Окупанти хазяйнують у редакції та друкарні херсонської обласної газети "Гривна": захопили приміщення, налагодили машини й на краденому папері без жодного дозволу власників друкують свої "газети" "Надднепрянская правда" і "Комсомольская правда".

"Власник медіахолдингу херсонець Михайло Новицький виїхав ще на початку бойових дій, – розповідають у своєму "новинному" відеоролику російські пропагандисти. – Залишені похапцем друкарня і редакція, які йому належали, тривалий час стояли пусткою. Заповнити інформаційний вакуум вдалося херсонцям, які відродили тут газету "Надднепрянская правда". Виходить вона під контролем військово-цивільної адміністрації".

За заспокійливим стилем цього "репортажу" ховаються не лише нахабне захоплення чужої власності, а й поламані долі медійників та працівників друкарні, більшість із яких залишилися без жодних можливостей заробітку або мусили виїхати із власних домівок, ставши біженцями й вимушеними переселенцями.

Уже 24 лютого загарбники були на підступах до Херсона, по околицях міста вже їздила ворожа техніка, – розповів у коментарі пресслужбі НСЖУ власник друкарні і видавець газети "Гривна" Михайло Новицький. – Розуміючи ситуацію, ми зупинили друкарню, вивели з ладу машини (на жаль, вивезти їх із міста не було ані часу, ані можливості). Частина працівників друкарні, редакції газети "Гривна" і я сам залишили місто. Ті охоронці, які вирішили залишитися, продовжили охороняти приміщення. Але буквально за два тижні там з’явилися окупанти зі зброєю, взяли друкарню під контроль, установили камери спостереження і заборонили будь-кому входити або виходити з приміщення.

Михайло Новицький у власній друкарні з новим друкованим проєктом. 2019 рік

Заяви про захоплення приміщень та обладнання друкарні і редакції Михайло Новицький подав до органів прокуратури України.

Очільник тижневика "Новий день" Анатолій Жупина. Джерело: Анатолій Жупина

На території підприємства зберігався папір декількох видань, які там також друкували. Як повідомив пресслужбі НСЖУ очільник тижневика "Новий день" Анатолій Жупина, паперу тільки цієї газети в друкарні було близько 30 тон, з яких 20 тон завезли безпосередньо перед захопленням міста. Загалом, за словами Михайла Новицького, паперу в приміщенні було на пів року роботи.

Чотири місяці у окупантів пішло на підбір нового штату друкарні й відновлення роботи машин. Увесь цей час агітаційну друковану продукцію завозили з російського Ростова-на-Дону та з Сімферополя. Зараз загарбники друкують місцеву "газету", незаконно присвоївши назву обласного видання "Наддніпрянська правда" (80-тисячний тираж якої щотижнево намагаються поширювати безкоштовно), а також "Комсомольскую правду" (щомісяця спецвипуск 50 тисяч для Херсонської і 50 тисяч для Запорізької областей). Ясна річ, жодних законних дозволів на використання чужого паперу і техніки загарбники ні в кого не брали. За словами Михайла Новицького, директором підприємства зробили його колишнього конкурента – власника іншої херсонської друкарні.

У друкарні працюють переважно чужі люди, але є й декілька наших рядових робітників, які, піддавшись на пропозицію великої зарплати, погодилися вийти на роботу, – сказав Михайло Анатолійович. – У Херсоні навіть дуже патріотичні люди під впливом масованої пропаганди починають вірити, що російських військ навколо міста так багато, що Україна ніколи не зможе його визволити.

Інтернет-сайт "Гривни" наповнюється й сьогодні. Джерело: grivna.ua

Крім друкарні, загарбники захопили й приміщення редакції разом з усім його обладнанням. Зараз "Надднепрянскую правду" випускає 8 працівників, які приїхали із Криму та російських регіонів. Жодний співробітник "Гривни" в цьому "виданні" не працює: більшість виїхали з загарбаної території, меншість, близько десятка осіб, залишившись у Херсоні, полишили журналістську діяльність. Якийсь час редакції та благодійникам удавалося надавати їм матеріальну підтримку, зараз із багатьма з них немає стабільного зв’язку.

Перша сторінка щотижневика "Гривна" рівно за рік до війни. Джерело: nsju.org

Частина наших медійників, які виїхали на підконтрольну Україні територію та за кордон, завдяки грантовій підтримці європейських донорів продовжує наповнювати наш сайт "Гривна". Працюємо віддалено – хтось із Польщі, хтось, як і я, з областей заходу України, – розповів Михайло Новицький. – Випускаємо щонайменше 2-3 ексклюзивних матеріали на день. Друковане видання, ясна річ, наразі не виходить. Усі чекаємо на визволення Херсона.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, коментуючи ситуацію з херсонськими виданнями і друкарнею, зазначив, що російські окупанти на загарбаних територіях поводяться суто по-окупантському: залякують українців, піддають репресіям патріотів, шукають серед місцевих жителів колаборантів, крадуть українське зерно та інші ресурси.

– Те саме ми бачимо й у інформаційній сфері: росіяни атакують українські медіа та українських журналістів, намагаються їх залякати та змусити працювати у своїх пропагандистських медіа. При цьому нахабно крадуть матеріальні ресурси телерадокомпаній, газет, – наголосив Сергій Антонович. – Ми висловлюємо солідарність нашим херсонським колегам, які не йдуть на жодну співпрацю з окупантами. Крадіжка паперу та інших ресурсів – це очевидний злочин, про який ми інформуватимемо міжнародних партнерів, зокрема, Міжнародну федерацію журналістів. Сподіваємося на притягнення злочинців до відповідальності. Ми горді тим, що херсонські колеги, навіть змушені виїхати з рідного міста, продовжують журналістську діяльність у своїх інтернет-виданнях та нових медіа задля об’єктивного і достовірного інформування херсонців.

"Чтобы выжить": 7 років тому білборди з таким зображенням з’явилися в Херсоні. Взимку 2015 року, після обстрілу мешканців Маріуполя. Джерело: nsju.org

"Чтобы выжить": 7 років тому білборди з таким зображенням з’явилися в Херсоні. Взимку 2015 року, після обстрілу мешканців Маріуполя, редакція "Гривни" зробила та безкоштовно розповсюдила великий спецвипуск накладом 105 тисяч з порадами населенню. Новий тираж зробити не встигли, але багато людей зберегли та використовують той випуск.

Інтернет-сайт "Гривни" наповнюється й сьогодні.

Карта розповсюдження газети "Гривня". Джерело: nsju.org
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів

Тэги:

Агресія росії

Оголошено вироки ще двом колаборантам – жителям Станіслава та Правдиного

«Ми вдягали вишиванки і "вишивали" перед окупантами – мозолили їм очі». Історія спротиву херсонки

Полуницю з окупованої Нової Каховки везуть у Рязань

Юрій Антощук: «Херсонщина довгий час буде максимально депресивним регіоном. Сподіваюся, що помиляюся» (інтерв’ю)

Дмитро Ярош: «Агент ГУР обіймав високу посаду в окупаційній адміністрації Херсонщини і був біля Сальдо»