Аналітик СІТ — про можливість висадки десанту біля Одеси та про ситуацію на Херсонщині

Аналітик СІТ — про можливість висадки десанту біля Одеси та про ситуацію на Херсонщині

Автор: Андрій Світличний, bessarabiainform.com 23 Июня 2022 10:00

Спроба Чорноморського флоту РФ провести десантну операцію біля Одеси означатиме фактичне самогубство для флоту окупантів. Про це в ефірі «Радіо НВ» розповів Кирило Михайлов, аналітик розслідувальної спільноти Conflict Intelligence Team, пише видання «Бесарабія Інформ».

ДОВІДКА. Conflict Intelligence Team (CIT) — група незалежних аналітиків, яка розслідує на основі відкритих джерел події, що відбуваються під час збройних конфліктів, зокрема дії російських військ в Україні. Разом з Bellingcat та InformNapalm це одна з найбільших таких груп, що виникли під час російсько-української війни.

— Найгучніші теми зараз — те, що сталося на газовидобувних вежах і на Зміїному. Почнемо зі Зміїного: чи розумієте ви, наскільки успішними були ті удари, які завдали Збройні сили України по Зміїному? Росія стверджує зі свого боку, що вони начебто все відбили. Що ви бачите?

— Зараз ми не бачимо жодних відкритих джерел, які б могли перевірити цю інформацію. Наприклад, якщо подивитися на дані супутникових знімків NASA, що відстежують пожежі, ми бачимо пожежу на тих координатах, де розташовані бурові платформи, але не на острові Зміїному. Щоб оцінити, що там справді сталося, потрібні сучасні актуальні супутникові фотографічні знімки, чекатимемо на них.

— Яке їхнє стратегічне значення було, що там могло бути? За різними даними, говорили про те, що їх могли використовувати як бази для морської піхоти, морського спецназу Чорноморського флоту. Чи знаєте ви щось про це?

— Я бачив також повідомлення, що там є якесь обладнання радіоелектронної розвідки, якісь радари. Це, на мою думку, найімовірніше зараз. Ми вже знаємо, що російський Чорноморський флот має проблеми з протиповітряною обороною після знищення крейсера «Москва», саме тому на російських судах зараз пересуваються з комплексами «Тор» на борту. Ми бачили, що один із таких був потоплений, на буксирі «Василь Бех» також був такий комплекс. Я припускаю, деякі засоби ППО також можуть бути там обладнані.

— Щодо цих газовидобувних веж. З боку ЗСУ не було жодних повідомлень, як саме вдарили по цих вежах, зрозуміло, що ми можемо лише трошки спекулювати на цій темі. Італійський військовий експерт Томас Тейнер навіть припустив, що по цих вежах Україна вдарила HIMARS, що це перше бойове застосування американських M42 HIMARS Україною. Як ви думаєте, якщо подивитися на це з погляду практики, чим Україна могла би вдарити по таких вежах і чи припускаєте ви те, що HIMARS уже на території України?

— Я не вимірював, скільки там до українського берега. Я знаю, що HIMARS можна вдарити по острову Зміїний, хоча я вважаю певною проблемою саме логістику, їхнє пересування в Бесарабію, оскільки міст через Дністровський Лиман, наскільки мені відомо, не відновлено. Але якщо говорити про озброєння, яке зараз має Україна, яке має здійснювати такі удари, то це можуть бути, на мою думку, або ракети Harpoon, або українська ракета «Нептун».

— Чи стежили ви за тим, що говорить про ці удари по газовидобувних вежах російська пропаганда? 

— Наскільки мені відомо, слідчий комітет росії відкрив кримінальну справу стосовно цих вишок, начебто «порушення законів війни». Але якщо там справді було якесь військове обладнання, то їх можна вважати цілком легітимною метою.

— Є ще важлива новина, ми знову маємо посилатися на злочинця Гіркіна, на жаль. Він повідомив, що Чорноморський флот пішов у бік Одеси. Він також стверджував, що мета Чорноморського флоту - ударити по центрах ухвалення рішень. Якими можуть бути ці центри та чи бачите ви пересування кораблів Чорноморського флоту в Чорному морі?

— Таких ударів по центрах ухвалення рішень ми поки що не бачили. До того ж, щоб завдавати цих ударів, їм не потрібно відходити навіть від Севастополя, на жаль, «Калібри» можуть досягати Києва майже з баз російського флоту. З іншого боку, іти в бік Одеси — це дуже небезпечно для російського флоту зараз, бо Україна має не лише Harpoon, не тільки «Нептун». Це буде дуже небезпечно для російського флоту, тому він тримається десь подалі.

— Деякі експерти кажуть, що не лише небезпечно, а це самогубство. Якщо вони хочуть втратити свої кораблі, тоді, мабуть, мають наступати кораблями на Одесу…

— Так. До того ж ця активність, так, її помічали розслідувачі, які працюють із морською проблематикою, із супутниковими джерелами; але вони припускають, що ця активність пов'язана швидше з тим, що сталося на тих газовидобувних вежах, зі спробами якось погасити пожежу на них, забрати персонал або військових, якщо вони там були.

— Перейдемо на південь України. Кілька днів тому командир підрозділу «Азов» Родіон Кудряшов повідомив, що Збройні сили України розпочали контрнаступ на запорізькому напрямку. Що ви там бачите?

— Поки що, на жаль, ми там мало що бачимо, але там точаться бої, там артилерійські бої, як і всюди. Українська артилерія вражає ті підрозділи, які там залишаються, чекатимемо повідомлення про звільнення тих чи інших населених пунктів. На нашу думку, це цілком можливо, бо, як ми бачили, саме із запорізького напрямку росіяни перекидали війська на херсонський напрямок після того, як там розпочалися українські контрнаступальні дії. Можна сказати, що саме запорізький напрямок - чи не найслабший з усіх ділянок російсько-українського фронту. Контрнаступ там цілком можливий навіть тими силами, які тримають там фронт з українського боку.

— Ви вже згадали про Херсон, з'явилося повідомлення від радника голови ОВ Сергія Хланя. Він сказав про те, що ЗСУ відкинули російських окупантів із першої лінії оборони в Херсонській області. Я так розумію, що їх там три чи скільки. Чи можете ви підтвердити цю інформацію з того, що ви бачите з відкритих джерел? Що відомо про лінії оборони, які вже створили російські окупанти на Херсонщині?

— Цю інформацію підтверджують розслідувачі, які перевіряють дані про відновлення контролю над тими чи іншими населеними пунктами через свої джерела, а також методом дзвінків до місцевих жителів. Вони кажуть, що насправді українцям вдалося відбити кілька сіл на північному заході від Херсона. І вони не підтверджують чутки, що нібито українські війська зараз за десять кілометрів від Херсона, але, за їхніми оцінками, вони вже менш, ніж за 15-18 кілометрів від Херсона. Щодо ліній оборони, то ми бачили, що там задіяні не найкращі російські чи проросійські війська. Наскільки ми знаємо, російські частини, які там зараз знаходяться, отримують для підкріплення мобілізованих громадян України з територій так званих Л/ДНР. Ці війська майже не вишколені, вони не мають хорошого озброєння і їм також присилають застарілі танки Т-62М. Питання в тому, чи здатні ці сили тримати оборону. І навіть якщо здатні, то інше питання в тому, що їх дуже мало на такий великий фронт, який зараз є в Херсонській області. Там сотні кілометрів, які треба прикривати, і цих сил явно недостатньо. Саме тому ми бачили якісь спроби перекинути туди сили із запорізького напрямку, який став сприятливішим для українського контрнаступу на Запоріжжі.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів