Однією з задач, яку зараз виконують правоохоронні органи на визволенній Херсонщини – це розслідування справ про колабораціонізм місцевих зрадників. Ця тема постійно піднімається у загальноукраїнському просторі, а на визволених від російської окупації територіях стоїть дуже гостро.
Після 11 листопада – Дня звільнення Херсона від російських окупантів – місто було декілька днів закрито на в’їзд та виїзд через заходи фільтрації. Зараз до обласного центру хлинули усі, хто забажав, хоча офіційного дозволу від військової адміністрації ще не було. Але, судячи з фото, які херсонці, що повернулись, розміщують на своїх сторінках у соцмережах, заїхати у місто можливо. Ті, кому це вдалося, розповідають, що на блокпостах вони зазнали ретельних перевірок. Отже фільтрація відбувається. Одночасно у ЗМІ та соціальних мережах не вщухають дискусії щодо майбутнього колоборантів, бо значна частина виїхала під час оголошеної росіянами «евакуації» з правого берега, а значна досі залишається поряд.
Приголомшливе відео з одного зі звільнених сіл на Херсонщині, яке ілюструє загальний настрій людей, вони вимагають справедливості та жаліються, що зрадники, які кормили та поїли росіян, спокійно продовжують жити поряд:
Про складнощі процесу очищення розповів експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов у ефірі «Громадське. Радіо».
Сергій Данилов: «Впевнений, ми будемо свідками різних історій, коли все почне розкриватися. Думаю, скоро ми почнемо чути про підпалені хати, внутрішні конфлікти, розправи без судів. Ті, хто брав участь в референдумі чи ті, хто пішов на колоборацію з окупантами, їх чекають строки. Нехай не великі, але вони їх отримають».
Експерт зауважує, що є великий сегмент, який ніяк не регулюється законом, але люди вважають, що ці дії були колабораціями — різного роду співпраця: готували їжу, приймали у себе в хаті, пили разом із російськими військовими, дівчата, які з ними зустрічалися тощо.
«Хто має брати відповідальність за покарання? Я б сказав, що модераторами можуть бути: національна поліція, місцева влада, церква, локальні лідери. Яким чином це влаштувати? Складно сказати», - додає експерт.
На підтвердження такої думки додамо, що перебуваючи у чатах деяких сільських громад визволеної Херсонщини ми вже становимося свідками цього. У селах люди один одного здебільшого знають і прекрасно пам’ятають як хто себе проявив під час окупації – люди згадують, хто возив окупантам їжу на блок-пости, хто торгував російським товарами за космічні ціни або дійсно водив з ними дружбу і разом вживали спиртні напої.
І це не кажучи про тих, хто явно перейшов на бік росіян – держслужбовці, вчителів або «громадські» діячі, які агітували за «референдум».
І в цьому розрізі не можливо не погодитись з Сергієм Даниловим - «Запит на справедливість дуже сильний. Якщо його не задовольнити, будуть самосуди. 100%».
Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України просить повідомляти щодо осіб, які сприяли або співпрацювали із окупантами, чи зрадили державі, повідомляти на «гарячу лінію» Департаменту за цілодобовим номером телефону: +380503527277.
Тэги: