Після поранення артилерист із Херсонщини вивчився на оператора БпЛА та продовжив воювати

До великої війни Олександр працював у Херсоні. Воювати пішов 24 лютого 2022 року – тримав фронт на рідній Херсонщині, звільняв Харківщину, боронив Луганщину. Після поранення вирішив продовжити боротися з ворогом, опанувавши нову спеціальність – тепер він розвідник БпЛА на Донецькому напрямку.

Своєю історією військовослужбовець Олександр на псевдо Китаєць поділився із «Суспільним Донбас». Він розпочинав війну мінометником, а наразі – оператор розвідувального дрона 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

До повномасштабного вторгнення Олександр працював на заводі в Херсоні. Там отримав повістку й підписав контракт із 80-ю ОДШБр. У бригаді став мінометником, працював на мінометі 2Б11 калібру 120-мм.

БОЇ В ШИЛОВІЙ БАЛЦІ

У перший день повномасштабного вторгнення РФ, 24 лютого, Олександр з побратимами був на полігоні в Миколаївській області. Отримали наказ їхати – куди, ще не знали, каже чоловік, але завантажили боєкомплект та вирушили. Як виявилося, їх відправили тримати фронт на Херсонщині – на Каховський напрямок, урочище Шилова балка на правому березі Дніпра.

«Прибули на місце призначення, де ми мали тримати оборону. Нас заганяють у посадку, ми там окопуємося – це було вдень. І під вечір нас там розбили, бо в окупантів була вигідна позиція. Вони були зверху, ми – знизу. Але нас рятувало те, що ми під залізною дорогою були, і вони постійно перекидували – були перельоти, недольоти», – згадує Олександр.

Варто додати, що майже вся територія Новокаховської громади була окупована вранці 24 лютого 2022 року. Лише невеликий її клаптик – північна частина Веселівського старостинського округу під назвою Шилова балка на правобережжі – залишався під контролем Збройних сил України. За цю частину української землі розгорнулися справжні криваві бої, які залишилися дещо непомітними на фоні інших подій початку вторгнення і про які сьогодні мало інформації. Про це йдеться в соцмережі на сторінці «Нова Каховка історична». У дописі зазначається, що за даними депутата облради Ігоря Йосипенка, після завершення бойових дій на території Шилової балки вдалося знайти 25 тіл загиблих воїнів ЗСУ.

«Гривна» публікувала історію жительки Вінниці, яка в перші тижні окупації Херсонщини змогла прорватися в окупований Бериславський район і вивезти звідти тіло загиблого сина – він загинув саме під час боїв у Шиловій балці.

Військовослужбовець Олександр додає, що ті дні були дуже страшними, багато українських захисників полягло там.

«Той день – 25 лютого, це найстрашніший день був, ми дуже багато втратили побратимів. Це був перший бойовий досвід, коли по нас стріляли», – каже Китаєць.

ПОРАНЕННЯ

Після Херсонщини він брав участь у боях за Лисичанськ на Луганщині. Потім брав участь у звільненні Ізюма на Харківщині. Тоді, переповідає бойове завдання Китаєць, отримали наказ – зайти в тил противника.

«Страшно: ти їдеш, знаєш, що заїжджаєте в тил, і що очікувати від противника? Коли заїхали вже в сам Ізюм, і коли люди побачили, що зайшли українці, люди були шоковані, бо ніхто не очікував, що ми зайдемо з тилу. Багато людей плакали, вони були раді бачити нас, чекали, розказували про дуже страшні речі, поки вони були в окупації», – розповідає військовий.

Поранення Олександр дістав у Невському на Луганщині.

«Ми поклали тоді майже два батальйони бурятів. Вони лізли як “м’ясо”. Знімаємося з позицій, виїжджаємо – і тут різко спалах: це все, що я пам’ятаю. Відчуваю, що мені дають лящі, я встав якось в шоці. Іду, але кульгаю, відчуваю, що болить нога. Потім почав задихатися – ребра. У той момент у нас один загинув», – згадує чоловік.

Про своє мінно-вибухове поранення Олександр розповідає з усмішкою і додає: пощастило, що викинуло вибуховою хвилею з авто.

«Я для себе знав, що повернуся, щоб це не було, який би діагноз не поставили. Бо тут – мої хлопці, з якими я починав службу, з якими вже під час війни познайомився, і несли разом службу, і разом працювали, стали рідними», – пояснює захисник.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Неймовірна сила духу та жага до життя: історія добровольця із Херсона, який самотужки воював 46 днів у ворожому тилу

РОБОТА В АЕРОРОЗВІДЦІ

Повернувшись після поранення, опанував нову спеціальність, тепер Китаєць – розвідник БпЛА. Ось що він розповідає про тактику російських військових:

«Наша задача: злітаємо, проводимо розвідку, вичисляємо, де заходить російська піхота, заходять групи, і ми коригуємо артилерію. Артилерія працює, ми коригуємо й безпосередньо знищуємо. Вони (російські військові, – ред.) розумні, у них цікава тактика. Недооцінювати ворога ніколи не можна. Я скажу як артилерист стосовно їхньої артилерії – там фахівці: вони дуже влучно й прицільно стріляють.

А їхня піхота: коли в аеророзвідці дивишся “стрім”, як вони заходять і як заходять наші – нам треба в них ще повчитися. Вони дуже розумно роблять: заходять по 1-2 людини – по одному, по двох ніхто не буде стріляти. Зайшов – і все. І беруть так само певний інтервал.

Але був момент, що вони накопичувалися, і в один момент просто хотіли в контратаку піти, але ми підняли “пташки”, побачили, що відбувається, FPV-дрони та скидами їх знищили».

Аеророзвідник працює в основному вночі, каже, у нічній роботі з дронами є свої особливості.

«Ми – нічні пілоти. Вночі нема стабілізації особливо, і посадити на землю, коли видимість погана, складно: коли вітер – дрона зносить. Що його садити на землю, у болото або в сніг, мені це займе секунду, щоб я його взяв в руку швидко та забіг в бліндаж. Інколи це доводиться робити під обстрілами. Були випадки, що й лежачи виповзав, ловили та садили на землю, потім в моменти вибігав, забирав дрона», – розповідає Олександр.

У 2022 році, коли почалася велика війна, більше працювала артилерія – що з нашого боку, що з боку окупантів, каже військовий з Херсонщини. Але зараз багато чого вирішують саме безпілотники. При цьому у росіян FPV-дрони більш розвинуті, ніж у нас, і самих дронів у ворога більше, додає він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генерал Марченко розповів, хто такі «коршуни дяді Діми» та чи можна вірити «Миколаївському Ваньку»

На відміну від артилерії, зауважує військовий, безпілотники мають працювати безупину – цілодобово.

«В операторів БпЛА завжди більше роботи, тому що вони постійно працюють. Що вдень, що вночі – вони постійно мають бачити картинку. Шукають групи для артилерії, щоб знищувати. В артилеристів все просто: команду дали, вони підійшли до пушки, навели, стрельнули та пішли назад. А оператори уважно літають, дивляться, і це дійсно рятує життя наших військових на передовій.

Ми стараємося максимально скритно працювати, замасковано, обережно. Позицію свою не “палимо”, бо розуміємо, що окупант бачить так само, як і ми. І коли ти це розумієш, тоді вже більш відповідально ставишся до своїх обов’язків, як-то кажуть: береженого Бог береже», – розповідає боєць.

Фото: скріншоти з відео «Суспільне Донбас»

Пов'язані записи

Нові підозри, розірвані договори, штраф: скандал із підземними школами в Херсоні виходить на новий рівень

Улюблений підрядник колишнього начальника Херсонської МВА Романа Мрочка – співвласник та ексдиректор ТОВ «Будпостач-СТСВ» Олександр Новохацький продовжує колекціонувати підозри в кримінальних провадженнях щодо будівництва захисних споруд у Херсоні. Йдеться зокрема…

Подробиці
На лівобережжі Херсонщини окупанти створили 15 кадетських класів слідчого комітету РФ

На тимчасово окупованому лівобережжі Херсонщини російська влада продовжує розширювати мережу кадетських класів, які функціонують на базі захоплених шкіл. Йдеться про класи різного спрямування, створені під патронатом силових структур РФ –…

Подробиці