1200 гривень від Червоного Хреста жителям, які на момент звільнення територій Херсонщини від окупантів проживали у своїх громадах. Видача цієї допомоги чомусь саме в Херсоні супроводжується великими проблемами, тоді як в інших деокупованих громадах процес відбувається за відсутності стресів.
Сьогодні в соцмережах питання про допомогу від Червоного Хреста жителі Херсона ставлять чи не найчастіше. Спробуємо розібратися, у чому причина, та відповісти на найпоширеніші запитання.
Через неякісні списки є проблеми з виплатами
Як вдалося з’ясувати, проблема з виплатою 1200 гривень від Червоного Хреста пов’язана насамперед з низькою якістю складених списків. Їх, починаючи з листопада 2022 року, збирали квартальні та голови ОСББ, працівники соціальних служб. Люди самі згуртовувалися, записували на папірець прізвища й контакти сусідів та приносили до районних рад. І це все в паперовому вигляді, бо на той момент у місті не було світла, інтернету, води. Нічого не було!
Зрозуміло, що потім усі ці списки оброблялися, тобто всі дані заносили в комп’ютер. А коли дійшла справа до організації видачі коштів, то вийшло, що десь не вистачає номера паспорта, десь нерозбірливо написане прізвище, десь нема номера телефону або на один номер записано декілька людей. Звичайно що почали звіряти, а це, зауважте, близько 60 тисяч прізвищ!
Тоді обласна влада запустила роботу по уточненню даних. На зазначені в списках номери телефонів надходили повідомлення з проханням додати інформацію. Чи всі змогли це зробити? Безумовно ні, бо хтось просто видалив повідомлення, а хтось не зміг правильно заповнити…
Саме зараз продовжується процес перевірки та звірки списків. Як тільки певна порція готова, їх передають до «Укрпошти», яку Червоний Хрест визначив як оператора з видачі коштів.
Що каже «Укрпошта»
З 18 січня 2023 року «Укрпошта» почала виплачувати по 1200 гривень разової допомоги від Червоного Хреста жителям, які на момент звільнення Херсона перебували на території громади. Виплати триватимуть 120 днів (4 місяці), а за потреби терміни подовжать.
Як розповіла керівниця херсонської філії «Укрпошти» Тетяна Морозова, у січні вони отримали від служб соцзахисту першу порцію відомостей, в яких значилися 17,5 тис. прізвищ жителів Херсонської громади. На вказані у відомостях номери телефонів розіслали sms із запрошенням прийти та отримати допомогу.
Одночасно тривало уточнення даних у списках, тож люди отримували повідомлення на телефони від Херсонської ОВА з проханням надати певну інформацію (наприклад, номер та серію паспорта).
13 лютого філія отримала другу порцію відомостей, де вказані прізвища майже 20 тисяч жителів громади. Почали новий етап розсилки повідомлень із запрошенням отримати допомогу.
«Виплати мають отримати всі, хто на момент деокупації проживав у громаді. Ми проводимо виплати через свої відділення по всіх інших деокупованих громадах правобережної Херсонщини. Загалом люди отримали вже близько 30 млн грн допомоги, яку виділив Червоний Хрест», – запевнила Тетяна Морозова.
В «Укрпошті» зазначають, що намагаються уникати черг у Херсоні: відкрили декілька віконець обслуговування, залучають додаткових працівників. Але в перші дні видачі допомоги в січні утворилися черги, бо люди поспішали отримати гроші, навіть якщо їх ще не запрошували. Наступна хвиля черг виникла вже в лютому, коли почали оповіщення та запрошення людей за другою порцією відомостей.
«У день ми зараз у середньому обслуговуємо до 200 херсонців. Якби люди не приїздили заздалегідь до відкриття відділення, чекали запрошення та не нервували, то конфліктів та стресів було б менше. Повірте, ми зацікавлені в якісній роботі й робимо все, що від нас залежить нашою невеличкою відданою командою людей», – каже Тетяна Морозова.
Наразі херсонська філія «Укрпошти» видає гроші по перших двох відомостях. Одночасно триває перевірка інших списків, які поштовики скоро візьмуть у роботу. Тобто повідомлення ще будуть надходити. Нервувати не потрібно. Гроші встигнуть отримати всі, вони зарезервовані.
Відповіді на найпоширеніші питання
«Гривна» зібрала найпоширеніші запитання від херсонців і поставила їх керівниці херсонської філії Тетяні Морозовій.
Чому не можна виплачувати кошти по відділеннях, а всіх запрошують на проспект Ушакова?
«Поки в нас немає технічної можливості організувати виплати по наших відділеннях у мікрорайонах міста. По відомостях із прізвищами, які ми отримуємо, неможливо розрізнити, в якому мікрорайоні проживає людина, на яке відділення спрямувати виплати. Але ми працюємо над цим моментом», – зазначила керівниця філії.
Як отримати кошти представникам маломобільних груп населення, якщо умова – особиста присутність та особистий підпис у відомості?
«Представникам маломобільних категорій населення турбуватися не треба – їм кошти рознесуть поштарі. Але це буде трохи пізніше, коли буде виплачено більшість допомоги безпосередньо на руки, тобто коли не буде такого навантаження на наших співробітників. Ми разом із соціальними службами ведемо реєстр маломобільних людей, реагуємо на повідомлення сусідів, збираємо інформацію», – розповіла Морозова.
Чому одні люди отримують sms, а інші ні? Навіть якщо вони є представниками однієї родини.
«Хвилювання людей зрозуміло. Є випадки, коли чоловіку прийшло sms, а дружині – ні. І вони все одно приходили до Головпоштамту. Це щодо питання про скупчення людей. Повідомлення обов’язково надійде, як тільки списки остаточно звірять. Зараз нам передали тільки частину вже перевірених відомостей. Дані людей збирали в складних умовах, коли Херсон тільки звільнили: не було інтернету, світла, писали інколи від руки. Через це виникли задвоювання, а інколи прізвища певних людей фігурують і по 4 рази, бо вони через різні канали подавали свої дані. Є випадки, коли біля декількох прізвищ вказаний один номер телефону. Щоб виявити такі факти, знайти людей та запросити їх, доводиться витратити багато часу», – каже пані Тетяна та вкотре закликає не хвилюватися – гроші всі отримають, тож не треба створювати черги.
Чи не розглядалася можливість перерахування цих 1200 грн на картки?
«Умовами співпраці із Червоним Хрестом визначені певні процедури. Серед них – особисте отримання коштів, бо виплачуються вони лише тим громадянам, які зараз знаходяться на деокупованій території. Зауважте також, що не в усіх людей є банківські картки, багато хто продовжує отримувати пенсії та інші соціальні виплати через «Укрпошту», – пояснила керівниця філії.
Після 20 листопада, коли Херсон опинився під цілодобовими обстрілами, багато людей почали виїжджати, навіть якщо всю тимчасову окупацію знаходилися в місті й подавали свої дані на виплату допомоги. Інколи доїхати до Херсона, щоб отримати 1200 гривень, буде коштувати більше, ніж сама сума виплати. Як бути таким людям?
«Таких випадків дійсно дуже багато. Виплата допомоги триватиме 120 днів, починаючи від січня. Сподіваємося, що за чотири місяці безпекова ситуація в місті покращиться, що люди зможуть все ж таки повертатися. Якщо ж ми будемо бачити, що залишається багато зарезервованих коштів, що за нашими відомостями ми не змогли виплатити допомогу значній кількості херсонців, то будемо вести перемовини з Червоним Хрестом, як діяти далі. Але треба розуміти, що це фонд, у них є певні вимоги, яких ми всі маємо дотримуватися», – зазначила Тетяна Морозова.
Жителі малих населених пунктів, які входять до складу Херсонської громади, старостинських округів, наприклад, Садово, Зеленівка, Комишани тощо – де вони отримують 1200 грн, чи треба людям їхати у центр міста?
За словами Тетяни Морозової, жителів старостинських округів обслуговують за місцем проживання. Їхати в Херсон не треба.
Дбайте про власну безпеку!
У будь-якій ситуації завжди є зворотна сторона. У нашому випадку, коли Херсон під цілодобовими обстрілами, головне – безпека. Ми вже пережили роздачу гуманітарки на площі Свободи в Херсоні під відеокамери та фотоапарати. Нарешті створені гуманітарні центри по мікрорайонах, а за роздачу допомоги відповідають квартальні, голови ОСББ та місцеві активісти. Також адресно допомогу розвозять волонтери.
Але навіть зараз виникають проблеми. Наприклад, чимало людей стоять у чергах за безкоштовним хлібом, який роздають за певними адресами, що відомі херсонцям. Це небезпечно.
Черги утворилися і поруч та всередині супермаркетів, які почали отоварювати продуктові сертифікати. Наразі черги трохи поменшали, бо торгові мережі вичерпали запаси товарів. Їх поступово поповнюють, але й ажіотаж спав.
На ситуацію в Херсоні звернули увагу в Мінреінтеграції. До відомства надходить інформація, що жителі міста вкотре, наражаючи себе на небезпеку, створюють масові скупчення поблизу банків, пунктів видачі гуманітарної та кеш-допомоги, біля супермаркетів.
Місцева влада закликає жителів Херсона, Херсонщини не створювати масових скупчень, щоб убезпечити своє життя. Ворог продовжує завдавати ударів по місту й області. Масові скупчення людей у Херсоні недопустимі!
Бережіть себе!
Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Тэги: