Рак шийки матки: ПАП-тест і значення CIN

Рак шийки матки: ПАП-тест і значення CIN

Автор: Євгенія Весна 01 Май 2024 10:46

Багатьом жінкам, які регулярно проходять обстеження на рак, знайоме це почуття: бажання, щоб усе було добре. Поки не стануть відомі результати ПАП-тесту, ви все одно трохи хвилюєтеся. Це тим більше вірно, якщо ви звернулися до лікаря через скарги.

За даними фахівців лікарні LISOD, 3-4 жінки зі ста отримують тривожні результати ПАП-тесту. Важливо пам'ятати, що аномальний результат тесту Папаніколау не є підтвердженим онкологічним діагнозом. Такі результати є лише вказівкою на те, що ризик розвитку пухлини збільшується через можливу присутність передракових уражень. Що стоїть за цим, потрібно з'ясувати за допомогою інших досліджень.

пап тест в лісод

Що таке ПАП-тест і CIN?

ПАП-тест, або цитологічне дослідження шийки матки, є процедурою, під час якої зразок клітин із шийки матки збирають та аналізують під мікроскопом, щоб виявити аномалії, які можуть вказувати на рак або передракові стани. Цей тест зазвичай проводять під час гінекологічного огляду.

Результати ПАП-тесту можуть бути класифіковані згідно зі стандартами Bethesda, які включають у себе такі категорії:

  • ASCUS (аtrical squamous cells of undetermined significance) – виявлено атипові плоскі клітини незрозумілого значення, що може вказувати на запалення або слабко виражену дисплазію.
  • LSIL (low-grade squamous intraepithelial lesion) – виявлено плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження низького ступеня, що відповідає легкій дисплазії (CIN I) за традиційною цитологією.
  • HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion) – виявлено плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження високого ступеня, що відповідає середньо-важкій дисплазії (CIN II/III) за традиційною цитологією.
  • NILM (negative for intraepithelial lesion or malignancy) – не виявлено ознак внутрішньоепітеліальних уражень або злоякісності, що відповідає нормальному стану.

Результати ПАП-тесту можуть допомогти лікарям виявити рак шийки матки на початку розвитку або запобігти йому шляхом виявлення та лікування аномалій клітин на ранніх стадіях.

CIN (Cervical Intraepithelial Neoplasia) – це класифікація патологічних змін, які можуть розвиватися на шийці матки. Вона використовується для опису ступеня аномального росту клітин в епітелії тканин і визначення їхнього ступеня дисплазії.

CIN ділиться на три ступені залежно від тяжкості змін:

  • CIN I (легка дисплазія) – зміни обмежені до 1/3 товщини епітелію.
  • CIN II (середньо-важка дисплазія) – зміни охоплюють від 1/3 до 2/3 товщини епітелію.
  • CIN III (важка дисплазія) – зміни зачіпають понад 2/3 товщини епітелію, але не порушують базальну мембрану.

CIN III також іноді називають carcinoma in situ, оскільки це передраковий стан, який має високий потенціал прогресувати в інвазивний рак шийки матки, якщо його не лікувати.

Аномальні зміни шийки матки та вагітність

Передракові ураження, які зникли самі по собі, не є підставою для відмови від народження дітей. Навіть якщо видалення частини тканин було проведено, більшість жінок можуть завагітніти і виносити дитину після цієї процедури. Це також стосується, якщо процедуру довелося повторити. Однак щоразу, коли шийка матки коротшає, ризик передчасних пологів збільшується. Будучи вагітною, ви маєте обов'язково повідомити свого лікаря-гінеколога на першому прийомі, що у вас була конізація шийки матки.

Що робити, якщо під час вагітності виникають підозрілі клітинні зміни?

За статистикою, у п'яти жінок зі ста, які очікують дитину, спостерігаються зміни в шийці матки. Однак у них важче оцінити мазок Папаніколау: змінений рівень гормонів також змінює характер тканин на шийці матки і всередині неї. Тому, якщо є будь-які відхилення від норми, фахівці рекомендують направити пацієнтку на консультацію з приводу дисплазії для обстеження. Якщо підозра підтвердиться, доцільно провести кольпоскопію та у разі потреби біопсію. Це не загрожує вагітності.

Що робити, якщо виявлено аномальні результати CIN? 

Імовірність того, що така дисплазія зникне після народження, висока. Однак це також залежить від того, наскільки далеко просунулися аномальні зміни після біопсії. Навіть якщо результати вимагають негайного лікування, лікарі намагатимуться дочекатися пологів, перш ніж починати втручання.

Наскільки це ризиковано для пацієнтки, чи можливі природні пологи, чи потрібен кесарів розтин, чи високі ризики передчасних пологів – це питання, які пацієнтки повинні обговорювати тільки індивідуально зі своїм лікарем.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів