Автор: Марина Поліщук 24 Июля 2022 21:00

Перші шпальти світових ЗМІ про війну Росії в Україні. Найголовніше за 23 липня

Перші шпальти світових ЗМІ про війну Росії в Україні. Найголовніше за 23 липня

Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Що саме про війну РФ проти України писали на перших шпальтах газети різних країн - регулярно аналізує член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.

Нижче до вашої уваги - перші шпальти декількох газет за 23 липня 2022 року та стислий огляд цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні. 

УГОДА ПРО ВИВІЗ ЗЕРНА З УКРАЇНИ

Багато світових друкованих ЗМІ присвятили свої перші сторінки темі підписання в Стамбулі угоди про відновлення перевезень українського зерна. Нагадаємо, ідеться про розблокування трьох морських портів Одещини: «Чорноморськ», «Південний» та «Одеса». 

Ось що, до прикладу, повідомляли про цю подію деякі європейські газети:


Данія. Jyllands-Posten: «ДОСЯГНУТО УГОДИ ПРО БЕЗПЕЧНИЙ ЕКСПОРТ УКРАЇНСЬКОГО ЗЕРНА»

Італія. La Stampa: «СВІТ ЗЕРНА»


Іспанія. El País: «МОСКВА І КИЇВ ДОМОВИЛИСЯ РОЗБЛОКУВАТИ УКРАЇНСЬКЕ ЗЕРНО»

Іспанія. La Vanguardia: «РОСІЯ І УКРАЇНА ПІДПИСАЛИ ПШЕНИЧНИЙ МИР І ЗАПОБІГЛИ СВІТОВІЙ ПРОДОВОЛЬЧІЙ КРИЗІ»

Уряди Москви та Києва розблокують експорт українського зерна та російських добрив

Посередництво ООН і Туреччини досягає підписання першого далекосяжного пакту після п'яти місяців війни

П'ятірка країн, найбільш вразливих до дефіциту російської та української пшениці.

Велика Британія. The Independent

Журналіст видання розмовляє із фермерами по всій Україні, колись відомої як житниця світу, чиї тварини та посіви були спустошені війною, яка задушила глобальне постачання їжі.


«КАТАСТРОФА ДЛЯ СВІТУ»

Біл Трев розмовляє з фермерами по всій Україні, колись відомої як житниця світу, чиї тварини та посіви були спустошені війною, яка задушила глобальне постачання їжі

Крики десятків її тварин, яких спалюють заживо, досі не дають спокою Любові Злобіній, фермеру з охопленого війною району Харкова. Російські солдати були відкинуті українським контрнаступом після місячної окупації її території, позначеної вбивствами, грабежами та зґвалтуваннями. Коли вони відступали, Любов, фактично голова села, каже, що вони замінували більшу частину її полів площею 92 гектари. Тоді вони навмисно підпалили головний склад, де зберігалося 140 її корів, телят, свиней і поросят.

Коли вогонь розривав загони, несамовиті фермери намагалися тракторами пробити задню стіну, щоб визволити тварин. Особливо не вдалося витягнути свиней. Вони не залишили своїх поросят. «Я не можу забути крики телят, свиней, які кричали всередині. Вони хотіли захистити своїх дітей, – каже 62-річна жінка, обхопивши голову руками, ковтаючи слова зі схлипами. - Я була надворі і плакала: “Виведіть їх геть! Витягніть їх!”, але ми просто не змогли. Це було неможливо. Пожежа була надто великою».

Загалом згоріла половина тварин. Звук їхнього вбивства, каже вона, досі лунає в її голові. У заціпенінні вона гуляє через ферму, вкарбовану шрамами війни Путіна проти України та місячної окупації його силами. Загін для худоби — це обгорілий скелет свого колишнього. Ще два склади, де було 50 тонн пшениці (залишки врожаю 2021 року), розбомбили. Мікроавтобус використовувався п'яними бійцями для стрільби. Більшість тварин кульгаві від пострілів і осколків шрапнелі.

Один із трьох підбитих тракторів підірвався на протитанкових мінах, які росіяни залишили на полях пшениці та кукурудзи. Фермеру, який керував ним тоді, пощастило залишитися живим: він проломив череп, зламав ноги і досі ходить кульгаючи. Ще один член її господарства помер від серцевого нападу після поранення під час артилерійського обстрілу.

Росія рішуче заперечує звинувачення ООН, правозахисних груп і цивільних осіб у тому, що її війська порушили міжнародне право або вчинили можливі військові злочини. У Кремлі звинуватили українців у влаштуванні «жахливої ​​фальсифікації», спрямованої на те, щоб заплямувати репутацію Москви на територіях, які раніше були окуповані їхніми військами.

Любов розповідає, що під час окупації російські солдати часто грабували цю ферму та інші поруч. Каже, вони зґвалтували щонайменше одну жінку в селі, а в п’яному стані, каже Любов, розстрілювали мирних жителів. «Загалом вони вбили п’ятьох людей у ​​селі, у стилі страти, — продовжує вона тупо. - В центрі села на три тижні залишили тіло літньої жительки. Собаки почали це їсти».

Тепер вона каже, що жах минулого — не єдина її турбота. Майбутнє життя та засоби до існування її персоналу тяжіють над нею. Ходять чутки, що Москва перегруповується, щоб продовжити наступ на Харківську область, багатий на сільське господарство регіон, який лежить уздовж кордону з Росією. Вони побоюються, що село може знову бути окупованим.

А зараз у цій частині країни час збору врожаю. Доля врожаю визначить долю незліченних фермерів. Україну прозвали житницею світу через її розгалужену сільськогосподарську промисловість. І, як і багато інших подрібнених ферм по всій країні, ферма Любові ледве функціонує.

Залишившись мало худоби, вона не зможе зібрати врожай і продати зерно, вона не зможе заплатити нікому з команди з 10 чоловік або дозволити собі посадити свій урожай наступного року. Тож ефект доміно продовжується.

«У нас майже немає грошей. Мій персонал отримав від уряду 6500 українських гривень [186 фунтів стерлінгів]. Ми змогли додати ще 2000 [£60]. Але це менше половини їхньої місячної зарплати, – каже вона. - Ми пережили війну та окупацію, а чи зможемо ми пережити це?»

Історія Любові перегукується з багатьма іншими в Україні, спустошеній вторгненням президента Путіна, яке почалося в лютому. І ця криза критична не лише для України, а й для світу. Представники України та ООН попереджають, що якщо війна триватиме, світові ціни на продовольство зростуть, що призведе до «безпрецедентної хвилі голоду та злиднів».

У Міністерстві сільського господарства України кажуть, що згодом це може спровокувати масову міграцію та навіть інші війни. Усе через унікальне становище України на світовому продовольчому ринку. За словами заступника міністра сільського господарства України Маркіяна Дмитрасевича, Україна годує 400 мільйонів людей у ​​всьому світі. Вона є п’ятим за величиною експортером пшениці та основним експортером кукурудзи та ячменю. Вона також відповідає за 50 відсотків світового ринку соняшникової олії.

Експерти розповіли The Independent, що на Україну припадає близько 6 відсотків світової торгівлі сільськогосподарською продукцією. Це було повністю знищено вторгненням Путіна.

Пан Дмитрасевич каже, що прямі збитки, завдані сільськогосподарському сектору, такі як знищене обладнання та склади, а також заміновані поля, коштували країні 4,5 мільярда доларів (3,8 мільярда фунтів стерлінгів). Але непрямі збитки, такі як зменшення виробництва, порушення логістики та падіння цін на експорт, можуть скласти 20 мільярдів доларів.

За його оцінками, майже чверть сільськогосподарських угідь України зараз недоступні або непридатні для використання, тому що вони окуповані підтримуваними Росією силами, заміновані або розташовані поблизу багатьох ліній фронту. Є проблеми навіть з доступними землями.

Через свої морські порти Україна експортує 95% зерна та олії. Російська блокада більшої частини Чорного та Азовського морів разом із українським оборонним мінуванням вод навколо берегової лінії, яку вона все ще утримує, означає, що жоден з портів України не працює, навіть якщо деякі залишаються відносно недоторканими. Це змусило Україну перейти до транспортування своєї продукції потягами та річкою Дунай, процес, який, за словами пана Дмитрасевича, у п’ять разів дорожчий і просто не може відповідати пропускній здатності морських шляхів.

І тому він каже, що Україна, яка до війни експортувала аж 6 мільйонів тонн зерна, круп та рослинних олій на місяць, змогла експортувати лише 3 мільйони тонн за всі останні чотири місяці після початку війни.

Цей дефіцит уже вплинув у всьому світі: світові ціни на пшеницю, наприклад, цього року зросли майже на 60 відсотків. «В Україні у нас достатньо зерна для внутрішнього споживання, але вплив на світовий ринок, ціни та інфляцію буде особливо критичним для найбідніших країн, — пояснює пан Дмитрасевич зі свого офісу в Києві. — Я думаю, що світ має бути стурбований цим. Якщо ви голодуєте, будуть конфлікти та міграція».

Представники ООН також забили на сполох. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у червні попередив, що війна в Україні загрожує розв’язати «безпрецедентну хвилю голоду та злиднів, залишивши за собою соціальний та економічний хаос».

У Києві П’єр Вотьє з Продовольчої та сільськогосподарської агенції ООН (FAO) попередив, що це може особливо сильно вдарити по Східній і Західній Африці, а також по Азії в той час, коли голод у світі вже зростає після пандемії. За оцінками ФАО, війна Росії в Україні може призвести до того, що кількість людей, які відчувають гостру продовольчу нестачу, цього року зросте більш ніж на 47 мільйонів людей.

«Швидше за все, Україна не зможе відновити експорт зернових навіть у 2023 році. Це призведе до ще більшого зростання цін у майбутньому. Криза в Україні пов’язана зі світовою», – каже він.

Вчора було підписано угоду, яка дозволяє відновити експорт зерна через Чорне море, угода, яка може допомогти мільйонам людей уникнути голоду в усьому світі. Угоду підписали Україна, Росія, Туреччина та ООН, і хоча є невеликі ознаки оптимізму, вже з’явилися сумніви щодо повної реалізації угоди.

«Україна назавжди втратить звання житниці світу»

Вчасно, акуратно, як знак оклику, снаряд вривається в поле за нами, саме в той момент, коли Вадим Мартов, фермер, пояснює свої занепокоєння щодо стрімкого просування лінії фронту.

Це сільська місцевість за межами міста Добропілля Донецької області, яка нині є центром наступу Росії. У червні московські війська та пов’язані з ними війська захопили останні міста в сусідній Луганській області. Зараз вони мають на меті взяти Донецьк і таким чином контролювати весь стратегічний регіон Донбасу, багатий ланами пшениці, ячменю та соняшника, на яких на тлі літнього неба відлунює синьо-золотий прапор країни.

Звідси до лінії фронту всього 35 миль, тому сільськогосподарські угіддя знаходяться в радіусі артилерії. Оманливу тиху тишу полів переривають час від часу вибухи обстрілів і гул вогню, що йде.

55-річний пан Мартов має 300 гектарів землі, де він вирощує соняшник, кукурудзу, ячмінь і пшеницю, які підморгують у сліпучому сонячному світлі. У сховищах у нього вже є 200 тонн пшениці минулорічного врожаю, яку він ще не встиг продати. Новий урожай щойно розпочався, і він очікує ще 800 тонн продукції, яку він зараз не може зберігати.

Він сподівався розраховувати на велике зерносховище в Добропіллі, яке тримало загальнодержавне підприємство з виробництва хліба. Але ці зернові силоси були обстріляні російськими військами тричі за останні кілька тижнів, востаннє за день до нашого прибуття туди. І ось київська хлібна компанія повністю пішла з Донбасу.

«Я молюся, щоб сюди не дійшла лінія фронту, але насправді я можу покладатися лише на Бога», — у розпачі каже фермер. Складські приміщення є великою проблемою в Україні, яка вплине на весь світ. Сільське господарство

За оцінками міністерства, до кінця цього сезону врожай країни залишиться в Україні на 78 мільйонів тонн продукції, яку потрібно буде зберігати.

Наразі, через втрачені зернові силоси та склади, охоплені бойовими діями або під окупацією, країна може зберігати лише 65 мільйонів тонн. Київ досі намагається вирішити, як зберігати решту 13 мільйонів тонн.

Для пана Мартова у нього немає іншого вибору, як продати, але це також майже неможливо. З початку війни, за його словами, ціни на добрива зросли в п’ять разів, а на паливо – майже втричі, тобто вирощувати зерно непомірно дорого. Але в той же час, частково через надлишок запасів і труднощі з експортом, ціни на зерно в Україні впали.

На даний момент він каже, що трейдери не будуть платити більше 100 доларів за тонну пшениці, виробництво якої коштує майже вдвічі. «Я фактично заплатив би зерновому трейдеру, щоб той позбувся моїх запасів, — каже він, незважаючи на піщані дюни зерна на своєму головному складі. — Мене хвилює можливість збанкрутувати. І тепер я не знаю, що робити. А наступного сезону – сіяти чи ні?»

І це наступна криза на горизонті. Після збору врожаю настає посівна, і для цього фермерам потрібні гроші на закупівлю насіння. Якщо вони не зможуть продати те, що тільки що зібрали, наступного року врожаю не буде – небезпечна перспектива для України та світу.

«Мова йде про потенційну втрату щонайменше трьох врожаїв, — похмуро каже заступник міністра сільського господарства Дмитрасевич. — Ми не можемо продати минулорічний урожай. Цьогорічний урожай: забудьте про його продаж, ми навіть не можемо його зберігати. А наступного врожаю навіть не буде, оскільки у фермерів немає стимулу садити».

Родіон Рибчинський, директор Спілки мельників України, повідомив The Independent, його організація передбачає, що ці втрачені врожаї означатимуть, що 40 відсотків фермерів країни збанкрутують і їм доведеться шукати нову роботу.

Він сказав, що це може назавжди змінити характер країни. «Україна може перестати бути фермерською нацією. Це докорінно змінить країну та світові продовольчі ринки, — каже він у розпачі. — Україна втратить звання житниці. Це буде так, ніби ми регресували на 30 років».

Сигнал сирени повітряної тривоги, що попереджає про наближення вогню, здається невідповідним на фоні вируючого цвітіння соняшникових полів. Але як нагадування про те, де ми знаходимося, в небі раптом з’являється ракета, яку збиває хлопок системи протиповітряної оборони Дніпра прямо над нашими головами.

Новини підтверджують, що численні російські ракети, випущені по регіону, були успішно перехоплені. 49-річний Олександр Чебанов, місцевий фермер, якому належить ця земельна ділянка площею 20 гектарів, знизуючи плечима, відкидає клуби білого диму, що розсіюється. «Що ми можемо зробити? В Україні більше немає безпечних місць. Російські ракети можуть влучити в будь-що, будь-яке місце може бути вражене в будь-який час».

Ми прямуємо до пшеничних полів, де його працівники почали повільну роботу зі збору врожаю, який нікуди не подінеться. «Я не можу продати це більше ніж за половину вартості виробництва, — гірко каже він. — Я почекаю, поки порти знову відкриються, і ми зможемо вільно експортувати. Але як довго це буде тягнутися? Це можуть бути роки».

Він каже, що йому пощастило мати рішення для зберігання, але його колеги-фермери, які ризикують бути зайнятими, оскільки лінія фронту просувається вперед, дуже стурбовані. «Навіть якщо вони зможуть збирати врожай і зберігати його, його вкрадуть?»

Міністерство сільського господарства України звинувачує росіян у розкраданні приблизно 600 000 тонн зерна з територій, які вони та їхні афілійовані сили зараз окупували.

The Independent не зміг перевірити крадіжку зерна, але ЗМІ, в тому числі BBC, провели розслідування та відстежили, як викрадене зерно прямує через окуповану територію до Криму, далі до Росії, а потім до Туреччини, як повідомляється, для продажу.

Київ попросив Анкару провести розслідування. І кілька виробників зерна, які працювали на сході, побоюються, що їхню продукцію вкрали.

Тетяна Алавердова, директор з продажу HarvEast, який до війни був одним із найбільших аграрних холдингів у країні, кажуть, що вони втратили доступ до 70 відсотків своїх земель з початку війни, оскільки їхні найбільші поля, що становлять 90 000 гектарів на окупованому Донбасі

Вони вже втратили половину своїх початкових земель після початку першої війни в 2014 році, включаючи величезну кількість сільськогосподарського обладнання та насіннєвий банк. Їхні загальні втрати від цієї війни, каже пані Алавердова, становитимуть понад 100 мільйонів доларів, але вони не можуть оцінити, оскільки не мають доступу до свого майна.

Вони стурбовані місцезнаходженням сотень співробітників на окупованих і блокованих територіях, таких як стратегічне портове місто Маріуполь. Компанії безуспішно намагалися евакуювати своїх працівників, але це стало неможливим, оскільки телефонні лінії та електрика були відключені, а дороги в місто та з нього були заблоковані. Вони не знають, скільком вдалося вибратися і скільки залишилося. Вони також не знають, що сталося з їхнім обладнанням і запасами.

У той час, коли російські війська вперше штурмували Маріуполь, вони мали 3000 тонн (або 1 мільйон доларів) пшениці на борту генерального вантажного судна під прапором Ямайки, що прямувало до Іспанії. Члени екіпажу, які були сирійцями, за даними українських ЗМІ, були захоплені російськими сепаратистами і їхня доля невідома. 

Доля пшениці на борту також залишається загадкою. «Ми поняття не маємо, що трапилося, ми поняття не маємо, де знаходиться корабель, його просто немає», — додає вона.

Повернувшись до Харкова, Любов втішає свою поранену худобу, яка стала кульгавою від мін, обстрілів і стрілянини. Вони ходять за нею, як домашні тварини: вона виглядає майже магнетичною. За її оцінками, бойові дії та окупація її землі коштували їй приблизно півмільйона доларів, чого вона просто не може собі дозволити. Урядові сапери очистили поля від мін і боєприпасів, що не розірвалися, тож збирання врожаю може тривати. «Але з якою метою, якщо ми не можемо продати?» — питає вона.

У Києві заступник міністра сільського господарства каже, що вони працюють над новими креативними схемами вивезення зерна, включаючи відновлення залізничної колії радянських часів до південної Румунії. Вони також хочуть побудувати транскордонні зернові термінали з такими європейськими країнами, як Польща, щоб спробувати зробити процес розвантаження та перевантаження на зернопоїзди простішим і дешевшим.

Але зрештою в Європі недостатньо залізничного парку чи пропускної здатності в їхніх портах, щоб також прийняти весь український експорт. «Для мене найкраще і єдине рішення — перемогти Росію, а потім розмінувати порти, — каже Дмитрасевич. — Поки цього не станеться, це глобальна проблема».

Туреччина і Росія є посередниками у угоді, щоб знову відкрити Чорне море для українського експорту. Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар заявив цього тижня, що обидві сторони домовилися про способи забезпечення безпеки судноплавних маршрутів для зернових суден.

Українці скептично ставляться до того, що це спрацює. Немає великої довіри. Тому для фермерів залишається лише чекати. «Багато фермерів з першого дня війни казали, що у нас є свій фронт: свої поля. Ми захищаємо продовольчу безпеку України та світу. Якщо ніхто не може продати свій урожай, то ніхто не може сіяти, а значить, ніхто не буде збирати, – каже Чебанов в острівному соняшниками Дніпрі. - Наразі світ уже бачить наслідки цього. Ціни на продукти вже різко зросли, голод зростає. Це гуманітарна катастрофа для нас і для світу».

Велика Британія. The Herald

Біля шотландського узбережжя готують моряків для українського фронту. Велика Британія надала Україні військову техніку та запустила програму навчання 10 000 українських військовослужбовців.


«МАЯК НАДІЇ»

«БІЛЯ ШОТЛАНДСЬКОГО УЗБЕРЕЖЖЯ ГОТУЮТЬ МОРЯКІВ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО ФРОНТУ» (стаття)

Заступник міністра оборони України зустрівся з моряками, які навчаються біля узбережжя Шотландії, і солдатами, які навчаються в Англії в рамках підтримки Великобританією його країни у війні проти Росії.

Володимир Гаврилов зустрівся з міністром збройних сил Великої Британії Джеймсом Хіппі та відвідав парламентарів, щоб обговорити, яка подальша підтримка потрібна для задоволення потреб Збройних сил України.

Обидва міністри вирушили до Шотландії в четвер, де українські моряки навчаються Королівським флотом керувати кораблями класу Sandown Minehunter, хоча місце розташування не розголошується з міркувань безпеки.

Вони спілкувалися зі слухачами та інструкторами Королівського флоту та спостерігали, як вони відпрацьовували ключові навички в морі, такі як тренування зі зброєю та контроль за пошкодженнями, під час навчання керування механізмами на суднах.

Це відбувається напередодні продажу двох таких кораблів у рамках угоди, узгодженої минулого року в рамках Програми посилення військово-морських можливостей України (UNCEP).

Пан Хіппі сказав: «Інтенсивність, з якою тренуються українські солдати та моряки, є на що дивитися.

«Вони працюють з упором на війська, які знають, що вони братимуть участь у війні всього за кілька тижнів. «Провести навчання, яке відповідає такій інтенсивності та цілеспрямованості, непросто».

«Королівський флот і британська армія працюють багато годин і використовують весь свій оперативний досвід, щоб переконатися, що їхні нові українські друзі відправлені в бій з найкращими шансами на перемогу». Міністри також спостерігали за тренуваннями української піхоти на Солсберійській рівнині у Вілтширі. Українські солдати навчаються основним навичкам перемоги в боях у рамках нової великої військової програми під проводом Великобританії.

Понад 1000 британських військовослужбовців беруть участь у програмі, яка проходить на військових об’єктах на північному заході, південному заході та південному сході Великобританії.

Кожен курс триватиме кілька тижнів і дасть новобранцям-добровольцям з обмеженим військовим досвідом навички ефективної боротьби на передовій.

Базуючись на базовій підготовці військовослужбовців Великобританії, курс охоплює поводження зі зброєю, першу допомогу на полі бою, польові ремесла, тактику патрулювання та право збройних конфліктів.

Пан Гаврилов зазначив: «Я побачив братерство українських та британських воїнів, які разом працюють над досягненням спільної мети – зміцнення боєздатності української армії.

«Ми дуже вдячні уряду та народу Сполученого Королівства за їхній неоціненний внесок в успіх України у відсічі російським агресорам». Велика Британія надала Україні військову техніку та запустила програму навчання 10 000 українських військовослужбовців.

Ці візити відбулися на тлі підписання між Україною та Росією «дзеркальних» угод, які дозволять Києву відновити експорт зерна через Чорне море.

Угода дозволить експортувати мільйони тонн зерна, які зараз перебувають в пастці війни в Україні. Світовий дефіцит українського зерна після вторгнення Росії в лютому поставив мільйони людей під загрозу голоду.

Однак Київ відмовився підписувати пряму угоду з Москвою і попередив, що на «провокації» буде «негайна військова відповідь».

Обидві сторони були присутні на церемонії підписання у Стамбулі, але не сиділи за одним столом.

Першим угоду від Москви підписав міністр оборони Росії Сергій Шойгу, а потім ідентичну угоду з Києвом підписав міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Угода, на досягнення якої знадобилося два місяці, розрахована на 120 днів, а в Стамбулі буде створено координаційний і моніторинговий центр, укомплектований представниками ООН, Туреччини, Росії та України. Його можна поновити за згодою обох сторін.

Блокада зерна в Україні спричинила глобальну продовольчу кризу: продукти на основі пшениці, такі як хліб і макаронні вироби, стали дорожчими, а харчова олія та добрива також подорожчали.

Пан Шойгу сказав на прес-конференції, що угода може дозволити «рішення, щоб почати цей процес у найближчі дні».

Австрія. Der Standard

Розповідь про бійців Азова, яких бояться та прославляють.


«БІЙЦІ АЗОВА, ЯКИХ БОЯТЬСЯ ТА ПРОСЛАВЛЯЮТЬ»

Жоден інший полк на українській війні не ненавидять, не бояться і не прославляють так, як «Азов». Хто ці бійці, що борються у цій війні своїм унікальним способом?

А як бути із твердженнями, що це банда нацистів, які лише формально перебувають під українським командуванням?

Слідак сидить серед руїн свого дитинства. Поруч із ним: його десятирічне «я». Хлопчик на фото посміхається і читає книгу. Але дорослий тримає пістолет. Сина гладить матір, це було дванадцять років тому восени. Влітку в Питомнику, селі на північ від Харкова, неподалік кордону з Росією, дорослих слідців ніхто не гладить. Будинок, де він виріс, тимчасово окупований росіянами, тепер є форпостом його військ: Азов.

Через широкоформатну фотографію проходить довга щілина, знімок щасливого минулого: росіяни розрізали ножем верхню частину тіла матері та сина. Вони залишили фреску у вітальні, притуливши її до дивана, як вітання: «Ми вас дістанемо».

Кішки мертві – теж від ножа. Одна висить у целофановому пакеті, інша накрита светром Следака. Він нагорі, на килимовому покритті, поруч із комп'ютером.

Мати Следака, яка обіймала його у дитинстві, зараз перебуває у Болгарії. "Вбий їх!" - сказала вона йому. Вони – це росіяни. Вбивство - ось чим займається Слідак зі своїм найближчим другом Рисом. "Слідак" - детектив. "Рись" - рись. Прізвиська, бойові імена - на війні справжніх імен не буває. Ніколи не знаєш, хто слухає. 22-річний Слідак до лютого був курсантом поліцейської академії, отже, детективом. Рись був шахраєм, вдавався банківським службовцям і крав у росіян їх заощадження — просто рись.

Вибухнув власний будинок

Торік у лютому, коли Путін пішов в атаку і до них пішли танки, вони хотіли воювати і потрапили до ГУР української військової розвідки. Потім переходять до «Кракена» — спецпідрозділ полку «Азов». Рідне село Следака Питомник захоплено ворогом, росіяни досягають воріт міста Харкова. Гуркають бомби, місто ризикує потонути в жаху.

Потім наприкінці квітня полк «Азов» у взаємодії з українською армією розпочав ефектний контрнаступ. Детектив та Рись уже там. Вони не виявляють пощади навіть собі: «Я добровільно дав нашій артилерії координати мого будинку. Добровільно», — наголошує Слідак. Знайомий сказав йому, що росіяни посіли там позиції.

Це того вартувало: Слідак може звільнити своє рідне місто з військами. Будинок стоїть досі – частково. Він залишає диван, момент спокою та смутку, і піднімається сходами. Повз сімейні фотографії, мертвих кішок, в стару спальню. Навколо патрони, одяг, зброю та невелику скриньку для пожертвувань, яку його товариші встановили для розваги.

Опинившись нагорі, інші члени Кракена збираються вирвати ломом віконну раму. Інші оснащують безпілотник зарядом вибухової речовини. Вікно вибите, дрон летить у бік узлісся, метрів 800 до супротивника.

Зараз на екрані відбувається війна: молоді солдати помітили росіян, безпілотник навис над чоловіком, який нічого не підозрює в окопах. Червона кнопка натиснута, спочатку на маленькому екрані видно вибух. Його можна почути через відкриту раму вікна. Бум. Ось як ми воюємо на Азові, пояснюють двоє. Швидко, ефективно, безстрашно. Руйнування власного будинку – «невелика ціна за свободу», – каже Слідак.

Ці двоє мало говорять про політику ні між собою, ні в інтерв'ю. "У нас тут теж бореться мусульманин на прізвисько Арарат", - говорить Рись. Усі вони, звісно, ​​патріоти. Націоналісти, так. Жодних нацистів. «Знищити чужий народ - цього хочуть інші, росіяни», — кажуть вони.

«Тор із нами»

Після своєї місії вони йдуть до машини 300 метрів через ліс. Це займає вічність. Коли ти так близько до ворога, неможливо сказати, чи означає вибух, що ми стріляємо або стріляють вони. Вони зупиняються за кожного звуку. Потім у камуфляжно-зеленому VW Caddy, «Кракен-Мобіл», 15 кілометрів назад до Харкова. Увечері хочуть поплавати та потренуватися кидати гранати. Настрій добрий, день удався: ти живий.

На його руках красується молот Тора. "Тор із нами" написано рунами. З динаміків лунала хвалебна пісня президенту України Володимиру Зеленському. «Ти єдиний, хто зміг об'єднати людей», - говорить голос, і: «Їбаш їх, Вова!» Слідак і Рись захоплено кивають. Це Україна після майже 150 днів війни. «Життя коротке», — каже Рись.

Їхній командир займається політикою. Його звуть Костянтин Немічов. Видатне підборіддя, накачане, харків'янин наскрізь. Колишній футбольний хуліган клубу «Металіст», боєць «Азова» із самого початку, з 2014 року. У наступні роки політик, кандидат у мери на жовтневих виборах Національного корпусу, політичного крила «Азова». Полкова партія, так би мовити. Він зазнає невдачі з п'ятьма відсотками.

Потім іде путінське вторгнення, Немічов знову змінює політику на мундир. На його плечі красується жовтий логотип «Азова», який виглядає як SS Wolfsangel, який, як вони стверджують, є лише ініціалами «Національної ідеї». «Це російський наратив, винахід, щоб зганьбити нас, - говорить він про звинувачення на адресу нацистів. - Усі національності та релігії вітаються в «Азові». Усі, хто воює за Україну». А російськомовне населення? «Те, що ми гнобимо цих людей, — брехня. Я російськомовний українець. Росіяни думали, що їх зустрінуть квітами. Але тут лише гармати».

У хіт-листі

Скільки відсотків отримав би Немічов на сьогоднішніх виборах, сказати неможливо — принаймні понад п'ять. Певно, набагато більше. Азов скрізь, у всіх на слуху, в інтернеті, на вулицях. Чому? Через довгу битву за Маріуполь. Через бійців, які зараз у російському полоні. Азов – це ті, хто не здається.

У Росії Немічов очолює розстрільний список: 29 березня російський депутат і генерал Володимир Шаманов виступав перед Думою про те, що спецназ заарештував Немічова та його заступника Сергія Великова на прізвисько Чиллі. «Ці виродки – нацисти з фан-групи місцевого футбольного клубу «Металіст». Зараз вони на колінах просять про помилування», - сказав Шаманов. Це були фейкові новини, які тепер грають на руку Немічову. "Зараз мені пишуть навіть багато людей з Росії, які підтримують нашу справу", - говорить він.

Вся метушня навколо «Азова» призвела до того, що кількість бойовиків стрімко зростає. До лютого чисельність військ оцінювалась у 2500 осіб. Немичев не хоче казати, скільки їх сьогодні. Кракен лише у Харкові налічує понад 1800 осіб

Також є спецназ, піхота, артилерія, власна розвідка та добровольчі батальйони на кількох фронтах по всій країні.

Тим часом у них навіть є свої танки: не з Європи чи США, а з їхнього супротивника. Багато таких, як Слідак і Рись, які раніше не цікавилися ні політикою, ні війною, вважають за краще приєднатися до «Азова», а не в регулярну армію. Вони приїжджають, бо можуть битися у своєму рідному місті та зі своїми друзями. Багато хто знав один одного раніше, особливо з хуліганського середовища. Вони приходять за бойовим духом, за підтримкою, можливо, за славою. При цьому: будь-хто, хто погляне на обличчя молодих людей віком близько 20 років, побачить особи, які дізналися, що означає позбавити життя, знає, що у війні немає нічого славного. Рись та Слідак скаржаться на проблеми зі сном та травми, але вони продовжують воювати.

«До смерті»

Немічев виступає на руїнах розбомбленого губернаторського палацу, але має бачення майбутнього. «Коли до будинків людей потрапили ракети, країна прокинулася», — каже він. Він не хоче, щоб Україна була частиною ЄС чи НАТО. Він бачить союз із Польщею, Естонією, Литвою. Країни рішуче об'єдналися у боротьбі проти Росії. Війна та питання про те, що буде після, домінують над усім в Україні. Політика, ЗМІ, суспільство.

Темне минуле «Азова», здається, не має значення. Але є: звинувачення у порушенні прав людини, жорстоке поводження з військовополоненими, напади на ромів та інше. Колись Сполучені Штати хотіли внести групу до списку терористів.

Сьогодні «Азов» більш вдумливий, обережніший. Презентація, присутність у соціальних мережах: все високопрофесійне.

Велика кількість нових членів, які не мають нічого спільного з політичними кадрами, а також безліч героїчних історій, призвели до того, що «Азов» опинився в центрі суспільства.

Девіз: єднання

Навіть якщо полк формально підпорядковується МВС, навіть якщо зарплату платить Київ: «Азов» у жодному разі не слідує лінії уряду і найчастіше діє з автономної позиції влади.

Сам Немічов дотримується помірних тонів. Українці вже засвоїли найголовніший урок війни: «Згуртованість. Тільки так ми будемо сильними, і тільки так зможемо відновити країну».

Знову на фронті. Кузя та Пунф входять до складу артилерійського взводу, який на прохання Слідака обстріляв будинок Слідака. Вкрали свою гаубицю: із Росії. Тепер гармата стрілятиме по солдатах, які її принесли.

Кузя очолює невеликий загін, Пунф стріляє снарядами. Поведінка у них незвичайна для війни: як у хіпстерів. У західних містах ніхто не обернеться на них. Кузя носить акуратні вуса і завжди носить із собою срібну аналогову камеру. Він там війну знімає, 35 мм плівка, чорно-біла. Нецензурні враження бійця "Азова", 22 роки. Росіяни знають про нього: як і комендант Немичов, його ім'я також вважалося у розшуку.

Кузя знизує плечима. Він та його приятель нормальні хлопці. Кузя грає в регбі, Пунф любить стріляти із лука. Мати Пунфа - медсестра, зараз теж в армії. Його батько? "Мудак", - каже він. Просто нормальні проблеми.

Поки їх товаришів Слідака та Рись перекидають на Донбас - ефект "Азова" має застосувати і там, - вони поки що залишилися у Харкові. У Пунфа мало інтересу до "Бомбасу". «Ось чому я не став солдатом 2014 року, — каже він. Тоді конфлікт було зосереджено на Сході країни; Росія була лише незначною проблемою. «Я не хочу вмирати за цих людей, які склали руки і чекають на Путіна».

Вони не мають ілюзій щодо «Азова»: є українці, які почуваються російськими. «Цього разу все інакше. Це все. Якщо мені скажуть іти, то я піду». Один раз Азов, завжди Азов.

Кузя та Пунф відкрито називають себе правими. Адже інтереси України – це й інтереси народу. Десятки тисяч уже загинули. Проте титул «нацист» вони відкидають: росіяни — ідеологічні нацисти, закамуфльовані радянською естетикою.

Війна не зробила їх більш екстремістськими чи радикальними у їхніх правих поглядах. Скоріше навпаки. Приклад: Кузя, типовий хіпстер випускає футболки зі своїм логотипом: череп у рамці. Хоча він нагадує дивізію СС, він каже, що це просто піратський логотип. Минулого тижня він продав одну з них хулігану з київського «Арсеналу». ХудсХудсКлан Арсеналу — єдине ліве хуліганське угруповання в Україні. Клан має свій юніт і теж воює. "Війна створює незвичайні та незвичайні дружні відносини", - говорить Кузя. Час від часу вони пили пиво з антифашистами у Харкові. «Раніше це було неможливо».

Схильність до правоекстремістської символіки та естетики зберігається, і череп зі схрещеними кістками – не єдиний приклад. Руки Пунфа прикрашені татуювання. Червоний логотип плаває між барвистими зображеннями, завитками та американськими мультяшними персонажами Adventure Time. Свастика. На його пальці красується літера "S". Той самий стиль, що й у Storm Squadron. Пунф може лише посміятися з цього. «Свастика — древній символ, набагато старший за нацистів, а «S» — сонячна руна. Нам подобаються старі речі. За німецькою, слов'янською традицією. Це наші предки».

Тільки самі бійці знають, що насправді за цим стоїть. Одне безперечно: якби він потрапив до рук росіян, вони б сфотографували татуювання та опублікували їх – так само, як вони зробили це з його товаришами. Вони відчували б себе виправданими в ідеї «денацифікації» України. Прийнятна перспектива для Пунфа.

Бийся, помри молодим

Усі молоді бійці "Азова" сумніваються, що проживуть довго. Їм це дорогого варте. Про те, наскільки погано, свідчить наступна історія: після їхнього перекидання на Донбас зв'язок зі Слідаком та Рисом обривається. За кілька тижнів вони завантажують нове відео. Жорстокі бої на Донбасі, перестрілки впритул. У результаті захоплюють двох російських солдатів. Слідак публікує відео, написавши: «Тому ми якийсь час були недоступні. Це наша робота. Подумай про це, коли сидиш у чужій країні та п'єш пиво».

Чіткий сигнал співвітчизникам. Слідак та його товариші ніколи не втечуть. Вони належать до нового покоління, що виросло між війною і смертю, між техно і Тором, між дитячими мріями та аналоговими фотографіями. 

Це покоління «Азова».

Австрія. Salzburger Nachrichten

Путін знову і знову чітко заявляв про свої наміри: підпорядкувати країни ЄС у Східній Європі, які, на його думку, мають привести Росію до імперської величі. Воєначальник у Москві бачить себе в історичній місії і вважає що має право. Йому байдуже людське життя.


«ЯК ЦЕ ПОДОБАЄТЬСЯ ПУТІНУ?»

Президент Росії хоче шантажувати Європу. Він буде робити це знову і знову - якщо цього разу йому це вдасться.

Тривожних запитань багато. Їх порушив президент Росії Володимир Путін. Він бачить шанс шантажувати Європу. Залишилося не так багато часу. Його винищувальна війна проти України ледве рухається. Через п'ять місяців після його нападу на сусідню країну жодна з цілей війни не була досягнута. Згідно з поточною оцінкою ситуації британськими спецслужбами, російська армія незабаром залишиться без повітря.

Росія слабка, але тримається краще, ніж очікувалося, завдяки стрімкому зростанню цін на енергоносії.

Однак до кінця року набуде чинності часткове нафтове ембарго ЄС. Це може бути наступний удар.

Москві не обійтися без доходів від продажу нафти. Нафта приносить у казну вдвічі більше грошей, ніж газ. Тож російський газ пропонує себе як зброю. Частина Європи, особливо Німеччина, яка є настільки економічно важливою, все ще залежить від цієї речовини. А якщо Москва відключить газ? Чи неминуче зростання інфляції? Економіка руйнується? Чи міг Путін навіть підірвати Європейський Союз газовим ембарго, до речі, його найважливішою військовою метою? Зі скороченням споживання приблизно на 15 відсотків Європа зможе звести кінці з кінцями, навіть якщо розпалювач війни в Кремлі фактично повністю припинить потік газу. На цьому наголошують Комісія ЄС і Міжнародне енергетичне агентство. Це має бути можливим – за певної внутрішньої допомоги сусідів ЄС.

Стратегія Путіна проста. Він хоче розпалити страх і посіяти розбрат. Кажуть, що кожне відкриття газового крана викликає напади паніки в ЄС. Солідарність з чоловіками, жінками та дітьми в Україні має зруйнуватися, військова допомога має припинитися, а санкції мають бути принаймні послаблені.

Оскільки наші витрати – це прибутки Путіна, шантаж Кремля спрямований на те, щоб європейці продовжували платити за його кампанію – кампанію військових злочинів, яка спрямована не лише на те, щоб стерти Україну з карти, як нещодавно наголосив екс-прем’єр-міністр Дмитро Медведєв. Спійманий в омані, Путін знову і знову чітко заявляв про свої наміри: підпорядкувати країни ЄС у Східній Європі, які, на його думку, мають привести Росію до імперської величі, яка у Путіна, історика-любителя, востаннє виявлена ще за царських часів. Воєначальник у Москві бачить себе в історичній місії і вважає що має право. Йому байдуже людське життя.

Навіть у Сирії він бомбив лікарні, ринки та житлові будинки. Цьому персонажу чужа емпатія.

Той, хто бачить передісторію, знає, що всі заклики до миру пропадають, бо в Москві немає нікого, хто хоче миру. Путін не заспокоїться.

Він напав на Грузію у 2008 році, анексував Крим у 2014-му, де-факто окупував Донбас, тероризував Сирію – і ЄС та США завжди дозволяли йому робити, що йому заманеться. Вони робили ставку на розуміння, на умиротворення, на домовленості, на короткострокове економічне полегшення, або краще: на газову «ілюзію конкурентоспроможності», як назвала це німецький економіст Клаудія Кемферт. То чому, за розрахунками Москви, цього разу має бути інакше? Єдиний спосіб запобігти наступній війні Путіна – зупинити її зараз. Якщо Європа піддасться, російська агресія та загрози не припиняться, якщо все добре продумати. Поки панує Путін, у кращому випадку буде ризик війни. Москва використовуватиме будь-яку можливість, щоб атакувати, послабити європейські демократії, вплинути на громадську думку та вибори. Вага ЄС у світі зменшиться. Їх капітал як сили, здатної забезпечити мир, зникне. Ваша безпека, а отже, і Австрія теж.

Мир буде тільки в тому випадку, якщо система Путіна буде послаблена в довгостроковій перспективі і якщо Україна буде мати військову підтримку, якщо російську армію Другої світової війни відкинуть туди, де вона була до 24 лютого, і якщо неоімперіалістів відправлять додому як і переможеного царя. Європа має все для цього засоби.

Заповіт теж?

Франція. Le Figaro

Розповідь про бійців Добровольчого Українського Корпусу. Як на фронті ці українці воюють своїми дронами.


«НА ФРОНТІ ЦІ УКРАЇНЦІ ВОЮЮТЬ СВОЇМИ ДРОНАМИ»

На кухні, засунувши штори, щоб не привертати уваги, кипить бульйон. У темряві цього чоловічого дому ми збираємось знайти час, щоб пообідати; періодичний дощ пропонує день перепочинку. «Майже щодня їздимо на фронт. Але в погану погоду це марно», — розповідає Боїнг, молодий чоловік із густою чорною бородою. Це прізвисько він взяв зі свого колишнього життя, коли був пілотом Української національної компанії. Коли 24 лютого почалося російське вторгнення, він одразу перейшов у режим готовності. Боїнг спочатку думав приєднатися до військово-повітряних сил, а Україна тиснула на НАТО, щоб надати їй бойові літаки. Але змінив плани через місяць, коли прочитав у Facebook звернення члена Добровольчого Українського Корпусу (ДУК). «Він написав, що його підрозділ шукає пілотів безпілотників. Я сказав собі, що я буду більш ефективним для своєї країни на їхньому боці, а не чекаю на призначення, яке ніколи не прийде».

Розгорнута на південному фронті в секретній місцевості, частина живе і пересувається самостійно. Перебуваючи в цьому курені приблизно за п’ятнадцять кілометрів від місця бойових дій, пілоти майже щодня виїжджають на передову, щоб збирати інформацію про російські позиції, коригувати вогонь української артилерії та наносити специфічні удари по легкій бронетехніці.

Група заявляє про кілька бойових подвигів. Був цей час, коли їхня розвідувальна робота дозволила евакуювати українську позицію до того, як прибув потік російського вогню. «Я помітив ворожу бронетехніку, яка збиралася обстріляти одну з наших передових позицій», — розповідає Боїнг. Він поспішає сповістити своїх товаришів, які тримають позицію в хуторі, до першого пострілу. «Їм було від 7 до 10 секунд, щоб дістатися до безпечного місця. Нескінченно малий час, але той, який врятував їм життя». Боїнг також запевняє, що він активізує зусилля з виявлення районів, населених цивільними особами, на російських позиціях. «У нашому секторі ми знаємо, що сім’я відмовляється залишити своє село, яке утримують росіяни. Там десятеро людей, серед них дитина. Інформацію передали українським артилеристам, щоб не обприскувати місцевість, «навіть якщо відомо, що росіяни свідомо позиціонуються серед них».

Ці бойові подвиги, мабуть, менш яскраві, ніж подвиги інших більш потужних добровольчих груп, таких як полк «Азов», який відзначився під час облоги Маріуполя в березні 2022 року. Але всі зусилля покладаються на південний фронт, де позиції були заморожені протягом кілька місяців, незважаючи на заяви українців про неминучий контрнаступ. «Сьогодні протиборчі сили порівняні. Моральний дух і мотивація на нашому боці. Але росіяни тримають перевагу в повітрі», – визнає Сідий, солідний хлопець років сорока з сивиною, який веде підрозділ.

Однак баланс сил на місцях, здається, нещодавно змінився на користь українців. За останні дні десятки російських складів матеріально-технічного забезпечення були знищені далекобійною зброєю, яку Вашингтон поставив Києву. Системи Himars, ці ракетні системи залпового вогню, які можуть наносити точні удари на відстань до 80 км, сіють хаос у районах, досі недоступних. Поставки зброї – це жили війни для України. Сідий це знає і злиться на західний табір, який вважає надто малодушним. «Що роблять Франція чи Німеччина, щоб нам допомогти? Нам не вистачає всього проти росіян, а допомога Заходу надходить поривами. Що таке 18 гармат Цезаря на 1000 кілометрів фронту?»

Сам батальйон не має сучасного озброєння. Він працює з цивільними безпілотниками китайської марки, комерційно доступними за кілька тисяч євро. «Їх радіус дії не перевищує восьми кілометрів. Це змушує нас підходити дуже близько до лінії фронту», — пояснює Страйк, колишній професійний страйкболіст, на обличчі якого залишилися невеликі шрами від цієї колишньої спортивної стрільби. Деякі дрони були модифіковані для нанесення ударів, з магнітною гранатою на череві пристрою. Система ручної роботи зарекомендувала себе. «Ми можемо вражати, наприклад, транспортні засоби. Цілячись в капот, ми виводимо його з експлуатації», — запевняє Страйк.

Незважаючи на свій скромний вигляд, батальйон ДУК є міцним допоміжним елементом, на який може спертися українська армія. Тим паче, що наплив добровольців з перших місяців війни починає зникати. Його бійці походять з усіх верств суспільства. У колишній цивільному житті Страйк працював зварювальником, нічним сторожем і менеджером служби безпеки в супермаркеті. Він не мав ідеальний профіль, щоб стати пілотом бойового безпілотника. «Я навчився на роботі. Але деякі основи я вже мав завдяки дрону, який купив собі перед війною», – каже він. Серед цих волонтерів також багато ветеранів війни 2014 року проти сепаратистів Донбасу. Це випадок командира Сідого: «Я ніколи не припиняв воювати з того часу. І я буду продовжувати, доки Україна не стане незалежною та соборною», – каже він.

Але, як і батальйон «Азов», ДУК також має за собою сірчану репутацію, яка могла б зробити його громіздким союзником. Коли він був створений у 2014 році, це було воєнізоване угруповання з «Правого сектора», ультранаціоналістичного руху, який брав активну участь у Євромайдані, революції з листопада 2013 по лютий 2014 року, яка призвела до відставки проросійського президента Віктора Януковича. Довгий час перебуваючи у відкритому конфлікті з київською владою, ДУК був поступово інтегрований до регулярної армії з 2015 року. Але його неодноразово звинувачували у приховуванні неонацистських елементів у своїх лавах. Факт, широко використаний російською пропагандою, щоб дискредитувати революцію на Майдані та виправдати «спецоперацію», спрямовану, зокрема, на «денацифікацію» України. «Сьогодні рух волонтерів ДУК більше відповідає патріотичному та консервативному націоналізму без реального супфанатичного підтексту. Вони повернулися до своєї історичної ідеології інтегрального націоналізму», – пояснює Адрієн Нонжон, докторант inalco, фахівець з України та пострадянських ультраправих.

Тим не менш, організація все ще підтримує неоязичницьку естетику, символи якої можуть збивати з пантелику; як велике чорне сонце, яке командир носить витатуйоване на лівому передпліччі. Двозначна окультна емблема, ця композиція зі свастик прикрашала, наприклад, підлогу зали генералів СС у замку Вевельсбург у Вестфалії. Але коли його запитують про значення, яке він надає цьому татуюванню, Сідий встановлює важке мовчання, поки він відповідає коротко: «Це слов’янська міфологія. Це поганський знак», – відрізає він. Підозри стають дедалі гіршими, особливо серед новобранців, які більше не хочуть виправдовуватися на цю тему. «Це Росія називає нас нацистами. Але цій безглуздій пропаганді ніхто не вірить. Ми націоналісти, ми хочемо, щоб Україна залишалася Україною, – каже Боїнг. - Хто може звинуватити нас у цьому?»

Японія. The Japan Times

Війна в Україні очолює занепокоєння в щорічній Білій книзі оборони Японії.


«ВІЙНА В УКРАЇНІ ОЧОЛЮЄ ЗАНЕПОКОЄННЯ В БІЛІЙ КНИЗІ ОБОРОНИ»

Японія підкреслила потенційно тривалий вплив війни в Україні на Індо-Тихоокеанський регіон у своїй щорічній Білій книзі з оборони, оприлюдненій у п’ятницю, присвятивши абсолютно новий розділ конфлікту та його наслідкам для Азії.

Зосередження уваги на триваючому конфлікті за тисячі кілометрів з’являється тоді, коли Японія насторожено дивиться на військову потужну державу Китай і його плани щодо самовладного Тайваню, а прем’єр-міністр Фуміо Кісіда неодноразово попереджає, що «сьогоднішня Україна може завтра стати Східною Азією».

«Якщо терпіти агресію Росії, це може створити неправильне враження про те, що односторонні зміни статус-кво дозволені в інших регіонах, включаючи Азію, — йдеться в Білій книзі. — Міжнародне співтовариство, включаючи Японію, не повинно миритися з такою агресією».

У розділі газети, присвяченому кривавому вторгненню, також відзначається «об’єднана» відповідь міжнародного співтовариства на «російську агресію», додаючи, що, хоча результат залишається непередбачуваним, Японії «потрібно уважно стежити за розвитком подій із серйозним занепокоєнням».

Минулорічна Біла книга з питань оборони викликала гнівний докір з боку Пекіна після того, як у ній вперше згадувалося про важливість стабільності навколо Тайваню, ця точка зору була відображена в останньому звіті, де говориться, що Японія «повинна звернути пильну увагу на ситуацію, з ще більшим почуттям пильності».

Китай, який розглядає Тайвань як відступницьку провінцію, яку необхідно повернути в лоно, якщо необхідно, силою, останніми роками посилив свою військову діяльність навколо острова, надсилаючи передові винищувачі, бомбардувальники та передові військові кораблі. і авіаносці в прилеглі води та над ними.

Високопоставлені японські посадовці, включно з покійним колишнім прем’єр-міністром Сіндзо Абе, заявили, що напад Китаю на демократичний Тайвань — ключового виробника напівпровідників, який розташований на ключових судноплавних шляхах, що забезпечують Японію більшою частиною енергії — також призведе до конфлікту в регіоні.

США. Arkansas Democrat gazette


«ВОРОГИ ПІДПИСУЮТЬ УГОДУ, ЩОБ ЗЕРНО ДІСТАЛОСЯ СВІТУ»

Росія, Україна видають 20 мільйонів тонн голодуючим

Підпис під фото: 

Міністри оборони Росії Сергій Шойгу (ліворуч) і Туреччини Хулусі Акар потискають один одному руки в п’ятницю в палаці Долмабахче в Стамбулі, а Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш (сидить ліворуч) і президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган спостерігають за церемонією підписання. «Ця угода далася непросто», — сказав Гутерреш.

США. The New York Times


«УКРАЇНА ДОГОВОРИЛАСЯ З РОСІЄЮ ЩОДО ЕКСПОРТУ ЗЕРНА»

Заспокоєння продовольчої кризи

Серйозний компроміс - порти з 20 мільйонами тонн заблокованої пшениці відкриються

Підпис під фото: 

Ячмінне поле в Миколаєві, Україна. ООН і Туреччина допомогли в укладанні експортної угоди між Україною та Росією.

США. The Wall Street Journal

«Росія - це кашалот, який проковтнув два регіони і тепер каже: заморозьте конфлікт. Потім відпочине і через два-три роки захопить ще два регіони і знову скаже: заморозьте конфлікт. І це продовжуватиметься все далі й далі. Сто відсотків», - сказав Володимир Зеленський в інтерв’ю The Wall Street Journal. Повне інтерв’ю з президентом України.


«ЗЕЛЕНСЬКИЙ КАЖЕ, ЩО НЕ БУДЕ ПРИПИНЕННЯ ВОГНЮ, ДОКИ РОСІЯ НЕ ПОВЕРНЕ ЗЕМЛЮ»

КИЇВ, Україна. Будь-яке припинення вогню, яке дозволить Росії зберегти українські території, захоплені після вторгнення в лютому, лише сприятиме ще ширшому конфлікту, даючи Москві вкрай необхідну можливість поповнити сили та переозброїтися для наступного раунду, попередив президент України Володимир Зеленський.

«Заморожування конфлікту з Російською Федерацією означає паузу, яка дає Російській Федерації перерву для відпочинку, — сказав пан Зеленський в інтерв’ю The Wall Street Journal в сильно укріпленому президентському будинку в Києві в п’ятницю. — Вони не використають цю паузу, щоб змінити свою геополітику або відмовитися від претензій на колишні радянські республіки».

Пан Зеленський виклав свої погляди на критичний момент війни, коли економічний біль від конфлікту шириться по всьому світу, а військовий прогрес Росії сповільнюється, а обидві сторони виснажені після п’яти місяців кровопролитних боїв. Зростання цін на енергоносії та продукти харчування в поєднанні з перспективою припинення російського природного газу цієї зими загрожує підштовхнути Європу до рецесії, випробовуючи рішучість Заходу саме тоді, коли Москва прагне розділити Західний альянс.

США заявили, що розглядають можливість надання винищувачів українським силам, що може стати значним розширенням ролі США в конфлікті.

Російські офіційні особи неодноразово висловлювали сподівання, що економічні труднощі послаблять критично важливу американську та європейську підтримку України, чинячи тиск на Київ, щоб той врегулював конфлікт на вигідних для Москви умовах, наприклад дозволити Росії зберегти нещодавно завойовані частини південної та східної України.

Одягнений у свою фірмову військову форму, пан Зеленський визнав, що вторгнення Росії завдало західним компаніям і споживачам, і похвалив союзників країни за те, що вони відмовилися піддатися російському шантажу та продовжували надавати Україні можливість протистояти набагато могутнішому ворогу.

«Я вдячний людям там. Їм важко, у них зараз високі ціни, вони відчувають дискомфорт через цю війну, через кризи, які сфабрикували росіяни, – сказав президент України. – Але це питання цінностей». Дипломатичні поступки Москві сьогодні можуть дещо стабілізувати ринки, але дадуть лише тимчасовий перепочинок і бумеранг у майбутньому», - додав він.

У той час як запеклий український опір відкинув російські сили від Києва та інших частин північної України в березні та квітні, Москва все ще контролює більшість південних областей Херсонщини та Запоріжжя. Росія почала видавати паспорти жителям цих регіонів і перевести торгівлю там на рублі, потенційно готуючись до анексії в найближчі місяці. Президент Росії Володимир Путін цього тижня звинуватив пана Зеленського в небажанні дипломатичного рішення, яке б зупинило бойові дії.

«Це кашалот, який проковтнув два регіони і тепер каже: заморозьте конфлікт, – відповів пан Зеленський, порівнявши Росію з найбільшим зубатим китом. – Потім відпочине і через два-три роки захопить ще два регіони і знову скаже: заморозьте конфлікт. І це продовжуватиметься все далі й далі. Сто відсотків».

Так звані Мінські угоди, які Київ підписав з Росією під тиском Німеччини та Франції у 2014 та 2015 роках, дозволили Москві консолідувати контроль над частинами Донбасу та послабити Україну, заклавши основу для цьогорічного вторгнення.

Протягом останніх двох місяців російські сили зосередилися на захопленні контрольованих Україною частин східної Луганської та Донецької областей, спільно відомих як Донбас, де Москва створила проксі-державки після першого втручання в 2014 році. Тоді як Москва захопила решту Луганської області через кілька тижнів. Після важких боїв на початку цього місяця Україна все ще контролює більше третини Донецька, і російські війська не просунулися там за останні два тижні, незважаючи на невпинні бої.

Пан Путін сильно недооцінив Україну, пан Зеленський сказав: «Він відкрив рота, як пітон, і подумав, що ми ще один зайчик. Але ми не зайчики, і виявилося, що він не може нас проковтнути — і насправді ризикує бути розірваним».

Нещодавні поставки американської та союзницької зброї, зокрема реактивних систем залпового вогню «Хімарс» і 155-мм гаубиць, допомогли притупити наступ Росії на Донбасі та стабілізувати там ситуацію, сказав пан Зеленський. За його словами, росіяни щодня випускали 12 тисяч артилерійських снарядів проти 1000-2000 з боку України. Зараз, додав він, Україна може випускати близько 6000 снарядів на день, тоді як Росія починає відчувати нестачу боєприпасів і військ.

Ця зміна балансу вогневих засобів призвела до зменшення втрат українців, сказав пан Зеленський. За його словами, на піку боїв у травні та червні Україна втрачала від 100 до 200 військових на день; зараз кількість загиблих скоротилася до 30 осіб на день і близько 250 поранених.

«Я можу вам сказати точно, тому що я живу з цим кожен день», – сказав український президент, дістаючи смартфон, щоб ознайомитися з цифрами, які щойно надали військові.

Хоча пан Зеленський відмовився оприлюднити загальні втрати українських військових з початку війни, посилаючись на військову політику, він сказав, що вони в кілька разів менші, ніж у Росії. Українські військові стверджують, що в Україні загинули 39 000 російських військових, тоді як західні оцінки становлять приблизно половину цієї цифри. Востаннє Росія оприлюднила дані про кількість жертв у березні.

Стабілізація лінії фронту на Донбасі дозволить Україні просуватися на інших напрямках, зазначив пан Зеленський. У той час як військові аналітики вважають, що Україна віддасть пріоритет відбиттю Херсона цього літа, пан Зеленський відмовився обговорювати, де і коли Україна планує почати контрнаступ.

Раніше цього тижня пан Путін заявив, що українська та російська делегації досягли проекту мирної угоди на переговорах у Стамбулі наприкінці березня, і звинуватив Київ у недотриманні угоди. Пан Зеленський у п’ятницю відкинув твердження пана Путіна як «повне марення». Київ, сказав український президент, відчайдушно намагався знайти дипломатичне рішення з Москвою перед вторгненням 24 лютого, але протягом трьох років пан Путін навіть не брав слухавку під час телефонного дзвінка.

«Він приїхав сюди без розмов, убив людей, перемістив 12 мільйонів, а тепер каже, що Україна не хоче вести переговори! — вигукнув пан Зеленський. — Вони просто вбивають людей, руйнують міста, заходять у них, а потім кажуть: “Давайте домовлятися”. З ким вони можуть говорити? З камінням? Вони в крові, і цю кров неможливо змити. Ми не дамо їм це змити».

Зараз, після всіх трагедій останніх п’яти місяців, громадяни України не налаштовані на переговори з Росією, додав пан Зеленський.

«Суспільство вірить, що спочатку треба звільнити всі території, а потім можна буде домовлятися про те, що робити і як жити в наступні століття, — сказав він. — Наші люди переконані, що ми можемо це зробити. І чим швидше ми це зробимо, тим менше помре».

«Ми б віддали перевагу деокупації не військовим способом і щоб врятувати життя, — сказав він. — Але ми маємо справу з тим, з ким маємо справу. Поки їм не розіб'ють морду, вони нічого не зрозуміють».

Західні поставки Himars, хоч і становлять істотну різницю, набагато нижчі за те, що потрібно Україні, щоб переломити ситуацію, сказав пан Зеленський. Однак ще більш гострою потребою є системи протиповітряної оборони, які могли б перешкодити Росії обрушити ракети великої дальності на мирні міста за сотні миль від лінії фронту, сказав він. США та Німеччина пообіцяли, але ще не надали такі системи великої території.

Ці засоби протиповітряної оборони було б набагато дешевше для США та Європи, ніж утримувати на плаву українську економіку з дефіцитом місячного бюджету в 5 мільярдів доларів, сказав пан Зеленський. Понад 6 мільйонів українців покинули країну з лютого, і більшість із них залишаються за межами країни, переважно в Європі.

«Чому економіка не працює? Тому що люди за кордоном, жінки і діти, – сказав пан Зеленський. — Жінка, яка повертається з дитиною, поки її чоловік бореться, вона повинна йти на роботу. Але всі бояться відправляти дітей до школи через ракети».

44-річний колишній комік, який був обраний на антикорупційній кампанії, набравши 73% голосів у 2019 році, пан Зеленський різко змінив життя як лідер військового часу після вторгнення. Відмовившись покинути Київ, коли російські війська наблизилися до нього в лютому, він залишився в урядовій зоні на вершині пагорба в Печерському районі міста, яку російські агенти намагалися атакувати в перші дні війни.

Пан Зеленський, який з лютого виїжджає з Києва лише для того, щоб відвідати прифронтові міста, вдень і вночі перебуває в президентській резиденції, вікна якої заставлені мішками з піском, а на вулиці стоїть бронетехніка. Він сказав, що його звичайний день починається з пробудження та перевірки останньої кількості втрат і новин про російські ракетні атаки.

«Я приходив на роботу з дому, як і будь-яка інша людина, а після роботи йшов додому, – сумно сказав пан Зеленський. — Я прокидався, їв, займався спортом і приходив на роботу... Тепер я живу на роботі, я прокидаюся на роботі».

На його ранкових зустрічах військові чиновники звітують про останню ситуацію на фронті, міністри розповідають йому про стан нестачі палива та пошкодження інфраструктури внаслідок російських ракетних атак, а представники оборони та дипломати інформують його про постачання західної зброї.

«Мова йде про те, як ми ремонтуємо залізниці, мости, тунелі, як ми перехитримо росіян», – сказав він. Потім пан Зеленський повідомив, що переходить до дипломатичної роботи, спілкуючись із іноземними лідерами. Деякі з найближчих союзників, за його словами, постійно спілкуються з ним через WhatsApp.

Пізно ввечері, коли ця робота в основному виконана, український президент зазвичай сідає записувати своє щоденне відеозвернення до нації та світу. Поширення українського наративу — і протидія російській пропаганді — було ключовим інструментом у війні, сказав пан Зеленський, який колись керував телевізійною компанією.

«Це була потужна зброя, якій вдалося вплинути на постачання інших видів зброї», — посміхнувся він.

Часті промови пана Зеленського перед аудиторіями, починаючи від парламентів і музичного фестивалю в Гластонбері та закінчуючи церемоніями відкриття університетів, мають на меті чинити тиск на уряди в усьому світі, звертаючись безпосередньо до їхніх виборців, і запобігати втомі від України, залишаючи справу країни в заголовках.

За його словами, політики в демократичних країнах іноді можуть діяти проти громадської думки.

«Але коли йдеться про боротьбу за свободу, про тиранію, про обмеження основних прав людей, про війну, тоді ви не маєте права йти проти суспільства, тому що воно вас обрало». 

Це обмеження стосується і пана Зеленського. Опитування Wall Street Journal і NORC минулого місяця показало, що 89% українців виступають проти мирної угоди, яка передбачала б поступку будь-якої території, захопленої Росією цього року.

 

На що схоже життя мешканців зруйнованого українського міста майже через пів року після початку війни. Що 14 серпня писали світові ЗМІ про війну Росії в Україні

«Полювання на колаборантів». П’ять запитань меру Мелітополя про те, на що здатні партизани та як тікатимуть окупанти

«Ситуація близька до Фукусіми, допомоги світу немає». Інтерв'ю з інженером Запорізької АЕС

Україна з новою зброєю змінює свою військову стратегію – The New York Times

Безробіття, крадіжки зерна й мікрохвильовок: що відбувається в окупованих портах півдня України?