Чому херсонська психіатрична лікарня опинилася під загрозою закриття

На початку цього року з’ясувалося, що херсонська психіатрична лікарня – під загрозою закриття. Які причини та як вирішують проблему – далі в статті.

На початку 2025 року КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Херсонської обласної ради, що знаходиться в Степанівці, опинився під загрозою закриття. Держава в обличчі НСЗУ не законтрактувала лікарню, відповідно заклад залишився без фінансування, а 100 тяжких пацієнтів стаціонару – на вулиці. Місяць колектив намагався через соцмережі донести інформацію до влади та суспільства. Реакції не було. Станом на зараз проблему почали вирішувати.

Звернення колективу лікарні

Як стало відомо, через зменшення кількості населення, пов’язане з тим, що Херсонська громада перебуває в зоні активних бойових дій, зменшилася кількість звернень за медичною допомогою. Як наслідок, зменшилося фінансування за пакетами послуг за програмами Національної служби здоров’я України.

Ось про що йдеться у зверненні колективу лікарні до органів влади Херсонщини:

«За пакетами медичних послуг у 2024 році КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР отримало 101 млн грн. У тому числі за пакетом «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії» – 73 млн грн. Це дозволяло надавати поточну медичну психіатричну та наркологічну допомогу населенню, забезпечувати пацієнтів медикаментами та харчуванням, зберегти структуру і кадровий потенціал КНП, частково відновити матеріально-технічну базу, пошкоджену обстрілами ворожої армії.

Протягом 2024 року в стаціонарі КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР проліковано 1767 осіб, в амбулаторних умовах обслуговано 11000 осіб, у тому числі 379 пацієнтів з опійною залежністю отримували замісну підтримуючу терапію. Для лікування пацієнтів безоплатно видано ліків на суму 3,0 млн грн. Прогнозний розрахунок фінансування за пакетом медичних послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», за розрахунками КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР, у 2025 році очікується в межах 29 млн грн.

Значне зменшення фінансування спричинить погіршення спроможності надавати поточну спеціалізовану медичну допомогу населенню області та призведе до змушеного скорочення персоналу, переліку медичних послуг, а також ліквідації частини структурних підрозділів».

Відповідь ХОВА та аудит

10 лютого очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін на пресконференції повідомив, що для фінансування Херсонської обласної психіатричної лікарні не вистачає близько 70 млн гривень, пише «Вгору».

«Якщо не розв’яжуть проблему з фінансуванням, то доведеться скорочувати штат. А також потрібно буде кудись розвести 180 пацієнтів, з яких 70 не мають рідних», – розповів Прокудін.

12 лютого Департамент охорони здоров’я ХОВА розмістив у фейсбуці таку інформацію:

«Фінансування Херсонського обласного закладу з надання психіатричної допомоги – на контролі держави та обласної влади. З цього питання – на постійному звʼязку з Міністром охорони здоровʼя Віктором Ляшком та головою Національної служби здоровʼя Наталією Гусак. Нині спільно опрацьовуємо питання додаткового фінансування лікарні.

У межах укладеного договору з НСЗУ на 2025 рік медзаклад уже отримав понад 4,2 млн грн, а також підписаний рахунок за березень на суму в 2,1 млн грн. Фахівці отримали зарплату за січень у повному обсязі. Наразі лікарня працює в штатному режимі й надає необхідну допомогу пацієнтам».

Одночасно з цими новинами в соцмережах ширилася інформація про те, що в заклад після розголосу проблеми направили аудит. Там нібито є «мертві душі» як серед працівників, так і серед стаціонарних пацієнтів.

Насправді це звичайна практика влади, коли на поверхню виходять проблеми. Недавня історія з міською лікарнею імені Є. Карабелеша та не подовження начальником ХМВА Романом Мрочко контракту з директоркою лікарні Аллою Малицькою – підтвердження цього. Через тиск громадськості пан Мрочко подовжив контракт з лікаркою, але за умови проведення аудиту. Тим самим натякаючи, що в лікарні не все чисто.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мрочко пообіцяв поновити контракт з Аллою Малицькою

Звернення депутатів облради

26 лютого голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко зустрівся з колективом лікарні. Є навіть фото з цього візиту на його сторінці у фейсбуці:

27 лютого Херсонська обласна рада звернулася до Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної ради України, Мінохорони здоров’я України та НСЗУ щодо недопущення скорочення фінансування спеціалізованих закладів, які знаходяться на територіях, визначених розділом І наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (зі змінами).

Адже попри вирішення ситуації із зарплатами за січень – березень, загальна проблема нестачі коштів залишається.

У тексті звернення депутатів, оприлюдненому на сайті облради, зокрема, зазначено:

«Депутатський корпус Херсонської обласної ради вкрай занепокоєний тим, що під загрозою опинилась можливість надання якісної спеціалізованої медичної допомоги на території регіону, у тому числі психіатричної та наркологічної. Втрачається можливість збереження високоспеціалізованих закладів охорони здоров’я, розташованих на територіях, можливих або активних бойових дій. Не прораховується у майбутньому формування спроможної мережі з урахуванням розвитку медичних закладів.

Просимо, в межах повноважень, сприяти внесенню змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 року № 1503 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» щодо включення в розрахунок тарифу за пакетом медичних послуг «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії» пакетів медичних послуг, які дозволили б спеціалізованим закладам, що перебувають на території, де ведуться бойові дії, таким як КНП «Херсонський обласний заклад з надання психіатричної допомоги» ХОР, отримати фінансування на тих самих підставах, як і багатопрофільні заклади охорони здоров’я».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Херсонська облрада підтримала звернення про захист морської академії

***

«Дуже боляче, що серед перших у черзі на знищення виявився заклад, персонал якого і в період тяжкої економічної нестабільності (90-ті роки), і в період складних реформ, і в період окупації, і в період повної відсутності електроенергії, зв’язку, опалення, води після відходу ворожих військ, і під ворожими обстрілами підтримував і відновлював лікарню, робив усе можливе, щоб нагодувати, обігріти, одягнути, надати медичну допомогу пацієнтам, значна частина яких не має нікого ближчого, ніж працівники лікарні», – пише херсонка Оксана в соцмережі.

Сподіваємося, що ситуація завдяки розголосу вирішиться позитивно для персоналу та пацієнтів херсонської психіатричної лікарні. А взагалі нічого не змінюється: влада починає героїчно вирішувати проблеми, лише коли вони виходять у публічну площину. Хоча про нюанси контрактування з НСЗУ та нестачу грошей на 2025 рік було точно відомо ще наприкінці 2024 року.

Головне фото: Суспільне Херсон

Пов'язані записи

Російська пропаганда видала порцію фейків про авіаудари по Херсону 

Пропаганда ворога продовжує виправдовувати терор цивільного населення на воєнні злочини.  Проросійські телеграм-канали одразу після вчорашнього вечірнього авіаудару заявили про нібито знищення “пункту тимчасової дислокації” ЗСУ в приватному секторі Центрального району.…

На цивільний захист населення Херсонська МВА цьогоріч планує витратити понад 200 млн гривень

203 млн 811 тис. гривень  – заплановані на 2025 рік витрати, передбачені міською цільовою програмою захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій на 2021-2025 роки, затвердженою Херсонською міськрадою. Відповідні зміни до…