Одесити відвертаються від російського мистецтва та культури
Одеський національний академічний театр опери та балету.

Одесити відвертаються від російського мистецтва та культури

Автор: Марина Поліщук 04 Августа 2022 12:40

Журналісти однієї з найкрупніших щоденних газет Данії Jyllands-Posten побували в Одесі та поспілкувалися зі співробітниками Національного академічного театру опери та балету. У театрі тривають суперечки про те, чи потрібно вилучати з репертуару класичні твори, створені російськими поетами та композиторами.

Стаття «Прощання з Пушкіним і Чайковським» була опублікована 2 серпня в газеті Jyllands-Posten з початком на першій шпальті. Публікуємо переклад матеріалу, який підготував член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський


Перша шпальта щоденної данської газети Jyllands-Posten, 2 серпня 2022 р.

ПРОЩАННЯ З ПУШКІНИМ І ЧАЙКОВСЬКИМ

Одеса протягом століть відігравала ключову роль у російській культурі, але ракетні обстріли та загрози вторгнення змусили жителів міста відвернутися від росіян.

Одесити відвертаються від російського мистецтва та культури.

В українській Одесі скрізь говорять російською, а гарне портове місто вже понад два сторіччя відіграє важливу роль у російській культурі. Але після ракетних обстрілів та загроз вторгнення російський характер міста згасає.

Знову пролунала повітряна тривога, і репетицію балету було перервано, але лише жменька танцюристів сидить в укритті під знаменитим оперним театром портового міста.

На екрані комп'ютера охоронця все більші й більші частини України фарбуються в червоний колір, оскільки регіони країни включають сирени, щоб попередити про російські ракети, що наближаються.

Декілька співробітників перебувають біля чорного виходу з театру, де можуть покурити ті, кому треба покурити, а інші неспокійно блукають великою будівлею, сподіваючись, що Одеса не стане метою сьогоднішньої атаки, або що повітряні сили відіб'ють російські ракети від неба України.

Соліст Сергій Доценко розпочинає тут свій 25-й сезон на сцені, але найкращого часу для святкування ювілею і побажати не можна. 

«Найважче, що майже половина театру виїхала до Європи», — зітхає він.

Сергій Доценко викладає свої думки ідеальною російською мовою – для нього, як і для більшості одеситів, російська мова є свого роду lingua franca серед безлічі різних народів мільйонного міста біля Чорного моря.

«Я не думаю, що важливо, якою мовою розмовляють люди. В Одесі чудово знають, що це міжнародне місто. На цьому можна було б чогось навчитися в інших містах та країнах», — каже він.

Раніше значну меншість у місті було налаштовано російською мовою і чимало було готових воювати за інтереси Росії. Внаслідок зіткнень між проросійськими та проукраїнськими активістами у травні 2014 року загинули 48 осіб, переважна більшість з яких проросійські.

Але остання агресивна війна Кремля та постійні російські бомбардування, які, здається, часто відбуваються поспіль, призвели до того, що баланс у місті рішуче порушився, на думку багатьох місцевих мешканців.

«Всі відвертаються від Росії, і це природна реакція», - каже соліст.

У театрі, що стояв у нинішньому вигляді з 1887 року, війна призвела до художнього самоаналізу, і на якийсь час призупинено всі виступи російських композиторів.

Натомість докладаються всіх зусиль для створення масштабної опери за мотивами поеми народного поета Тараса Шевченка «Катерина», яка датується 1838 роком.

Вірш про українську дівчину, яку використав і зрадив російський солдат, і хоча проект було запущено до початку війни, символіку прочитати неважко.

«Україна схожа на дівчину, яку вони використали і яку тепер готові знищити», — каже В'ячеслав Чорнуха-Волич, головний диригент оперного театру, який приїхав із сусідньої Білорусі.

Прем'єра цього твору на новонаписану музику українського композитора Олександра Родіна запланована на середину вересня. У ньому задіяно 500 акторів, і оперний театр зробив усе можливе, щоб ця подія надихнула та підняла настрій у скрутну хвилину.

Диригент зазначає, що музика надихає на політичні дії не без історичного прецеденту: 

«Візьміть опери Верді. Вони стали детонатором для об'єднання Італії. Вони співали його арії, і це надавало їм сміливості на майбутнє».

Складніша ситуація з російськими композиторами. У кабінеті головного диригента висить велика картина Петра Чайковського, вулиця за оперою носить ім'я російського композитора, а ряд найулюбленіших у театрі опер та балетів створено рукою Чайковського.

І в театрі, і в місті розгорілися суперечки про те, що багато класичних творів тепер вилучено з репертуару. В'ячеслав Чорнуха-Волич не хоче прямо відповідати, чи підтримує він бойкот російської музики, але каже: 

«Такі композитори, як Чайковський, Прокоф'єв чи Шостакович належать світовій культурі. Ніхто не може виключити їх із цього».

Одеса була заснована в 1795 році за російської імператриці Катерини Великої і швидко процвітала як вільний порт завдяки своєму вигідному становищу на Чорному морі. 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів