Чиновник із багаторічним досвідом, який працював за часів Януковича та Порошенко, очільник кількох громадських організацій, критик Володимира Зеленського, який потім потрапив до списку «Слуги народу» нещодавно був призначений головою Херсонської ОДА. 15 серпня минає місяць перебування Юрія Гусєва на посаді. Журналістам сайту «Гривна» вдалося взяти інтерв’ю з керівником області. Пробитися до нього у будні складно, тож він зголосився на зустріч у неділю. Про участь у президентській політсилі, кадрові питання, програму «LIFT», корупцію та проблеми Херсонщини читайте в інтерв’ю Юрія Лобачова.

Коротка біографія:

Юрій Гусєв народився 15 листопада 1979 року в місті Коростишів Житомирської області. Закінчив Херсонський державний технічний та Київський національний економічний університети. В 2010 році прийняв присягу державного службовця. Працював у Міністерстві економіки та Міністерстві оборони. З 2017 по 2019 рік працював у головному офісі «Приватбанку». З 15 липня цього року Юрій Гусєв очолює Херсонську обласну державну адміністрацію.

– Незвично коли у неділю чиновники працюють. А тим паче, якщо це очільник обладміністрації. Перше питання щодо вашого призначення. Воно супроводжувалось чутками про декількох кандидатів – зокрема вашого нинішнього заступника Андрія Балоня. Чи це правда? Та чи були інші претенденти на посаду голови ОДА?

– Я допускаю, що були інші кандидатури. Про їх прізвища мені невідомо. Пропозиція, щоб я очолив Херсонську обладміністрацію мені надійшла вже після з’їзду партії «Слуга народу». Ви знаєте, я був озвучений 41 номером у списку. Після цього Президент запросив мене і запропонував їхати та очолити адміністрацію Херсонської області. Я погодився й не подавав документи до ЦВК, і готував вже пропозиції щодо того, що я буду робити на посаді голові Херсонської обласної державної адміністрації. Тому чи були інші та хто саме - мені сказати складно.– Щодо вашого призначення та участі у списку «Слуги народа». Свого часу ви запам’яталися як критик Зеленського. В ефірі одного з телеканалів ви заявили, що він має симпатії до Кремля, аж тут ви йдете по списку його партії.
– Я це вже коментував, але повторюсь. Безумовно, у мене як у виборця, було багато запитань до кандидата у Президенти Володимира Зеленського. Ці запитання були перед першим туром. Вони супроводжувалися тим, що кандидата доволі часто показували на російських телеканалах. Коли я зустрівся з друзями, які в той момент вже працювали у команді Зеленського – це, зокрема, Айварас Абромавичус, Андрій Герус, Олександр Данилюк та інші люди, з якими ми працювали в Уряді, працювали над іншими проектами, вони мені чесно розставили всі акценти й я змінив свою точку зору. У другому турі я голосував за Зеленського. А, говорячи про мою політичну позицію, то я багато років був технократом, працював у різних урядах над різними проектами і останні три роки працював із міжнародними фінансовими організаціями, з банківськими установами України для реалізації конкретних проектів, що стосуються інфраструктури і багатьох інших аспектів.

– У Херсоні та на Чонгарі проходили акції на вашу підтримку ще до того, як вас представив Зеленський. Якщо у Херсоні ми бачили знайомих нам активістів із плакатами, що були надруковані у друкарні, то на мітинг на Чонгарі прийшли незнайомі люди з тими ж плакатами. Коли я з ними спілкувався, вони навіть Ваше ім’я читали з плакату. Що це взагалі було? Та чи маєте Ви до цього відношення?

– Я не маю до цього відношення. Це також коментував. Це була ініціатива моїх друзів, з якими ми навчались, з якими ми співпрацювали, цих активістів, про яких ви згадали. Це відповідь на ті фейкові матеріали, що масово публікувалися у засобах масової інформації у Херсоні і у Києві, на ті фейкові мітинги проти мене, що відбулись у Києві під час розгляду моєї кандидатури на засіданні Кабінету міністрів. Це була їх ініціатива. У тому числі, серед друзів є Кирило Сергєєв, який є учасником Антитерористичної операції, який з Херсона, якого я знаю вже більше 20 років. (ред, -Кирило Сергєєв свого часу працював журналістом газети "Гривна"). Він, воюючи на фронті, зі мною підтримував постійний зв'язок, коли я працював заступником міністра оборони. Він точно знає, що це неправда те, що про мене було написано. Він був одним із таких ініціаторів та відверто написав про це у своєму акаунті на Фейсбук. Тому я знав, що такі події відбуваються, але не був ані ініціатором, ані організатором таких подій.

– Одне із перших Ваших розпоряджень, або найперше – це аудит використання бюджетних коштів за останні півтора роки. У попередньому звіті вказано, що сума порушень становить близько 943 мільйонів гривень. Ви заявляли, що усі матеріали перевірок будуть передані до правоохоронних органів. Чи є вже заяви до НАБУ, СБУ чи інших структур?

– Якщо ви уважно читали моє розпорядження, то там термін проведення такого комплексного аудиту використання бюджетних коштів складає один місяць. За місяць комісія має це питання вивчити, зробити свої висновки та надати рекомендації. 1 серпня минуло рівно 15 днів роботи комісії, як власне 15 липня я вступив на посаду голови обласної державної адміністрації. Це дійсно моє перше рішення. Я поставив завдання комісії, що ми маємо першого числа опублікувати попередній звіт, а 15 серпня має бути фінальний звіт, який буде переданий правоохоронним органам для того, щоб приймати відповідні рішення щодо порушення кримінальних справ, розслідування й так далі. Попередній звіт ви бачили. Мене вразила сума порушень. Зараз комісія доопрацьовує його. Як мені відомо, є додаткові матеріали. Є певні обґрунтування цих цифр. Зараз ведеться робота комісії по доопрацюванню цього звіту. Більш того, у нас є ще кілька днів, і, користуючись нагодою, хочу закликати людей, які знають про порушення, мають якісь документи, надавати їх до комісії. Комісія відкрита до таких звернень.

15 числа буде фінальний звіт, який буде переданий правоохоронним органам не лише територіальним підрозділам, а також у центральні офіси. Мається на увазі Міністерство внутрішніх справ, Державна фіскальна служба, Служба безпеки України і прокуратура. І я звертатимусь наполегливо до керівництва правоохоронних органів, зокрема і, в першу чергу, до Служби безпеки, щоб ці факти в звітах були ретельно вивчені та їм було надано правову оцінку, за необхідності були порушені кримінальні справи, а винні були притягнуті до відповідальності.


– Тобто, нові факти все ж таки будуть?

– Будуть чи ні, ми дізнаємося згодом. Я не є членом комісії. Комісія працює. До неї входять так само працівники різних підрозділів обласної адміністрації, представники громадськості. Тому, якщо є бажання долучити якісь матеріали або є факти, які необхідно відмітити у фінальному звіті, зараз для цього найкращий час. Наголошую на тому, що цей звіт буде передано так само до Служби безпеки України у місті Києві. Ми про це з керівником Служби безпеки паном Бакановим говорили телефоном. Після того, як комісія завершить роботу та будуть готові документи, я буду наполегливо його просити взяти під особистий контроль вивчення цих документів.Я говорив під час кількох нарад по діяльності «Херсонської ТЕЦ», що економічні злочини в області, яка має адмінкордон із Кримом, є загрозою національної безпеки. А у випадку, наприклад, із «Херсонською ТЕЦ», її не запуск – є диверсією. Тому я переконаний в тому, що Служба безпеки має дати об’єктивну оцінку тим фактам, які комісія вже має, і які будуть приведені у фінальному звіті.

– Чи буде перевірка можливих фактів зловживання минулими очільниками ОДА земельними питаннями? Зокрема, це земля під зелену енергетику, ділянки у Стрілковому, де будуть «царську дорогу» тощо.

– Дякую за це питання. Наступного тижня буде опубліковано рішення про проведення інвентаризації землі, для того щоб зрозуміти, що на сьогоднішній день є у державній комунальній власності, яким чином і як приймалися рішення про відчуження, передачу землі за останні роки. Тому що я так само отримую багато сигналів, що в цій сфері могли бути зловживання і там необхідно приймати рішення спільно із правоохоронними органами.

– Для цього буде створена окрема комісія?

– Я зараз думаю над тим, який формат проведення такої інвентаризації буде найбільш дієвим.

– Херсонщина стала пілотним регіоном, де запрацювала програма «LIFT». (ред. - «LIFT» - програма, через яку набирають очільників районних адміністрацій та заступників голови ОДА. Головними особливостями проекту є рівні умови вступу для кожного, чесний та прозорий відбір спеціалістів, відсутність корупційної та бюрократичної складової, зазначили під час її презентації у Офісі Президента). Але багато хто очікував, що з вашим приходом на посаду одразу почнуться кадрові зміни, звільнення заступників та керівників ключових департаментів, зокрема Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури. Але усі на місцях. Чи Ви чекаєте поки запрацює цей самий «LIFT»?

– По-перше, «LIFT» направлений сформувати команду заступників та керівників державних районних адміністрацій. В подальшому буде обговорене і прийняте рішення щодо того, якою взагалі має бути структура обласної державної адміністрації, і які керівники мають очолити структурні підрозділи у новій структурі ОДА. Повторюсь, це буде на наступному етапі. Зараз ми з «LIFTом» працюємо щоденно для того, щоб у Херсоні з’явилась dreamteam (ред. – від англ. «команда-мрія» або «команда мрії») людей. Причому, ті люди, які сьогодні розглядаються на посади окремих заступників і окремих керівників районних державних адміністрацій – це люди не лише з Херсону. Мене це надихає, що є люди, які готові переїхати з інших областей і долучатись до моєї команди, робити у Херсоні перетворення, які я очікую.

Володимир Зеленський представив Юрія Гусєва на КПВВ Чонгар. Фото Офісу Президента

– Чи були кандидати у цю саму dreamteam із числа нинішніх чиновників чи ваших заступників?

– «LIFT» побудований таким чином, що про кандидатів я дізнаюсь лише на фінальному етапі, коли проведені всі необхідні перевірки, співбесіди, перевірка на «детекторі брехні». Жодного, поки що, із діючих заступників чи керівників районів я на співбесідах не зустрічав. Це не означає, що це неможливо. «LIFT» працює далі. Але на сьогоднішній день люди, з якими вже відбулась співбесіда, які пройшли кадрову комісію в Офісі Президента у Києві – це люди, які не працювали на державній службі.

– Про цю кадрову комісію. У п’ятницю одна із херсонських журналісток заявила, що посади очільників районних адміністрацій продаються, та навіть озвучила ціни…

– Цю ситуацію ми обговорили з Офісом Президента. Це викликає посмішку. Перед тим як запустити «LIFT» у Херсоні, ми обговорювали структуру того, яким чином відбувається проходження кожного з кандидатів. Там складні етапи. Тому для мене це чергова фейкова новина. У той же час я попросив докази. Більше того, повірте мені, якщо у людини є достатньо доказів, є люди які зловживають цим, я готовий іти до кінця, щоб це було розслідувано. Всі рішення приймаються відкрито і я щоденно зустрічаюся з людьми. Кожного тижня їду в райони і відкрито, дивлячись людям в очі, озвучую свою позицію. Немає ніяких довірених людей, які від мого імені можуть щось пропонувати. Якщо такі люди приходять та пропонують посади голів районних адміністрацій – викликайте поліцію. І я допоможу довести ці справи до кінця.

– У п’ятницю відбулось перше для вас засідання обласної ради. Які враження? Та які склалися стосунки із керівництвом облради?

– Прекрасне запитання. Навколо цього я почув велику кількість фейків про те, що мені не дали місце в президії, що я стояв під стінкою, про все, що завгодно. Це якась херсонська традиція додумувати неправду про те, що невідомо.

Ми були останні серед областей по перетворенню медичних закладів на комунальні некомерційні підприємства – а це те, що нам необхідно зробити до кінця цього року для того, щоб наступного року укладати угоди із Національною службою здоров’я України. Мені повідомили про те, що за традицією голова ОДА сидить в президії під час засідання обласної ради. Я сказав, що я не буду цього робити по одній простій причині – я не є депутатом обласної ради, я не є частиною команди депутатського корпусу. Я – голова обласної державної адміністрації і буду сидіти там, де сидять чиновники обласної державної адміністрації. На щастя, обласна рада сприйняла це нормально.Я ініціював засідання, у ході якого зробив свій виступ, після чого через деякий час був змушений залишити засідання тому що мав оперативні справи. Під час того, коли виходив, почув важливий виступ заступника голови обласної ради стосовно онкозахворювань. Я зупинився перед дверима для того, щоб дослухати його. Це все почалось роздуватись тим, що мені не дали місця. Це неправда. Не потрібно шукати чорну кішку у темній кімнаті, особливо, якщо її там немає.

– Стосовно заступників голови облради. На пленарному засіданні депутатка від БПП Марина Гордєєва зробила гучну заяву, що Віталій Булок зараз намагається потрапити до «Зекоманди» і, зокрема, через Вашого заступника Вадима Чабана. Можете це прокоментувати?

– Мені про це невідомо.

– Давайте поговоримо про проблеми області. Зокрема, пасажирські перевезення. Ви розпустили конкурсну комісію.

– Ситуація із перевезеннями в області є критичною з кількох причин – якість перевезення жахлива, правила гри незрозумілі, і багато повідомлень про те, що цей сектор повністю корумпований.

По-перше, ми відкрили дисциплінарне провадження щодо осіб, які за це відповідальні, та відсторонили керівника департаменту транспорту (ред.- Валерій Соценко). Друге – заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Тригуб, який курував цей напрямок, написав заяву про звільнення. Сам напрямок одразу передали іншому заступнику – Вадиму Чабану. Третє – я звернувся до Міністерства інфраструктури з питанням про доцільність перебування на посадах керівництва «Укртрансбезпеки» у Херсонській області.

Наступне що я чекаю - це дієвих пропозицій за результатами дисциплінарного провадження. Сьогодні цей напрям закріплений за заступником голови ОДА Вадимом Чабаном. Він, власне, ініціював ліквідацію комісія, яка приймала рішення про маршрути. Зараз збирається новий склад цієї комісії. Так само я очікую, що громадськість, яка активно включилась у боротьбу з неефективністю у цьому секторі, допоможе нам навести порядок.


– Наступна проблема – сміттєва. У Херсонській області досі немає сміттєпереробних підприємств та сортувальних станцій. Колишній очільник ОДА підписував меморандуми, проводив презентації, але результату досі немає. Зокрема, херсонське звалище давно переповнене, нелегальна робоча сила, міська рада визнала роботу оператора звалища ТОВ «ТД Ітака» незадовільною. Де ці всі меморандуми й чому нічого не будується?

– Це питання складне, не лінійне. Воно стосується не лише обласного центру, а й інших міст і не лише Херсонської області. В Україні питання переробки сміття є важливими і актуальними. В першу чергу, це відповідальність органів місцевого самоврядування. Минулого тижня я зустрівся з екологами, з окремими представниками бізнесу, які сказали, що зацікавлені в будівництві сміттєпереробного чи сортувального заводу у місті Херсоні, неподалік від звалища. Проінформували про те, що є достатні комунікації для того, щоб там звести необхідні потужності. Зараз я це питання вивчаю.

Моя позиція дуже проста. Я, як голова облдержадміністрації, зацікавлений в залученні інвестицій. В тому числі зацікавлений у залучені інвестицій у таку галузь як сміттєпереробка. Тому я сприятиму і приватним компаніям, які залучать інвестицію для будівництва приватних сміттєпереробних заводів. Я так само вивчатиму можливості того, чи можемо ми запропонувати потенційним інвесторам земельні ділянки чи інші можливості для будівництва такого заводу та потужностей на землях державної чи комунальної власності. Поки що це все, що я можу відповісти. Обіцяти, що за рік я побудую завод, я не буду.


– Які ваші наступні кроки на посаді голови ОДА та плани?

– Планів багато, плани грандіозні. Я хочу сказати, що вчора було рівно 4 тижні як Президент представив мене як голову обласної державної адміністрації. За 4 тижні я зрозумів кілька важливих речей. Перше – у Херсоні, в Херсонській області, в районах, в об’єднаних територіальних громадах багато небайдужих активних людей, які готові змінювати ситуацію. І це мене надихає. У той самий час я зрозумів, що вся система, яка роками будувалась у Херсонській області і, зокрема, в обласній державній адміністрації – є неефективною і працює на обслуговування окремих інтересів, а не на громаду. Я маю величезну амбіцію, щоб Херсонщина стала регіоном-лідером, щоб у Херсонській області реалізовувались пілотні проекти всіх реформ і трансформацій команди Президента.

Зараз ми вже маємо декілька пілотних проектів у Херсонській області - «LIFT», система комунікації у вигляді чат-боту. Зараз ми запускаємо ще питання, що стосуються державних закупівель. По медичній реформі ми зараз просунулись значно вперед. Я запросив команду по освіті, яка буде цим займатися у новому уряді та парламенті, для того щоб подумати, що ми можемо разом зробити. У мене дуже багато планів. Я дуже хотів, щоб через 2-3 роки можна було б сказати, що Херсонщина є регіоном-лідером в туристичному секторі, в секторі продовольчої переробки, транспортної інфраструктури. Я за цей час відвідав і Скадовський морський торгівельний порт, проїхав багато тисяч кілометрів зруйнованими дорогами Херсонської області, провів цілу низку нарад по дорогам і проводжу їх регулярно для того, щоб змінити ситуацію. Більш конкретно описану програму я сподіваюсь представити вже до кінця року.

15 серпня виповниться рівно місяць як Юрій Гусєв очолив Херсонську облдержадміністрацію. За цей час зроблено відносно багато – зниження суми допорогових закупівель, комплексний аудит використання бюджетних коштів, звільнення та відсторонення заступника та очільника управління транспорту тощо. Ось тільки чи залишиться такий самий темп змін і надалі? Питання поки що залишається відкритим. А від себе лише можу побажати Юрію Гусєву успіхів у роботі та якнайшвидше вивести Херсонщину на новий рівень розвитку.

Бесіду вів Юрій Лобачов

Тэги:

Власть
Область
Политика
Херсон
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів