Херсонський державний аграрно-економічний університет вкотре підтверджує високу кваліфікацію свого науково-педагогічного складу: професор ХДАЕУ Віктор Пелих став третім за 100 років академіком у галузі зоотехнії Херсонщини.
Першим академіком у тваринницькій галузі Херсонської області, повідомила «Гривні» декан біолого-технологічного факультету Ірина Балабанова, був легендарний – відомий на весь колишній Радянський Союз – учений-селекціонер Михайло Федорович Іванов, ім’я якого нині носить Інститут тваринництва степових районів «Асканія-Нова». Другим – видатний радянський учений Леонід Кіндратович Гребень, який також здійснював свою діяльність у Асканії. І тепер – більш ніж пів століття потому – Херсонщина отримала третього академіка в зоотехнічній галузі. Ним став доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України Віктор Григорович Пелих (на фото в центрі). Нещодавно Віктор Пелих був обраний за конкурсом на посаду академіка Академії аграрних наук України. Як розповів член-кореспондент НААН, директор Інституту тваринництва степових районів імені М. Ф. Іванова «Асканія-Нова» в 2011–2020 роках Юрій Вдовиченко, відбір був досить жорстким, на посаду претендували кілька кандидатів. «Віктор Григорович із честю витримав цей відбір, – говорить Юрій Вдовиченко, – у першому турі набрав найбільше балів, пройшов у другий тур і переміг. Таким чином його досягнення в науці були гідно оцінені».
Сам Віктор Пелих переконаний, що він відбувся як науковець та академік багато в чому завдяки своєму вчителю й наставнику Віталію Петровичу Коваленку – заслуженому діячу науки й техніки України, доктору сільськогосподарських наук, професору, члену-кореспонденту НААН, академіку Академії вищої школи України, кавалеру орденів «За заслуги» ІІІ ступеня та «Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого». Довгий час видатний науковець очолював кафедру генетики та розведення сільськогосподарських тварин біолого-технологічного факультету Херсонського державного аграрного університету. Після смерті Віталія Петровича ця кафедра була названа на його честь.
Віктора Пелиха вважають одним із послідовників справи Віталія Коваленка. Він розробив ряд нових прийомів у сфері селекції та генетики свиней, зокрема щодо підвищення ефективності програм селекції в свинарстві. Також ним створені системи породно-лінійної гібридизації в Південному регіоні з використанням спеціалізованих м’ясних порід.
Крім того, Віктор Григорович створив одну з провідних у аграрних вишах України кафедру технологій переробки та зберігання сільськогосподарської продукції. Відкрив сучасні лабораторії з переробки та зберігання продукції рослинництва й тваринництва, які оснащені сучасним обладнанням. І це далеко не повний перелік його досягнень.
Своє звання академіка НААН і наукові розробки Віктор Пелих присвячує ще й рідному факультету, який цього року святкує своє 95-річчя. Біолого-технологічний факультет Херсонського державного аграрно-економічного університету є навчальною, методичною та науковою базами підготовки фахівців для тваринництва та птахівництва Південного регіону України. За роки свого існування тут отримали вищу освіту близько 20 тисяч спеціалістів вищої кваліфікації. Цьому сприяє міцна матеріально-технічна база, яка відповідає сучасним вимогам, і висококваліфікований професорсько-викладацький склад. Сьогодні до факультету входять 4 кафедри: технології виробництва продукції тваринництва; технології переробки та зберігання сільськогосподарської продукції; генетики та розведення сільськогосподарських тварин імені В. П. Коваленка; інженерії харчового виробництва. За роки існування провідними вченими факультету створені фундаментальні наукові школи: генетики й селекції в тваринництві; годівлі сільськогосподарських тварин; технології виробництва продукції тваринництва; селекційно-генетичних методів виробництва продукції птахівництва.
Серед новітніх досягнень – відкриття в 2018 році, за безпосередньої участі Віктора Пелиха, лабораторного комплексу за підтримки відомих підприємств Херсонщини, з якими підписані меморандуми, – «Данон», Міжнародний міжрегіональний агропромисловий кластер Херсонської області Ea.F.Tech+, ТОВ «Геліос–1», ТМ «Оса» та Українська лабораторія якості і безпеки продукції АПК НУБіП. За словами Віктора Григоровича, потужні сучасні підприємства та наукові установи об’єднали зусилля задля більш ефективного використання власних можливостей, підвищення інноваційної привабливості області, підготовки висококваліфікованих фахівців і збереження людського капіталу в Україні та зокрема на Херсонщині.
Минулого року на факультеті відкрито нову спеціальність «Ветеринарна гігієна, санітарія та експертиза», де готують висококваліфікованих лікарів ветеринарної медицини з гігієни та санітарії, лікарів ветеринарної медицини з безпеки та якості сільськогосподарських і харчових продуктів і лікарів ветеринарної медицини м’ясопереробних господарств. «Необхідність підготовки фахівців цього напрямку викликана наявністю на ринку великої кількості низькоякісної та навіть небезпечної продукції тваринного походження, – говорить академік Пелих. – На сьогодні в державі практично відсутній контроль щодо відгодівлі та утримання тварин і птиці. Часто корми містять певну кількість антибіотиків, різних наповнювачів і патогенів. Усе це вживають тварини, а згодом і неякісну тваринну продукцію – люди. Результатом для споживачів можуть стати різні інфекції, тяжкі захворювання». Організаційні питання з концепції освітньої діяльності щодо нової спеціальності врегулювали, знову ж таки, завідувач кафедри технологій переробки та зберігання сільгосппродукції, академік НААН Віктор Пелих разом із доктором ветеринарних наук, професором Володимиром Ковбасенком.
Сьогодні Віктор Григорович продовжує займатися справою свого життя та не втрачає надії, що держава все ж приділить гідну увагу науковцям і допоможе у впровадженні унікальних розробок – задля ефективного розвитку тваринницької галузі в Україні та на Херсонщині.
Ліц. АД №527473 МОНУ від 14.11.14 р.