У ніч проти неділі, 11 вересня, Запорізьку атомну електростанцію було повністю зупинено, повідомила НАЕК «Енергоатом».
«11 вересня 2022 року вночі, о 03:41, енергоблок №6 ЗАЕС відключили від енергомережі. Йде підготовка до його розхолодження та переведення у холодний стан», – йдеться у повідомленні.
Останні три доби 6-й енергоблок працював, заживлюючи лише власні потреби ЗАЕС на критично низькому рівні потужності. Як пояснюють в «Енергоатомі», через російські обстріли були пошкоджені всі лінії зв’язку атомної станції з енергосистемою України.
«Ввечері 10 вересня, після поновлення працездатності однієї із цих ліній зв’язку, електроживлення власних потреб ЗАЕС стало можливим від енергосистеми України. Відтак було прийнято рішення щодо відключення енергоблоку №6 і переведення його в найбільш безпечний стан – холодний зупин», – зазначили в компанії.
Що означає переведення енергоблоку в холодний зупин та наскільки великою буде втрата для української енергосистеми після зупинки ЗАЕС, в ефірі «Українського радіо» пояснила Олена Паренюк, старша наукова співробітниця Інституту радіаційної безпеки.
- Що означає переведення енергоблоку в холодний стан?
- Це означає, що енергоблок буде повністю переведений під критичний стан. Зараз працює весь охолоджувач, що був завантажений в енергоблоці. Дію реактора неможливо буде розпочати швидко, потрібно буде перевантажувати паливо і проводити певні регламентні роботи. Ми повністю зупинили Запорізьку АЕС на доволі довгий проміжок часу.
- Чи можна нам заспокоїтися, що це найкращий варіант?
- З точки зору радіаційної безпеки, нам варто трохи побоятися, поки він не перейде в холодний стан, тобто поки всі енергоблоки не будуть у холодному зупині. А потім можна заспокоїтися. Тому що саме цей процес переходу в холодний стан ― технічно дуже складна процедура, персонал має відпрацювати ідеально. Раптом щось станеться, а це може статися саме зараз, то буде небезпека. Коли ми перейдемо в холодний стан, залишиться лише далі охолоджувати енергоблоки, охолоджувати паливо в сховищі та в шести енергоблоках. І це буде безпечно, доки буде подаватися електроживлення на циркуляційні насоси, що транспортують охолоджувач. Для повного охолодження потрібні місяці.
- Наскільки це велика втрата для української енергосистеми?
- Це означає, що в нас буде складна зима. ЗАЕС генерувала понад чверть усіх потужностей, які ми використовували. І тепер об’єднана енергетична система певним чином перерозподіляє навантаження, тому треба готуватися економити також електроенергію, а не лише тепло.
- Вимкнути всі блоки ― чиє це рішення?
- Моя суб’єктивна думка, що це був результат домовленостей з МАГАТЕ. Це не російська і не українська ініціатива. Два співробітники МАГАТЕ, які залишилися на станції, могли певним чином посприяти цьому рішенню, і з погляду безпеки атомної станції ― це, безперечно, найкраще рішення. Питання до нашого керівництва ― як нам жити зиму без цієї електроенергії?
- Скільки потрібно часу, щоб повернути блоки до нормального режиму роботи?
- Це дуже сильно залежить від наявності палива та інших факторів. Точної відповіді дати не можу. Але проблема в тому, що потрібно буде завантажувати нове паливо в реактори, адже холодне зупинення певним чином «отруює» невідпрацьоване паливо. Тут питання технологічного характеру.
Насамкінець Олена Паренюк наголосила:
- Необхідно зрозуміти, що просто вимкнути атомну станцію ― неможливо. Тому що паливо дуже гаряче всередині реакторів, його потрібно охолоджувати, це фізичний процес. Охолодження чогось із температури понад 1000 градусів займає певний час. Це по-перше. А по-друге, ми зупинили контрольовану ланцюгову реакцію, але паливо ще дуже радіоактивне, йому потрібно дати вистоятися певний проміжок часу. Охолодження ― абсолютно необхідне.
Тэги: