На тлі сезону відпусток європейських і американських політиків та держслужбовців, Росія із серпня почне пропаганду угоди про припинення вогню, переконаний колишній міністр оборони України та голова Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк (на фото).
В інтерв'ю Радіо НВ він пояснив, чому РФ не здатна тримати напругу на декількох операційних напрямках і як намагатиметься викрутитися з цієї ситуації, а Україна може використати свій історичний шанс та знищити ворога.
- Останні кілька днів з’являється інформація про можливе оточення російських збройних формувань біля Херсона. Що ви можете сказати?
- Ми знаємо точно, що в Херсоні до нещодавна досить серйозних підрозділів. Там була велика кількість мобілізованих з «ЛНР», «ДНР», обмежений контингент. Якби у нас були достатні сили та засоби, особливого вогневого ураження на далеку відстань (ті ж HIMARS), то ми б могли ще раніше зробити контратакувальні дії на напрямку Херсона і повернути місто під правовий контроль України.
Але тих сил і засобів у нас ще не було. З цих причин операція на той час не була розпочата.
Сьогодні ми відчуваємо себе більш впевнено, у нас є більша кількість зброї з Заходу. Тому росіяни зараз панікують. Ми бачимо дуже серйозні намагання перекидати техніку, війська на південь. Це впливає на перебіг подій на сході, тобто вони можуть фактично здійснювати наступ лише на одному операційному напрямку. Ми це знали, починаючи з квітня.
Наразі ми бачимо, що вони терміново корегують плани, намагаються зрозуміти, що їм робити і перебувають в дуже не комфортному стані для себе.
Звідти ми бачимо і заяви про перемовини, про якісь там припинення вогню, тому що вони розуміють, що їм не вдасться, на відміну від України, тримати напругу на декількох операційних напрямках.
Чи є у нас шанси в Херсоні? Є, абсолютно. Чи будуть вони реалізовані? Сказати не можна, тому що це залежить від великої кількості перемінних, умов, і ми точно не знаємо, які нам вдасться використати. Але точно ми зараз ми робимо життя російських загарбників надзвичайно більш складнішим, ніж вони на це розраховували ще недавно.
- Антонівський міст, цілком імовірно, непридатний для перекидання важкої техніки. Цей міст ЗСУ взяли під вогневий контроль. У росіян також великі проблеми з мостом через річку Інгулець. Що вам відомо?
- Відомо багато чого. Подивимося, наскільки довго міст проіснує взагалі в придатному стані, як вони зможуть тримати цей плацдарм, регіон. Шанси на це у них досить невеликі. Думаю, що ми в короткій перспективі побачимо досить серйозні дії з боку ЗСУ.
Всі ці ризики можна було їм прорахувати заздалегідь, але вони, як ми вже говорили, не здатні одночасно підтримувати напругу на декількох напрямках. Цей напрямок вони пропустили.
Наші знали, що для нас Херсон є стратегічним [географічним] і логістичним — зі всіх сторін — [напрямком]. Ми готувалися до цього і тепер вони зіштовхнулися з цією проблемою.
Я не думаю, що їм вдасться повністю вирішити її. Думаю, що там у них будуть досить суттєві втрати, зокрема і території.
- Росія направила майже 85% своєї армії для вторгнення в Україну, повідомив неназваний чиновник Пентагону у коментарі CNN. Чи довіряєте ви такій аналітиці? І що РФ ще здатна направити в Україну?
- По-перше, ми довіряємо цим даним, тому що західна аналітика, особливо американська, сильно оперує даними. Вони не дуже добре розуміють деякі моменти з не точних вимірів — боєздатність тих чи інших підрозділів чи культурні, психологічні моменти, чи як здійснюються процеси ухвалення рішень. Але з погляду наявності підрозділів і їхньої заповнюваності, вони знають набагато краще, ніж будь-хто в світі.
Американці відслідковують практично кожен танк, кожну одиницю засобів вогневого ураження. Вони досконально знають все, що відбувається на території Росії, бачать, які перекидаються підрозділи, техніка…
Що це означає? Ми всі знаємо, що росіяни не готувалися до війни настільки довгою, якою вона виявилася. Це вже загальновідомий факт.
Також ми знаємо те, що кожна система, зокрема армійська, настільки сильна, наскільки сильна її найслабша ланка. Яка найслабша ланка у росіян? Це, звичайно, керівний і особовий склад. Вони не готували офіцерський, особовий склад до такої масштабної війни, вони не очікували таких серйозних втрат, які у них були. Тепер у них недокомплект підрозділів, це ми точно знаємо.
Ми точно знаємо, що вони якось сколочують підрозділи з залишків інших. Вони дуже сильно покладаються на найманців — це ті ж громадяни Росії, які мали якийсь армійський досвід. Критерії для їх найму вже дуже і дуже низькі, тобто беруть майже всіх охочих. І далі вони пропонують їм досить суттєві гроші, як для Росії, і направляють сюди. Багато хто не розуміє, куди їде, тому що вони дивляться російську пропаганду і починають розуміти тільки тоді, коли доїжджають і потрапляють під вогонь українських військ. Тому багато з них втікають і дуже швидко.
Далі вони набирають інших і цей процес практично нескінченний. Це постійний процес доукомплектації, направлення нових підрозділів. Людей в Росії багато, тобто не можна очікувати, що в них не буде охочих. Але це все, звичайно, дуже серйозно відображається на якості їх дій. Вони не можуть нормально ухвалювати рішення, виконувати завдання. Вони це бачать і це посилює цю проблему.
Але головна проблема в тому, що вони при цьому не можуть замінити офіцерський склад, тому що просто так, з вулиці, його не наймеш. Ті офіцери, яких підтягують з резервних підрозділів, не мають бойового досвіду, вчаться вже по ходу.
Це все призводить до того, що вони не можуть підтримувати одночасно роботу на більше ніж одному операційному напрямку. Фактично у них немає тих спроможностей, які є на папері, які ми бачимо за статистичними даними — кількість резервів, техніки, інше. У боєздатному вигляді цього немає.
Це наш історичний шанс. Наша головна задача — вибити з наших партнерів, отримати все необхідне озброєння і військову техніку для того, щоб цей історичний шанс використати.
- Росія вже спалила свої найбільш боєздатні підрозділи?
- Велику частину — так. Не всі. У них залишилися боєздатні підрозділи. У жодному випадку не треба недооцінювати загрозу від противника.
У них дуже сильні засоби радіоелектронної боротьби, ППО. Усі ці підрозділи в принципі ще є. Для нас це проблема.
На півдні вони активно закріплюються — будують укріплення. Їх уже дуже добре видно на космічних знімках. Ми бачимо, де вони знаходяться, в якому стані. Вони активно працюють над створенням фізичних перешкод.
Це, звичайно, не врятує їх повністю, але ускладнить [роботу нам]. Вони накривають свою техніку бетонними укриттями і багато чого роблять саме для позиційної боротьби.
Якщо на сході вони будуть намагатися все ще якось йти на адмінкордони Донецької області, то на півдні їм [головне] закріпитися і дочекатися підкріплення. Ну а ми маємо зробити все, щоб вони його не дочекалися.
- Про партнерів. Доводилося чути фразу: «Ви і самі дуже добре справляєтеся». Чи країни Заходу все ще готові нам потужно допомагати?
- Рамштайн-4 пройшов дуже вдало, наскільки ми знаємо. На жаль, далеко не всі цифри були опубліковані. Але з розмов з нашими колегами ми розуміємо, що це була дуже вдала конференція і ми маємо очікувати великого напливу озброєння.
Що можна сказати? По-перше, Росія зараз, скоріш за все з серпня, почне активну пропаганду щодо угоди про припинення вогню. Вони вже намагалися це всунути в Стамбульську угоду щодо моря. Їм це не вдалося, але вони будуть це продовжувати.
Це проштовхування вони намагатимуться підкріпити якимись гібридними квазіінформаційними кампаніями в Європі. Головне — нам вчасно відслідкувати і не дати нашим європейським колегам йти цим шляхом, що припинення вогню — це добре, тому що менше бойових дій, відповідно, менше гине військовослужбовців і мирних жителів. Це дійсно так, але, як сказав президент, будь-яке перемир’я зараз буде використовуватися виключно для відновлення росіянами.
Це перша загроза. Крім того, вона буде поєднуватися з сезоном відпусток у європейців. Британський парламент у відпустках, американський парламент вже у відпустках. Багато хто з державних службовців будуть не на робочому місці. [Росіяни] будуть намагатися використати це якимось чином. Якщо не буде форс-мажорних обставин, ми не очікуємо рішень по нас у серпні.
Важливо зрозуміти, що деякі європейці бояться програшу Росії, виграшу України. І не тільки європейці, а й американці зокрема. Не всі. Дуже чітко з цього питання висловлюється Пентагон, який підтримує нас в перемозі. Дуже чітко ми бачимо заяви того ж британського командування. Але при цьому є політики, які будуть намагатися сказати: «Давайте не будемо». І далі вони будуть використовувати цей термін «ескалація», який вже треба піддавати сумніву. Це за кордоном найулюбленіше слово щодо нас — що їм в жодному випадку не можна допустити ескалації.
Це слово змінювало значення протягом усього періоду [повномасштабної війни]. Колись і Стінгери нам не хотіли давати через можливість ескалації - це ще в січні було.
Зараз вони намагатимуться або деескалувати ситуацію, або привести це до якогось балансу. Баланс для нас буде дуже шкідливим. Ці ризики є. Їх треба розуміти і з ним працювати дипломатам, аналітикам, журналістам — всім.
Тэги: