Амброзія – дуже і дуже шкідлива і небезпечна для здоров’я людини рослина! Саме в цей період життя багатьох мешканців Херсона та області перетворилося на муку.
Люди, які реагують на пилок цього бур’яну, страждають і вдень, і вночі. Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, які, підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань і, потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, викликають сльозотечу, підвищення температури тіла. З’являється кашель, головний біль, сипіння у грудях, їм важко дихати. А у найбільш чутливих людей виникають приступи астми.
І ці страждання продовжуються увесь період цвітіння амброзії – з середини липня до жовтня. Причому такі муки переживають як діти, так і дорослі. До того ж, на амброзію бідкаються не тільки алергіки, а й аграрії. Ця рослина виділяє в ґрунт специфічний набір речовин, який пригнічує ріст інших рослин.
Через те, що на цю проблему майже не звертають увагу органи влади, амброзія заполонила великі площі по всій області. Якщо звичайними місцями зростання амброзії були пустища, відкоси залізничних колій, занедбані сільськогосподарські угіддя, узбіччя автомагістралей тощо, то тепер вона активно росте повсюди в містах і селах, на полях, вона витісняє всі рослини на своєму шляху. А результату боротьби – нуль, бо до проблеми звикли підходити мляво, хаотично і безконтрольно.
До речі, днями саме проблема амброзії й привела активістів до мерії Херсона. Вони наполягали, що косити рослину не можна. Нарікали представникам міської влади, що ті неефективно використовують кошти з бюджету. Та пропонували якийсь препарат запорізького виробництва, яким можна витравити бур’ян, і який вони вже перевірили на ділянці. Але під час розмови з фахівцями з’ясувалося, що цей препарат не зареєстрований відповідно до закону. А тому його не можна закуповувати за кошти міського бюджету і використовувати, бо це «хімія», а хімічний метод доцільно застосовувати лише в промислових зонах, на узбіччях трас, на сільгоспугіддях.
ЗАСІБ ЗАКУПОВУЮТЬ РІЗНІ МІСТА
Попри те, в Україні дійсно є виробники нового методу боротьби з амброзією – полтавське підприємство ТОВ «Бішофіт МД», яке не перший рік отримує замовлення засобу власного виробництва «АМБРОСТОП» з різних куточків України. Вони виграли тендери, які проводять органи місцевої влади, в Полтаві, Києві, Борисполі, Миколаєві, Одесі, Луцьку. А нещодавно у виробника закупив препарат для боротьби з амброзією Скадовськ.
«Насіння амброзії вкрай живуче і має особливість проростати навіть через 40 років, – розповідає співвласник «Бішофіт МД» Валерій Прядко. – А в населених пунктах при викошуванні амброзії ще й сприяють тому, що розсіюють насіння в грунт ще більше. У неї міцне коріння, а тому вона може вирости у висоту до 2 метрів! Це означає, що висмикнути рослину повністю з коренем із землі неможливо. Донедавна найбільш поширеним методом боротьби з амброзією в населених пунктах та поблизу них був метод скошування рослин. Адже застосування небезпечної для людей хімії заборонено. Але, на жаль, цей метод малоефективний. Це пов’язано з біологічною особливістю рослини – на місці скошених стебел вона утворює 2–3 нових. Оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, тому слід не допускати її цвітіння. Нині є більш ефективний, сучасний і екологічний спосіб боротьби з амброзією полинолистою – ТМ «ЕКО ТОЧКА» пропонує новий безпечний та нетоксичний засіб «АМБРОСТОП».
«АМБРОСТОП» ПРОЙШОВ ЕКСПЕРТИЗУ
Відповідно до Висновку санітарно-епідеміологічної експертизи від 3 травня 2018 року (№602-123-20-2/19672), засіб «Амбростоп» відповідає вимогам безпеки для здоров’я і життя людини. Так як «АМБРОСТОП» створений з природного мінералу, не є хімічним засобом і не відноситься до гербіцидів, його можна використовувати в межах населених пунктів.
Засіб є пожежо- та вибухобезпечним, не утворює токсичних сполук у повітряному середовищі і стічних водах. Також покращує та відновлює ґрунт.
Як розповів Андрій Кулак, директор Науково-виробничого підприємства «Віват» в Херсоні, яке стурбоване цією соціально важливою проблемою, нетоксичний засіб «АМБРОСТОП» вже показав себе на практиці та вразив своєю ефективністю херсонських науковців. За підтримки директора Інституту зрошуваного землеробства Раїси Анатоліївни Вожегової препарат презентували для гостей під час проведення Дня поля на території установи. Ним обробили ділянку з амброзією, висота якої сягала приблизно 3–5 сантиметрів. І всім на подив – приблизно через годину бур’ян пожовтів і поник.
Створений «АМБРОСТОП» і виготовляється в Полтаві на основі природного мінералу бішофіт, поклади якого знаходяться неподалік. Засіб не є хімічним препаратом, не містить неприродних гербіцидів і не здійснює негативного впливу на навколишнє середовище, у тому числі, на фауну, людину і культурні рослини, запевняють науковці ТОВ «Бішофіт МД». До слова, цю діючу речовину використовують у препаратах, які застосовують при проблемах із суглобами і продають в аптеках.
Як додають фахівці, обприскувати шкідливі рослини безпечно навіть без використання засобів захисту. Потрапляючи на шкіру, він не викликає жодних подразнень. Випаровування не наносять шкоди дихальним шляхам. Це підтверджується відповідними дослідженнями і аналізами. Витрата розчину залежить від розміру рослин та густоти їх схожості і становить близько 2,5–5 літрів на сотку.
«АМБРОСТОП» знаходиться в формі розчину і повністю готовий до використання. Застосовується переважно з травня по серпень, коли рослина сходить і знаходиться у фазі активного росту. Обробку рослин проводять за допомогою обприскувача або спеціальної техніки шляхом розпилення.
КРАЩЕ ОБРОБЛЯТИ НА РАННІХ СТАДІЯХ
«Найкраще проводити обробку бур’яну на ранніх стадіях у фазі активного зростання до цвітіння, що є найбільш ефективним, – зазначив співвласник ТОВ «Бішофіт МД» Валерій Прядко. – Потрапляючи на листя молодих рослин, засіб проникає в середину та викликає в’янення. Молоді рослини гинуть, а старші втрачають свої небезпечні властивості – рослина стає неалергенною і нефертильною, її насіння втрачає здатність розмножуватися, а пилок не викликає нездужання у людей. Після обробки амброзії засобом «АМБРОСТОП» через 20 хвилин вона починає в’янути, а через 3–4 дні бур’ян повністю засихає. Рослина гине, бо порушується її мінеральний баланс, блокується коренева система і вона не може вбирати воду. Бішофіт стерилізує пилок амброзії – він перестає бути небезпечним для алергіків».
До речі, аналогічної дії «АМБРОСТОП» завдає ще одному шкідливому і небезпечному бур’яну – борщівнику, який поширений в Україні та Європі.
Мета – побороти амброзію на всій території України.
«ТОВ «Бішофіт МД» співпрацює з багатьма містами та комунальними господарствами по всій території України, – розповідає Валерій Прядко. – Жодного разу негативних відгуків про дію препарату не отримували. Засіб підтверджує свою ефективність і не має аналогів, які б були такими ж безпечними та ефективними за своєю дією. Ми поставили перед собою амбітну мету – побороти амброзію полинолисту на всій території України. Крім виробництва препарату «АМБРОСТОП», підприємство також надає консультації та проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо шкоди амброзії та методів боротьби з нею».
Відтак, й органи місцевої влади Херсона мають звернути увагу на препарат, який можна застосовувати на території міста і яким вже ефективно знищують амброзію в інших містах України. Адже хаотичні покоси не дають результату, а тільки даремно витягують гроші з міського бюджету.
ПЕРЕВАГИ ЗАСОБУ «АМБРОСТОП»:
– Екологічний, безпечний для людей і тварин.
– Можна використовувати в населених пунктах.
– Найменш трудомісткий метод боротьби з амброзією.
– Найбільш ефективний метод: після обробки рослина гине та не дає насіння, пилок стає неалергенним.
– Покращує і відновлює ґрунт.