Стратегія виживання взимку, якщо війна затягнеться. Чек-лист із 10 рішень – їжа, опалення, ліки

Стратегія виживання взимку, якщо війна затягнеться. Чек-лист із 10 рішень – їжа, опалення, ліки

Автор: bilyayivka.city 28 Серпня 2022 10:36

Різні експерти кажуть про те, що Путін затягує воєнні дії, щоб дотягнути до зими. Вона може стати його союзницею – зменшити підтримку західних країн через нестачу газу та поглибити гуманітарну кризу власне в Україні. Наше завдання – вижити зимою.

Журналісти видання Біляївка.Сity перечитали десятки інтерв’ю людей, які опинилися в лютому, березні відрізаними від решти України в окупованих містах. Частина людей загинули не лише від обстрілів: від голоду, від спраги, через відсутність медикаментів та зневіру вибратися з пекла.

На основі цих розповідей складено чек-лист із 10 рішень, які дозволять вам уникнути таких ситуацій. Перевірте, чи готові ви до різноманітних надзвичайних ситуацій на випадок затяжних воєнних дій у зимовий період.

Перше, що варто запам’ятати – не втратьте час, коли потрібно ухвалити вольове рішення та евакуюватися на безпечну територію.

Вірогідність смерті цивільного в місті під час бойових дій – від 50% до 90%. Дуже багато людей могли б вижити, якби вчасно евакуювалися.

Якщо фронт далеко, інтенсивність бойових дій дозволяє думати, що він до вас не дійде – подбайте про те, щоб забезпечити максимальну автономність свого житла на випадок дефіциту товарів, продуктів, зникнення на якийсь час електроенергії, газу, доступу до інформації, медичної допомоги тощо.

Зима обіцяє бути важкою. Не втрачайте часу та готуйтеся до неї заздалегідь.

1. ЯКЩО ТРИВАТИМУТЬ РАКЕТНІ ОБСТРІЛИ

Детально про це написано у великому експлейнері, врахуйте лише, що взимку буде холодно переховуватися в підвалах. Тому варто обдумати, яка найбільш безпечна кімната в будинку, поруч з ним – та облаштувати там собі місце для спання, обігріву.

Це може бути, якщо живете в багатоквартирному будинку: підвал, який має відповідає всім вимогам безпеки, із засобами безпечного обігріву. Якщо це буржуйка, то має бути забезпечена вентиляція, достатня кількість ковдр, спальних мішків, розкладних ліжок тощо.

Ось що пише жінка з Чернігівщини:

«Ми "переїхали" з коридору до сарайчика. Щоб зробити його більш-менш безпечним для дворічної дитини, чоловік огородив стіни картоном. На земляну підлогу ми постелили каремат, а зверху поклали надувний матрац. Потім принесли з квартири ковдри, пледи та подушки. Знесли вниз запаси продуктів та води. Про всяк випадок. Одягали на себе по 3-4 кофти, кілька штанів, куртки та шапки, вкривались домашніми ковдрами. Та посеред ночі все одно прокидалися від холоду. Температура повітря на вулиці -8. У підвалі приблизно стільки ж. Хіба що вітру немає».

РІШЕННЯ, ЯК МЕНШЕ ЗАМЕРЗАТИ В БОМБОСХОВИЩАХ ТА ПІДВАЛАХ:

1. Багатошаровість одягу.

 Якщо не хочете «підхопити» ГРВІ або застудити життєво важливі органи, дотримуйтесь черговості:

- перший шар – чиста нижня білизна і шкарпетки, бажано – з натуральних тканин, причому краще надіти дві пари шкарпеток

- другий шар – термобілизна, при її відсутності – футболка + колготки, футболка + підштаники

- третій шар – водолазка або светр з горлом + теплі лосини, джинси або штани

- четвертий шар – тепла кофта, толстовка, худі або жилетка

- п'ятий шар – куртка, пальто або пуховик, бажано – подовжений, що закриває поперек

- шостий шар – шапка або шарф на голову, якщо є капюшон на верхньому одязі – надягайте

- сьомий шар – зручне зимове взуття з хутряною підкладкою і на стійкій підошві.

2. Одягніть рукавиці, рукавички, додаткову пару теплих шкарпеток, шарф, плед.

Експерти рекомендують покласти в шкарпетки гірчичники, тоді ноги будуть в теплі постійно. Взуття має бути за розміром, так, щоб могли порухати пальцями.

2. ЯКЩО НЕ БУДЕ ГАЗУ ДЛЯ ОПАЛЕННЯ

Уже зараз потрібно критично подивитися на своє помешкання – чи зможете ви в ньому перезимувати на випадок, якщо не стане газу та електрики.

Розповідає 37-річна Вікторія Терещенко, яка з 24 лютого 2 місяці прожила в Маріуполі, звідки неможливо було виїхати через облогу та обстріли росіян.

«Спочатку ми не виїжджали, бо вірили – це ненадовго. Незабаром зрозуміли, що зробила помилку – не могли пересуватися навіть в межах одного міста. Обстріли не вщухали ні вдень, ні вночі. Пізніше до них додалися авіаудари. Денна “норма” – 2-3 ракети, які Росія випускала в школи, лікарні, підприємства, театри, житлові будинки. На початку березня похолодало. Опалення та світло зникло в перші дні облоги міста. Ми ходили в квартирі в теплому одягу та шапках. Так же лягали спати, тільки знімали чоботи. Багато людей перебралися в підвали – і там помирали від переохолодження. Грілися книжками – неподалік від будинку впав снаряд у книжковий магазин. У стіні утворився отвір. Через нього діставали книги, якими розпалювали вогнище. Готували на ньому їжу та загрівалися. Ще збирали дерев’яні полички в покинутих магазинах».

РІШЕННЯ ДЛЯ ПРИВАТНОГО БУДИНКУ:

- Бути готовими з'їхатися кільком родинам – батькам та дітям, близьким родичам

- Розконсервувати пічку, якщо вона зберігається з радянських часів

- Збудувати пічку, якщо її поки що немає

- Більш дорогий варіант – поставити твердопаливний котел

- Більш дешевий – купити буржуйку, обладнати місце для неї: постелити металевий лист на підлогу, забезпечити вихід для димаря тощо

- Заготовити достатню кількість дров, палетів, за можливості вугілля, солярки – але тримати це все не біля будинку на випадок пожежі, а у віддаленій господарській будівлі

- Утеплити за можливості будинок, бо за умови холодів кожен градус гратиме роль.

РІШЕННЯ ДЛЯ КВАРТИРИ:

- Мати варіант переїзду в сільську місцевість до батьків чи рідних

- Купити буржуйку та подбати про те, чим її розпалювати. Експерт з розвитку територій Анатолій Ткачук згадує, як поїхав у Вірменію, яка пережила війну в Нагорному Карабасі – з кожного вікна стирчали труби від буржуйок. Вони допомогли вірменам пережити важкі часи

- Спробувати скооперуватися з сусідами та встановити щось на кшталт невеличкої котельні з твердопаливним котлом

- Якщо маєте гараж, господарську споруду – обладнайте її для ймовірної зимівлі за правилом приватного будинку: максимальне утеплення, буржуйка чи пічка, запас дров.

Ці рішення не дадуть гарантії комфортної зимівлі, але краще в ледве теплій квартирі, ніж у холодній землі. Також варто запастися речами, які допоможуть в цій ситуації нагрітися за умови некомфортної температури в приміщенні.

РІШЕННЯ ДЛЯ ВСІХ:

- Термобілизна

- Шерстяні носки

- Тепле домашнє взуття

- Теплі та зручні домашні костюми

- Рукавички та рукавички з обрізними пальцями

- Шарфи, шарфи труба

- Флісові кофти

- Утеплені спальні мішки

- Ковдри

- Зручне взуття підходящого розміру

- Каремати (у випадку евакуації його можна взяти з собою).

У разі, якщо доведеться перебратися в непристосоване приміщення, подбайте, щоб мати досить ковдр, які дозволять утеплити стіни, завісити вікна, застелити ними підлогу.

Як варіант на випадок зникнення газу, неможливості опалювати приміщення – можна зробити палатку посеред кімнати за допомогою ковдр під столом – і деякий час там переховуватися. Закритий простір дозволить зберегти тепло.

Не варто поспішати купувати прибори, які забезпечують теплом від електромережі чи газу. Розраховуйте на максимальну автономність.

Зважайте, що навіть у мирний час, коли через морози виходили з ладу системи електро- та газопостачання – на це йшло кілька діб, щоб їх відновити. У ситуації війни – усе може тривати довше.

3. ЯКЩО НЕ БУДЕ НА ЧОМУ ГОТУВАТИ ЇЖУ

На Чернігівщині, коли міста виявилися відрізаними від решти України, а газ, електроенергія зникли – люди з багатоквартирних будинків опинилися перед дилемою: продукти були, а як їх приготувати – невідомо. Тому багато хто змушений був аврально будувати вуличні пічки та кип’ятити воду, варити каші та пекти паляниці.

У випадку, якщо у вас приватний будинок та є пічка, це питання вирішується – готувати можна на ній.

Якщо ви живете у квартирі, то можливо ініціювати разом із сусідами облаштування місця, де можна буде готувати на випадок зникнення газу та електроенергії.

РІШЕННЯ, ЩО КУПИТИ ДЛЯ ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ НА ВИПАДОК ВІЙНИ:

- Саморобну або промислову пічку, на якій можна готувати їжу

- Котелок, казан, чайник, які любителі туризму використовують у походах

- Збудувати на подвір’ї, подалі від будинку, аналог старовинної кабиці (відкритої вуличної пічки)

- Зробити запас дров, палетів для розпалювання вогнища

- Купити міцну металеву решітку, щоб одночасно можна було гріти, наприклад, воду, та варити кашу

- Запальнички, сірники. 

4. ЯКЩО ЗНИКНЕ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ

Перше, що варто зробити – вимкнути всі прибори з розеток. Не лінуйтеся це роботи навіть тоді, коли просто оголошують сигнал повітряної тривоги.

РІШЕННЯ НА ВИПАДОК ЗНИКНЕННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, варто купити:

- Павербанки з декількома роз’ємами для зарядних пристроїв: тримайте їх зарядженими, не економте на них

- Ліхтарики з можливістю зарядити їх від батарейок та сонця, механічним ліхтариком – працює від стискання руки: мало світла, зате надійний та абсолютно автономний

- Батарейки

Тут варто зауважити, що всі вони мають термін придатності. Сольові – 1-2 роки; лужні – 5-7 років; літієві – 10-12 років, срібно-цинкові – 15 років.

Важливо не лише запастися батарейками, а й правильно їх зберігати. У закритому кейсі, коробці, пакеті. Не складайте батарейки впритул одна до одної. Оберігайте від контакту з металом, хімічними речовинами. Тримайте їх у темному місці кімнатної температури.

- Свічки

- Сірники

Так само подбайте, щоб вони були в коробці, у сухому місці, щоб не відсиріли.

- Генератор

Але майте на увазі – вам потрібно буде для генератора паливо, яке може стати дефіцитом. Тому якщо не маєте на нього коштів – не варто переживати, що не купили.

5. ЯКЩО БУДЕ ПОРУШЕНА ЛОГІСТИКА З ДОСТАВКОЮ ПРОДУКТІВ

«Щоб нагодувати дітей, я була готова вбити собаку», – розповідає жителька блокадного Маріуполя.

Смерть від голоду – одна з найстрашніших речей, які в Україну повернулися з поверненням «руського міра». Зараз дуже багато людей намагається зробити запаси їжі на зиму – закрутки, борошно, каші, овочі.

І це правильно, але варто тримати в голові – а раптом не працюватиме холодильник, бо не буде електроенергії, чи варто мені морозити ягоди, фрукти? Чи краще засушити? Чи варто забивати холодильник м’ясом, чи краще зробити тушонку та консерви? Де я буду зберігати ці продукти?

У будинку зробити льох – та тримати хоча б частину продуктів там на випадок ракетної атаки чи пожежі.

РІШЕННЯ ДЛЯ ПРОДУКТОВОЇ БЕЗПЕКИ ВЗИМКУ: 

- Придбання консервів з достатнім терміном зберігання: овочеві, бобові, м'ясні, рибні

- Продукти швидкого приготування: суп в брикетах, локшина 

- Крупи, які довго зберігаються: горох, рис, гречка, пшоно

- Макаронні вироби

- Кава, чай 

- Сіль, борошно, цукор 

- Сухе молоко 

- Крекери, сухарі, хлібці

- Сушені фрукти (абрикоси, вишні, груші, сливи)

- Згущене молоко, мед 

- Соняшникова олія 

ЯКЩО Є МАЛЕНЬКІ ДІТИ:

- Готове харчування в баночках: м'ясні та овочеві пюре

- Несолодке печиво: його можна буде використовувати замість хліба

- Порошкові каші, суміші для приготування каші

- Солодке печиво: замість десерту.

Зважте, що в окупованому Бердянську, Херсоні – першим пропадало дитяче харчування. Майте якийсь запас, а у разі небезпеки – одразу виїжджайте. 

6. ЯКЩО НЕ ПРАЦЮВАТИМУТЬ АПТЕКИ

Без ліків в окупованих містах померло більше людей, ніж від куль. 

Знову ж таки – головна порада для людей, які мають потребу в лікуванні, у підтримуючій терапії – виїжджати за найменшої ознаки небезпеки.

Не панікуйте, якщо у вас немає коштів купити необхідні ліки зараз. Багато лікарень отримують гуманітарну допомогу.

Разом з тим, аптечка – це те, що потрібно кожній родині. І в ній мають бути не лише ті препарати, які вам життєво необхідні, а й мінімальний запас для виживання.

РІШЕННЯ: СФОРМУВАТИ ТАКУ АПТЕЧКУ ВЖЕ ЗАРАЗ, ЯКЩО ВИ ЦЬОГО НЕ ЗРОБИЛИ

Медичні препарати, які ви приймаєте, спробуйте зробити хоча б невеликий запас, зважаючи на термін придатності

- спирт та йод

- нестерильні й стерильні рукавички

- хлоргексидин та перекис водню

- вата та бинт

- знеболювальні препарати

- бактерицидні пластирі

- протиалергійні ліки

- медикаменти, які приймають під час розладу шлунка

- антисептик

- таблетки для знезараження води

- таблетки від головного болю

- ентеросорбенти

- ліки від простуди, болю в горлі, нежиті

- протизапальні препарати.

Також не забудьте про тонометр. Людям із діабетом, астмою чи іншими серйозними захворюваннями варто подбати про наявність різноманітних пристосувань та особистих лікарських засобів.

РОЗШИРЕНА АПТЕЧКА (РОЗРАХОВАНА НА 4 ЛЮДИНИ), як повідомляє телеграм-бот «Готовий до всього»:

- Рукавички нестерильні, неприпудрені свого розміру (4 шт)

- Ножиці атравматичні для розрізання одягу

- Бинт марлевий, стерильний та нестерильний різних розмірів (5 шт)

- Бинт еластичний, обирайте різного розміру (2 шт)

- Гідрогелева протиопікова пов’язка/бинт розміром не менше 10*10 см (2 шт)

- Термоковдра на поліетиленовій основі розміром 160*210 см (2 шт)

- Термометр в захисному футлярі, але обов’язково не ртутний

- Пакет перев’язувальний індивідуальний типу "Ізраїльський бандаж" (2 шт)

- Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції легень (2 шт)

- Гіпотермічний пакет (1 шт)

- Пов’язка (щиток) на око (1 шт)

- Пластир бактерицидний різних розмірів (25 шт)

- Лейкопластир на нетканій основі завдовжки 3-5 м, завширшки 3-5 см (1 шт)

- Серветки стерильні марлеві (10 шт)

- Косинка медична перев’язувальна для іммобілізації кінцівок (2 шт)

- Скотч армований (1 шт)

- Маркер водостійкий, синього кольору (1 шт)

- Антисептик для обробки ран що містить хлоргексидину біглюконат/водний розчин повідон-йоду/октенідину дигідрохлорид (1 шт)

- Спиртовий антисептик для дезінфекції рук (1 шт)

- Знеболювальні/жарознижувальні ібупрофен або парацетамол (1 упаковка). Але для дітей – суспензії

- Ентеросорбент (1 упаковка) – препарати активованого вугілля та кремнію діоксиду у разі харчових отруєнь, діареї

- Гормональна мазь (1 упаковка) – у разі укусів комах чи контакту з отруйними рослинами, у разі свербежу.

Варто мати запас прокладок, засобів гігієни, вологих серветок, памперсів, якщо є маленькі діти, чи лежачі дорослі. Складіть собі список та купуючи товари з цього переліку – беріть на 1 одиницю більше та кладіть їх про запас на зиму.

7. ЯКЩО НЕ БУДЕ ВОДИ

Уже є готовий великий експлейнер на цю тему, де є багато різних варіантів, як правильно зробити запас води.

ОСНОВНІ РІШЕННЯ ТАКІ:

- Якщо є цистерна – перевірте її та наберіть води

- Якщо ви живете у квартирі – майте постійний запас води щонайменше на кілька діб, міняйте воду час від часу, щоб вона була свіжою

- Кооперуйтеся із сусідами та робіть запаси води в підвалі багатоквартирного будинку – у бочках з харчового пластику

- Вивчіть (за цим же посиланням), як очистити дощову воду, талу воду зі снігу, річкову воду

- Запасіться таблетками для очищення води

Найгірше на війні (крім постійної загрози смерті) навіть не голод, а холод і антисанітарія. Саме вони призводять до обморожень, нагноєнь, запалень, дизентерії, екземи, стрептодермії. За найменшої можливості варто прати білизну, мити руки, ноги, пах, під пахвами, сушити взуття. Тому розраховуйте, що вам потрібна буде технічна вода, вологі серветки.

8. ЯКЩО ЧЕРЕЗ ВИБУХОВУ ХВИЛЮ ВАШ БУДИНОК ВТРАТИТЬ ВСІ ВІКНА

Це найчастіше, що відбувається під час обстрілів, коли ракета не зачепила будинок, але вибухова хвиля вириває вікна, двері. Влітку це жахлива ситуація, взимку – ще гірша через морози.

РІШЕННЯ ДЛЯ ЦІЄЇ СИТУАЦІЇ:

Перш за все, як багато разів писали – укріпіть вікна, щоб не порізатися склом. Взагалі, будь-яка перешкода, поставлена перед вікном, може врятувати вам життя. Книги, щільна тканина, матрац або навіть плівка знижують наслідок від вибуху й вибухової хвилі.

Не даремно на більшості державних установ є мішки з піском – вони рятують їх від вибухової хвилі та руйнувань.

Якщо потрібно захиститися на висоті, будують барикади з наповнених мішків усередині приміщення. Такі зміцнення поглинають удари мін та снарядів, що розірвалися поблизу.

Фанера або дошка надійніша за клейку стрічку. Якщо поставити на вікно такий захист, скло не повилітає, оскільки дерево розсікає ударну хвилю. Погано лише те, що в приміщенні завжди буде темно.

Коли чуєте вибух, через секунди прийде повітряна ударна хвиля. Тримайтеся якомога далі від вікон, лоджій, дзеркал і скляних дверей. Негайно лягайте на підлогу й прикривайте голову руками.

9. ЯКЩО ВАШ БУДИНОК ЗРУЙНУВАЛИ ЧИ СПАЛИЛИ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ

Це страшна трагедія, але головне – це життя. Не рятуйте речі, рятуйтеся самі, рятуйте рідних та близьких.

РІШЕННЯ В ТАКІЙ СИТУАЦІЇ:

- Одразу викликайте рятувальників, не намагайтеся самотужки вирішити проблему – кричіть про допомогу.

- Важливо тримати всі документи в одному місці та, бажано, наприклад заховати їх разом із тривожним рюкзаком десь у льосі. Попередьте про це членів родини, або ж, якщо йдеться про квартиру – тримайте поруч із собою під час сигналу повітряної тривоги. Складіть в цьому рюкзаку все найдорожче та найважливіше для вас.

Відновлювати документи – процес не швидкий, а у випадку руйнування будинку вам можуть ці документи знадобиться: паспорт\ти, водійські права, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб, правовстановлюючі документи на дім, земельну ділянку, дипломи про освіту тощо.

- Як би страшно це не звучало, але зробіть вже зараз фото будинку, приміщень, подвір’я – та завантажте на хмарне сховище з тривалим терміном зберігання. Якщо не знаєте як – запитайте в дітей чи онуків. У випадку руйнувань це буде одним з доказів, яким ваш будинок був раніше.

- Фотографуйте та документуйте руйнування. Алгоритм дій – за посиланням.

- Не бійтеся звертатися за допомогою – до місцевих адміністрацій, рад та громади. Люди приходять один одному на допомогу – речами, грошима, фізичною силою тощо.

- Зверніться до психолога. Переважно, в усіх громадах вони є, або ж працюють лінії допомоги. Не залишайтеся сам на сам з бідою.

10. ЯКЩО ВАС ЗАХЛИСНУЛА АПАТІЯ

Зима сама по собі - час, коли загострюються депресивні стани, а війна їх лише поглиблює. 

1941 рік. Нацисти вже почали полювати на євреїв і відсилати їх до концентраційних таборів. Як би ви вчинили, маючи на руках свіжу американську візу, яка дарує можливість виїхати й опинитися в безпеці, при цьому розуміючи, що ваші батьки залишаться і в найближчому часі до них додому завітають фашисти? Австрійський психіатр, психолог і невролог єврейського походження Віктор Франкл, незважаючи на реальну можливість втекти, вибрав залишитися з родиною. Він вчинив так тому, що на той момент він вже знав дещо важливе про сенс людського існування.

Учений з міжнародним ім’ям усвідомлено дозволив схопити себе й вирушив до нацистського табору разом із рідними, тому що буквально напередодні війни практично завершив розробку своєї теорії про сенс життя як головної рушійної сили розвитку особистості.

«У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі людини – вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати власний шлях», – писав Франкл в одній зі своїх праць.

І він вибрав свій шлях, розгледівши сенс в тому, щоб допомагати родині та іншим в’язням таборів. Згодом, завдяки цьому досвіду, його теорія пройшла жорстку перевірку на міцність. Дійсно, найбільші шанси вижити, за спостереженнями лікаря, виявлялися в людей з міцним духом, у той час як міцне здоров’я мало другорядне значення.

У світі немає більш дієвої допомоги для виживання навіть у найжахливіших умовах, ніж усвідомлення, що твоє життя має сенс.

ЯКІ РІШЕННЯ ВІН ПРОПОНУЄ ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ ВИЖИТИ В НАЙЖАХЛИВІШИХ І ВАЖКИХ УМОВАХ:

- Тут і зараз розв'язувати актуальні проблеми

- Тут і зараз розуміти, якою є актуальна ситуація

- Тут і зараз переживати втрати

1. Не прив'язуватися до моменту в часі, що це повинно ось-ось закінчитися, і тоді ми почнемо жити - це веде до виснаження.

2. Ми повинні прийняти реальність такою, яка вона є. А реальність така, що ніхто не знає, коли війна закінчиться - через місяць, три або рік. Жити в очікуванні - не найпродуктивніший шлях.

3. Ми повинні мріяти та малювати картинки мирного майбутнього, але не прив'язувати це до реальності. План: наступного літа я поїду відпочивати в український Крим. І ми повинні вірити, що це так і буде. Якщо прив'язуватися до конкретних дат - може настати сильне виснажливе розчарування. І призведе до емоційних гойдалок.

4. Ми повинні прийняти, що реальність зараз така. Ми мріємо й хочемо, щоб це швидше закінчилося. Але живемо в реальності - тут і зараз. Це ключ до виживання і перемоги.

Що може допомогти - речі, які дають ресурс.

Щоб наповнитися енергією і знову повернутися до продуктивного стану, складіть свій власний ресурсний список. Візьміть листок паперу й блокнот і починайте записувати те, що викликає у вас посмішку, теплі спогади, що надихає і мотивує.

Це можуть бути фільми, улюблені страви, пробіжка, запахи, відпочинок на природі, малювання, танці, жарт, який завжди смішить. І навіть люди, поруч з якими ти завжди відчуваєш себе на висоті.

Чим більше пунктів буде в списку - тим краще. Це такий список дрібниць, які допоможуть відновити енергію по шматочках.

Бережіть себе! 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів