Як та кому платити за комунальні послуги в окупованому Херсоні

В останніх числах червня стало відомо, що «Херсонгаз» та «Херсонобленерго» захопили представники окупаційної «влади». «Нова влада» діє й на херсонському водоканалі та теплопостачальних підприємствах міста. Тим не менш, люди продовжують отримувати комунальні послуги, споживають українську електроенергію, газ та воду. Але виникає питання, як й кому за них сплачувати, куди йдуть кошти, якщо на Херсонщині панує окупант?

Що кажуть херсонці

Тетяна: «Плачу через Приват 24. Платежи проходили. 30 июня передала все показания. Но в этом месяце не буду торопиться. Деньги буду держать на карточке. Надеюсь ситуация прояснится, тогда поплачу. Мы пользуемся газом, светом, водой, а значить услуги надо оплатить».

Людмила: «Не плачу, бо не знаю кому підуть кошти».

Анастасія: «Зашла сегодня во все кабинеты, ввела показания, оплатила, в кабинетах все проплаты светятся. Как дальше будет, посмотрим, но рашистам оплачивать ничего не собираюсь».

Галина: «Я вважаю, що якщо я користуюся електроенергією, споживаю газ і маю можливість платити - я плачу по рахункам».

Наталка: «Я всё записываю, считаю, но платить буду потом, после освобождения!»

Що каже українська влада

Незважаючи на підступи ворогів, які намагаються змусити українців, які поки що знаходяться на тимчасово захоплених рф територіях, оплатити комуналку, цього не варто робити в жодному разі.

Про це йдеться у заяві Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).

Справа в тому, що перерахування коштів за надані житлово-комунальні послуги на рахунки підконтрольних окупаційній владі банківських установ або сплата готівкою не зараховується як оплата - з ворогом не може бути жодних «взаємозаліків», окрім репарацій з його боку.

У Нацкомісії зазначили, що останнім часом у ЗМІ поширюється інформація про те, що самопроголошені керівники електро-, газопостачальних та комунальних підприємств на тимчасово окупованих територіях запроваджують власний механізм оплати за електро- та теплову енергію, газ, воду та водовідведення для побутових та непобутових споживачів. При цьому представники окупаційної влади або збирають з населення готівку начебто для оплати за надані послуги, або ж спрямовують кошти на рахунки місцевих банківських установ, які не мають ліцензій НБУ.

У НКРЕКУ наголосили, що оплата за зазначені послуги має здійснюватися виключно на рахунки електро-, газопостачальних та комунальних підприємств, відкриті у встановленому законодавством України порядку.

Штрафів не буде, але платити треба

Постановою уряду №206 від 5 березня 2022 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припиняти або зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати або сплати в неповному обсязі. Також заборонено нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пені), інфляційні нарахування, проценти річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги населенням. Зазначена постанова прийнята, щоб захистити інтереси людей у період воєнного стану, і стосується всіх видів комунальних послуг. Проте мораторій на нарахування штрафних санкції не означає, що за комунальні послуги, які надані в період воєнного стану, можна не платити, а лише дає людині можливість не сплачувати за комунальні послуги протягом дії воєнного стану без негативних наслідків. Але після припинення чи скасування воєнного стану всі борги необхідно буде сплатити, повідомляє Дзеркало тижня.

Якщо людина тимчасово виїхала з квартири або будинку

Про те, як буде нарахована оплата за комунальні послуги за час окупації та відсутності людей у помешканні, Фактам ICTV розповіла заступниця міністра громад і територій Наталія Хоцянівська.

«Сьогодні всі споживачі, якщо вони були відсутні більше 30 днів, повинні звернутися до надавачів послуг, щоб їм не проводили нарахування. Це не стосується помешкань, які обладнані лічильниками, треба ці показники подавати, а саме – повторювати ті, які були раніше. Це не буде розповсюджуватися на послугу управління багатоквартирним будинком та не стосуватиметься послуги постачання тепла», – каже Хоцянівська.

Тож, якщо людина більше 30 днів не перебувала у помешканні, вона має звернутися із заявою до надавача послуг, а також додати довідку про лікування, або довідку внутрішньо переміщеної особи, або довідку, яка свідчить про службу у ЗСУ. Саме ця довідка і буде підставою, щоб надавач послуг зробив перерахування.

Що каже окупант

Російські пропагандистські ресурси розмістили таку інформацію: «Оплата за коммунальные услуги для населения будет ниже, чем в Крыму и на Херсонщине до начала спецоперации. С 1 июля начато формирование тарифов на электроэнергию, водоснабжение и водоотведение, транспортировку и потребление природного газа, а также на централизованное теплоснабжение.

Мы взяли за основу тарифы в Крыму, индексировали их по Херсону и области. У нас политика такая, чтобы стоимость коммунальных услуг была меньше чем в Крыму и меньше той, которая была в Херсоне. Сейчас отрабатывается вся система, начиная от банка и заканчивая организациями, которые принимают платежи.

После этого жители Херсонщины должны будут открыть лицевые счета в российском банке. Лица, которые не успели получить российское гражданство, смогут открыть счёт по украинскому паспорту».

Платити чи не платити та кому?

Висновок 1.

Платити за комунальні послуги, людям, які знаходяться в окупації, треба на українські рахунки підприємств, що надають послуги ЖКХ. Користуємось особистими кабінетами, відомими рахунками, запитуємо у чатах діючи рахунки. Доки українські системи нарахування та сплати за послуги будуть функціонувати, сплачуємо за реквізитами, передаємо показання.

Висновок 2.

За несплату, за українським законодавством, штрафів та пені нема на період військового часу. Заборгували – доведеться розрахуватись після завершення військового часу та Перемоги України.

Висновок 3.

Скільки вийде уникати сплати на рахунки російських банків, стільки й треба тягнути час, щоб не платити окупантам. Окупант готується до того, що саме він буде збирати кошти за комунальні послуги на рахунки підприємств, відкритих в російському банку.

Чи можна уникнути оплати російських рахунків?

Так, якщо не проживаєте у своєму житлі та не користуєтесь світлом, водою, газом. Вам нема що втрачати.

Якщо проживаєте у будинку чи квартирі, скоріш за все, доведеться платити окупантам, бо можуть фізично відключити воду, світло, припинити подачу газу. На жаль, українське законодавство не в змозі буде нікого захистити, поки Херсонщина в окупації.

Тэги:

Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів