Народний поет України з Херсона: Анатолій Кичинський – про відзнаку, нову книгу та три важливі слова

Народний поет України з Херсона: Анатолій Кичинський – про відзнаку, нову книгу та три важливі слова

Автор: Марина Поліщук 05 Янв. 2024 16:20

У перший день нового року було оголошено імена чотирьох митців, нагороджених почесною відзнакою «Народний поет України». Серед лауреатів-2024 є і наш відомий земляк – письменник, художник, лауреат Шевченківської премії, Почесний громадянин Херсона Анатолій Кичинський. А ще він – перший редактор друкованої газети «Гривна». Як сприйняв нагороду, якими творчими здобутками може поділитися та чим живе сьогодні – про це «Гривна» поговорила з Анатолієм Івановичем.

«ПРИЄМНО, ЩО НОВИЙ РІК ПОЧАВСЯ З ПОЗИТИВУ»

Почесну відзнаку «Народний поет України» у 2020 році заснувала Міжнародна літературно-мистецька академія України, яка об’єднує письменників, перекладачів, науковців, журналістів, митців та громадських діячів із 70 країн.

Нагороду отримують поети, відомі своєю визначною творчістю та подвижницькою діяльністю на благо України. У попередні роки нею відзначені Василь Стус, Дмитро Павличко, Василь Симоненко, Андрій Малишко, Микола Вінграновський, Володимир Івасюк, Василь Голобородько та інші українські поети.

Цього року лауреатів обирали з-поміж 800 імен, запропонованих для нагородження – настільки великий резонанс отримала відзнака в Україні та за кордоном. 1 січня міжнародне журі назвало імена 4 лауреатів почесної відзнаки «Народний поет України» 2024 року:

- поет, перекладач Василь Барка (м. Нью-Йорк, США), посмертно;

- поет, гуморист і сатирик, заслужений діяч мистецтв України Павло Глазовий (м. Київ), посмертно;

- поет Іван Іов (м. Хмельницький), посмертно; 

- поет і художник, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолій Кичинський (м. Херсон).

Анатолій Іванович є лауреатом багатьох престижних премій. На чергову відзнаку його поетичного таланту митець відреагував по-прозовому.

«Приємно, що новий рік починається з такого позитиву. Хоча я давно кажу, що в літературі основне – не нагороди, а текст. Скільки б років не минуло, але якщо хтось із читачів колись візьме мої вірші й почне читати, то я думаю, мало кого цікавитиме, чи автор – народний поет, чи не народний, лауреат він тієї премії чи іншої.

Для мене така відзнака – як чергова сходинка в творчості. Тож я трішки ставлюся до неї по-прозовому», – розповів «Гривні» наш херсонський Народний поет України.

ПЕРЕВИДАННЯ ПОПУЛЯРНОЇ ЗБІРКИ

Проте не лише почесною відзнакою розпочався 2024 рік для поета Кичинського. Невдовзі світ побачить перевидання однієї з найпопулярніших його поетичних збірок – «Жива і скошена тече в мені трава». Наразі видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га» завершує друк книги.  

«Ця книга буде більшою від попередньої, виданої у 2018 році. Деякі з давніх поезій я видалив звідти, деякі нові додав – таким чином книжечка трохи розширилася.

Найцікавіше те, що збірка, яка вийшла понад п’ять років тому, була блакитного кольору, а цього року вона буде зеленою. І я собі думаю: може, це й правильно – книга ж має назву «Жива і скошена тече в мені трава». Тож зелений колір буде дуже відповідний», – поділився Анатолій Іванович.


Збірка Анатолія Кичинського 2018 року

Він додав, що у видавництві пообіцяли до 15 січня надрукувати збірку. Тож невдовзі вона має з’явитися в книгарнях України.

«НА ВІДСТАНІ СЛЬОЗИ»

Чимало поетичних творів Кичинського покладені на музику – їх виконують як відомі музиканти, так і початківці. Приміром, Марія Бурмака, Сергій Лазо, Павло Дворський та інші. До речі, у 2010 році збірка «Столик на двох» Анатолія Кичинського була відзначена дипломом міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» у номінації «Пісенна лірика про кохання».

Український співак Аркадій Войтюк виконує пісню «Кінь трави не їсть» на слова Анатолія Кичинського (поезія «Вість»)

Проте скільки саме його віршів стали піснями, сам письменник навіть не знає.

«Я думаю, що є навіть пісні на мої вірші, про які я і не здогадуюсь. Якось не прийнято в нас ставити автора до відома, що його поезію покладуть на музику. Тим паче нині чимало людей просто під гітару намагаються щось проспівати. А я про це дізнаюся чисто випадково», – зазначає поет.

Він зізнається, що дуже прикро інколи чути в YouTube пісні, слова в яких – його поетичні рядки, проте переставлені місцями чи дописані-переписані. При цьому –жодного слова про те, що автором вірша є Анатолій Кичинський…

До речі, за нинішніх реалій нового сенсу набула одна з найпопулярніших пісень на слова Кичинського – «Повернення додому», яку ще в 1990 роки виконав український співак і композитор Павло Дворський. Поезія, що стала піснею, має назву «На відстані сльози» і в ній є такі рядки:

На відстані сльози
осінній сад стоїть,
одним один листок
шумить мені у ньому.

Шумить мені листок,
погойдується віть,
вітаючи мене
з поверненням додому.

Саме повернення додому є сьогодні чи не найбільшою мрією кожного жителя Херсонщини, хто змушений був покинути рідний дім через вторгнення російських окупантів. Мріє про це й Анатолій Кичинський, який виїхав у травні 2022 року з окупованого Херсона спочатку до Рівного, а потім – до Івано-Франківська.

ТВОРЧІ ЗУСТРІЧІ НАДАЮТЬ ПІДТРИМКИ

Далеко від рідного дому митець живе переважно творчими зустрічами – вони надають душевного врівноваження та підтримки. А от творити самому нині надто важко, каже Анатолій Іванович.


Анатолій Кичинський ставить автограф на своїй збірці віршів у «Затишній книгарні». Рівне, 2023 р.

«Дуже мало зараз пишу й малюю. Якийсь внутрішній ступор відчувається – і це не тільки в мене, чимало моїх знайомих письменників теж про це кажуть», – зізнається він.

Не тільки письменницьку діяльність, а й створення живописних полотен митець фактично поставив на паузу. Після звільнення Херсона Кичинському вдалося врятувати й вивезти з міста частину картин. До речі, на своїй сторінці у Facebook автор періодично публікує фото власних пейзажів та натюрмортів – як із минулих колекцій, так і нових, які в нього можна придбати. Ось деякі з них:


«Зимовий спогад». Картон, олія. 21,5х27,5

«Бузкове сяйво». Картон, олія. 34х34. «Таке цвіте і взимку. Хто забажає, може придбати», – пише автор

На Івано-Франківщині, куди переїхав восени минулого року, Анатолій Кичинський активно бере участь у творчих зустрічах та літературних вечорах.

«Рятують сьогодні лише творчі зустрічі, на які мене запрошують. Наприклад, міський департамент освіти Івано-Франківська запропонував мені провести зустрічі зі старшокласниками всіх ліцеїв та гімназій міста. До Нового року я вже побував у 26 навчальних закладах, поспілкувався з юними читачами», – розповів нам херсонський письменник.

Він додає, що чим би сьогодні не займався, але мозок щодня просвердлює одна думка: коли ж нарешті звільнять наш край, коли ж додому.

«Оптимізм не полишає – дуже вірю в нашу Перемогу. Для мене сьогодні важливими є три слова, які я повторюю дуже часто, де б не був: якнайшвидшої української Перемоги», – каже Анатолій Кичинський.

На головній світлині: Анатолій Кичинський під час творчої зустрічі в Рівненській обласній бібліотеці, 2023 р. Фото: Facebook/Alex Kharvat

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пам’яті Олександра Меньшова: нова книга та спогади про героїчного херсонського письменника

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів