Викинутій росіянами книжці про Бандеру херсонські бібліотекарі знайшли почесне місце

Викинутій росіянами книжці про Бандеру херсонські бібліотекарі знайшли почесне місце

Автор: Євген Веселов 03 Апр. 2023 11:45

Справжня естафета з відновлення роботи бібліотек у звичайному форматі розпочалася в Херсоні. Дорослі, дитячі книгозбірні відкриваються після призупинення роботи на період тимчасової окупації. Попри обстріли та незважаючи на виїзд значної кількості читачів і працівників. Начальниця Херсонського міського управління культури Світлана Думінська каже, це потрібно, щоб люди відчували, що життя у вільному Херсоні – це не тільки постріли та гуманітарні проблеми, а й зустрічі, спілкування, читання.

До складу центральної бібліотечної системи Херсона входять 32 бібліотеки-філії, які з січня 2023 року поступово починають відновлювати роботу. Першою відчинила двері центральна бібліотека імені Лесі Українки, за нею – ще три в різних районах міста. Поки вони працюють два дні на тиждень, але відвідувачів багато. В інші дні співробітники займаються інвентаризацією приміщень, бібліотечних фондів.

- У філії на Таврійському, яка вже теж відчинила свої двері для херсонців, жили окупанти. Стелажі вони посунули до вікон, зробили з книг таку собі захисну споруду, спали прямо на полу, втиралися вишитими рушниками, які були гордістю книгозбірні. Тікаючи, залишили після себе бруд та безлад, – розповідає Світлана Думінська. – Бібліотекарі знайшли книгу про життя Степана Бандери – окупанти її не знищили, а чомусь кинули поруч із санітарною кімнатою, мабуть, усе ж таки для них це якесь сакральне місце. Примірник відновили, і зараз він на почесному місці.

За словами керівниці управління культури, поки що не до всіх бібліотек є доступ, не всі обстежені щодо «сюрпризів» від росіян. Та й не всі планується відкривати: бракує працівників, багато хто виїхав. Деякі книгозбірні не можна запустити, бо знаходяться в небезпечних місцях.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення від обстрілів постраждали 6 бібліотек-філій. Найбільше – бібліотека № 3 на Житлоселищі та бібліотека № 10, де снаряд повністю пошкодив дах.


Одна з пошкоджених бібліотек знаходилася на першому поверсі багатоповерхівки в мікрорайоні Житлоселище. Херсон, 20 грудня 2022 р. Фото: Суспільне Херсон

Тож сьогодні основне завдання – провести інвентаризацію. А це дуже кропіткий процес: позбутися літератури, яка морально застаріла або не користується попитом, оформити її списання, здати на макулатуру. На виручені кошти закупити нові сучасні книжки.

Унікальні акції, які привертають увагу до Херсона

Напередодні Нового року в бібліотеці імені Лесі Українки Херсонської централізованої бібліотечної системи прикрасили ялинку мотанками-оберегами, які передала Херсону майстриня з Тернополя Тамара Василівна Пістун. Жінці – 83 роки. Вона відома в Україні своїми чудовими роботами. Перші ляльки пані Тамара виготовила з ниток нашого ХБК. Херсону вона передала 350 іграшок.


Це була єдина в Україні ялинка, прикрашена ляльками-мотанками. Фото зі сторінки Центральної бібліотечної системи в соцмережі

У межах акції «Шкарпетки для захисників ЗСУ» в херсонських бібліотеках збирають шкарпетки. Як тільки назбирується певна кількість, теплі посилки пересилають до військових підрозділів. Наразі, за підрахунками, подарунки отримали декілька військових частин.


Збір шкарпеток для воїнів ЗСУ триває. Фото зі сторінки Центральної бібліотечної системи в соцмережі

Завдяки енергії начальниці управління культури Світлани Думінської, в рамках акції «Українська книга – українському Херсону» до бібліотек міста передано майже 4000 книжок, їх надали видавництва, РЕН-клуб та колеги з інших регіонів.


Подарунки від небайдужих львів’ян, колективів та бібліотек Львова. Фото зі сторінки Центральної бібліотечної системи в соцмережі

Український інститут національної пам'яті передав Херсону книжки, присвячені історії України.


На окремій поличці – історичні книги. Фото зі сторінки Центральної бібліотечної системи в соцмережі

Бібліотека – місце зустрічі

У мирні часи херсонські бібліотеки намагалися вийти за рамки роботи виключно в форматі книгосховищ, а шукали шляхи залучення відвідувачів завдяки заходам, квестам, майстер-класам, курсам. Сьогодні ця філософія набуває нового змісту. Херсон – під обстрілами, на вулицях небезпечно проводити час. Але ж люди не можуть обмежувати своє життя лише перебуванням у квартирі чи будинку та походом до магазину. Треба десь зустрічатися, спілкуватися. Особливо цього потребують діти.

Світлана Думінська каже, що наразі вже працює мовний клуб з української мови. У планах – організація курсів для людей похилого віку на тему користування інтернетом. Бо зараз саме в соцмережах уся інформація про гуманітарну допомогу, оголошення, при цьому не всі літні люди вміють безпечно поводитися в цифровому просторі. Також тривають перемовини з представниками Міністерства у справах ветеранів, щоб залучити фахівців з безпеки, першої домедичної допомоги – розповідати херсонцям про те, що для них сьогодні є справді актуальним.

А окремий напрямок – це діти. До них особлива увага, бо попри всі труднощі, вони мають розвиватися, спілкуватись. Тож бібліотеки створюють відповідні умови. Запрошують цікавих гостей, наприклад, представників театру ляльок. Підтримують у цьому й партнери: нещодавно з Польщі надійшов великий вантаж із розмальовками, канцтоварами. Тож приходьте до бібліотеки, закликає Світлана Думінська.

У матеріалі ми не вказуємо з міркувань безпеки адреси бібліотечних філій, які сьогодні працюють у Херсоні. Усі новини щодо роботи бібліотек – на сторінці Центральної бібліотечної системи у Facebook.

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів