Обмаль інформації, проблеми зі зв’язком та повна відсутність комунікації влади та людей, які живуть на окупованій території - це те, з чим стикаються люди в окупації. А жителів Херсонщини хвилює абсолютно нормальні питання:

- як вижити в умовах окупації, коли нема роботи?

- як почати життя на новому місці, якщо вдалося виїхати на підконтрольну територію?

Пропонуємо розглянути варіант – встати на облік як безробітний та отримувати допомогу від держави у незалежності від того, перебуваєте на окупованій території (території особливо небезпечній, або тій де ведуться бойові дії), або виїхали на підконтрольну територію. Повний перелік громад, на території яких ведуться бойові дії та які окуповані є на мапі. Їх можна подивитись на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Ми зібрали найбільш актуальну інформацію для вас, шановні жителі Херсонщини. Намагалися врахувати усі нюанси. Навіть неприємні, які не додають сил та надії, бо насправді отримати статус безробітного це зовсім НЕ дорівнює забезпечити собі хоч якусь матеріальну стабільність принаймні на рік. Навіть, якщо людина працювала офіційно і сплачувала усі внески.

У тексті навели конкретні приклади життєвих ситуацій (див. унизу).

Будемо раді, якщо інформація, яку ми виклали у вигляді покрокових інструкцій, буде корисною.

Як звільнитися з роботи, якщо знаходишся в окупації, а зв’язку не те що з роботодавцем, а взагалі мобільного зв’язку нема. Роботи нема, перспектив її знайти на окупованій території теж. Виїхати нема можливості. Натомість є обіцянка від держави сплачувати допомогу по безробіттю.

Насправді, можна звільнитися самостійно і самостійно встати на облік до центру зайнятості. І зробити це все можна знаходячись на окупованій території. Відразу зауважимо – це не просто.

Куди звертатись за звільненням та отриманням статусу безробітного

В Херсонській області служба зайнятості призупинила свою роботу, тому свої питання можна адресувати до Державного центру зайнятості - inbox@es.dcz.gov.ua

Або будь-якого іншого територіального органу – список та контакти на мапі.

Функції Херсонської служби зайнятості зараз виконують територіальні підрозділи Закарпатської області. Тому звертатись краще напряму до них. Це зручно, бо є чат підтримки у Телеграм в робочій час.

Фактична адреса: Закарпатська область, Ужгородський район, Ужгород, вулиця Новака, 45. Індекс 88000.

Електронна адреса: zakarptocz@gmail.com

Підтримка Телефон: (031)2649800 (095)6686598 (095)4261158

Режим роботи:

Пн - чт з 08:00-17:00, пт - 08:00-16:00. В режимі чергування до 19.00

Також можна звернутись до чату підтримки Херсонської служби зайнятості. Він теж є у Телеграм.

Історія звільнення з роботи від херсонки Олени

Кейс херсонки Олени, яка знаходиться вдома на окупованій території. Приватне підприємство, на якому вона працювала призупинило роботу 24.02.2022. Це реальна історія, яку редакція «Гривни» відслідковувала та супроводжувала.

Олена 1 липня звернулася до чату підтримки у Телеграм служби зайнятості у Закарпатській області. Залишила повідомлення, що потребує допомоги у звільненні та хоче стати на облік до служби зайнятості, знаходячись на окупованій території.

Інспектор відповіла їй у приватні повідомлення.

Треба підкреслити, що необхідно було доводити, що інструкції по окупованій території прирівняні до тих, які розповсюджуються на території, де ведуться бойові дії.

Із розмови з інспектором Закарпатського центру зайнятості стало зрозумілим, що через зміни у законодавстві та процедурі отримання статусу безробітного з 1 липня ( ніяких посилань на зміни не надавалось) з окупованих територій можна отримати статус безробітного тільки через «Дію» (зв’язок можливий за наявності інтернету через vpn). У «Дії» не з першого разу, але вдалося активізувати відповідний пункт - заявка відправлена, якщо поставити відмітку у двох квадратиках в обох пунктах та натиснути «Далі».

Через дві години зателефонувала інспектор на ВАЙБЕР. Вона скасувала цю заявку у «Дії», але направила Олені в Херсон по ВАЙБЕР зразки документів, які треба заповнити.

Цю заяву треба роздрукувати, заповнити, підписати. Потім зробити якісне фото (або скан) заяви і відправити її інспектору по ВАЙБЕР.

Інспектор в Ужгороді в базу «затягнула» цю заяву, запросила у Олени додатково паспортні дані і ІНН (ідентифікаційний код) та дані про освіту. Таким чином Олена з окупованого Херсону отримала статус безробітного.

Головне питання, яке турбує усіх: яку виплату буде отримувати людина? І тут з’ясувалося, що це лише 1 тисяча грн. Зі слів інспектора, така сума, тому що не можна отримати інформацію про середній заробіток за останній час, який передував припиненню діяльності підприємства. Чому?

По-перше, тому що особа офіційно не звільнена. Навіть якщо є можливість зробити наказ з підписом директора та печаткою, навіть надіслати оригінал поштою в центр зайнятості, це не має сенсу тому, що є друга умова.

Друга умова: для призначення виплат головне мати звіт підприємства по ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) в податкову за перший та другий квартал цього року. З податкової цей звіт мав би надійти в Пенсійний фонд, виходячи з нарахувань та відрахувань з зарплати була б призначена виплата по безробіттю. АЛЕ: підприємство по поважній причині (окупація) не працює з 24.02.2022, тому звіт за 1 та за 2 квартал не подавало. Чомусь інструкції не передбачають, що у таких випадках можна брати звітність за попередній період, бо підприємство ж працювало й сплачувало всі внески за співробітників.

За словами інспектора, з отриманої щойно дати статусу безробітного потім, після звільнення Херсону та надання звітності, співробітнику нарахують допомогу, виходячи із середньої зарплати за півроку. Але з урахуванням того, що у 2022 році працювали лише два місяці, середня виплата потім буде близько 2 тисяч грн. (у разі отримання в січні та лютому 2022 року мінімальної зарплати). Тобто в нашому випадку після деокупації Олені доплатять ще по 1 тисячі за місяць.

Кожен місяць, поки буде діяти призначена допомога, Олені треба зв’язуватись з інспектором у визначений термін (призначена дата візиту) та повідомляти, що вона не має роботи та просить залишити її на обліку та зберегти виплати. Це можна робити за допомоги Телеграм, ВАЙБЕР (про це треба заздалегідь домовитись з інспектором). Також можна залишати повідомлення у чат підтримки в Телеграм. Вам черговий інспектор відповість в особисті.

Кейс Олени - не дуже гарний приклад. Можливо, уряд щось змінить на користь українців з окупованих територій.

Бо зараз інспектори посилаються на Статтю 22. Умови та тривалість виплати допомоги по безробіттю Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»:

1. Право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Тобто нема відрахувань мінімум за 6 місяців року – отримуй мінімальну виплату. А відрахувань нема, тому що підприємство припинило роботу 24.02.2022 та не відзвітувало за 1 та 2 квартал 2022 року.

Радимо усім зацікавленим співробітникам та роботодавцям звертатися на «гарячі лінії» усіх відомств – від Кабміну до Міністерств та Державної служби зайнятості (контакти наприкінці статті) та повідомляти про проблему. Жителі окупованих територій заслуговують виплат, виходячи з реальної середньої зарплати, податки з якої сплачувались ще до окупації.

Як звільнитися з роботи, якщо виїхав/ла на підконтрольну територію, зв’язку з роботодавцем нема.

Крок перший. Отримати статус ВПО (втрушньо переміщена особа). Це можна зробити через додаток «Дія». Довідка формується декілька днів та автоматично завантажується у документи додатку.

Автоматичне отримання статусу ВПО передбачає передачу даних на виплату допомоги на картку Е-підтримка або на іншу вказану банківську картку. Але самі кошти надійдуть за певний час. Це може бути через місяць і навіть через три.

Виплата ВПО – щомісячно 2000 грн дорослі, 3000 грн – діти, особи з інвалідністю та деякі інші категорії.

!!! Виплата ВПО нараховується незалежно від того, чи отримує людина виплату, як безробітний.

Крок другий. За допомоги електронної черги записатись на прийом в найближчий центр зайнятості за місцем вашого знаходження. Зазвичай запис наперед на тиждень.

У вказаний час прийти до центру зайнятості з документами, які підтверджують вашу особу, освіту. Обов’язково ідентифікаційний код. Можливо, є трудова книжка, хоча це не обов’язково (паперові книжки перестали бути обов’язковими).

Крок третій. На прийомі у інспектора ви пишете заяву на ім’я вашого роботодавця про звільнення.

Для написання такої заяви краще заздалегідь дізнатись код ЄДРПО вашого підприємства. Це можна зробити через інтернет, ввівши назву вашого місця роботи, або піднявши якісь ваші особисті документи чи роздивившись печатку закладу, підприємства, установи.

Допомогти вам в цьому зможе й інспектор, бо він знає, як працювати з реєстрами.

Крок четвертий. Заява написана. Далі всі операції щодо повідомлення Пенсійного фонду, податкової інспекції про ваше звільнення робить вже інспектор центра зайнятості.

Зазвичай на цю процедуру уходить два тижні: щоб вас звільнили і центр зайнятості отримав всі документи.

Треба записатись на черговий прийом до інспектора. Зробити це можна через електронну чергу або у адміністратора центра зайнятості у день вашого першого відвідування.

Крок п’ятий. На прийомі у інспектора центра зайнятості ви пишете заяву на отримання статусу безробітного. З цього дня розпочинається нарахування виплат по безробіттю.

АЛЕ! Сума у кожного буде різною, залежить від того, чи подавало ваше підприємство звітність та який у людини стаж та заробітна плата. Конкретні приклади життєвих ситуацій дивіться нижче у тексті.

Як зареєструватися і стати на облік у центр зайнятості

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» від 21.04.2022 № 2220-ІХ, який набрав чинності 07.05.2022, передбачено спрощену процедуру набуття статусу безробітного, зокрема для осіб:

• які перебувають на тимчасово окупованій території;

• які перебувають на території, на якій ведуться бойові дії;

• для внутрішньо переміщених осіб.

Статус безробітного може отримати особа, яка подала заяву особисто (оберіть самі, що вам зручно):

- електронну скриньку Державної служби зайнятості inbox@es.dcz.gov.ua

Більш детально тут.

Скільки коштів отримують безробітні від держави

Виплата допомоги по безробіттю, - кожен конкретний випадок розглядається індивідуально згідно з нормами чинного законодавства України.

Право на отримання допомоги по безробіттю мають застраховані особи, а також молодь віком до 35 років.

Розмір допомоги по безробіттю залежить, зокрема, від страхового стажу особи та тривалості безробіття, заробітної плати на минулому місті роботи, статті звільнення і не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом (наразі це 9 924 грн).

Розмір мінімальної виплати допомоги по безробіттю, що виплачується застрахованим особам у залежності від страхового стажу, становить 1800 грн, а особам, виплати яким призначались без урахування страхового стажу – 1000 грн, відповідно до законодавства.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів, для осіб передпенсійного віку - 720 к.д., для молоді (до 35 р. без страхового стажу) - 180 к.д.

Нарахування здійснюються щодекадно, 10, 20, 30 (останнього) числа місяця.

Потім фінансування, а далі перерахування на картку.

Допомога нараховується виключно за період зв’язку безробітного з кар’єрним радником будь-яким засобом комунікації, це в умовах дистанційної роботи центру зайнятості, або від відвідування до відвідування центру зайнятості, якщо режим роботи центру звичайний.

Розмір допомоги по безробіттю розраховується індивідуально згідно Наказу Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності від 06.04.2020 № 624.

!!! Головне, щоб ваш роботодавець звітував за перше півріччя або за перший квартал 2022 року. Якщо такого звіту нема, то допомога буде 1000 грн. на місяць протягом 180 днів (див. кейс Олени на початку статті).

!!! Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують місяцю реєстрації особи як безробітної, становить шість або більше місяців, допомога по безробіттю визначається у відсотках до її середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), визначеної відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 (зі змінами), залежно від страхового стажу:

до 2 років - 50 відсотків;

від 2 до 6 років - 55 відсотків;

від 6 до 10 років - 60 відсотків;

понад 10 років - 70 відсотків.

Залежно від тривалості безробіття допомога по безробіттю зменшується і виплачується у відсотках до визначеного розміру:

перші 90 календарних днів - 100 відсотків;

протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків;

далі - 70 відсотків.

!!! Внутрішньо переміщеній особі в разі відсутності документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж, допомога по безробіттю призначається тривалістю 180 календарних днів протягом двох років з дня її призначення в мінімальному розмірі, що встановлюється правлінням Фонду.

Після надходження таких документів та відомостей рішення про призначення допомоги по безробіттю переглядається відповідно до законодавства (це кейс Олени з Херсону – дивіться на початку статті).

!!! Допомога по безробіттю за календарний місяць не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на відповідний рік, і не може бути меншою від мінімального розміру, установленого правлінням Фонду.

Підводні каміння статусу безробітного

Історія 1.

Херсонка Олена через окупацію виїхала до Одеси. Звернулась до центру зайнятості за місцем перебування із заявою про звільнення. Їй повідомили, що після звільнення та отримання статусу вона буде отримувати 1000 грн допомоги. Чому так мало? Тому що Олена не мала 6 місяців роботи та відповідних внесків на момент звернення до центру зайнятості. Під час карантину короновірусу Олена перебувала у відпустці за власний рахунок без збереження заробітної плати. Тобто стаж йшов, а виплати не робились.

Історія 2.

Херсонець Олексій працював у місцевому самоврядуванні. Через окупацію виїхав до Львова, звільнився з роботи через центр зайнятості, встав на облік як безробітний, отримує виплату. Як чоловік мобілізаційного віку отримав повістку до воєнкомату через центр зайнятості.

Історія 3.

Херсонка Наталія, виїхала у Миколаїв. Побоюється йти до центру зайнятості через небажання бути залученою до суспільних робіт. Наразі, досі про практику залучення інформації у ЗМІ чи на сторінці Державного центру зайнятості не було.

Історія 4.

Херсонець Сергій. Ніколи не працював офіційно, відповідно не має внесків у Пенсійний фонд, підтвердженого трудового стажу. Виїхав до Вінниці, звернувся до центру зайнятості, призначена мінімальна виплата у розмірі 1000 грн. Отримав пропозицію про роботу через центр зайнятості, але після стажування роботодавець відмовив у працевлаштуванні через те, що Сергій призовного віку і може отримати повістку до воєнкомату на робочому місці. Роботодавець намагається віддати перевагу жінкам.

Історія 5.

Херсонка Анна. Через окупацію виїхала до Вінницької області, звернулась до центру зайнятості. Почула, що місцеві роботодавці не поспішають брати на роботу ВПО. Вирішила не розраховувати на вакансію, а просто отримувати допомогу.

Історія 6.

Херсонка Ірина. Через окупацію перебуває у Миколаївській області, має 2-х маленьких донечок. Останні роки не працювала, бо була у відпустці по догляду з початку за першою дитиною, потім за другою. Звільнилася з роботи через центр зайнятості, отримує 1000 грн і задоволена таким додатковим доходом.

Історія 7.

Херсонка Тетяна. Знаходиться на окуповані території. Звернулась дистанційно до центру зайнятості, звільнилася, отримала статус безробітної. Але вчасно не може виходити на зв'язок із своїм інспектором через відсутність українського мобільного зв’язку. Вимушена постійно звертатись до служб підтримки в телеграмі, щоб підтверджувати своє місце перебування. Також є проблема з отриманням допомоги, вона перераховується на картку, зняти кошти з якої дуже проблематично.

Куди звернутись за інформацією

Державний центр зайнятості

З 1 липня працює «гаряча лінія» за номером ????0800337020.

Сервіс працює з понеділка по четвер із 9.00 до 18.00, у п’ятницю - з 9.00 до 16.45.

Клієнти також можуть отримати консультацію в онлайн-підтримці в Telegram, скориставшись чат-ботом @DCZWorknowBbot .

Сайт https://www.dcz.gov.ua/

Херсонська служба зайнятості

Чат підтримки у ТелеграмХерсонської служби зайнятості

Чат працює у робочий час.

Функції Херсонської служби зайнятості тимчасово виконує центр зайнятості Закарпатської області

Фактична адреса: Закарпатська область, Ужгородський район, Ужгород, вулиця Новака, 45. Індекс 88000.

Гаряча лінія ???? 0956686598.

Сервіс працює у робочий час.

Електронна адреса zakarptocz@gmail.com

Чат підтримки у Телеграм

Гаряча лінія Кабінету Міністрів України

Чат-бот Контактного центру у Телеграм @govOperCenter_bot

Гаряча лінія Кабміну з соціальних питань – 1539

Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Для контакту з громадянами України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, в працює номер +380960788433 на який можна подзвонити або залишити своє повідомлення у месенджерах WatsApp/Telegram /Viber

Тэги:

Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів