Аномально високі показники солоності, забруднення фосфатами, ртуттю та іншою хімією, хаотичне судноплавство… Усе це – про Азовське море, яке Росія привласнила та цілеспрямовано вбиває.
Про нинішній стан Азовського моря повідомив нардеп родом з Маріуполя Сергій Магера – член парламентського Комітету з питань екополітики та природокористування.
«На наших очах від агресії рф вмирають не тільки «визволені» міста Донбасу, але й Азовське море. Від початку повномасштабної війни та загарбання територій росією воно стрімко солоніє. Зафіксовані аномально високі показники солоності, до 16,8 г/л. Про це, до речі, пишуть самі окупанти. А реальність може бути ще гіршою», – написав він на своїй сторінці в соцмережі.
Парламентар пояснює, що 16,8 г/л – це вже рівень, який наближає Азовське море до Чорного й фактично знищує його головну природну особливість як малосолоного моря. Тобто під загрозою зникнення може опиниться вся екосистема: водорості, планктон, риба тощо.
- ДОВІДКА. 16,8 г/л означає, що в одному літрі морської води міститься 16,8 грама солей. Середня солоність Чорного моря становить приблизно 17-18 г/л, а солоність Азовського моря до повномасштабного вторгнення РФ була на рівні 10-12 г/л.
Нинішня екологічна деградація Азовського моря – це прямий наслідок бойових дій і окупації. Це підтверджують українські експерти з екологічної безпеки. За понад 4 роки окупанти знищили або довели до занепаду критичну інфраструктуру міст, виснажують залишкові водні ресурси, забруднюють водойми каналізаційними стоками, відходами та нафтопродуктами. Усе це зрештою потрапляє в Азовське море.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російські окупанти загадили своїм лайном акваторію Азовського моря на Херсонщині
У морських водах уже були зафіксовані високі показники фосфатів, ртуті, локальні накопичення нафтопродуктів. Фіксувалися випадки масової загибелі риби. Майже повністю знищена популяція бичка.
«Додається також і хаотичне судноплавство – росіяни, часто на старих, зовсім не “еко” суднах, гарячково вивозять з окупованих територій награбоване, від пшениці до металолому. Цей масштабний рух суден не тільки додає морю забруднення нафтопродуктами, а й приносить в акваторію чужорідні види з Чорного моря», – зазначає Магера.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перевозив крадену на Херсонщині пшеницю: в Азовському морі затонув російський суховантаж
Член парламентського Комітету додає, що екологічні проблеми Азовського моря існували завжди, але ні таких масштабів, ні такої глибини ця проблема не мала.
«Діяла зовсім інша логіка – поступового покращення, а не руйнування без огляду на наслідки. Бізнес, у тому числі важка металургія, щороку інвестував в екологічність виробництва, у модернізацію, в очищення стоків, у зменшення навантаження на довкілля. І ці результати накопичувалися. Вони не давали миттєвого ефекту за один день, але ставали видимими з року в рік. Окупація все це не просто зупинила – вона відкотила регіон назад і запустила деградацію в прискореному режимі», – пише Сергій Магера.
Він наголошує, що чим довше триває окупація, тим важче й дорожче потім буде відновити те, що знищується просто зараз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Екологиня: для нашого покоління Азовське море вже втрачене
На знімку: Азовське море на Херсонщині. Архівне фото із соцмереж









