31 серпня місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на чолі з очільником агентства Рафаелем Гроссі прибула на Запорізьку атомну електростанцію. Мета команди – зафіксувати порушення стандартів і норм ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС на тлі російської окупації.
За ситуацією на ЗАЕС стежить населення багатьох країн. Зокрема, напередодні приїзду експертів МАГАТЕ на станцію, 30 серпня, декілька друкованих видань світу опублікували новину про місію. А деякі ЗМІ присвятили темі ЗАЕС великі матеріали, поспілкувавшись із жителями Енергодара та працівниками станції.
Нижче публікуємо переклад матеріалів європейських та американських видань про ситуацію на ЗАЕС та візит МАГАТЕ. Переклад здійснив член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.
Франція. Libération
У ЗАПОРІЖЖІ «МИ БЛИЗЬКІ ДО СЦЕНАРІЮ ФУКУСИМИ»
У четвер було перерізано останню лінію високої напруги, що з'єднує АЕС з мережею. Об'єкт, ослаблений бомбардуваннями, російською військовою окупацією та втомою особового складу, перебуває у критичному стані. Місія МАГАТЕ має приїхати.
О 12:10 четверга спрацювала система аварійної безпеки реактора № 5 найбільшої в Європі АЕС, розташованої у місті Енергодар на півдні України, що призвело до його поступової зупинки.
Трохи більше ніж через дві години, о 14.30, по черзі зупинився останній з шести реакторів, що ще працюють, знову ж таки через аварійну систему безпеки.
«Ми були дуже близькі до катастрофи. За 35 років ми ніколи не були до цього такі близькі», — зізнався того ж вечора керівник групи, з яким Liberation вдалося зв'язатися телефоном через захищений додаток.
Чоловік, який побажав залишитися невідомим, досі мешкає у цьому місті на березі Дніпра, окупованому з початку березня російською армією. І, як і багато його колег, продовжує, незважаючи на ризики, виходити на роботу, щоб запобігти сценарію катастрофи, яка викликає занепокоєння далеко за межами України.
«Ситуація дуже погіршилася за останні три тижні. З кожним днем ми наближаємося до сценарію, як на Фукусімі», — каже цей менеджер втомленим голосом, який часто обривається через дуже поганий мобільний зв'язок.
Ситуація вважається настільки тривожною, що українська влада вирішила безкоштовно роздати йод жителям Запоріжжя, обласної столиці, над якою і досі майорить український прапор.
Мерія насамперед націлилася на район Бабурка на західному березі річки, тому що він є частиною найбільш критичного 50-кілометрового периметра. «Це перший випадок [цього плану] після вторгнення, — вказує у своєму величезному кабінеті виконувач обов'язків мера Анатолій Куртєв, одягнений за зеленою модою, у чорну футболку поверх світлих джинсів. Ми були дуже близькі до катастрофи. Якщо тут щось трапиться, постраждає уся Європа». «Ми всі помремо відразу», — додає він... уточнюючи, що жартує…
Як і його міський радник, місто з населенням 800 тисяч людей не вірить смерті. Жодних ознак паніки на сонячних вулицях наприкінці серпня, жодної втечі. На західному березі близько 20 людей спокійно чекають на першому поверсі лікарні, щоб забрати дорогоцінну пігулку.
72-річна Тетяна Василенко стояла у черзі за онуком. «Я була на параді з дочкою одразу після Чорнобиля [аварія у квітні 1986 року], і йшов дощ. Може, я маю імунітет», — усміхається вона. Ганна приїхала за своїм 33-річним сином та Євгеном, 27-річним поліцейським, бо його адміністрація йому нічого не надала.
Ситуація на заводі викликала занепокоєння з початку березня, коли російська армія без вагань захопила його, щоб вести вогонь у напрямку встановлення, то знову так протягом приблизно трьох тижнів. Поруч посилюються обстріли. Вони щоденні, запевняє бригадир котрий досі на місці. Україна звинувачує Москву, яка заперечує та запевняє натомість, що ці снаряди випущені з іншого боку, яка в руках Києва.
«Я бачив, як окупанти стріляли з пагорба біля ТЕЦ [входить до складу комплексу «Енергодар»] за встановленням, що передає енергію в різні електричні мережі», — запевняє ще одне джерело ще на місці.
«Окупаційні сили намагаються створити атмосферу паніки», — каже мер Енергодара Дмитро Орлов, який утік із міста наприкінці квітня.
У суботу агентство з атомної енергії України «Енергоатом» попередило про «ризики розпилення радіоактивних речовин [через] бомбардування, які пошкодили інфраструктуру станції». Пожежі, ймовірно, викликані обстрілами, вже стали причиною інциденту в четвер: останню лінію електропередач дуже високої напруги, що з'єднує станцію, було відключено, що призвело до спрацювання механізмів безпеки двох останніх реакторів, які все ще працювали.
Після 6 місяців окупації та боїв поруч невдачі складаються. З чотирьох ліній електропередач високої напруги три не працюють. Крім того, ТЕЦ більше не працює через труднощі з постачанням вугілля, оскільки залізничний міст було зруйновано. Проте АЕС не лише виробляє електроенергію, вона її споживає.
Електроенергія потрібна, особливо на етапах зупинки, для охолодження активної зони. Таким чином, реактори оснащені дизель-генераторами. У четвер саме вони взяли на себе керування, коли завод виявився відрізаним від електромережі. «Ми не знаємо, як довго вони зможуть працювати», - говорить Артем (ім'я змінено), інженер-ядерник, який залишив Енергодар на початку літа. Він згадує, що аварія на Фукусімі сталася через те, що цунамі вивело з ладу більшу частину генераторів.
За словами менеджера ще в «Енергодарі», нинішніх запасів дизельного палива вистачить на тиждень. «На охолодження реакторів витрачається кілька сотень тонн дизельного палива на день», – каже він. Рівень запасів він оцінює приблизно 2000 тонн.
В очах цих двох фахівців, знайомих із «Енергодаром», питання енергопостачання зараз є одним із найгостріших. Тим більше, що, за словами депутата виборчого округу Юлії Яцик, півтора роки тому генератори вже стикалися з відмовами, внаслідок яких було зупинено реактор.
Ці технічні проблеми поки що долаються колективом станції, але самі вони зазнають величезного тиску. «Якби мені потрібно було оцінити психологічний стан моїх колег за шкалою від 1 до 10, я сказав би - 8», — каже менеджер. Це пов'язано зі страхом перед окупантами, які відслідковують «кожен лайк у соціальних мережах», а іноді й фізично знущаються над співробітниками, деякі з яких, за деякими свідченнями, були у відкритих у місті «катувальних камерах». Юлія Яцик каже, що співробітникам, які втекли з міста, дзвонили їхні родичі, які залишилися в Енергодарі, із закликом під тиском російських сил повернутися, побоюючись, що з ними «трапиться щось жахливе».
До цієї атмосфери страху додається втома, яка збільшує ймовірність людської помилки. Команди іноді пов'язують два цикли по 8 годин поспіль через бомбардування, що перешкоджають скидання. За словами Артема, у перші дні окупації їх іноді сягало чотирьох поспіль.
Насамперед, станція з шістьма реакторами потужністю 1000 мегават практично перетворилася на російську військову базу. Міністерство оборони Великобританії опублікувало супутниковий знімок, на якому видно, що техніка російської армії знаходиться за 60 метрів від реакторів. Командир групи стверджує, що бачив деякі з них, зокрема артилерійські гармати, «під мостом, який з'єднує реактори, щоб захистити себе від українських безпілотників». Зрештою, таємно зняте відео показує транспортні засоби в машинному залі. «Це пряма проблема для безпеки установки через близькість до бака зі 127 тоннами палива», - турбується Артем.
У короткостроковій перспективі єдиним покращенням може стати Міжнародне агентство з атомної енергії, яке щосили намагається провести інспекційну місію на станції. За умовами нескінченних переговорів це має відбутися цього тижня, заявив у понеділок вранці голова агентства Рафаель Гроссі. Для народного депутата Юлії Яцик це остання «рятувальна шлюпка». Мер Енергодару Дмитро Орлов вважає, що це «стабілізує ситуацію»: «Завод використовується як фортеця російськими солдатами. Я сподіваюся, що цей візит дозволить звільнити завод та демілітаризувати його, і після цього ми знову зможемо там нормально працювати».
Вже пів року Енергодар, місто, де ми працюємо «чи на АЕС, чи на ТЕЦ», пустує. За словами Орлова, половина з 53 000 мешканців все ще там. З 11 000 співробітників заводу залишилася переважна більшість. Багато хто відвезли свої сім'ї в безпечне місце для їхнього захисту і щоб уникнути тиску на зберігачів атома, де-факто бранців монстра, якого тільки вони можуть приборкати.
«Оператори хочуть, щоб виробництво електроенергії тривало безпечно», — каже Артем, один із місцевих жителів. На питання, чи думає він про еміграцію, голос менеджера, що доноситься до нас з Енергодару, переривається: «Якби мої колеги поїхали, те, що сталося [у четвер], вже могло бути Фукусімою. Ми змогли запобігти катастрофі, бо вони були там. Ми всі знаємо, що на нас лежить величезна відповідальність. Це одна із найбільших атомних електростанцій, ми виробляємо 25% енергії країни. Якщо ми підемо, ніхто не знає, що зроблять «орки».
Чекаємо на наше визволення українськими збройними силами, і сподіваємося, що до цього часу зможемо зберегти атомну станцію.
Іспанія. ABC
БАТАЛЬЙОН ІНСПЕКТОРІВ ПРОТИ РОСІЙСЬКОЇ ЯДЕРНОЇ ЗАГРОЗИ
Команда Міжнародного агентства з атомної енергії вирушає на Запорізьку станцію під час бомбардувань поблизу цього району та з українцями, які намагаються відбити Херсон.
Німеччина. Passauer Neue Presse
МІСІЯ ЕКСПЕРТІВ НА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЮ, ЩО ПЕРЕБУВАЄ ПІД ЗАГРОЗОЮ ЗНИКНЕННЯ
Відень. Після тривалого перетягування канату експертам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) дозволено на місці перевірити безпеку окупованої Росією Запорізької атомної електростанції в Україні.
«Я пишаюся тим, що очолюю цю місію, яка відбудеться на атомній електростанції наприкінці цього тижня», — написав учора в Твіттері голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі, опублікувавши фотографію команди із 14 осіб. Настав день, місія підтримки та допомоги у Запоріжжі вже в дорозі. «Ми повинні забезпечити безпеку найбільшого ядерного об'єкта в Україні та Європі», - заявила Росія. Москва зацікавлена у місії, заявили у Кремлі.
Генеральний директор Рафаель Гроссі (на передньому плані) очолює групу експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка розслідує пошкодження та системи безпеки на Запорізькій атомній електростанції, яка кілька разів зазнала обстрілів.
Франція. Le Figaro
ЕКСПЕРТИ МАГАТЕ ПРЯМУЮТЬ ДО ЗАПОРІЖЖЯ
Безпрецедентна інспекційна місія має розпочатися найближчими днями.
Експерти МАГАТЕ, призначені для інспектування Запорізької АЕС, вирушили в понеділок із Відня в Україну.
«День настав, місія МАГАТЕ в Запоріжжі вже в дорозі. Ми повинні захистити безпеку України та найбільшої електростанції Європи». Так Рафаель Маріано Гроссі оголосив у понеділок вранці про очікуваний від’їзд групи експертів на українську атомну електростанцію в Запоріжжі, шести реакторам якої загрожують бойові дії між російськими окупаційними силами та українськими військами.
Після терплячих переговорів ця небезпечна експедиція переносить атомне агентство, штаб-квартира якого знаходиться у Відні, Австрія, на невідому територію.
«Ця місія буде найважчою в історії МАГАТЕ через бойові дії, які веде Росія на землі», — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в понеділок, їдучи до Стокгольма.
Незважаючи на те, що Росія погодилася з неминучим прибуттям місії та вітає цей візит, неможливо домовитися про припинення вогню, щоб полегшити проїзд транспортних засобів із гербом МАГАТЕ.
Бажаючи подати приклад, аргентинець Рафаель Маріано Гроссі вирішив очолити місію, йому допомагала француженка Ліді Еврард, колишній комісар Управління ядерної безпеки (ASN), призначений директором минулого року Заступник генерального директора МАГАТЕ з питань ядерної безпеки. Таке лідерство, безпрецедентне в туманності міжнародних організацій і особливо ризиковане, відображає грандіозність проблем.
У суботу український оператор «Енергоатом» заявив, що «пошкоджена інфраструктура станції та існують ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин». У понеділок супутникові знімки фірми Maxar показали точки попадання трьох мінометних снарядів на даху прибудови, що за 120 метрів від реактора номер два. За даними НАЕК «Енергоатом», 10 жителів отримали поранення під час обстрілів на вихідних у сусідньому місті Енергодар. Повідомляється, що четверо постраждалих були працівниками станції. Мерія Запоріжжя з 23 серпня роздає таблетки йоду мешканцям, які проживають у радіусі 50 км від АЕС, при цьому наголошуючи, що йод можна приймати лише у разі радіаційної небезпеки.
Київ і Москва звинувачують одне одного у артилерійському обстрілі поблизу комплексу, на березі Дніпра. У ніч з 25 на 26 серпня 6 водопровідних реакторів ВВЕР-1000 номінальною потужністю 1000 мегават були «повністю відключені» від мережі через пошкодження ліній електропередач, а потім знову підключені та перезапущені. Перша в історії найбільша атомна електростанція в Європі, урочисто відкрита в 1985 році, коли Україна ще офіційно була радянською соціалістичною республікою.
Протягом кількох місяців Рафаель Маріано Гроссі, який 25 серпня приїхав до Парижа, щоб зустрітися з президентом Еммануелем Макроном, попереджав про «реальний ризик ядерної катастрофи». Тепер він сподівається, що місія прибуде туди «пізніше цього тижня». 13 інших членів походять з нейтральних країн або країн, які Кремль вважає «прийнятними» (Албанія, Китай, Франція, Італія, Йорданія, Литва, Північна Македонія, Мексика, Польща, Сербія).
За словами Гроссі, їхня мета полягає в тому, щоб провести інвентаризацію ситуації перед тим, як ремонтувати основні елементи, перезапускати пошкоджені системи передачі, перевіряти басейни для зберігання відпрацьованого ядерного палива та вирішувати делікатне питання постачання електроенергії, яке є важливим для охолодження реактора.
У понеділок сім найбільш індустріалізованих держав планети (G7) вказали пальцем на Росію за її відмову демілітаризувати периметр електростанції, перетворений на закріплений військовий табір. Заявляючи, що вони «глибоко стурбовані» ризиками ядерної аварії, вони просять гарантувати «необмежений» доступ спеціалістів МАГАТЕ до інфраструктури та попереджають, що «будь-яка спроба Росії відключити станцію від української електроенергетики буде неприйнятно».
«Енергоатом», зі свого боку, вже засуджує тиск російських окупантів на персонал станції з метою відмови від виявлення будь-яких доказів злочинів, недбалості та різного роду залякувань, вчинених російськими військами на території станції.
Туреччина. Daily Sabah
МІСІЯ МАГАТЕ ПРЯМУЄ НА УКРАЇНСЬКУ АЕС, РОСІЯ Б’Є ПО ДОНЕЦЬКУ
Команда Організації Об’єднаних Націй з ядерного нагляду вчора вирушила на українську Запорізьку атомну станцію, сказав керівник агентства, оскільки Росія та Україна обмінювалися звинуваченнями в обстрілах поблизу цієї станції, підживлюючи побоювання щодо радіаційної катастрофи.
Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі місяцями намагався отримати доступ до Запорізької станції, найбільшої в Європі, яка була окупована російськими військами та керована українськими робітниками з перших днів шестимісячної давності війни.
Його заява прозвучала через кілька годин після того, як Росія та Україна обмінялися заявами про ракетні та артилерійські удари по станції або поблизу неї в неділю, що посилило побоювання, що бої можуть спричинити масовий витік радіації. Під шквалом обстрілів минулого тижня заклад уже тимчасово вийшов з ладу.
«День настав», — написав Гроссі у Twitter, додавши, що «місія підтримки та допомоги» МАГАТЕ, що базується у Відні, зараз у дорозі.
США. Arizona Daily Star
АГЕНТСТВО ООН ПЕРЕВІРИТЬ УКРАЇНСЬКУ АЕС
Команда ядерного контролю ООН у понеділок вирушила у термінову місію, щоб захистити окуповану Росією Запорізьку атомну електростанцію в центрі бойових дій в Україні. Світ сподівається на довгоочікувану поїздку, яка допоможе уникнути радіоактивної катастрофи.
Ставки не можуть бути вищими для експертів Міжнародного агентства з атомної енергії, які відвідають станцію в країні, де Чорнобильська катастрофа 1986 року викинула радіацію на весь регіон, шокуючи світ і посиливши глобальний відхід від ядерної енергії.
«Ця місія, без перебільшення, буде найважчою в історії МАГАТЕ», - заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Підкреслюючи терміновість, Україна та Росія знову звинуватили одна одну в обстрілі ширшого регіону навколо найбільшої в Європі атомної електростанції, яку минулого тижня ненадовго вивели з ладу. Небезпека настільки висока, що чиновники почали роздавати мешканцям прилеглих протирадіаційних йодних таблеток.
Підпис під фото:
На цьому супутниковому знімку, наданому Maxar Technologies, видно лісові пожежі за межами основних об'єктів електростанції на Запорізькій атомній електростанції у понеділок на окупованій Росією Україні.
США. Arkansas Democrat-Gazette
ГРУПА ООН ЗІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЯДЕРНОЮ БЕЗПЕКОЮ ПРЯМУЄ ДО УКРАЇНИ
Підпис під фото:
66-річний Володимир стоїть поряд із уламками свого будинку в понеділок у Чернігові, Україна. Третього травня очевидці чули наближення літака та скидання бомб, які зруйнували велику кількість будинків, у тому числі й Володимира, і вбили п'ятьох сплячих його родичів.
Тэги: