Мін’юст за рік планує позбутися аграрного рейдерства, про що заявила заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова
Заява ця, треба визнати, голосна – адже за останні роки аграрне рейдерство в Україні набуло надто великих розмірів. Та й навіщо далеко ходити: наша Херсонщина, на жаль, – серед сумних лідерів. Спочатку були спроби просто нахабно викосити чужий урожай або захопити шматок землі. Потім – більше: зазіхання на цілі поля чужої землі або навіть підприємства, бійки та стрілянина. Ситуація вийшла на критичний рівень, дійшло до того, що дрібні фермери створювали щось на кшталт захисних загонів, власними силами патрулювали поля та проводили тренування зі стрільби… Врешті-решт в уряді зрозуміли, що проблему час брати під контроль – і був створений Антирейдерський штаб. Причому аграрна Херсонщина стала першою областю, в якій він запрацював – із 1 серпня 2017 року.
До складу оперативного штабу із забезпечення прав і свобод власників земель чи збіжжя ввійшли керівники ХОДА, Головного теруправління юстиції, ГУ Нацполіції, прокуратури та Держгеокадастру, а також представники громадських організацій, що захищають інтереси аграрного сектору. За 5 місяців 2017 року, як повідомила «Гривні» прес-служба обл’юсту, на гарячу лінію штабу надійшло майже 500 дзвінків! Із них 62 стосувалися безпосередньо рейдерства. Розглянули 30 звернень, із яких 13 – щодо рейдерства. Але тільки 6 звернень були вирішені по суті позитивно.
В цілому ж по Україні за період лише з 15 липня до 15 листопада 2017 року до антирейдерських штабів надійшло 500 звернень, із них близько 130 – з ознаками рейдерства, розповіла Олена Сукманова. Було відкрито 17 кримінальних справ за ознаками рейдерства. Правда, поки що невідомо, яку кількість із них доведено до суду…
«Зараз ситуація з рейдерством далека від ідеальної, але вона стала м’якішою, – вважає заступник міністра юстиції. – Немає стільки відвертих захоплень із фізичними протистояннями». Заступник міністра повідомила, що в 2018 році спостерігається тенденція до зменшення кількості скарг щодо рейдерства – зокрема завдяки законопроекту щодо боротьби з земельним рейдерством. Народні депутати в березні проголосували за проект «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству».
В той же час рейдерство пере-йшло на новий рівень – від насильницького до потаємного, коли захоплення чужого майна відбувається через афери з документами. «Сьогодні в Україні потенційно під прицілом рейдерів перебувають 10–15% договорів оренди на сільськогосподарську землю», – зазначила Олена Сукманова. Зокрема на Херсонщині вже третій рік триває боротьба фермера Миколи Мартиновця за своє законне право вільно обробляти земельні ділянки, які за договорами оренди довірили йому мешканці села Преображенка Чаплинського району. Про це повідомили члени громад-ського об’єднання (ГО) «Чесне правосуддя», яке об’єднує журналістів, юристів, фермерів і громадських діячів Херсонщини. Договори на площу в 1211 гектарів укладені в 2013-му: частина – до 2023-го, решта – до 2025 року. Наприкінці 2016 року стало відомо, що ці договори оренди були незаконно переоформлені держреєстраторами за підробленою довіреністю керівника. Підробку довела офіційна експертиза, була відкрита кримінальна справа. Комісія Мін’юсту з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації відмінила незаконні дії рейдерів і винесла наказ про відновлення в Держреєстрі права оренди землі пайщиків за фермером. Але рейдери через постанову суддів Херсонського окружного адмінсуду відмінили рішення комісії Мін’юсту. Тільки ухвала Вищого ад-мінсуду скасувала постанову Херсон-ського суду. Справу направили на новий розгляд, але бажання рейдерів задовольнити свої наміри не зникло, впевнені активісти ГО «Чесне правосуддя».
Приклад ще однієї рейдерської схеми розглядали в Херсоні на позачерговому засіданні оперативного штабу 26 квітня. Екстренне засідання провели після дзвінка на гарячу лінію. Як повідомила «Гривні» прес-служба обл’юсту, власник декількох аграрних підприємств в Чаплинському та Новотроїцькому районах за одну ніч залишився без власного майна! Невідома поки що особа від імені приватного нотаріуса внесла зміни до установчих документів його підприємств. Наступного дня на ці підприємства приїхали невідомі особи, які намагались їх захопити – але зустріли активний спротив. На місце подій виїхали правоохоронці та виявили в «нових власників» російські паспорти. Нацполіція направила запит до міграційної служби, аби дізнатись – чи законно ці люди перебувають на території України. Також представник потерпілого направив звернення до Міністерства юстиції, а Херсонський обл’юст тим часом проводить розслідування, чи дійсно приватний нотаріус вчиняла подібні дії, бо в кожного нотаріуса є персональні цифрові ключі. До того ж нотаріус, яка фігурує в справі, одразу подала заяву до правоохоронних органів.Із початку цього року Херсонський оперативний антирейдерський штаб уже провів 4 засідання, на яких розглянули 9 звернень, 4 з них із питань рейдерства. Штаби працюватимуть безстроково, зазначають у Мін’юсті – скільки буде потрібно.









