
11 років тому, 6 березня 2014 року, вийшов з друку ювілейний, тисячний, номер газети «Гривна» – однієї з найпопулярніших газет Херсонщини.
А у грудні минулого року газеті виповнилося 30 років. Саме напередодні нового 1995 року жителі Херсонської області вперше познайомилися з газетою, яка на довгі роки стала для багатьох порадницею та вірним другом.

Історик, краєзнавець та головний архіваріус редакції Віктор Хмель поруч із підшивками газети «Гривна» за 20 років: з 1994 по 2014. На жаль, зараз увесь паперовий архів газети знищений окупантами. Фото зроблене 6 березня 2014 року
І сьогодні, у складний час повномасштабної війни, «Гривна» поруч зі своїми читачами. Редакція пережила окупацію, захоплення будівлі окупаційною владою, викрадення техніки, друкарського паперу, знищення наших багаторічних архівів…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пів мільйона газет «Гривна» розповсюдили під обстрілами
Але ми тримаємося і продовжуємо працювати для наших читачів. На жаль, газета зараз виходить не так часто, як раніше. Редакціє створює її та розповсюджує безкоштовно для читачів – завдяки грантовій підтримці наших партнерів. Адже економічна модель газети, яка базувалася на передплатниках, нині остаточно зруйнована.
Основну частину наших публікацій наразі можна прочитати на сайті «Гривни». Найцікавіші та найкорисніші для читачів Херсонщини статті потрапляють на сторінки друкованої версії газети. Люди чекають на неї з нетерпінням, а значить, вона потрібна.
Наприкінці лютого жителі Херсона безкоштовно отримали вже 1466-й номер «Гривни». Далі – обов’язково буде!
А сьогодні пропонуємо пригадати, як херсонці та жителі області отримували та купували улюблену газету в минулі роки. У величезному архіві нашого фотожурналіста Анатолія Андрєєва збереглося декілька таких знімків, датованих початком 2000 років.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Так ми жили: перша радіотелеграфна станція та перші телевізори в Херсоні (фото)

Пані Валентина – одна з розповсюджувачів херсонських газет, зокрема й «Гривни». Її точка з газетами була на проспекті 200 років Херсона в Таврійському мікрорайоні.
«Завдяки таким реалізаторам херсонські газети збільшували тиражі. Зокрема, «Гривна» та «Суботній випуск» були найбільш популярними. До речі, першою газетою в Херсоні, яку реалізовували таким чином, було видання «Ефір» обласної телерадіокомпанії. На сторінках її перших примірників публікували тільки телевізійні програми», – розповідає Анатолій Андрєєв.

Одна з популярних у Херсоні точок з продажу газет – по проспекту Ушакова, навпроти ЦУМа. Колись в основному саме так, просто на вулиці, а не в кіосках, продавали пресу. Серед величезної кількості видань завжди особливе місце займала й «Гривна».
Цікаво що кожен реалізатор у Херсоні мав своє особисте місце продажу газет. Протягом довгих років, за будь-якої погоди ці жіночки стояли на вулиці з купою газет і журналів. Покупців завжди вистачало, але особливою популярністю такі точки користувалися в дні виходу газет – наприклад, щочетверга, коли з’являвся новий номер «Гривни».

«Бабусю, тримайте вашу газетку!» – цих слів від листоноші з нетерпінням чекали тисячі жителів сіл Херсонщини, які отримували «Гривну» за передплатою. На цьому фото – листоноша в одному із сіл Станіславської громади, тоді – Білозерського району.

На знімку – поштове відділення в одному із сіл Станіславської громади. Працівниці пошти розкладають «Гривну», щоб листоноші далі розносили її за адресами передплатників. Щочетверга люди отримували свою газету, читали й передавали сусідам чи родичам – аудиторія одного номера ніколи не дорівнювала одному читачу.
Головне фото з архіву “Гривни”, фото в тексті Анатолія Андрєєва