Роздавила на собі чорного павука… й потрапила до лікарні

 Альона МЕЛЬНИЧЕНКО Гривна № 29 (138521 июля 2021 г. (стр. 9, 15)

На Херсонщині небезпечні каракурти (інша назва – чорна вдова) не тільки водяться, а й мало не щороку кусають мешканців області. І хибно вважати, що зустрітись із цим отруйним павуком людина може лише на природі, в якійсь дикій місцевості, де чагарники по пояс

Чорна вдова може облаштувати свою «домівку» й в звичайнісінькому городі, наприклад, у бадиллі огірків або кабачків. От і 63-літня мешканка села Станіслав (колишній Білозерський район) і подумати не могла, що її вкусить надзвичайно отруйний павук на її ж городі. Випадок стався ввечері 17 липня. Жінка поралась на земельній ділянці, як раптом помітила на своїй нозі чорного павука. Недовго думаючи, можливо автоматично, жінка його роздавила. Проте згодом їй стало так зле, що довелось викликати швидку. По-страждала описала своє самопочуття, і за симптоматикою медики швидкої припустили, що розчавила на собі жінка саме каракурта. Жертву отруйного павука госпіталізували до районної лікарні.

2021-й – не рік чорної вдови
Про те, що каракурти ніколи спеціально не нападають на людей, «Гривні» підтвердив і кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Державного підприємства «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» Сергій Назаренко: «Каракурт кусає, якщо йому вже діватись нікуди, коли людина його притисла до тіла». За словами Сергія Володимировича, є певна циклічність сонячної активності, яка впливає на погоду, а та в свою чергу на розмноження павуків. І тому на Херсонщині бувають роки, коли каракуртів дуже багато, а бувають, коли треба ще постаратися, щоб на цих павуків натрапити.

«В ті роки, коли їх чисельність була максимальна, мені в Чорноморському заповіднику вдавалося знаходити по 22 екземпляри самок каракурта на одному квадратному метрі! На острові Джарилгач в свій час знаходив максимум 15 самок цих павуків на метрі квадратному. Так було не по всій території, а локально, місцями. Просто може бути така максимальна чисельність», – розповідає Сергій Назаренко.

Та, за спостереженнями нау-ковця, 2021 рік не є рекордним за чисельністю каракуртів на Херсонщині. Проте це не означає, що можна розслабитись, і вищезгаданий приклад тому підтвердження. «Каракурт особливо небезпечний під час міграції, коли самка павука шукає місце для того, щоб звити павутину й відкласти кокони», – наголошує Сергій Назаренко. А відбувається ця «павуча міграція» як раз влітку.

Літають на павутинках
Для свого потомства чорна вдова шукає затишний закуток, і облаштувати своє гніздо цей павук може й на дикому пляжі, й в сільській місцевості та навіть в межах міста. «Каракурт розповсюджується по території за допомогою вітру, – пояснює Сергій Володимирович. – Його на павутинці розносить, коли він малесенький.

Після того як він потрапляє на нову територію, виживає завдяки тому, що поїдає спочатку невеличких мурах,
а потім він підростає та починає їсти жуків. Якщо в тому місці, в яке його вітром занесло, кормової бази немає, то він помирає».

Як розрізнити каракурта та його домівку?
Переплутати павутину чорної вдови з «плетінням» іншого павука неможливо. Особливою її робить нечувана міцність. За словами Сергія Володимировича, звичайною соломинкою чи маленькою паличкою розірвати павутину каракурта не так і просто. «Очі не вірять, що вона така тоненька, але така міцна!» – каже науковець.

Ще одна особливість гнізда чорної вдови в тому, що зазвичай біля його павутини є багато залишків жуків, якими цей павук полюбляє «обідати».

Сергій Назаренко також ще раз звернув увагу на загально-прийнятий зовнішній вигляд каракурта: «Багато хто вважає, що каракурт – це чорний павук, на черевці якого обов’язково мають бути червоні цятки. Так, у нього можуть бути червоні цяточки, вони можуть бути червоні з білою облямівкою, але цей павук буває й абсолютно чорний. Це залежить від його розвитку. Коли він зробив останню линьку, повністю зрілий, то в нього ці цятки зникають, і він стає абсолютно чорний».