Про системні порушення прав людини в ТЦК Миколаївської області повідомив Омбудсман України Дмитро Лубінець. Правоохоронці ведуть розслідування.
Свавілля в ТЦК
«До мене звернувся брат чоловіка, якому, попередньо, під час мобілізаційних заходів за участі працівників поліції зламали ребра. Після цього рідні втратили з ним зв’язок майже на три тижні – 18 днів не знали, де він перебуває і що з ним відбувається», – повідомив у соцмережі Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Він зазначив, що коли його представники прибули до збірного пункту Миколаївського обласного ТЦК та СП, то зрозуміли, що йдеться не про поодинокий випадок. За результатами перевірки вдалося звільнити 6 чоловіків, яких не мали права утримувати!
Загалом представники Омбудсмана виявили низку фактів, що свідчать про системні порушення прав людини в ТЦК Миколаївщини. Зокрема, там незаконно утримували:
- чоловіка зі зламаними ребрами, в якого є законні підстави для відстрочки – він самостійно доглядає за 80-річною матір’ю;
- 4 чоловіків, у двох із яких – тяжкі захворювання, ще один має вірусний гепатит і ще в одного – проблеми з коліном;
- батька дитини з інвалідністю.
Останній випадок – особливо кричущий. За словами Лубінця, чоловіка затримали ввечері на вулиці, де він перебував зі своїм сином, який має інвалідність. Під час його затримання працівник поліції, ймовірно, вдарив дитину ногою. Хлопець залишився сам на вулиці, а через пережитий стрес і цукровий діабет його стан погіршився.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кого можуть затримати на вулиці ТЦК та чи мають на це право: роз’яснення від Херсонського ТЦК
Про ще один випадок «Гривна» повідомляла напередодні: у Вознесенському районному ТЦК утримували та катували багатодітного батька, який виховує 5 дітей та має проблеми зі здоров’ям. Наразі за цією справою на лаві підсудних – в.о. начальника та двоє його підлеглих, які причетні до катування чоловіка.
Усіх 6 чоловіків, яких незаконно утримували в обласному ТЦК Миколаївщини, було звільнено та надано можливість оформити необхідні документи для відстрочки або пройти додаткове медичне обстеження, заначив Омбудсман.
Крім того, до ДБР та прокуратури направлено повідомлення про можливі перевищення службових повноважень, незаконного позбавлення волі та залишення людини в небезпеці з боку працівників поліції та ТЦК та СП Миколаївщини. За деякими фактами ДБР уже розпочало досудове розслідування, наразі встановлюють усі обставини.
Система мобілізації потребує негайних змін
Подібних історій по Україні, на жаль, чимало, і вони підривають довіру до державних інституцій. Звісно, мобілізація потрібна, але вона має відбуватися виключно в межах закону та з повагою до людської гідності.
Дмитро Лубінець наголошує, що сьогодні підхід до мобілізації потребує негайних змін, а так званій бусифікації має бути покладено край.
«Щодня до мене та моїх представників в областях надходять десятки звернень щодо порушень з боку працівників ТЦК та СП. І найстрашніше – суспільство бачить лише вершину айсберга. Публічно я не озвучую навіть 1% тих скарг і випадків, які надходять до нас насправді», – зазначив Омбудсман в ефірі телеканалу «Рада», коментуючи події на Миколаївщині.
Він назвав основні порушення з боку працівників ТЦК, зокрема:
- фізичне застосування сили без жодних юридичних підстав;
- триває негативна практика закривати своє обличчя балаклавами – працівники ТЦК роблять це протизаконно, наголошує Уповноважений;
- вилучення особистих речей затриманих – часто є випадки, коди такі речі не повертають власникам;
- приміщення ТЦК та СП фактично перетворили на місця несвободи – своєрідні в’язниці, куди на декілька днів закривають затриманих чоловіків, не даючи можливості зв’язатися з рідними;
- формальне проходження ВЛК – є випадки, каже Лубінець, коли комісію проходили о першій годині ночі за 15 хвилин;
- приховування фактів побиття та катування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибивали з людей гроші прямо в службовому мінівені: в Одесі затримали співробітників ТЦК
«Підхід потрібно змінювати. Людина має йти до війська не через страх, а через довіру до держави. Гідне забезпечення, підтримка родин військовослужбовців, повага до прав і людської гідності – це фундамент сильної армії та сильної держави», – наголошує Лубінець.
Він додав, якщо цього не зробити, напруга зростатиме не лише на фронті, а й усередині країни.
Головна світлина ілюстративна із соцмереж









