Очільниця Олешківської МВА: «Розуміємо, що ворог нам мало що залишить»

Очільниця Олешківської МВА: «Розуміємо, що ворог нам мало що залишить»

Автор: Євген Веселов 10 Мар. 2023 09:00

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Олешківська громада налічувала 38 тисяч жителів – це населення 5 старостинських округів та міста Олешки. Зараз точно неможливо підрахувати кількість людей, що залишилися, – громада, як і весь лівий берег Дніпра, більше року в тимчасовій окупації, а останній час знаходиться під постійними обстрілами росіян, яких тут дуже багато.

Про те, як сьогодні відбувається зв'язок влади з громадою, про державні виплати, колаборантів та ще багато важливого – ексклюзивне інтерв’ю «Гривни» з начальницею Олешківської міської військової адміністрації Тетяною Гасаненко.

ДОВІДКА. Тетяна Гасаненко призначена на посаду начальника Олешківської МВА 2 січня 2023 року. До цього працювала на посаді першого заступника Олешківського міського голови Євгена Рищука. Знаходиться на підконтрольній уряду України території.

- Пані Тетяно, у новинах пишуть, що колаборанти тікають з Олешок. Мовляв, так відбувається, тому що зрадники очікують на наступ ЗСУ...

- Я людина цивільна, не військова, тому всією інформацією не володію. Але, звісно, як і всі, чекаю на ЗСУ, бо люди в Олешках стали заручниками росіян. Єдина можливість виїхати – це через Крим, але це, по-перше, дуже дорого (близько 500 доларів з людини, а помножте на чотири, якщо йдеться про родину), а по-друге, росіяни посилили свої фільтраційні заходи й стали менше випускати людей. Перевізників теж стало менше.

Громада під постійними обстрілами, люди намагаються не виходити з домівок. А колаборанти, може, і тікають, бо вони боягузи, бояться деокупації, хоча знаю, що і їх повертають на в’їзді в Крим. Росіянам треба, щоб на лівому березі були люди, щоб створювати картинку для їхніх ЗМІ.


Тетяна Гасаненко

Спілкуюся інколи з місцевими жителями, то вони кажуть, що російських військових дуже багато, вони побудували цілі підземні міста вздовж узбережжя річок, і таких ліній оборони в них багато. 

- Є інформація, що посилився тиск на місцевих жителів...

- Так і є. Гривня вже не ходить, використати українські гроші, які люди отримують у вигляді пенсій, зарплат, соціальних виплат, практично неможливо. Триває примусова паспортизація. Є випадки, коли людей не допускають до робочих місць, якщо не оформлюєш російське громадянство. Набирають замість фахівців своїх, лояльних, але головне, щоб погодилися брати паспорти. Постійно перевіряють телефони в людей, дивляться, щоб не були встановлені додатки «Дія», «Приват24», інші, переглядають переписку в меседжерах. Усе це дуже ускладнює отримання інформації з нашої громади, та ми й самі не хочемо наражати людей на небезпеку.

- Чим зараз військова адміністрація може допомагати жителям громади?

- Звичайно, через те, що громада знаходиться в тимчасовій окупації, у людей обмежений доступ до всіх державних послуг. Є два основні питання, за допомогою у вирішенні яких люди до нас звертаються.

Перше – це відновлення соціальних виплат, пенсій. Із різних причин дехто не отримує такі виплати, намагаємося комунікувати з людьми, бути таким місточком між людиною та виплатним центром, Департаментом соціального розвитку. Супроводжуємо кожну таку справу й доводимо до позитивного вирішення.

Друге питання – це пошкоджене майно. Через окупацію нам зараз важко оцінити масштаби руйнувань, бо передача такої інформації може становити небезпеку для людей. Тому консультуємо, як внести дані через портал «Дія», як звернутися до прокуратури з повідомленням про злочин.


Пошкоджена внаслідок обстрілів будівля стоматологічної поліклініки в Олешках, 8 березня 2023 р.

А пошкоджень багато. У міру сил ведемо реєстр громадських будівель. Знаємо про Будинок культури в Олешках. В олешківських дитячих садочках №№ 3 та 7, у Козачелагерському садочку вибиті вікна. Постраждали ліцей «Ерудит», опорний заклад № 4… І це далеко не повний перелік.

- Які ще рішення приймає військова адміністрація?

- Ми забезпечуємо фінансування всіх виплат працівникам закладів, які знаходяться у власності громади, ухвалили бюджет на 2023 рік. Розуміючи, що виконання бюджету за минулий рік у нас лише на 50%, бо жодне підприємство, яке формувало нашу дохідну частину, не працює, маємо так розрахувати видатки, щоб забезпечити підтримку людей.

Із 28 лютого 2022 року всі працівники виконкому міської ради були переведені на простій. Наразі декількох людей ми перевели на дистанційну роботу, щоб мати можливість виконувати ті задачі, які покладає на нас держава.

Слідкуємо, щоб наші працівники бюджетної сфери своєчасно отримували зарплати, якщо це, наприклад, освітяни, які продовжують навчати дітей дистанційно. Або проводимо виплати за простій. Люди мають відчувати підтримку. До того ж нам важливо зберегти колективи людей, які після деокупації будуть відроджувати громаду.

- Як наразі організований освітній процес?

- На території громади станом на 24 лютого 2022 року проживали 4300 дітей шкільного віку. Ми створили дистанційну мережу на базі шкіл, керівники яких виїхали на підконтрольну територію. Зараз працюють 7 із 12 шкіл, в яких дистанційно навчаються 3400 учнів, із них 1165 перебувають за кордоном.


Пошкоджений заклад освіти в Олешківській громаді

Ми маємо зв'язок із кожним учнем, тож знаємо, що навчаються в наших школах дистанційно або в школах за місцем перебування практично всі. Звичайно, є і такі, хто не відвідує уроки, кожна така дитина на контролі. Але найчастіше через окупацію ми не можемо запровадити якісь важелі впливу на батьків.

- В Олешках теж провалилися плани окупантів щодо запровадження російського освітнього простору?

- Абсолютно. Вони планували на початку навчального року запустити всі школи, директорів своїх призначили в трьох закладах. Намагались якось заманити батьків та дітей, але все швидко закінчилося. Наші педагоги в переважній більшості не пішли на співпрацю. Знаємо приблизно про 10 учителів, які погодилися співпрацювати, але де вони та що з ними – невідомо.

- Чи багато колаборантів було в міській раді та виконавчому комітеті, серед керівників закладів?

- На сьогодні маємо підозру СБУ щодо секретаря міської ради Сироти. Допомагали збирати докази для правоохоронних органів, бо матеріалів у соціальних мережах було багато. З ним призупинені трудові відносини. Зараз призначено службове розслідування, за результатами якого, упевнена, він буде звільнений за порушення присяги посадової особи місцевого самоврядування.

Є й інші випадки зради – ми про них знаємо, але офіційної підозри нема. Інколи навіть свідків важко залучити, бо люди в окупації. І це справді проблема: люди кажуть, от зараз із тим-то призупинили трудові відносини, але Олешки звільнять, і цей працівник, про якого всі знають, що він зрадник, прийде на робоче місце й буде вимагати поновити його. Як нам тоді вчиняти, якщо до того часу зрадники не отримають свої підозри або вироки суду?

Або вчителі, які погодилися на співпрацю, у них нічого не вийшло, вони виїхали за кордон і спокійно собі там живуть. Звичайно, ми намагаємося збирати факти, що підтверджують колабораційну діяльність, правоохоронці працюють. Запит на справедливість у суспільства – шалений.

- А як люди взагалі сприймають появу такого органу як військова адміністрація?

- Це вимога військового часу. Але ми постійно наголошуємо, що військова адміністрація – тимчасовий орган, якому на певний час передані повноваження місцевого самоврядування. Після перемоги, упевнена, знову запрацює міський голова, депутати.

- Чи працює військова адміністрація на перспективу, над планом відновлення громади?

- По деяких напрямах ми вирішили не очікувати деокупації, а продовжити працювати над реалізацією ідей, які обговорювали до війни. Наприклад, це стосується створення Центру надання культурних послуг. Це не просто об’єднання всіх наших закладів культури, а принципово новий підхід до організації роботи у сфері культури.

Рік тому ми тільки вивчали досвід громад щодо цього питання, а в грудні 2022 року вийшли методичні рекомендації Міністерства культури й інформаційної політики України. Зараз створена робоча група, до якої долучені всі зацікавлені сторони, ми почали проводити моніторинг, робити експертизи, зокрема архітектурні, щоб створити щось не просто нове, а сучасне. Запрошуємо до роботи всіх, кому цікаво. Інформацію висвітлюємо на сайті та в соцмережах.

Також реалізували те, що було погоджено раніше: створили потужний заклад позашкільної освіти, реорганізувавши шляхом приєднання Станцію юних техніків до Центру дитячої та юнацької творчості. Маємо думати на перспективу, бо вже зараз зрозуміло, що такої кількості дітей у нас не буде. Це стосується і освітньої мережі – робимо прорахунки на 2023 рік з урахуванням ситуації з фінансуванням, контингентом, викладачами.

Така ж робота триває і щодо комунальних підприємств. Враховуючи досвід деокупованого Херсона та інших громад правого берега, розуміємо, що ворог нам мало що залишить.

Роботи багато. Але головне зараз все ж таки дочекатися звільнення, щоб командою, яку ми зберегли, працювати в громаді задля того, аби до Олешок повернулися люди, родини, діти.

Усі фото з відкритих джерел

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів