Ліні Костенко – 93! Якими рядками поетеса надихала херсонську вчительку в окупації

Ліні Костенко – 93! Якими рядками поетеса надихала херсонську вчительку в окупації
Автор: Ганна Власенко 19 Мар. 2023 15:50

19 березня Ліна Василівна Костенко відзначає свій 93-й день народження. Геніальна українська поетеса, жінка-герой, смілива, вільна, незламна, як сама Україна. Пише, що хоче і говорить, що думає.

Її поезія – про жінку, любов, красу рідної мови і України – це словесна зброя, яка надихає і окриляє. Ліна Костенко переконує нас, що слова «незалежність» і «свобода» існують у мові не просто так.


Ліна Костенко. Фото: Борис Корпусенко

У цьому впевнена й Тетяна Щетина, директорка Херсонського НВК № 33, вчителька української мови та зарубіжної літератури, яка пережила окупацію Херсона. Попри погрози та переховування, вона викладала учням предмети за українськими навчальними програмами, підтримувала колектив і вселяла віру в перемогу України. Про це вона розповіла порталу «Нова українська школа».

За словами Тетяни Щетиної, сильний характер, гідність та непохитні моральні цінності поетеси допомагали пережити часи окупації і вчити дітей таємно від російських військових у тимчасово окупованому Херсоні.

«Свого часу Ліна Костенко відмовилася від звання Героя України, відповівши: “Політичної біжутерії не ношу!” Я також не люблю штучних патріотів, які тільки на свята одягають вишиванку. Ми не повинні забувати, що слова краще підтверджувати вчинками, адже від пустих слів нічого не зміниться. Любов до своєї країни потрібно демонструвати повагою одне до одного, підтримкою, незламністю духу», – наголосила вчителька.


Директорка Херсонського НВК № 33 Тетяна Щетина. Фото: nus.org

На своїх уроках вона часто цитує письменницю.

«Коли учні галасують, заважаючи одне одному, я використовую цитату: “Так багато на світі горя, (діти) люди, будьте взаємно красивими!”.

Коли не хочуть виконувати творчих завдань, лінуються, кажу: “Будні роблять людей буденними”.

Коли хтось з учнів неправильно відповів і не зізнається: “І хто б там що кому не говорив, а згине зло і правда переможе!”.

Коли дитина невпевнена в собі: “І не знецінюйте коштовне, не загубіться у юрбі. Не проміняйте неповторне на сто ерзаців у собі!”.

Педагогічному колективу в березні-травні 2022 року любила повторювати: “Те, що діється тепер у світі, – це кошмар, що приснився людству. Потім його назвуть Історією і приплюсують до попередніх кошмарів”»,  розповіла Тетяна Щетина.

Ліна Костенко пережила Голодомор, Другу світову війну, сталінські репресії. У 2015 році вона допомагала людям в зоні АТО. А наразі вона разом з усіма українцями переживає війну з Росією – страшну, криваву та безглузду.

Бажаємо Ліні Василівні міцного здоров'я і мирного неба на довгі та щасливі роки у вільній, незалежній Україні.

І жах, і кров, і смерть, і відчай,
І клекіт хижої орди,
Маленький сірий чоловічок
Накоїв чорної біди.
Це звір огидної породи,
Лох-Несс холодної Неви.
Куди ж ви дивитесь, народи?!
Сьогодні ми, а завтра – ви.

Ліна Костенко

Приєднуйтеся до нас:

Чергове словоблуддя Сальдо. Зрадник заявив про побудову нового кварталу в Генічеську та відновлення роботи портів

Маестро знову на сцені, бо Герої – не вмирають. Пам’яті головного диригента Херсонської філармонії Юрія Керпатенка

«Будеш обслуговувати солдатів»: розповідь курсантки з Херсона, яку викрали й катували, щоб зняти в пропаганді

Битва за південь. Генштаб оприлюднив хронологію звільнення правобережної Херсонщини

Краєзнавчий музей викопує заховані археологічні знахідки