Численні руйнування житлових будинків, установ, закладів унаслідок обстрілів з лівого берега – це щоденна біда незламного Херсона. І якщо в листопаді та навіть на початку грудня минулого року серед містян та жителів сільських населених пунктів було багато нарікань щодо допомоги в тимчасовому ремонті житла, будинки тижнями стояли з вибитими вікнами, то зараз ситуація значно покращилася.

У Херсоні з грудня 2022 року активно почало працювати обласне комунальне підприємство «Херсонська обласна комунальна аварійно-рятувальна служба» (КП ХОКАРС), яке стало, по суті, локомотивом з організації робіт із ліквідації наслідків обстрілів. Також у місті працюють бригади КП «Парки Херсона», серйозну допомогу надають ДСНС, Національна поліція та Національна гвардія, волонтери. Важливо, що сьогодні будівельні матеріали можна отримати безкоштовно.

За даними Херсонської міської військової адміністрації, пошкоджений кожен п’ятий багатоповерховий будинок. Постраждали понад 600 приватних будинків. Десь від вибухів вибиті вікна, а десь руйнувань зазнали покрівля, стіни, тримальні конструкції. Херсон разом із населеними пунктами Донбасу, згідно з інформацією Міністерства оборони Великобританії, входить до переліку міст, які найбільше обстрілюють окупанти.

ХОКАРС УСУВАЄ ПОШКОДЖЕННЯ БУДІВЕЛЬ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ФОРМИ ВЛАСНОСТІ

Навантаження із закриття пошкоджень великих об’єктів, де руйнації сягають декількох десятків, а подекуди ‒ навіть до двох сотень розбитих вікон, є значні площі пошкоджених дахів чи фасадів, лягає безпосередньо на КП «Херсонська обласна комунальна аварійно-рятувальна служба».

Заклад освіти

ХОКАРС ‒ давно відоме на Херсонщині підприємство. Після звільнення Херсона та з початком масованих обстрілів міста й появою значних руйнувань житлового фонду та громадських об’єктів, виникла потреба посилити діяльність КП. Було призначене нове керівництво.

Якщо ще в грудні минулого року ХОКАРС не мав достатньої кількості робочих рук та техніки, щоб оперативно закривати всі заявки, то вже в січні цього року ситуація значно покращилася. Зазвичай намагаються швидко закрити навіть такі великі за площею пошкодження, як у дитячій обласній лікарні чи в житловому будинку в мікрорайоні ХБК, де не залишилося жодного вцілілого вікна. Хоча, наприклад, тільки дитячу обласну лікарню, яка зазнала обстрілів у новорічну ніч, відпрацьовували з 1 по 9 січня. Без вихідних та перерв, від ранку до вечора...

Працівники ХОКАРС
Працівники ХОКАРС

Як зазначає начальник ХОКАРС Максим Курчик, фактично на початок грудня 2022 року з 35 співробітників, які числилися в штаті, з 20 було призупинено дію трудових угод, а інші виконували адміністративні функції.

Сьогодні персонал значно збільшився – він становить понад 80 людей, з них безпосередньо на об’єктах задіяні понад 50 робітників. Працюють вони без вихідних. Пріоритет у виконанні заявок – населення та об’єкти критичної інфраструктури. По суті, ХОКАРС почав виконувати функцію адміністрування всіх заявок та комунікації зі службами, які задіяні в ліквідації наслідків обстрілів.

Херсонці теж звертають увагу на покращення ситуації з допомогою в ліквідації наслідків пошкоджень будівель від обстрілів. Наразі в соціальних мережах є багато слів подяки комунальникам, які закривають вікна, покрівлю, пошкоджені фасади. Їх навіть називають херсонськими бджілками.

Заклад охорони здоров'я

Щодо будівельних матеріалів, то КП ними забезпечене. Їх передають заявникам за зверненням для першочергових робіт з відновлення пошкоджень унаслідок бойових дій об’єктів незалежно від форм власності – відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів № 1029-р «Про виділення коштів з резервного фонду для відновлення об’єктів критичної інфраструктури та об’єктів соціальної сфери у Херсонській області» від 15 листопада 2022 року.

Про надання будівельних матеріалів складається акт, де вказано, що одержувач безкоштовно їх отримав і зобов’язується використати за призначенням. ХОКАРС надає допомогу з проведенням робіт, про що теж робиться звіт із фотофіксацією.

Заклад культури

Якщо потребуєте допомоги, то треба звертатися із заявою:

- у приймальню ХОВА: kanc@khoda.gov.ua

- або у приймальню ХОКАРС: hokars01@gmail.com

- телефон для подачі заявок: (066) 548-18-92.

Телефони гарячої лінії ХОВА, де теж приймають заявки:

- 0-800-330-951,

- (091) 481-78-45.

Наразі ХОКАРС працює тільки на території Херсона, але планує створити бригади, які будуть задіяні на всіх деокупованих територіях.

ДО КОГО ЩЕ МОЖНА ЗВЕРТАТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ?

«Від листопада 2022 року на території громади зруйновано понад 8000 вікон на різних об’єктах. Це й у приватних будинках, і в багатоповерхівках, і в лікарнях, закладах освіти, інших об’єктах. Зараз силами комунальних підприємств, ХОКАРС полагоджено вже понад 3000 вікон. Для понад 2000 вікон надано матеріали у вигляді ОСБ-плит та плівки безкоштовно безпосередньо громадянам, які залишилися в місті та ремонтують власноруч. Дуже допомагають волонтери. Прохання до голів ОСББ та керівників компаній угруповувати заявки для того, аби робітники мали змогу приїхати та виконати роботи по всій багатоповерхівці або по всьому підприємству», – повідомив перший заступник начальника Херсонської міської військової адміністрації Сергій Орєхов.

Працівники КП Парки Херсона
Працівники КП Парки Херсона

Ситуацією в Херсонській міській територіальній громаді (місто та передмістя – старостинські округи) опікується міська військова адміністрація на чолі з Галиною Луговою. Алгоритм отримання допомоги у вигляді будівельних матеріалів для тимчасового відновлення/закриття пошкодженого майна такий:

ЯКЩО ПОШКОДЖЕНИЙ ПРИВАТНИЙ АБО БАГАТОКВАРТИРНИЙ БУДИНОК

Треба із заявою звернутися до районної в місті Херсоні ради або старостату. Якщо це приватний будинок, то звертається власник або довірена особа. Якщо це багатоквартирний будинок, який зазнав пошкоджень, то узагальнене звернення краще робити від імені ОСББ.

Для першочергового розв'язання проблем, пов'язаних із пошкодженнями житлових будівель, станом на сьогодні надаються ОСБ-плити, плівка, дерев'яні рейки, монтажна піна, скотч, брезентові тенти.

Тому в заяві треба вказати, що саме пошкоджено та який об’єм матеріалів (що саме) потрібно. Заяву розглядають та запрошують забрати матеріали. Зазвичай це відбувається протягом доби. Усі матеріали надаються безкоштовно.

Телефони для звернень по допомогу:

Корабельна райрада: (050) 875-11-41,

Дніпровська райрада: (099) 253-54-91,

Суворовська райрада: (066) 447-92-36.

Якщо немає можливості самостійно виконати роботи (постраждав будинок, в якому проживають старенькі або хворі люди, жінка з дітьми або немає власників житла на місці тощо), то допомагають постраждалим у відновленні житла представники ХОКАРС, ДСНС, інших служб, а також 6 бригад, сформованих зі співробітників КП «Парки Херсона». Про обставини, які унеможливлюють самостійно тимчасово ліквідувати пошкодження, треба вказати в заяві, щоб комісія, яка розглядає звернення, могла ухвалити відповідне рішення, передати інформацію (заявку) фахівцям.

Треба розуміти, що швидко закрити пошкодження не завжди можливо, бо робочих рук не вистачає, а кількість обстріляних одночасно об’єктів може бути значною.

Заклад освіти ремонтують працівники КП Парки Херсона
Заклад освіти ремонтують працівники КП Парки Херсона

За словами Сергія Орєхова, наразі понад 1100 об’єктів зруйновані ворогом: це житловий фонд, медичні та освітні заклади, лінії електромереж, газопровід тощо.

У комунальному підприємстві «Парки Херсона» кажуть, що заявки для викликів формуються залежно від нанесених пошкоджень. Це може бути й 5, і 10, і 20 викликів на добу, але все залежить від пошкоджень. На одному виклику може бути 5 вибитих вікон, а на іншому – 50.

«Парки Херсона» намагаються працювати за заявками. Але якщо відбулися масові руйнування, то бригади виїжджають і все лагодять, незалежно від того, живуть люди чи ні, є заявка чи ні, житло це чи якийсь заклад, установа, офіс.

«Роботи дуже багато, працівників не вистачає, і яке б обурення не було, то скоріше не буде! Ми намагаємося та робимо все можливе», – підкреслюють у КП «Парки Херсона».

ЯКЩО ПОШКОДЖЕНО ЖИТЛО ЧИ БУДІВЛЮ ЗА МЕЖАМИ ХЕРСОНА

Для жителів населених пунктів деокупованих Херсонського та Бериславського районів процедура отримання будівельних матеріалів схожа з тією, що існує в Херсоні.

Усі територіальні громади звільненої Херсонщини через військові адміністрації централізовано забезпечені будівельними матеріалами. Відповідні заявки від військових адміністрацій громад по кожному населеному пункту відпрацювало КП ХОКАРС та доставило до громад будматеріали.

У разі потреби громадяни можуть звертатися до своїх військових адміністрацій або до старостатів.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Тэги:

Агресія росії
Херсон
Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів