«Ми не можемо вивозити дітей без згоди батьків»: начальник Білозерської СВА – про трагедію в Правдиному

У подвір’я приватного будинку, де не було жодних воєнних об’єктів чи військовослужбовців, а перебували лише однорічний малюк і його прабабуся, російські військові спрямовують безпілотник. Внаслідок цього підступного удару маленький хлопчик гине на місці, літня жінка отримує травми. Цей воєнний злочин російські нелюди вчинили вчора, 9 липня, у селі Правдине Білозерської громади, що на Херсонщині. За словами начальника Білозерської СВА Ігоря Острівного, наразі у громаді залишаються проживати приблизно 650 дітей, з яких близько 100 – дошкільнята. Посадовець розповів «Гривні» про трагедію, що сталась у громаді, а також про те, яку роботу проводять із сім’ями, на вихованні яких є діти, щодо необхідності евакуації з прифронтових територій.

На подвір’я, де перебували однорічний малюк і його прабабуся, окупанти спрямували ударний дрон типу «Блискавка».

«Приблизно о 12-й годині дня на подвір’я приватного будинку прилетіло крило. Дрони (типу FPV – авт.) туди не долітають, бо це дуже далеко, а крила типу «Блискавка» вони долітають.

Дитина рік і 2 місяці знаходилась у манежику біля вхідних дверей на порозі дому. Поруч також була прабабуся хлопчика. Жінка отримала поранення, вона відмовилась від госпіталізації. Малюк загинув на місці.

На сьогодні вони (окупанти – авт.) як і в Херсоні, так і по всій прибережній зоні, на території нашої громади у тому числі просто полюють на людей. У їхніх дронах є камери, і скрізь них видно на кого вони їх спрямовують – чи то на жінку, яка порається на городі, чи то на велосипедиста, чи то на людей біля магазину. Тому вони цілеспрямовано скеровують свої дрони і вбивають мирне населення, на жаль», – розповів Ігор Миколайович.  

Окупанти вбили однорічну дитину у селі Правдине. Фото: ХОВА.

Він також повідомив, що батько дитини наразі поїхав на заробітки, а матір на момент атаки у подвір’ї не перебувала.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Сафарі на людей»: американська журналістка презентувала фільм про війну у Херсоні

«Не можна приїхати, взяти дитину, посадити в машину без батьків»

Попри щоденні російські обстріли та дронові атаки на правобережжі Херсонщини продовжують проживати родини з дітьми. Лише на території Білозерської громади наразі перебувають приблизно 650 дітей, з яких близько 100 – зовсім маленькі діти дошкільного віку. До прикладу, до повномасштабного вторгнення у громаді проживали понад 3000 дітей. «Гривна» запитала у начальника Білозерської СВА як проходить евакуація, зокрема сімей з дітьми, та як з такими родинами працюють аби переконати виїжджати.

За словами Ігоря Острівного, станом на 9 липня цього року, з території громади евакуйовані абсолютно всі родини з дітьми, які були усиновлені.

«Мною був підписаний відповідний наказ, що із зони активних бойових дій, а у нас вся громада входить до цієї зони, діти, які були усиновлені, повинні виїхати з батьками з території громади. Якби вони не виконали це розпорядження, то ми б ставили питання про відкликання права на усиновлення. Таких родин наразі у громаді немає. Залишились тільки батьки з дітьми (не усиновленими – авт.). Всі вони повідомлені, абсолютно всі, стосовно виїзду, що треба виїжджати і вивозити дітей. У нас є списки цих батьків, ми їх повідомляли, збирали підписи, що вони усвідомлюють, що наражають своїх дітей на небезпеку», – повідомив очільник СВА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Евакуація на Херсонщині: з особливо небезпечних територій вивезли майже всі родини з дітьми

Він зауважив, що про примусову евакуацію наразі не йдеться, але є обов’язкова евакуація. І вона стосується всіх, не лише дітей, а й дорослого населення.

«Є ряд сіл, де на сьогодні взагалі неможливо жити, тому що там немає ні води, ні світла. Але люди продовжують там жити. Примусова евакуація у нас такої немає. Не можна приїхати, взяти дитину, посадити в машину без батьків. Ми постійно проводимо роботу з такими сім’ями, кажемо їм, що якщо не вивезете дітей, то подаватимемо заяви до суду стосовно цього, але практики такої наразі немає», – пояснив Ігор Острівний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Буває, що діти самі звертаються до поліції: куди евакуюють дітей з Херсонщини та як переконують батьків виїжджати

Посадовець говорить, що людям, які не хочуть їхати далеко, за межі області, наприклад, пропонують виїжджати хоча б у межах громади – у більш безпечні старостати, подалі від лінії вогню.

«В основному, ті, хто залишись – літні люди»

На жаль, інколи трапляється й так, що люди погоджуються виїхати з небезпечних територій, але з часом знову повертаються на колишнє місце проживання. Подібні випадки траплялись і у Білозерській громаді, говорить очільник СВА Ігор Острівний.  Водночас адміністрація постійно наголошує на необхідності виїзду:

«Все, що стосується вздовж узбережжя, в тому числі і Білозерка, ми просимо людей покидати домівки на сьогодні, бо там дуже небезпечно. Це як і обстріли кожного дня, так і полювання на людей за допомогою БпЛА. В самій лише Білозерці залишається приблизно 3700 людей. І ми, як влада, повинні теж знаходитись там. У нас працюють військова адміністрація, ЦНАП, ДСНС, поліція, медзаклади. Але ми просимо людей виїжджати, не наражати себе на небезпеку, бо воно того не варте.

В основному, ті, хто залишись – літні люди, які у своїх будинках прожили все життя. Я їх дуже розумію, я сам залишився без хати, у мене все на лівому березі залишилось, проте, я думаю, що життя важливіше за матеріальні блага.

А у нас, на жаль, виїжджають, коли вже в будинок прилетіло і жити немає де».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Є проблема – люди повертаються»: волонтер – про труднощі евакуації на правобережній Херсонщині

На сторінці Білозерської військової адміністрації у Фейсбук регулярно публікують повідомлення щодо необхідності евакуації.  Так, станом на 9 липня цього року, найбільша загроза на території громади у таких населених пунктах: Кізомис, Велетенське, Гончарне, Берегове, Дніпровське, Янтарне, Ромашкове, Незламне, Білозерка, Розлив, Новодмитрівка, Томина Балка. З приводу виїзду людей закликають звертатися на гарячу лінію Херсонської ОВА за телефонами: 0-800-330-951 або 0-800-101-102. У своїх дописах Білозерська СВА також надає контакти громадських організацій, які допомагають з евакуацією:

  • ГО «Десяте квітня» — 0-800-332-858
  • БФ “Save Ukraine” — +38 (098) 122-11-05
  • БО «БФ АДРА Україна» — +38 (050) 572-04-07, +38 (067) 203-62-48
  • ГО «Helping to leave» — +38 (093) 177-64-58
  • БО «БФ Восток СОС» — 0-800-332-614, +38 (099) 710-48-72
  • ГО «Проліска» — +38 (093) 202-22-32
  • ГО «Сильні бо вільні» — +38 (050) 887-99-28

Головне фото ілюстративне, AFP/Getty Images.

Асоціація Незалежні регіональні видавці України

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”
та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Пов'язані записи

Понад 14 млн грн на ліквідацію наслідків обстрілів: у Херсоні уточнили програму аварійних робіт

У Херсонській громаді працюють 11 аварійних бригад комунального підприємства «Парки Херсона», які закривають вибиті вікна, ремонтують покрівлі та усувають пошкодження після російських атак.   Начальник ХМВА Ярослав Шанько затвердив зміни…

Подробиці
Окупанти звозять інфіковані туші тварин на скотомогильники на ТОТ Херсонщини – ГУР

ГУР МО України повідомляє про біологічний тероризм на ТОТ Херсонщини – російські терористи навмисно створюють умови для поширення збудника сибірської виразки, звозячи інфіковані туші на скотомогильники. Йдеться про звезення туш…

Подробиці