", - сумно бурмоче вона. 

«Президент іде вперед. Що ми можемо вдіяти?'

Моя московська подруга Алана тепер надто добре усвідомлює прірву між нею та її співвітчизниками. Довгий час вона мешкала у «першій» Росії. «Ми були снобами, — каже вона телефоном із турецького курорту, де вони із сином оселилися у березні. Вона роками брала участь у демонстраціях, відвідувала політичні збори, сперечалася із жорсткими родичами. У розмовах вона каже винно.

«Ми не хотіли мати нічого спільного з нашими співвітчизниками, які слухняно підкорилися владі, і замість того, щоб поговорити з ними, ми забилися у свою бульбашку. Ось результат.»

Потім, наприкінці сюрреалістичного літа, Путін ухвалює ще одне радикальне рішення. 21 вересня він оголошує мобілізацію, яка виводить росіян із політичної коми. Вони дивляться в тривозі як батьки, сини та двоюрідні брати викликаються випадковим чином. Десятки тисяч чоловіків тікають із країни.

«Летимо до Самарканда у понеділок. Потім, можливо, до Іспанії», — пише мій друг Костянтин наступного дня після мобілізації. За кілька тисяч євро йому та його коханій вдається дістати квитки до Узбекистану. 

Незабаром стає очевидним, наскільки тяжке життя без статусу, роботи та грошей. Пригнічені вони повертаються літаком до Москви, де мобілізація — не єдина загроза. 

Наприкінці листопада Держдума приймає ще суворіші закони, що криміналізують будь-яке вираження гомосексуальної орієнтації.

Ось так війна прийшла до росіян цього року. Коли близьких відправляють на поле бою, навіть найзапеклішим путіністам важко ігнорувати «події».

Франція. Le Monde

ЗАЛІЗНИЦЯ УКРАЇНИ У ВІЙНІ

- Спадщина часу. Радянський Союз, українська залізнична компанія переосмислила себе як "другу армію країни"

- У Москві влада захоплена законодавчим ажіотажем, між репресивними законами та бажанням депутатів існувати за всяку ціну

- У наших «Вигнанських зошитах» укр.біженці у Франції запитують себе: їм залишитися чи повернутися?

Німеччина. F.A.Z

РОСІЙСЬКИЙ ПОВІТРЯНИЙ УДАР НА МЕЖІ РОКУ

Російські збройні сили продовжували свої важкі напади безпілотниками, ракетами та артилерією в Україні у вихідні. Кілька людей загинули, десятки інших отримали поранення.

Президент України Вілодомір Зеленський та російський правитель Володимир Путін підтвердили під час новорічного вібрації, що кінець війни не скоро.

Указ Путіна також набрав чинності в новому році, щоб збільшити кількість російських солдатів у 2023 році на 137 000 до 1,15 мільйонів солдатів.

Німеччина. PNP

КЕРІВНА РОЛЬ НІМЕЧЧИНИ У НАТО

На початку року Німеччина взяла на себе керівництво НАТО. Тільки цього року так звана версія Військового альянсу складається з близько 11 500 солдатів. Bundeswehr забезпечує близько 8000 цього чоловіків та жінок. Бельгія, Чехія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія та Словенія надають додаткові сили.

Остаточний керівник НАТО, офіційно називається VJTF (спільна цільова група дуже високої готовності) яка була створена під час першої великої кризи України після 2014 року і з тих пір є центральним елементом стратегії проти Росії. 

Особливість - це їх високий рівень бронювання та разгортання. Найшвидші сили повинні бути підготовлені через 48-72 години для переміщення.

Зміна лідерства затьмарюється нездатністю БМП «ПУМА».

За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, дефекти обладнання Бундесвера не є ризиком для VJTF 

Швеція. Dagens Nyheter

НОВІ НАПАДИ ПРОТИ УКРАЇНИ РОЗПОЧАЛИ НОВИЙ РІК

Відразу після святкування Нового року кияни зазнали нових нападів Росії. Щонайменше три людини були вбиті.

Швеція. Expressen

ОСЬ ТАКА МОЖЕ БУТИ ЕСКАЛАЦІЯ ВІЙНИ ПУТІНА

Непорозуміння може призвести до ядерної війни

ОАЄ. Gulf News

ПОЧАТОК 2023 РОКУ В УКРАЇНІ ПОЗНАЧЕНИЙ ВИБУХАМИ

Київ та інші міста потрапляють під обстріл з ракет та безпілотників

Індія. The times of India

У СВОЇХ НОВОРІЧНИХ ПРОМОВАХ ЛІДЕРИ УКРАЇНИ ТА РОСІЇ ПООБІЦЯЛИ ПРАГНУТИ ДО ПЕРЕМОГИ

У той час як Зеленський говорить про вдячність і біль, Путін закликає виконувати обов’язки перед Росією, розглядаючи війну як майже екзистенціальну боротьбу

Канада. WFP

УКРАЇНА СТИКАЄТЬСЯ З ПОХМУРИМ ПОЧАТКОМ 2023 РОКУ

 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів