Берислав: історичне місто, якого вже майже немає

Берислав: історичне місто, якого вже майже немає

Автор: Євген Веселов 16 Февр. 2024 09:00

Центр моніторингу HeMo: Ukrainian Heritage Monitoring Lab системно веде роботу з фіксації втрат та пошкоджень об’єктів у Херсонській області. У фокусі дослідників – і деокупований Берислав, який щодня знищує ворог.

Херсонський архітектор Сергій Дяченко розповідає на своїй сторінці у Фейсбук, що Берислав – одне з найцінніших історичних містечок Херсонщини, де кожна друга споруда в центрі – потенційний об'єкт культурної спадщини.


Ще мирний Берислав, історична забудова. Фото Тетяни Євсєєвої

Місто на Дніпрі, на одній з найвідоміших історичних переправ – Таванській. Були періоди, коли це місто було столицею. Воно недооцінене, про нього мало говорили на вседержавному рівні. Але воно має бути відроджене так, аби стало більш цінним, більш привабливим для туристів і більш зручним для самих жителів. На зло варварам.

На жаль, щільність обстрілів та використання ворогом авіабомб призводить до катастрофічних втрат архітектурної самобутності Берислава. Серед садибної забудови масово руйнуються типові житлові проєкти 50-60-х рр. ХХ століття, які мають декоративне оздоблення фасадів та інтер’єрів.


Берислав: було й стало. Результат влучання авіабомби в центрі міста 23 січня 2024 року. Фото: ХОВА та Тетяни Євсєєвої

Голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва повідомила, що до війни, у 2020 році, у Бериславі встигли обстежити й зафіксувати більшу частину історичної забудови. Дійсно цікаве планування, забудова подвір'я. Дивом ще збереглися деякі будинки, але міста майже немає...

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 15 тисяч пошкоджених об’єктів на Херсонщині: архітектори вважають, що відновлювати потрібно не все

За період від серпня по грудень 2023 року в Херсонській області постраждало 7 територіальних громад, з них оприлюднено інформацію по 80 населених пунктах. За даними моніторингу HeMo, зафіксовано 51 влучання в об’єкти культурної спадщини.

Серед постраждалих населених пунктів:

- міста Херсон та Берислав знаходяться в переліку історичних населених пунктів України (Постанова № 878 Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року);

- села Веселе, Тягинка, Антонівка, Зміївка, Республіканець – тут знаходяться об’єкти культурної спадщини національного та місцевого значення.

Щоб зафіксувати руйнування та нанести їх на онлайн-мапу, команда HeMo шукає інформацію про обстріли області, перевіряє в радіусі довкола потенційного місця влучання та позначає, які об’єкти могли бути пошкоджені. Також фахівці фіксують інформацію про влучання в конкретні об’єкти спадщини там, де вони відомі.


Результати влучання авіабомби в центрі Берислава 23 січня 2024 року. Фото: ХОВА

Це дуже важлива робота з документування злочинів росіян. Ідеться про урбіцид, про знищення ідентичності українських населених пунктів. А ще ця робота – про увічнення історії. Адже за кожним будником, спорудою стоять долі людей – вони та їхні нащадки ніколи не пробачать країні-агресору знищення їхнього життя.

З даними моніторингу можна ознайомитися за посиланням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через вибухи Морська академія в Херсоні зсувається під землю? (фото)

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів