Чому на ВЛК краще не мовчати: розповідь та поради херсонця

До 5 червня всі обмежено придатні військовозобов’язані громадяни мають пройти військово-лікарські комісії (ВЛК) за місцем перебування на обліку. Якщо цього не зробити, то вони можуть бути визнати такими, що ухиляються, з наступним настанням відповідних санкцій.

Обмежено придатних більше не існує

Відповідно до чинного законодавства, тепер усі військовозобов’язані, які раніше мали статус «обмежено придатний», матимуть інші статуси.

Після оновлення стандартів медичного огляду в Україні у 2023-2024 роках, замість старого формулювання «обмежено придатний до військової служби» були запроваджені чіткіші формулювання щодо придатності. Нові статуси, які тепер використовують:

  • Придатний до військової служби, тобто особа може проходити службу без обмежень.
  • Придатний до військової служби з незначними обмеженнями, тобто особа може служити, але є певні медичні застереження щодо роду діяльності чи умов служби. Це фактична заміна старого статусу «обмежено придатний». У висновку ВЛК може бути написано: «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони».
  • Тимчасово непридатний до військової служби, тобто особа має проблеми зі здоров’ям, які можуть бути вилікувані, після чого проводиться повторний огляд. Наприклад: нещодавно перенесені хвороби, травми, операції.
  • Непридатний до військової служби з виключенням із військового обліку, тобто особа звільняється від військового обов’язку через серйозний стан здоров’я, інвалідність.

Станом на кінець травня 2025 року, за інформацією УНІАН, повторну ВЛК пройшли понад половину «обмежено придатних» громадян, 99% з них були визнані придатними до військової служби. Про це заявив народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський. У результаті повторного проходження ВЛК практично 99% визнають придатними до військової служби, із них 50% визнані придатними до служби без будь-яких обмежень, а інша половина – придатними з певними обмеженнями через стан здоров’я.

У ВЛК не мовчіть – говоріть про свої діагнози

Херсонець Олександр мав статус «обмежено придатний». Як і тисячі українців з такою відміткою у військовому квитку, він мав пройти повторну ВЛК, хоча попередню проходив у 2023 році, коли була загальна вимога оновлення військово-облікових документів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація, відстрочка, покарання: у Херсонському ТЦК відповіли на запитання жителів області

На ВЛК він зареєструвався через додаток Резерв +, отримав запрошення. Комісію він проходив у Херсоні. Опустимо, що розташована вона в одному із самих небезпечних районів міста, бо херсонці вже звикли до такого, а зупинимось на конкретних враженнях.

Далі – розповідь Олександра:

Комісію реально пройти за 2 дні, якщо оперативно здати аналізи та пройти всіх лікарів. Людей небагато, порівняно з минулим роком, коли я проходив попереднє ВЛК. Є позитивні зміни – електронний обмін інформацією. Тепер всі запити до диспансерів відбуваються автоматично, нікуди не треба їздити, результати досліджень теж автоматично потрапляють до терапевта, з яким спілкуєшся двічі: під час першого візиту та під час останнього перед висновком уже голови ВЛК. Організація дійсно змінилася на краще. Це позитив.

У результаті я отримав висновок – придатний для служби в певних підрозділах. Зараз майже всі придатні, якщо немає видимих проблем зі здоров’ям. Бачив різних відвідувачів, деяких дружини та матері приводили, бо були такі, що на ногах погано стояли. Порівняно з ними, звісно, я відчував себе молодим та бравим. Але реалії, на жаль, інші.

Відзначу, що на зустріч вам ніхто йти не буде, розпитувати про хвороби теж, бо в комісії – інша мета. Тому беріть всі свої виписки, діагнози, епікризи й бажано, щоб вони були свіжі, і говоріть про свій стан здоров’я самі, навіть якщо вас не питають. Хірурга я буквально за руку мав схопити, щоб він не написав просто «придатний» без діагнозів. Після того як показав документи, отримав направлення на рентген для підтвердження моїх попередніх діагнозів. Потім те саме було в невропатолога.

Отже, не мовчіть! З мене, наприклад, реально ніякий вояка, бо спина не витримає навантаження, зляжу ще під час навчання, і це вже буде не проблема ВЛК. Реально розумію, що більше користі від мене буде не на передовій, якщо все ж таки доведеться мобілізовуватись, від чого я не відмовляюся, не ховаюся. Розумію ситуацію.

Після отримання висновку ВЛК треба звернутися до свого ТЦК, віддати військовий квиток для того, щоб у ньому поставили відмітку. Як каже Олександр, він звернувся у той же день, коли отримав висновок, а через три дні забрав документи.

Що буде, якщо не пройти ВЛК до 5 червня

Багато хто каже, що якщо не пройти ВЛК, то в додатку Резерв + може з’явитися позначка про розшук. Насправді це не зовсім так. У додатку з’явиться позначка про порушення правил військового обліку, а далі – санкції. Суми штрафів за це порушення встановлені чималі – від 17 тисяч гривень. Якщо ТЦК внесе вас до списку осіб, що ухиляються від виконання обов’язків, то тоді особа може автоматично опинитися в розшуку.

Слід знати, що направлення на ВЛК від ТЦК і СП дійсне 15 днів. Пройти комісію необхідно за 4 дні від дати звернення до лікарів – про це на початку огляду робить відмітку терапевт. Тобто звернувшись навіть 5 червня, можна уникнути порушення. Але, звісно, краще не тягнути до останнього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Один день у ТЦК: одеський доброволець – про те, що відбувається за стінами військкоматів

Ілюстративне фото із соцмереж

Асоціація Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”
та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Пов'язані записи

Шахраї обманом виманили в жителів Херсонщини понад 100 тисяч гривень

За кілька останніх днів до поліції звернулися 8 жителів Херсона та області зі скаргами, що шахраї обманом виманили в них гроші. Загальна сума втрачених коштів – 105 800 гривень. Нові випадки…

Подробиці
Реалії відпочинку в окупованому Генічеську: зруйнована інфраструктура і обмеження для місцевих

У тимчасово окупованому місті Генічеськ окупаційна влада намагається створити ілюзію мирного життя та курортного сезону. Проте реальність говорить зовсім про інше: заміновані пляжі, відсутність туристів, заборони для місцевих. Відпочинок –…

Подробиці