Блокування Viber на тимчасово окупованих територіях: деталі від експерта

Блокування Viber на тимчасово окупованих територіях: деталі від експерта

Автор: Марина Поліщук 06 Июля 2022 12:47

На території тимчасово окупованих Херсонської та Запорізької областей рашисти заблокували месенджер Viber та відеоплатформу YouTube.

У компанії Viber підтвердили блокування месенджера. 

«Сьогодні ми дізналися, що Viber заблокований самопроголошеною владою тимчасово окупованої Херсонської області. Цей крок відрізає сотні тисяч українців від спілкування з родинами, від джерел правдивої інформації в каналах державних установ та українських ЗМІ, і від доступу до критичних сервісів, наприклад, банківських», – прокоментували в пресслужбі Viber, пише tech.liga.net

У компанії додали, що наразі команда Viber робить усе можливе, щоб відновити роботу месенджера в окупованих регіонах. 

ДЕТАЛІ

Більше детально про ситуацію з блокуванням месенджера Viber та наслідки, до яких це може призвести, а також про проблеми в банківській сфері в окупації на своїй сторінці в соцмережі написав херсонець Юрій Антощук, експерт, який знається на інформаційних технологіях.

***

У Херсоні починає відбуватися те, про що я писав місяць тому - йде блокування Viber.

Viber зараз - це не тільки комунікація між колегами, з рідними, особливо це стосується людей більш старшого віку. Сьогодні Viber це один із методів входу в банк та отримання сповіщень.

Я вже писав, що за відсутності українського мобільного зв'язку отримати смс-підтвердження на вхід у банк-24 неможливо, а тому українські банки змогли налаштувати вхід із підтвердженням через Viber. Це трохи врятувало ситуацію, хоча і додало більше мороки. Але йде війна, а тому і така заморочка все ж рятує людей в окупації.

Сьогодні ж блокування Viber - це також спроба відрізати жителів Херсонщини від української банківської системи повністю.

У Херсоні вже відкрили мордорський банк, на днях завезли фантіки російські (тому пів міста й було перекритим), почали оформлювати й видавати там картки.

Я думаю, що окупанти не очікували того рівня цифровізації, що є у нас в Україні.

Коли банки перестали видавати кошти - усі купляли продукти та товари на ринках переводами з карти на карту через мобільні застосунки.

Коли окупанти почали цензурувати інтернет, блокуючи доступ до українських новин, банківських сайтів - усі почали використовувати VPN-програми. Причому встановлюючи одразу декілька - як на смартфони, так і на комп'ютери.

Українці мають встановлені одразу декілька месенджерів - Viber, Telegram, WhatsApp, Signal. Тому при блокуванні одного з них у херсонців залишається альтернатива. Але це за умови, що люди встановлювали їх раніше, коли був мобільний зв'язок.

Зараз коли зв'язку немає, і якщо немає інших месенджерів - треба встановлювати Wickr Me, який не вимагає телефону, щоб бути на зв'язку.

Що стосується банківської сфери. За що я переживаю. Якщо зараз по Херсону ще достатньо магазинів, які дають змогу оплатити товар карткою через термінал, то окупанти можуть піти далі у своїх стрімких бажаннях придушити українську банківську систему на тимчасово окупованих територіях.

Вони можуть або вилучити всі термінали (це простіше), щоб люди не могли розраховуватися картками. Або вони можуть поставити свої термінали, але тоді по наших картках не буде змоги оплатити через ці термінали. Рашку покинули Visa і Mastercard, а це означає, що нашою карткою через їхні термінали навряд чи вийде оплатити щось. І тоді вони створять умови знову йти за їхніми картками.

Але і тут є часткове рішення - встановити той же застосунок на смартфон, програмний POS-термінал, і люди, хто має NFC, зможе розраховуватися в магазинах. Або ті ж QR-оплати робити. Так, це не для всіх зрозуміло буде, але таким чином можна дати можливість людям розраховуватися картками.

Адже готівки української гривні стає дедалі менше + окупанти її знецінюють. Був курс 1 до 2, тепер 1:1.5, а скоро буде 1:1. Тобто за місяць вони знецінили гривню мінімум удвічі.

Окрім Viber, також заблокували YouTube. Там без VPN ще можна було дивитися українські новини. Але і зараз вони заблокували цю можливість.

Безкоштовного VPN вистачить ненадовго для перегляду YouTube. А та можливість, яку надали, наприклад, ClearVPN, коли через ДІЯ-підпис можна отримати безліміт, також не для всіх - Дію мати встановлену в Херсоні небезпечно.

Але й нові виклики поборемо.

***

Як скористатися сервісами VPN, Гривна.UA розповідала тут.

Державна служба спецзв'язку та захисту інформації України теж надала детальне роз'яснення щодо користування VPN. На своєму Telegram-каналі спеціалісти служби опублікували кілька варіантів VPN-сервісів, які рекомендують фахівці:

ExpressVPN

Surfshark

PrivateInternetAccess

CyberGhostVPN

NordVPN

ProtonVPN

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів