«Чекатиму дзвінка на даху, якщо не буде обстрілів» – як волонтери допомагають виїхати літнім жителям ТОТ Херсонщини

«Чекатиму дзвінка на даху, якщо не буде обстрілів» – як волонтери допомагають виїхати літнім жителям ТОТ Херсонщини

Автор: Марина Поліщук 13 Янв. 2024 16:55

Чимало благодійних організації допомагають жителям тимчасово окупованої Херсонської області та інших захоплених регіонів України вирватися з-під ярма російських окупантів. Найважче організувати виїзд людей похилого віку, хворих, з обмеженими можливостями. Чи не найскладнішим при цьому є елементарне – додзвонитися людині, яка хоче виїхати...

Адже часто за відсутності зв’язку людям на ТОТ доводиться лізти на дахи своїх будинків, щоб отримати дзвінок, якого чекають. А якщо йдеться про стареньких 70-80 років, а то й старше?

Днями благодійний фонд Helping to Leave (Допомагаємо виїхати) опублікував на своїй сторінці в соцмережі приклад повідомлень, які волонтери фонду отримують від жителів тимчасово окупованої Херсонщини. Це запити на евакуацію від тих, хто хоче виїхати з окупації, але не може зробити це самостійно.

Керівниця відділу евакуації з тимчасово окупованих і неокупованих територій фонду Helping to Leave Діна Уріч зазначає:

«Зв'язок з 9.00 до 9.15.
13.00 до 13.15.
16.00 до 16.15.

Для зв'язку буде підійматись на дах кожного дня в цей час. Якщо тільки не буде обстрілів».

Ось так виглядає типовий запит на евакуацію з тимчасово окупованої Херсонської області.

Або так: «Чекає дзвінка на даху з 14 до 15. Сильні обстріли».

Люди не можуть виїхати самостійно та, стоячи на даху, чекають на дзвінок від волонтерів, маючи віру, що їм допоможуть».

Пані Діна розповідає, що виїхати самостійно ці люди не можуть або через відсутність грошей, або через стан здоров’я. Адже самостійно люди похилого віку не зможуть витримати 2 доби в дорозі та піший шлях довжиною в 2 кілометри – саме стільки потрібно подолати тим, хто хоче виїхати на волю з клітки окупантів.

«Ми шукаємо для них супровід серед інших, хто також звернувся до нас для евакуації. А по дорозі підсаджуємо маломобільних людей до тих, хто може рухатися самостійно. Тільки з таким супроводом бабусі та дідусі можуть врятуватися», – пише Діна Уріч і додає, що постійно перед очима має цей образ: «Жіночка 65+, яка кожен день чекає на даху. Чекає квитка на свободу».

Керівниця відділу евакуації Helping to Leave розповіла, що напередодні Різдва волонтерам вдалося вивезти з ТОТ 71-річну бабусю з деменцією – її доправили на підконтрольні території України.

«Можна тільки уявити собі, якою була її дводобова подорож через територію рф, проходження допитів на всіх блокпостах, ночівлі в хостелах дорогою, і, нарешті, двокілометровий піший шлях через єдиний відкритий гуманітарний коридор.

Двокілометровий піший шлях через розбиту ґрунтовку впереміш зі снігом та льодом.

З речами на плечах – з усім, що ти можеш забрати на собі зі свого минулого життя, залишаючи свій дім, залишаючи його тим, хто окупував твою землю.

На самоті, без рідних, бо для рідних поїздка в окупацію пов'язана з величезним ризиком для життя»,написала пані Діна про виїзд цієї старенької.

Крім того, завдяки волонтерам фонду Новий рік на свободі зустрічали й двоє жителів окупованої Херсонщини: дідусь і бабуся 1942 року народження, причому чоловік – після інсульту.

«Вони зважилися на цей шлях, залишивши за собою все, що в них було в цьому довгому житті, тому що залишатися там зовсім нестерпно», – повідомила Діна Уріч.

За її словами, на жаль, потік заявок у Helping to Leave від тих, хто бажає виїхати з ТОТ, значно перевищує фінансові ресурси фонду. Тому волонтери змушені обирати, хто поїде, а хто залишиться чекати у черзі, а фактично – в окупації.

ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО ВОЛОНТЕРІВ ФОНДУ HELPING TO LEAVE

Людина, яка потребує допомоги, має надіслати запит через Telegram-бот.

Також можна подзвонити в контакт-центр фонду: +38 (093) 177-64-58 та чекати відповіді від оператора з подальшими інструкціями. Волонтери розкажуть, як евакуюватися, і проконсультують та скоординують щодо юридичних, гуманітарних, медичних питань.

Більше детальна інформація – на офіційному сайті фонду Helping to Leave. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як після підриву Каховської ГЕС з-під носа окупантів евакуювали сотню цивільних

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів