Чи потрібна довідка для переміщення Україною військовозобов’язаним?

Чи потрібна довідка для переміщення Україною військовозобов’язаним?

Автор: Євген Веселов 05 Липня 2022 20:42

Чергова «зрада» котиться інтернетом та соціальними мережами України. Всі обговорюють повідомлення Запорізької ОВА щодо введення певних обмежень у пересуванні для військовозобов’язаних та необхідності отримувати дозволи у військоматі.

Потім з’явився лист Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного без дати та вихідних даних. Він начебто пояснює необхідність дотримання певних обмежень, пов’язаних з військовим станом та посилається на розроблений Порядок надання дозволу. Відповідне роз’яснення з’явилося й на сторінці Генерального штабу ЗСУ, але й воно не принесло ясності в ситуацію. Навіть навпаки. Відшукати текст Порядку надання дозволу, на який посилається і Залужний, і Генштаб, в інтернеті не вдалося.

А запитань багато:

-  Чи всі військовозобов’язані мають отримувати довідки-дозволи?

-  Яка процедура їх отримання?

-  Як бути підприємцям, робота яких пов’язана з логістикою, тобто пересуванням територією України?

-  Як бути волонтерам, які возять гуманітарну допомогу мешканцям звільнених населених пунктів, переселенцям або їздять на окуповані території та, ризикуючи життям, вивозять людей на підконтрольну територію, возять ліки?

-  Чи не призведе процес отримання довідки до корупції?

Давайте розбиратися в питанні.

ЩО ПОВІДОМИЛА ЗАПОРІЗЬКА ОВА

На своєму офіційному сайті Запорізька ОВА розмітила повідомлення із заголовком «Для виїзду за межі місць перебування військовозобов'язані повинні отримати дозвіл».

Далі - текст повідомлення

«Через повномасштабне вторгнення на територію України та пов'язаний із цим режим мобілізації набули чинності певні обмеження на виїзд із територій проживання для категорій військовозобов'язаних. Це стосується зокрема й процедури перетину лінії розмежування на в'їзд або на виїзд.

Так, згідно із законодавством, виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації громадян, які перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, дозволений лише за наявності спеціального дозволу керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Дозвіл на виїзд видають керівники центрів комплектування таким категоріям громадян України:

-  призовникам, яким надано чи які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на термін до одного року, але не пізніше дати закінчення відстрочки;

-  особам призовного віку за наявності поважних причин (хвороба або смерть рідних тощо) на строк до 30 діб;

-  військовозобов’язаним та резервістам, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (повний перелік визначено у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”), на строк до одного року за наявності підтвердних документів, але не пізніше дати закінчення права на відстрочку;

-  військовозобов’язаним та резервістам, що були заброньовані на період мобілізації та на воєнний час на строк до 30 діб, але не пізніше дати закінчення терміну дії посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час або дати, зазначеної на витягу із наказу Міністерства економіки України про бронювання;

-  в окремих випадках за рішенням керівника центру комплектування решті військовозобов’язаних та резервістів за наявності інших поважних причин з поданням ними відповідних документів на строк до 30 діб.

Дозвіл не потрібно отримувати особам:

-  виключеним з військового обліку. Підставою для виїзду є позначка про зняття з обліку військовозобов'язаного;

-  особам, які вибувають у відрядження і є військовозобов’язаними, заброньованими на період мобілізації та на воєнний час. При собі необхідно мати паспорт, військовий квиток/тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, посвідчення про відстрочку або завірений керівником ТЦК та СП витяг із наказу Міністерства економіки України та посвідчення про відрядження;

-  призовникам, військовозобов’язаним та резервістам, які зняті з обліку для переміщення в іншу місцевість (територіальну одиницю). Підставою є відмітка у посвідченні або у військовому квитку/тимчасовому посвідченні. Такі громадяни мають стати на облік за новим місцем дислокації протягом семи діб з дати зняття з обліку».

Бюрократичні фрази доповнили шаблони Клопотання та Звернення за отриманням дозволу, з тексту яких виходить, що отримувати довідку потрібно всім, хто пересувається і виїздить за межі свого населеного пункту.


ЩО СКАЗАНО В ЛИСТІ ЗАЛУЖНОГО


ГЕНЕРАЛЬНИЙ ШТАБ НАДАВ РОЗ’ЯСНЕННЯ

«Шановні співгромадяни!

Норма Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, який діє з 1992 року, передбачає, що у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З метою впорядкування обліку переміщених осіб Генеральним штабом Збройних Сил України розроблено Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Дозвіл видається від 30 діб до року, залежно від категорії субʼєкта. Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю.

Просимо з розумінням ставитися до регуляторних заходів, продиктованих законами України, умовами воєнного стану і ведення війни».


Одразу під постом Генштабу з’явилася купа коментарів, бо з посту знову нічого ніхто не зрозумів:

***

“Сподіваюся, пост написаний смм-ником і не перевірений як слід. Закон - про місце проживання/перебування. Поїздки туди-сюда країною - не дорівнює зміні цього місця. Пост написаний бюрократичною мовою і, сподіваюся, буде змінений”.

***

“Ви вже бачите скандал за 20 хвилин посту... а тепер уявіть реальність. Більшої деморалки ще треба було б пошукати... це якийсь треш”.

***

“Людина може їхати за межі населеного пункту за безліччю причин - живе в одному місті чи селищі, а працює в іншому; родичів провідати; на город; робочі відрядження; дітей в село відвезти чи забрати; батьків в лікарню покласти; перегнати автомобіль для ЗСУ; перевезти гуманітарку; довезти до кордону жінку з дітьми і ще сотні можливих причин. На якій підставі військкомат може такій людині відмовити? І як він буде розглядати заяву типу - "в мене мама помирає, дозвольте виїхати". А якщо не може відмовити, то для чого цей дозвіл? У великому місті таких дозволів треба надавати буде сотні тисяч на день - хто і як з цим упорається? Чим недостатньо заборони виїзду за кордон, щоб її звужувати до адміністративних меж населених пунктів?”

***

“8 років генеральний штаб не займався удосконаленням системи комплектування армії, військового обліку та підготовки до мобілізації, хіба всім військовим комісарам оформили статус учасника бойових дій. А тепер ганьбиться з повістками на пляжі, під церквами, у нічних клубах, під час дії комендантського часу. Тепер новий спосіб - отримання дозволу на виїзд за межі чогось”.

***

“Я правильно розумію, що прийняте рішення повністю паралізувати роботу військкоматів та заблокувати виїзди та в‘їзди в усіх населених пунктах?”

***

“Що таке місце проживання? Дім, вулиця, місто, район, область, країна? Що таке дозвіл на виїзд з нього? Вийти за хлібом? Виїхати за місто на вихідні? Поїхати на роботу з області в місто? Відвезти сім'ю на відпочинок на базу відпочинку? На що саме потрібен дозвіл? Що таке виїзд? Відсутність дома(в області, районі, країні) одну годину, 12 годин, 100 годин, 100 днів?”

ЗАЛУЖНИЙ ЗВЕРНУВСЯ ДО УКРАЇНЦІВ

Після того, як новина про необхідність отримання дозволу стала ТОПовою в усіх ЗМІ, Головнокомандувач знов звернувся до громадян:

«Шановні громадяни - призовники та військовозобов’язані!

Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі!

Всі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у ТЦК.

Жодних вказівок на перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів з боку військового командування не надавалося».

ВИСНОВКИ

1.  Вимога отримувати дозволи на зміну місця перебування військовозобов’язаних на перший погляд здається надуманою загрозою, якщо б не бланки документів, оприлюднені Запорізькою ОДА, а потім й Головнокомандувачем із посиланням на Порядок отримання дозволу (вище ми публікували ці документи).

2.  На жаль, за останні роки був втрачений військовий облік, хоча норма ставати на облік у військкомат за місцем проживання та повідомляти про зміну місця реєстрації і ставати на облік на новому місці, діяла завжди. Там навіть строки прописані – 3 дні. У ці ж 3 дні підприємство, яке працевлаштувало людину військовозобов’язану, мало повідомити військкомат і поставити працівника на облік. Норми та вимоги були, а відповідальності та контролю – ні. Тому намагання влади хоча б зараз, під час війни, навести лад у цьому питанні – це нормально. Ненормальна лише комунікація, бо людям зрозумілою мовою ніхто не пояснює, що Закон був, нового нічого нема, просто наводимо лад. 

3.  Для жителів Херсонщини, які виїхали на підконтрольну територію з окупації, ті речі, про які каже Залужний, особливо важливі. 24 лютого 2022 року з початком повномасштабного вторгнення росії, система військового обліку на Херсонщині втрачена, не працює, знищена (є різні версії). Тому військовозобов’язані, які переїхали в інші регіони України, мають звернутися до територіальних центрів комплектування (колишні військкомати) та стани на облік. Якщо людина надумає переїхати жити та працювати в інший регіон держави, вона має повідомити про це ТЦК, отримати дозвіл на виїзд, про який і каже Залужний, та стати на облік на новому місці.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів