Херсон – місто, що старіє: волонтер розповів про проблеми, з якими стикаються самотні люди в місті

Херсон – місто, що старіє: волонтер розповів про проблеми, з якими стикаються самотні люди в місті

Автор: Ян Ярчук 12 Май 2024 11:00

Зона активних бойових дій, прифронтове місто, що постійно перебуває під обстрілами – це про наш Херсон. Небезпека та значна міграція населення громади працездатного віку, зміна демографічного паспорту місту загострили певні проблеми. Це попит на медичне транспортування у Херсоні, а також проблема нестачі місць у спеціалізованих закладах у громаді та поблизу, куди можна влаштувати маломобільних та самотніх людей похилого віку. Про це «Гривна» поспілкувалася з Ігорем Цурканом, виконавчим директором ГО «Херсонська ліга соціальних працівників України». 

Зазначимо, що громадська організація працює у місті від початку повномасштабного вторгнення. Насамперед волонтери опікувалися багатодітними родинами (це і зараз в пріоритеті), а також допомагали мешканцям окупованого міста найнеобхіднішими лікарськими засобами та гуманітарною допомогою, згодом відкрили 2 соціальні пральні та 2 освітньо-тренінгові центри. 

А нещодавно розпочали новий напрям своєї роботи безоплатне медичне транспортування маломобільних та немобільних людей. Машину швидкої, оснащену спецобладнанням, надали шведські партнери – благодійна організація «OperatioAid». 

ЧИТАТИ ТАКОЖ: У Херсоні працює соціальна пральня: хто може скористатися послугами і чи актуально це для херсонців

Ігор Цуркан розповідає, що для Херсона такі послуги вкрай актуальні. Загальну кількість таких перевезень не підраховували, але у середньому за день відбувається 4-5 таких поїздок.

«Чудово розуміємо, що Херсон – місто, що старіє. Більшість – люди поважного віку, люди, які не мають поблизу рідних та знайомих. Чи є запит? Так і досить потужний. У нас машина не стоїть на простої, працює щодня, інколи на вихідних також використовуємо. Єдине. що ми не маємо можливості перевозити ургентних хворих, які потребують спеціального медичного супроводу. У своїй команді ми не маємо медичного персоналу і авто не має всього необхідного для таких перевезень спеціального обладнання», – зазначив він. 

Супроводжують людей при цьому знайомі чи сусіди, оскільки більшість – самотні. Інколи своїх підопічних супроводжують соцпрацівники.
Перевезення до медичних закладів здійснюють у межах міста, а також, за можливості, по області, до Миколаєва, Кривого Рога та Одеси. Також були випадки, що перевозили маломобільних навіть до Львова, де їх забирали родичі. 

Волонтер говорить, що основний запит – це перевезення з лікарні додому:

«Таких запитів, аби перевезти з лікарні додому, десь 60-70 %. Зараз часто запити від маломобільних людей, яким потрібно в банк чи МСЕК. Це, зрозуміло, не є нашим пріоритетом, але якщо є можливість – не відмовляємо», – говорить Ігор Цуркан. 

Інша нагальна проблема, що існує в місті — це розміщення одиноких людей у спеціальних закладах хоспісах чи паліативних відділеннях лікарень

«Запитів багато, але людям пояснюють, що це не наш сегмент роботи і такої можливості ми не маємо. Ми не надаємо місця в лікарні чи, наприклад, в хоспісі, оскільки не маємо такої можливості. І такої можливості не має у Херсоні. Єдиний заклад, що працює у Степанівці, заповнений на 100%. Всі інші державні хоспіси, що знаходяться поблизу, наприклад, у Миколаєві, не можуть прийняти людей покинутих родичами чи тих, хто потребує додаткового догляду чи перебування у хоспісі, оскільки вони також переповненні. Є ряд приватних хоспісів. У Херсоні їх не має, але є в Миколаєві. І якщо родичі домовляються, ми допомагаємо з транспортуванням», – зазначає Ігор Цуркан.

Ця проблема сьогодні стоїть вкрай гостро. І, як прогнозує волонтер, з часом тільки масштабуватиметься і громадські організації з цим самотужки не впораються. Потрібна відповідна політика на рівні міста, області, країни.

«Після звільнення Херсона міський хоспіс був евакуйований, але залишився заклад у Степанівці. Там були прильоти і частина приміщень зараз непридатні, а сам заклад завантажений на 100%. Ми розмовляли з представниками соціального захисту, як бути в цій ситуації. Вони пояснюють, що сьогодні практично не можливо влаштувати маломобільну людину в заклад в іншому місті, бо там, скажімо так, свій попит і черги. Інший варіант – так звані паліативні відділення, що існують у лікарнях. Але там люди мають лікуватися, а не перебувати на утриманні», – пояснює волонтер. 

Отже, у Херсонській громаді гостро стоїть проблема допомоги людям похилого віку та малобільним, більшість з яких живуть самотньо, адже родичі виїхали. І лише силами громадських організацій та волонтерів її не вирішити.

Номер телефону для запису на медичне перевезення: 099 367 31 97

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів